Επιλογή λαμπάτου ολοκληρωμένου ενισχυτή.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Σωστοί οι υπολογισμοί σου, μα αυτό είναι το άνω όριο σε μία ηχογράφηση μεγάλου δυναμικού περιθώριου.
Για ασυμπίεστα δυναμικά, θα έχεις μέση στάθμη 20dB κάτω από τις κορυφές, είναι πολύ χαμηλά..

Προφανώς θα συμπιέζει, μειώνοντας με τον γλαφυρό λυχνιακό τρόπο το δυναμικό εύρος, ώστε να ανεβάσει τη μέση στάθμη για να έρθει σε νορμάλ πλαίσια η ηχηροτητα.

Και προσωπικά, μόνο αυτό έθεσα, την οριακή ορθή οδήγηση του ηχείου, ώστε να μην έχει συμπίεση δυναμικών σε χαμηλές μέσες στάθμες. Τίποτα περισσότερο. ;)
[DOUBLEPOST=1485980372][/DOUBLEPOST]
Πάντως Κώστα στο avmentor λέει ότι η ευαισθησία του μετρήθηκε 87 db στο 1 μέτρο και 84 στα 2. Διάβασε καλύτερα.
Επομένως κάνε τα 250 βατ στα 4 ωμ 125 στα 4.
Κάνεις λάθος.
Θες να σου εξηγήσω το γιατί;
Διάβασε προσεκτικά το ποστ του SpZach, κι αν δε καταλάβεις, πες μου να στο εξηγήσω. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
απλά τσεκαρε με ενα decibelομετρο τι σημαινουν εντασεις 70 με Κορυφες 90 για να ξες τι να περιμενεις.
Κορυφές 90db ειναι η στάθμη που ακούμε το βράδυ για να μην ενοχλούμε.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Σωστοί οι υπολογισμοί σου, μα αυτό είναι το άνω όριο σε μία ηχογράφηση μεγάλου δυναμικού περιθώριου.
Για ασυμπίεστα δυναμικά, θα έχεις μέση στάθμη 20dB κάτω από τις κορυφές, είναι πολύ χαμηλά..

Προφανώς θα συμπιέζει, μειώνοντας με τον γλαφυρό λυχνιακό τρόπο το δυναμικό εύρος, ώστε να ανεβάσει τη μέση στάθμη για να έρθει σε νορμάλ πλαίσια η ηχηροτητα.

Και προσωπικά, μόνο αυτό έθεσα, την οριακή ορθή οδήγηση του ηχείου, ώστε να μην έχει συμπίεση δυναμικών σε χαμηλές μέσες στάθμες. Τίποτα περισσότερο. ;)
[DOUBLEPOST=1485980372][/DOUBLEPOST]
Κάνεις λάθος.
Θες να σου εξηγήσω το γιατί;
Διάβασε προσεκτικά το ποστ του SpZach, κι αν δε καταλάβεις, πες μου να στο εξηγήσω. :)
Κατάλαβα. Τη δουλειά την κάνει η προδιαγραφή σε ...βολτ
2,83V σε 4 ωμο ηχείο = 2 βατ
 


Z

Zdimis

Guest
Σωστοί οι υπολογισμοί σου, μα αυτό είναι το άνω όριο σε μία ηχογράφηση μεγάλου δυναμικού περιθώριου.
Για ασυμπίεστα δυναμικά, θα έχεις μέση στάθμη 20dB κάτω από τις κορυφές, είναι πολύ χαμηλά..

Προφανώς θα συμπιέζει, μειώνοντας με τον γλαφυρό λυχνιακό τρόπο το δυναμικό εύρος, ώστε να ανεβάσει τη μέση στάθμη για να έρθει σε νορμάλ πλαίσια η ηχηροτητα.

Και προσωπικά, μόνο αυτό έθεσα, την οριακή ορθή οδήγηση του ηχείου, ώστε να μην έχει συμπίεση δυναμικών σε χαμηλές μέσες στάθμες. Τίποτα περισσότερο. ;)
[DOUBLEPOST=1485980372][/DOUBLEPOST]
Κάνεις λάθος.
Θες να σου εξηγήσω το γιατί;
Διάβασε προσεκτικά το ποστ του SpZach, κι αν δε καταλάβεις, πες μου να στο εξηγήσω. :)
Δεν ηξερα πως οι λυχνιακοι ενισχυτες συμπιεζουν οταν απο αυτους ζητειται εως τα 2/3 της συνολικης ισχυος.Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο ,Επισης ΜΕΣΗ ΣΤΑΘΜΗ 20DB κατω δεν παιζει ρε κωστα .Minimum σταθμη ναι.Και 20 db μονο για κλασσικη ,τα άλλα μουσικά είδη απο 6-12db ειναι οκ
 



Μηνύματα
942
Reaction score
265
Αποψη μου για να μην εχει προβλημα ο φιλος μας ειναι αν ακουσει με καποιο τροπο τα ηχεια με τον λαμπατο που τον ενδιαφερει,τωρα αν αυτο ειναι αδυνατο και για να μην ρισκαρει καλο ειναι να κοιταξει και σε υβριδικο ενισχυτη μεγαλης ισχυος που συνδυαζει τα πολλα βατ των τρανζιστορ με τη λαμπατη χροια στην προενισχυση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ Κ ΜΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΔΕΙΓΜΑ ΙΚΑΝΟΤΑΤΟ

https://musicmachinery.com/2009/03/23/the-loudness-war/
Μάλλον δεν εχεις καταλάβει τι λέει το λινκ που έβαλες.

Δες και αυτο το λινκ, και πες τι καταλαβαίνεις απο την στήλη Dr max
http://dr.loudness-war.info/album/list/dr-max/desc
[DOUBLEPOST=1485991202][/DOUBLEPOST]Να στο πω αλλιως. Οταν παίζει ενα όργανο pianissimo είσαι στα 50db. Οταν παίζει η όλη η ορχήστρα fortissimo είσαι στα 110. Average 85-90.
Εχει και χειρότερα.
 

Z

Zdimis

Guest
Για το dynamic range μιλαει τo λινκ (to onomazei loudness) την διαφορα απο το πιο ησυχο στο πιο θορυβοδες pick του μουσικου κομματιου
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Το ανέβασα και πριν δεκα μερες, τυχαία μετρηση στο σπίτι μου

IMG_0799.JPG


Στιγμιαίο 75.2, πιθανότατα λίγο κάτω απο το average, κορυφή 108,1 με καλιμπραρισμενο μικρόφωνο. Στη θέση ακροασης.
8η του Μπετόβεν.
Σου λεω, δεν τα κατάλαβες καλά.

Μια καλή ηχογράφηση μπορει άνετα να φτάσει τα +20db απο το average.
Τα συμπιεσμενα χιτάκια φυσικα όχι.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Οποίος τα καταλάβει αυτα δεν παιρνει ενισχυτές μικρής ισχύος (με την εξαίρεση των πολυ ευαίσθητων ηχείων...και παλι....)
 


Μηνύματα
608
Reaction score
580
Οποίος τα καταλάβει αυτα δεν παιρνει ενισχυτές μικρής ισχύος (με την εξαίρεση των πολυ ευαίσθητων ηχείων...και παλι....)
Ωραίο!
μάλλον αυτην την μέτρηση πρεπει να την στείλεις σε 10δες καταξιωμένους κατασκευαστές ανά τον κόσμο που βγάζουν ενισχυτές κάτω από 100 βατ.
Να σταματήσουν την παράγωγη!

Ίσως εσείς να ξέρετε καλύτερα:stinker:
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Κ αν δε πάρει λάμπα μινιόν σε watts για τα ηχεία του ,περνάει στην αντεπίθεση, αγοράζοντας ένα "τερατάκι " class d , βάζει κ μια ταμπέλα BARBARELA από όξω σε νέον κ είναι κομπλέ .:gotcha::laugh:
 

A

AKARL

Guest
Καλημέρα σε όλους με θερμές ευχαριστίες για τη συνεισφορά σας.

Προκειμένου να βγάλω και εγώ μια άκρη με όλες τις πληροφορίες και να πάρω μια απόφαση θα προσπαθήσω να ανακεφαλαιώσω τα δεδομένα:

1) Τα ηχεία μου δεν έχουν πραγματική ευαισθησία 92 dB/2,83V/m (όπως αναφέρει ο κατασκευαστής και αναγράφουν επάνω) αλλά 84 dB/2,83V/m. Σωστά;

2) Η πραγματική τους αντίσταση δεν είναι 6Ω αλλά 4Ω. Σωστά;

Ο ενισχυτής που έχω, Yamaha A-S1000, έχει ισχύ:
Ισχύς: 2x90W (8Ω, 20Hz-20kHz, 0.02% thd), 2x140W (4Ω, 20Hz-20kHz, 0.02% thd)

Δεδομένο 1: Με τον συγκεκριμένο ενισχυτή, στον χώρο μου και παρουσία γυναικόπαιδων και λοιπών αμάχων το ρυθμιστικό έντασης ουδέποτε ξεπερνά το 9 π.μ. με CD ενώ με πικάπ μπορεί να αγγίξει το 10 π.μ., άντε βαριά 11 π.μ.

Δεδομένο 2: Τις (λίγες) φορές που έχω πλέον την ευκαιρία να ακούσω μουσική μόνος (καλώς ή κακώς) το ρυθμιστικό έντασης ουδέποτε ξεπερνά το 11-12 π.μ. με CD ενώ με πικάπ μπορεί να αγγίξει το 1-2 μ.μ. - Υψηλότερες εντάσεις στο χώρο μου δεν τις αντέχω!

Δεν έχω σκοπό να αντικαταστήσω τον ενισχυτή ή τα ηχεία μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον συνδυασμό. Αυτό που διερευνώ είναι το ενδεχόμενο να προσθέσω στο σύστημά μου έναν λαμπάτο ολοκληρωμένο ενισχυτή με κόστος αγοράς και συντήρησης που να μπορώ να διαχειριστώ. Εννοείται ότι στόχος μου δεν είναι η αναπαράσταση στον χώρο μου, με ρεαλισμό, μιας συναυλίας (εάν κάτι τέτοιο είναι γενικά εφικτό).

Με τα παραπάνω δεδομένα οι επιλογές μου είναι:

1) Να μην αγοράσω λαμπάτο ολοκληρωμένο ενισχυτή με κόστος αγοράς και συντήρησης που να μπορώ να διαχειριστώ.

2) Να αγοράσω έναν από τις δυο επιλογές:
α) Τον οικονομικά πιο προσιτό Yarland FV-34B-V, και
β) Τον ακριβότερο Line Magnetic LM-211IA

Θα εκτιμούσα λοιπόν γνώμες πάνω στις δυο επιλογές.

Για όσους γνωρίζουν καλά τα των λυχνιών η ερώτησή μου είναι: από πλευράς κόστους αλλαγής λυχνιών (με αντίστοιχες νέας παραγωγής και όχι NOS) ποιο από τα δυο παραπάνω μοντέλα είναι προτιμητέο;

Ευχαριστώ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Εγω απο την αλλη δεν καταλαβαινω....αφου αρεσουν οι λαμπες,γιατι δεν περνουν ηχεια απο 100db και πανω να γουσταρουν!κορνες!γενικα μιλαω!:idk:
- ίσως γιατί και οι κόρνες θέλουν τα watt τους . Η εμπειρία μου περιορίζεται στα klipsch που αν και ευαίσθητα ( στην πράξη 4 με 5 db χαμηλότερα των προδιαγραφών τους ) , θέλουν watt αλλά και ρεύματα ( πέφτουν περίπου στα 3,6 Ω @ 135-170 hz )

- οπότε για μία ακόμη φορά . . . την ισχύ πολλοί εμίσησαν , την πολύ ισχύ όμως , ουδείς
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλημέρα σε όλους με θερμές ευχαριστίες για τη συνεισφορά σας.

Προκειμένου να βγάλω και εγώ μια άκρη με όλες τις πληροφορίες και να πάρω μια απόφαση θα προσπαθήσω να ανακεφαλαιώσω τα δεδομένα:

1) Τα ηχεία μου δεν έχουν πραγματική ευαισθησία 92 dB/2,83V/m (όπως αναφέρει ο κατασκευαστής και αναγράφουν επάνω) αλλά 84 dB/2,83V/m. Σωστά;

2) Η πραγματική τους αντίσταση δεν είναι 6Ω αλλά 4Ω. Σωστά;

Ο ενισχυτής που έχω, Yamaha A-S1000, έχει ισχύ:
Ισχύς: 2x90W (8Ω, 20Hz-20kHz, 0.02% thd), 2x140W (4Ω, 20Hz-20kHz, 0.02% thd)

Δεδομένο 1: Με τον συγκεκριμένο ενισχυτή, στον χώρο μου και παρουσία γυναικόπαιδων και λοιπών αμάχων το ρυθμιστικό έντασης ουδέποτε ξεπερνά το 9 π.μ. με CD ενώ με πικάπ μπορεί να αγγίξει το 10 π.μ., άντε βαριά 11 π.μ.

Δεδομένο 2: Τις (λίγες) φορές που έχω πλέον την ευκαιρία να ακούσω μουσική μόνος (καλώς ή κακώς) το ρυθμιστικό έντασης ουδέποτε ξεπερνά το 11-12 π.μ. με CD ενώ με πικάπ μπορεί να αγγίξει το 1-2 μ.μ. - Υψηλότερες εντάσεις στο χώρο μου δεν τις αντέχω!

Δεν έχω σκοπό να αντικαταστήσω τον ενισχυτή ή τα ηχεία μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον συνδυασμό. Αυτό που διερευνώ είναι το ενδεχόμενο να προσθέσω στο σύστημά μου έναν λαμπάτο ολοκληρωμένο ενισχυτή με κόστος αγοράς και συντήρησης που να μπορώ να διαχειριστώ. Εννοείται ότι στόχος μου δεν είναι η αναπαράσταση στον χώρο μου, με ρεαλισμό, μιας συναυλίας (εάν κάτι τέτοιο είναι γενικά εφικτό).

Με τα παραπάνω δεδομένα οι επιλογές μου είναι:

1) Να μην αγοράσω λαμπάτο ολοκληρωμένο ενισχυτή με κόστος αγοράς και συντήρησης που να μπορώ να διαχειριστώ.

2) Να αγοράσω έναν από τις δυο επιλογές:
α) Τον οικονομικά πιο προσιτό Yarland FV-34B-V, και
β) Τον ακριβότερο Line Magnetic LM-211IA

Θα εκτιμούσα λοιπόν γνώμες πάνω στις δυο επιλογές.

Για όσους γνωρίζουν καλά τα των λυχνιών η ερώτησή μου είναι: από πλευράς κόστους αλλαγής λυχνιών (με αντίστοιχες νέας παραγωγής και όχι NOS) ποιο από τα δυο παραπάνω μοντέλα είναι προτιμητέο;

Ευχαριστώ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Τον yarland δεν τον έχω ακούσει ποτέ οπότε δεν φέρω γνώμη.
Line magnetic αρκετές φορές, είναι εξαιρετικά μηχανήματα με εξαιρετικό ήχο.

Το κόστος συντήρησης, δηλαδή η αλλαγή λαμπών είναι πολύ χαμηλό (οπότε μην επικεντρωνεις την προσοχή σου μόνο εκει)

Η el 34 είναι πολύ φτηνή λάμπα με αξιοπιστία και μεγάλο χρόνο ζωής
Δηλαδή : https://www.banzaimusic.com/EL34B-Tungsol.html
[DOUBLEPOST=1486022499][/DOUBLEPOST]
- ίσως γιατί και οι κόρνες θέλουν τα watt τους . Η εμπειρία μου περιορίζεται στα klipsch που αν και ευαίσθητα ( στην πράξη 4 με 5 db χαμηλότερα των προδιαγραφών τους ) , θέλουν watt αλλά και ρεύματα ( πέφτουν περίπου στα 3,6 Ω @ 135-170 hz )

- οπότε για μία ακόμη φορά . . . την ισχύ πολλοί εμίσησαν , την πολύ ισχύ όμως , ουδείς
Ο βασικότερος λόγος είναι ότι σε πολλούς Δεν αρέσουν οι κόρνες....
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
[

Δεν έχω σκοπό να αντικαταστήσω τον ενισχυτή ή τα ηχεία μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον συνδυασμό. Αυτό που διερευνώ είναι το ενδεχόμενο να προσθέσω στο σύστημά μου έναν λαμπάτο ολοκληρωμένο ενισχυτή με κόστος αγοράς και συντήρησης που να μπορώ να διαχειριστώ. Εννοείται ότι στόχος μου δεν είναι η αναπαράσταση στον χώρο μου, με ρεαλισμό, μιας συναυλίας (εάν κάτι τέτοιο είναι γενικά εφικτό).

Καλή επιλογή να μην αλλάξεις ενισχυτή , αν θες ντε και καλά λαμπάτη ενίσχυση καλό είναι να την συνδιάσεις με υψηλής ευαισθησίας ηχεία.Τι τα θες να μπλέκεις ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Έλα ρε μεγάλε κόψε κατι:errwhat:
Απλά μαθηματικά.
Μέση στάθμη 70ντιμπι, δεν ενοχλεί.
Κορυφή +20 =90 γτιμπι
[DOUBLEPOST=1486023535][/DOUBLEPOST]
Ωραίο!
μάλλον αυτην την μέτρηση πρεπει να την στείλεις σε 10δες καταξιωμένους κατασκευαστές ανά τον κόσμο που βγάζουν ενισχυτές κάτω από 100 βατ.
Να σταματήσουν την παράγωγη!

Ίσως εσείς να ξέρετε καλύτερα:stinker:
Ας παράγουν για πιο ευαίσθητα ηχεία

Δεν σας άρεσε αυτή η απλή μέτρηση έτσι; σας χάλασε την σουπίτσα ;:gotcha:

Λάθος θα έχω κάνει, ε; :roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top