Στρώματα ύπνου

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Πριν από καιρό έψαχνα και εγώ για στρώμα και πραγματικά έφριξα με τον χώρο αυτό. Οι έμποροι στρωμάτων λένε ό,τι θέλουν για να πουλήσουν κομμάτια, και λόγω ιδιότητας (είμαι γιατρός) καταλάβαινα τι αηδίες μου αραδιάζαν.

Μου μιλάγαν για "ανατομικά" και "ορθοπαιδικά" στρώματα μαλακά, ημίσκληρα, σκληρά, περισσότερο ελαστικής ή πλαστικής επαναφοράς που κάνουν όλα καλό στη μέση, και όσο πιο ακριβά, τόσο πιο πολύ το καλό για τη μέση. Οι τύποι έχουν ξεφύγει και πραγματικά πιστεύω ότι είναι μια αγορά με εξωφρενικά υπερτιμολογημένα προϊόντα.

Τους ρώτησα το απλούστατο. Αυτά που διαφημίζονται ως προτερήματα αυτών των στρωμάτων, προκύπτουν από δημοσιευμένες, στατιστικά αποδεκτές ιατρικές έρευνες; Με κοίταζαν. Τους ξαναρωτάω, ποιος είναι ο ορισμός του ορθοπαιδικού, ποιος είναι ο ορισμός του ανατομικού στρώματος, ποιες οι διαφορές μεταξύ τους και πως γίνεται και οι δυο τύποι στρώμματος να κάνουν καλό στη μέση αφού έχουν αντιδιαμετρικά διαφορετική συμπεριφορά. Πως προκύψαν αυτές οι ονομασίες που παραπέμπουν μάλιστα σε ιατρική ορολογία; Μου απαντάει ενοχλημμένος ο πωλητής ότι αυτοί είναι όροι που έχουμε επινοήσει οι έμποροι για να συνενοούμαστε μεταξύ μας...!

Τελικό συμπέρασμα: Δεν υπάρχουν μελέτες που να καταδυκνείουν ποιος τύπος στρώματος είναι καλύτερος για τη σπονδυλική στήλη ή το μυικό σύστημα μας. Τουλάχιστον εγώ δεν εντόπισα κάποιες. Αγοράστε αυτό που σας αρέσει σαν αίσθηση και μην ακούτε τους παππάδες που πουλάνε οι στρωματάδες...

http://www.avsite.gr/forum/threads/Αγορά-καλού-στρώματος.78748/#post-1044030

Προσωπικά έχω τρεις κήλες στη σπονδυλική στήλη (01,03,Ι1 νομίζω), όλοι μα όλοι οι γιατροί, σε υποτροπή και πριν σου προτείνουν εγχείρηση, μιλούν για ξεκούραση, ακινησία, μαξιλάρι κάτω από τα γόνατα όταν κοιμάσαι ανάσκελα και ανάμεσα στα πόδια όταν κοιμάσαι στο πλάι. Το tempur προσφέρει πλήρη ακινησία και σταθερότητα και γλιτώνεις από τις πατέντες με τα μαξιλάρια. Τι άλλη επιστημονική απόδειξη χρειάζεσαι?
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Προσωπικά έχω τρεις κήλες στη σπονδυλική στήλη (01,03,Ι1 νομίζω), όλοι μα όλοι οι γιατροί, σε υποτροπή και πριν σου προτείνουν εγχείρηση, μιλούν για ξεκούραση, ακινησία, μαξιλάρι κάτω από τα γόνατα όταν κοιμάσαι ανάσκελα και ανάμεσα στα πόδια όταν κοιμάσαι στο πλάι. Το tempur προσφέρει πλήρη ακινησία και σταθερότητα και γλιτώνεις από τις πατέντες με τα μαξιλάρια. Τι άλλη επιστημονική απόδειξη χρειάζεσαι?
δεν ειναι δικό μου το κείμενο, ουτε εχω κάνει έρευνα για το θέμα.

Αλλα αν είναι για επιστημονική απόδειξη (και σοβαρό θέμα πχ υγείας),
απαιτώ κάτι έγκυρο και μάλιστα αποδεκτό απο διάφορες πηγές..
όχι ενα κείμενο απο ένα φίλο σε ένα φόρουμ ή την γνώμη ενος γνωστού/φίλου, γιατρού μου..

btw τα tempur, danlopillo, king koil τα έχω πρώτα στην λίστα που θα πάω να δoκιμάσω.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Ξέρει κανείς σας ποια η διαφορά του ανατομικού στρώματος από το ορθοπεδικό;
Oι πωλητές λένε ορθοπεδικό αυτό με τα συνδεδεμένα μεγάλα ελατήρια και ανατομικό αυτό με τα ανεξάρτητα μικρά ελατήρια (ή ανάποδα - πάντα μπερδεύομαι).

Απλά μη δίνεις σημασία στον παραπάνω όρο - δες πως είναι κατασκευασμένο.

Αυτά που δεν έχουν ελατήρια τα λένε με το υλικό τους (latex, memory foam και τα απλά).
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.046
Reaction score
4.015
Προσωπικά έχω τρεις κήλες στη σπονδυλική στήλη (01,03,Ι1 νομίζω), όλοι μα όλοι οι γιατροί, σε υποτροπή και πριν σου προτείνουν εγχείρηση, μιλούν για ξεκούραση, ακινησία, μαξιλάρι κάτω από τα γόνατα όταν κοιμάσαι ανάσκελα και ανάμεσα στα πόδια όταν κοιμάσαι στο πλάι. Το tempur προσφέρει πλήρη ακινησία και σταθερότητα και γλιτώνεις από τις πατέντες με τα μαξιλάρια. Τι άλλη επιστημονική απόδειξη χρειάζεσαι?
Πολυ σωστα.
Σκεψου λοιπον ποσο περισσοτερη καταπονηση δεχετε η μεση και η σπονδυλικη στυλη οταν
το βραδυ θα χρειαστει να γυρισεις πλευρο και δεν θα εχεις την υποβοηθηση της σουστας.

Επιπλεον για να σηκωθεις απο το κρεβατι (αφου πρωτα ερθεις σε πλαγια σταση) ολη τη δυναμη που χρειαζεσε την βαζει το χερι σου αλλιως ειναι πολυ ποιο δυσκολο σε σχεση με τη σουστα.

Πιστευω για τετοια θεματα παθησεων ο συνδιασμος των δυο τεχνολογιων ειναι ο ιδανικος

edit..το βρισκω εξερετικο το tempur απλα το επομενο θα εχει και σουστα!
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Δεν υπερασπίζομαι το tempur, προσωπικά εκτός από cocomat θα ζούσα άνετα και με duxiana και dunlopillo. Προς Θεού!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.900
Reaction score
28.682

Στρώμα Νεφέλη coco-mat
( Τό έχει δοκιμάσει κάποιοs ? )

ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ?


Γιατί να διαλέξω στρώμα από φυσικά υλικά και όχι από ελατήρια ;

Τα στρώματα χωρίς ελατήρια, υπερέχουν συγκριτικά µε αυτά που περιέχουν ελατήρια διότι :

• Οι φυσικές πρώτες ύλες παρέχουν οµοιογενή , ισοµετρική υποστήριξη στο σώµα . Τα ελατήρια παρέχουν διαφορετική υποστήριξη στις ενώσεις τους απ' ότι στη µέση τού καθενός ξεχωριστά .

• ∆εν περιέχουν καµία πηγή θορύβου . Τα ελατήρια , µολονότι ενδεδυµένα µε βαµβακερό ύφασµα , κατασκευάζονται από ατσάλι και φέρουν την πιθανότητα να παράγουν θόρυβο .

• Έχουν µεγαλύτερη διάρκεια ζωής . Η αντοχή στο χρόνο , όχι απλώς και µόνο των φυσικών υλικών , αλλά κυρίως των ιδιοτήτων τους ( ελαστικότητα , επαναφορά ) είναι µεγαλύτερη από την αντοχή του ελατηρίου , διότι στα φυσικά υλικά υπάρχουν εκ φύσεως οι ιδιότητες αυτές , ενώ στα ελατήρια είναι τεχνητές . Επίσης , τα φυσικά υλικά έχουν µεγαλύτερη αντοχή και στη σκληρή ή κακή ή απρόσεχτη χρήση .

• ∆εν παράγουν µαγνητικό πεδίο. Κάθε είδος µετάλλου παράγει, έστω και ελάχιστο, µαγνητικό πεδίο .


-
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.900
Reaction score
28.682
Oι πωλητές λένε ορθοπεδικό αυτό με τα συνδεδεμένα μεγάλα ελατήρια και ανατομικό αυτό με τα ανεξάρτητα μικρά ελατήρια (ή ανάποδα - πάντα μπερδεύομαι).

Απλά μη δίνεις σημασία στον παραπάνω όρο - δες πως είναι κατασκευασμένο.

Αυτά που δεν έχουν ελατήρια τα λένε με το υλικό τους (latex, memory foam και τα απλά).

- Ορθοπεδικό στρώμα

Τα ορθοπεδικά στρώματα αποτελούνται κατά κύριο λόγο από συνδεδεμένα μεταξύ τους ελατήρια (Bonnel Springs), τα οποία υποστηρίζουν τη σπονδυλική στήλη ώστε να μην κυρτώνει.

- Ανατομικό στρώμα

Τα ανατομικά στρώματα αποτελούνται κατά κύριο λόγο από ανεξάρτητα ελατήρια (τα λεγόμενα Pocket Springs), αφού είναι τα μοναδικά που λειτουργούν ανεξάρτητα. Έτσι το στρώμα ακολουθεί τη φυσική καμπύλη της σπονδυλικής μας στήλης.

Σε ένα ανατομικό στρώμα σημασία έχει και η ποιότητα του υφάσματος, που εσωκλείει το ελατήριο.

Η ζωή του στρώματος, που συνεπάγεται την ποιότητά του, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ποιότητα των υλικών του. Τα ελατήρια στα ανατομικά στρώματα για να μπορέσουν να διατηρήσουν την ανεξαρτησία των ταλαντώσεων τους, πρέπει να είναι επενδυμένα με ύφασμα άριστης ποιότητας.

Στην ελληνική αγορά κυκλοφορούν πολλά στρώματα με ελατήρια ανεξάρτητου τύπου, όχι όμως εντελώς ανεξάρτητα ή ακόμη και ελατήρια επενδυμένα με υποκατάστατο υφάσματος φτιαγμένο από συνθετικό ύφασμα και βαμβακερές ίνες, το οποίο όπως είναι φυσικό δεν έχει την αντοχή ενός υφάσματος !

( Από το διαδίκτυο )

- " Πάρ' τ' αυγό και κούρευτο "
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
και το δικό μου, με κενό στην μεση είναι, θελει να το γυρνάς πλευρά κάθε μηνα.

ουσιαστικά αχρηστεύει την μεγάλη επιφάνεια του στρώματος αφού αναγκαζεσαι να κοιμάσαι σε μια απο τις 2 πλευρές του, λόγο του κενού στην μέση.

το οτι με 2 στρωματα σε μεγαλη θήκη δεν ενοχλείς τον άλλο οταν κουνιέσαι, τουλάχιστον στο δικό μου, δεν ισχύει.

αρα το μόνο προτέρημα του, ειναι η ευκολότερη μεταφορά του σε περίπτωση μετακόμισης..

το νέο στρώμα μου, μάλλον θα είναι μικρότερο απο το τωρινό,
για λόγο κόστους, αλλα σίγουρα μονοκόμματο.
αρα μάλλον θα πρέπει να αναζητήσω και ένα οικονομικό κρεβάτι
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.697
Στρώμα Νεφέλη coco-mat
( Τό έχει δοκιμάσει κάποιοs ? )
Για να μην είμαι άδικος, δεν ευθύνεται το ίδιο το στρώμα για τη φρικιαστική εμπειρία, αλλά το γιγάντιο κενό και η άρνησή τους να το φτιάξουν όπως πρέπει.
Υποπτεύομαι πως το χώρισμα δεν υπάρχει για το καλό μας αλλά για την ευκολία τους. :D


Το τωρινό μου είναι Media και κοιμάμαι θεϊκά. Το χειμώνα βάζω αφάνταστα παχύ, αφράτο πουπουλένιο ανώστρωμα και δεν έχω σηκωμό. :smile::smile:
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Για να μην είμαι άδικος, δεν ευθύνεται το ίδιο το στρώμα για τη φρικιαστική εμπειρία, αλλά το γιγάντιο κενό και η άρνησή τους να το φτιάξουν όπως πρέπει.
Υποπτεύομαι πως το χώρισμα δεν υπάρχει για το καλό μας αλλά για την ευκολία τους. :D
ολα τα διπλά στρώματα coco mat, αποτελούνται απο 2 στρώματα ενωμένα με ένα κάλυμμα; δεν σου το ανέφεραν όταν το αγόρασες;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.697
Όταν ήρθε, το κενό ήταν 10+ εκατοστά και με το αλλαγμένο έγινε 5+, ενώ ζήτησα να είναι σφιχτά.
Αρνήθηκαν να φτιάξουν και τρίτο, στην πιό κλασσική διάσταση που υπάρχει, και μου είπαν "αυτό είναι κι αν σας αρέσει". Τους ευχήθηκα τα χειρότερα και οι δρόμοι μας χώρισαν για πάντα. :D
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
το δικό μου δεν έχει κενό ανάμεσα στα 2 στρώματα, αλλα λόγο βάρους, οι δυο άκρες τους βυθίζονται και δημιουργούν μια λακούβα..
το γυρνάς απο την άλλη πλευρά και διορθώνεται, αλλα θέλει κάθε 1-2 μήνες να το γυρνάς ή να μην κοιμάσαι στο κέντρο.
τοτε όμως χάνεται το προτέρημα του υπέρδιπλου/διπλού..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.455
Μάθαμε πως ειναι το ανατομικό, πως το ορθοπεδικό...(ορθοπαιδικό)

Το γυναικολογικό;
 

Μηνύματα
271
Reaction score
529
Όταν ήρθε, το κενό ήταν 10+ εκατοστά και με το αλλαγμένο έγινε 5+, ενώ ζήτησα να είναι σφιχτά.
Αρνήθηκαν να φτιάξουν και τρίτο, στην πιό κλασσική διάσταση που υπάρχει, και μου είπαν "αυτό είναι κι αν σας αρέσει". Τους ευχήθηκα τα χειρότερα και οι δρόμοι μας χώρισαν για πάντα. :D
Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους! Ίσως έβαλαν μυαλό γιατί το καλοκαίρι επισκέφθηκα ένα κατάστημά τους να ρωτήσω για το Πρωτέας και μου είπαν πως με μια επιβάρυνση περίπου 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά, μπορούν να το κάνουν ενιαίο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.479
Ψάξτε και άλλες εταιρίες (Greco strom, elite κλπ). Επίσης υπάρχει και το ανώστρωμα που κάνει τη διαφορά. Αν δηλ πάρεις ενα φθηνότερο στρώμα, με ενα ανώστρωμα μεταμορφώνεται.
Όντως, η Greco έχει πολύ ωραίες προτάσεις.

Ανώστρωμα και υπόστρωμα δημιουργούν το αποτέλεσμα που θες, όχι σκέτο το στρώμα.

Μεγάλη διαφορά κάνουν και οι τάβλες του κρεβατιού, στην περίπτωση που δε χρησιμοποιείται υπόστρωμα.

Η δομή του υποστρώματος είναι τυπικά αυτή:



Δηλαδή είναι ένα παχύ στρώμα με μεγάλα ελατήρια, που εδράζεται πάνω σε ίσιες σκληρές τάβλες χωρίς ελαστικότητα (για να "αναπνέει", δηλαδή δε κάνει να χρησιμοποιηθεί ενιαία ξύλινη επιφάνεια).

Πάνω στο υπόστρωμα αυτό, βάζεις το πχ Tempur, και πάνω από το Tempur βάζεις το ανώστρωμα που θες, και παίρνεις κι ένα Tempur μαξιλάρι, και κοιμάσαι 18 ώρες σερί, σα πεθαμένος. :D
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Μάθαμε πως ειναι το ανατομικό, πως το ορθοπεδικό...(ορθοπαιδικό)

Το γυναικολογικό;
Σκέτη τάβλα (το πρώτο σύμφωνο μπορεί και να αντικατασταθεί με άλλο).

ΥΓ. Το ξέρω πως εσείς οι γιατροί δεν αναφέρεστε στα πόδια η στα φρένα (πέδη) αλλά στα παιδιά.
Δεν μου κάθεται όμως καλά στο μάτι το "ορθοπαιδικό"... Είμαι οπτικός τύπος.
Κανείς (βαρβάτος) φιλόλογος στο φόρουμ;;;
 
Last edited:

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Στρώμα Νεφέλη coco-mat
( Τό έχει δοκιμάσει κάποιοs ? )

ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ?


Γιατί να διαλέξω στρώμα από φυσικά υλικά και όχι από ελατήρια ;

Τα στρώματα χωρίς ελατήρια, υπερέχουν συγκριτικά µε αυτά που περιέχουν ελατήρια διότι :

• Οι φυσικές πρώτες ύλες παρέχουν οµοιογενή , ισοµετρική υποστήριξη στο σώµα . Τα ελατήρια παρέχουν διαφορετική υποστήριξη στις ενώσεις τους απ' ότι στη µέση τού καθενός ξεχωριστά .

• ∆εν περιέχουν καµία πηγή θορύβου . Τα ελατήρια , µολονότι ενδεδυµένα µε βαµβακερό ύφασµα , κατασκευάζονται από ατσάλι και φέρουν την πιθανότητα να παράγουν θόρυβο :headbang: .

• Έχουν µεγαλύτερη διάρκεια ζωής . Η αντοχή στο χρόνο , όχι απλώς και µόνο των φυσικών υλικών , αλλά κυρίως των ιδιοτήτων τους ( ελαστικότητα , επαναφορά ) είναι µεγαλύτερη από την αντοχή του ελατηρίου , διότι στα φυσικά υλικά υπάρχουν εκ φύσεως οι ιδιότητες αυτές , ενώ στα ελατήρια είναι τεχνητές :headbang:. Επίσης , τα φυσικά υλικά έχουν µεγαλύτερη αντοχή και στη σκληρή ή κακή ή απρόσεχτη χρήση :headbang: .

• ∆εν παράγουν µαγνητικό πεδίο. Κάθε είδος µετάλλου παράγει, έστω και ελάχιστο, µαγνητικό πεδίο .:headbang::headbang::headbang:


-
Μπουρδολογίες για οικολόγους εναλλακτικούς... Άκου εκεί μαγνητικό πεδίο...! Να βάλουμε μαγνητικά βραχιολάκια με θετική όμως ενέργεια...

Κρίμα γιατί πιάνουν πολλά κορόϊδα!

Για να μην είμαι άδικος, δεν ευθύνεται το ίδιο το στρώμα για τη φρικιαστική εμπειρία, αλλά το γιγάντιο κενό και η άρνησή τους να το φτιάξουν όπως πρέπει.
Υποπτεύομαι πως το χώρισμα δεν υπάρχει για το καλό μας αλλά για την ευκολία τους. :D
Ασφαλώς!

Εμένα μόλις μου το είπαν ότι είναι σε 2 κομμάτια έφυγα τρέχοντας και δεν ξαναπέρασα ούτε απ΄έξω. Κρίμα που είναι Ελληνική εταιρεία... Απο διαφήμιση με κοινωνικές προεκτασεις σκίζει αλλά από ουσία τίποτα. Όλα λάθος τα κάνουν.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.225
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top