Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Στα 3,5μ ακρόαση παίζει σημαντικό ρόλο. Αυτό, αν διαθέσεις τόσα χρήματα και δεν θες να πάνε χαμένα λόγω της αρνητικής επίδρασης του χώρου. Αλλιώς, αν διαθέσεις δυο τρία χιλιάρικα θα πάρεις κάτι πολύ αξιοπρεπές, που θα παίζει με τα όποια αρνητικά εν πάσει περιπτώση του χώρου, αλλά χ3στηκες κιόλας, δεν θα έχεις πετάξει τόσα λεφτά...εγώ αυτό προτείνω αν δεν είσαι διαθετειμένος να πειράξεις σοβαρά τον χώρο.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Τι γκολάρα έβαλε ο Bhutias !!!!:o:o
1. Το πιθανότερα να μην ακολουθεί ο χώρος σου το σύστημα.
Ναι , ναι όταν σας τα λέω με κράζετε. Που ξέρετε πως κουδουνάει το κάθε σαλόνι και προτείνετε ηχεία; Τεσπα άσε μην έρθει ο ear και μου την πει πάλι 8-). Αυτά διορθώνονται, όχι 100% αλλά μπορείς να πάρεις πολύ σημαντική βελτίωση. Ο Dapost που διαφωνεί το ξέρει όσο λίγοι το αντικείμενο. Είπαμε φωνάζουμε τον ειδικό.

2. Το πιθανότερο να μην αρέσει το σύστημα στους φίλους σου (είναι εντυπωσιακό σε πόσο λίγο κόσμο που ρωτάω αρέσουν συστήματα σαν τα παραπάνω που είναι state of the art! Και εδώ, στο φόρουμ ;))
Στα &&*^%^%^% σου.

3. Το πιθανότερο να ακούς με αυτό παλιές / κακές παραγωγές που θα παίζουν μεν όσο πιο σωστά γίνεται αλλά όχι όσο ευχάριστα όσο π.χ. με ένα ...b&o ή ένα harbeth ή ένα LP12!
DSD υψηλής ανάλυσης. Έστω μια ώρα την εβδομάδα για την απόλαυση. Τις υπόλοιπες ώρες ότι και να παίζει ποιος νοιάζεται;:idk:
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Ωραία, πες ότι παίρνεις ένα state of the art σύστημα σαν το grimm ή το zero ή το kii ή ένα linkwitz.

1. Το πιθανότερα να μην ακολουθεί ο χώρος σου το σύστημα.
2. Το πιθανότερο να μην αρέσει το σύστημα στους φίλους σου (είναι εντυπωσιακό σε πόσο λίγο κόσμο που ρωτάω αρέσουν συστήματα σαν τα παραπάνω που είναι state of the art! Και εδώ, στο φόρουμ ;))
3. Το πιθανότερο να ακούς με αυτό παλιές / κακές παραγωγές που θα παίζουν μεν όσο πιο σωστά γίνεται αλλά όχι όσο ευχάριστα όσο π.χ. με ένα ...b&o ή ένα harbeth ή ένα LP12!

Άρα; Το χόμπυ πέθανε, ξεχάστε το, ξοδέψτε σε συνδρομές tidal, i-something και το υπόλοιπα σε μουσικές παραστάσεις, εκδρομές, αυτοκίνητα, ότι σας αρέσει τέλος πάντων!

Δε γκρινιάζω, σας λέω την αλήθεια, σαν κακό σπυρί που λέει και ο εαρ.
Διαφωνω.
1. Οταν λεμε "συστημα" ( πρεπει να ) εννοουμε χωρος + μηχανηματα. Αν κατι υπολειπεται μεσα στο συστημα εννοειται οτι υποβαθμιζεται η ποιοτητα. Εσυ φυσικα το ξερεις πολυ καλα αυτο.
2. Αυτο (πρεπει να) ειναι αδιαφορο. Αλλιως μιλαμε για κοινωνικοτητα, οχι για προσωπικο χομπι. Δεν ισχυει για ολους, οτι εχουν ενα χομπι για να διευρυνουν τους κοινωνικους δεσμους τους.
3. Δεν (θα επρεπε να ) υπαρχουν συστηματα για συγκεκριμενα ειδη μουσικης.

Το χομπι δεν πεθανε, ουτε προκειται οσονουπω.
Απλα υπαρχουν διαφορετικοι τροποι ενασχολησης, με διαφορετικους στοχους και διαφορετικες συνθηκες.
Ολα καλα, keep walking.
Και οι παλιοι που ξερουν και οι καινουργιοι που ξεκινανε.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Thanks περαστικε μπουτια νταποστ πλατων.δεν ξεχασα καποιον ;
Αρα αν ειναι να δωσεις 15.000 και εχεις προενισχυση με xlr και θελεις ενεργο χωρις ντακ πχ atc active και δε σ αφηνει η συζυγος να πειραξεις το σαλονι 40 τμ, τι πρεπει να αγορασεις μαζι με τα ηχεια; τον ειδικο ακουστικης για να σου πει που θα τα βαλεις κ που θα βαλεις τον καναπε κ τα επιπλα; η κατι αλλο; χελπ πλιζ; τα πα ολα! Μονο εκκαθαριστικο δεν έδωσα...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ωραία, πες ότι παίρνεις ένα state of the art σύστημα σαν το grimm ή το zero ή το kii ή ένα linkwitz.
1. Το πιθανότερα να μην ακολουθεί ο χώρος σου το σύστημα.
2. Το πιθανότερο να μην αρέσει το σύστημα στους φίλους σου (είναι εντυπωσιακό σε πόσο λίγο κόσμο που ρωτάω αρέσουν συστήματα σαν τα παραπάνω που είναι state of the art! Και εδώ, στο φόρουμ ;))
3. Το πιθανότερο να ακούς με αυτό παλιές / κακές παραγωγές που θα παίζουν μεν όσο πιο σωστά γίνεται αλλά όχι όσο ευχάριστα όσο π.χ. με ένα ...b&o ή ένα harbeth ή ένα LP12!
Ψεύτη, μου χες πει πώς σου άρεσε το δικό μου...:p:p

Πέρα από τη πλάκα, Δημήτρη δεν είναι έτσι ή μάλλον έτσι είναι, αλλά το ένα εξαρτάται από το άλλο. Διότι όσο καλό και αν είναι το σύστημα, αν το ακούσεις σε κακό χώρο πώς περιμένεις να παίξει? Και αν δεν παίζει όσο καλά αναμενόταν (λανθασμένα διότι τον χώρο δεν τον κοροιδεύεις εύκολα), λογικό να μην αρέσει σε κάποιους φίλους, ιδιαίτερα αν προηγουμένως είχαν αφελώς καλλιεργηθεί ψευδαισθήσεις, λόγω της τεχνικής αρτιότητας του όλου συστήματος. Και τελικά, αν έπαιζε καλά τις κακές ηχογραφήσεις, μάλλον δεν θα ήταν καλό. Άρα, μάλλον πρέπει να αποφασίσουμε τί θέλουμε τελικά πρώτα.

Γι' αυτό άλλωστε έχω καταλήξει ότι όλα τα ζητήματα, ακόμα και τα πιο τεχνικά, έχουν στον πυρήνα τους φιλοσοφικά ερωτήματα (δεν κάνω πλάκα) ...
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
Ειλικρινά τώρα, αυτό το έχεις διαπιστώσει με ακρόαση του α9 ή το υποθέτεις από άλλες παρόμοιες περιπτώσεις ηχείων;
Έχω καταλάβει ότι έχεις ακριβότερα B&O αλλά το a9 είναι κάτι διαφορετικό, δεν είναι έτσι;
Η πολύ μικρή απόσταση των γούφερ (και tweeter) κάνει οποιονδήποτε σκέψη για σχηματισμό στερεοφωνικης εικόνας ουτοπική.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Thanks περαστικε μπουτια νταποστ πλατων.δεν ξεχασα καποιον ;
Αρα αν ειναι να δωσεις 15.000 και εχεις προενισχυση με xlr και θελεις ενεργο χωρις ντακ πχ atc active και δε σ αφηνει η συζυγος να πειραξεις το σαλονι 40 τμ, τι πρεπει να αγορασεις μαζι με τα ηχεια; τον ειδικο ακουστικης για να σου πει που θα τα βαλεις κ που θα βαλεις τον καναπε κ τα επιπλα; η κατι αλλο; χελπ πλιζ; τα πα ολα! Μονο εκκαθαριστικο δεν έδωσα...
Η σύζυγος θα σε αφήσει αν κάνεις όμορφες παρεμβασεις...με την βοήθεια ειδικών, και σε αυτο το μπατζετ θα βρεθούν τα κατάλληλα, για να εχεις παρά πολυ καλο αποτέλεσμα. Θα συμμετέχει στην επιλογή. Στην ανάγκη φέρνεις και την θέση ακροασης 70cm πιο μπροστα.
Δώσε 10000 max για τα ηχεία, και κρατά 5000 για treatments και συμβουλευτική-μετρησεις απο ειδικούς.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Thanks περαστικε μπουτια νταποστ πλατων.δεν ξεχασα καποιον ;
Αρα αν ειναι να δωσεις 15.000 και εχεις προενισχυση με xlr και θελεις ενεργο χωρις ντακ πχ atc active και δε σ αφηνει η συζυγος να πειραξεις το σαλονι 40 τμ, τι πρεπει να αγορασεις μαζι με τα ηχεια; τον ειδικο ακουστικης για να σου πει που θα τα βαλεις κ που θα βαλεις τον καναπε κ τα επιπλα; η κατι αλλο; χελπ πλιζ; τα πα ολα! Μονο εκκαθαριστικο δεν έδωσα...
Να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου.
Φωνάζεις ένα επαγγελματία και του λες:
'' Θέλω να πάρω καινούργιο στέρεο. Έλα από το σαλόνι μου να το μετρήσεις. Με τις μετρήσεις σου και με τις γνώσεις σου θέλω να μου προτείνεις ηχεία για τον χώρο μου. Να καταλήξουμε σε 2 - 3 παραπλήσια VFM (από πηγάδι χωρίς πάτο ξέρουμε όλοι) μοντέλα και στο τέλος να διαλέξει ντιζάιν η γυναίκα να τελειώνουμε. Αν υπάρχει περιθώριο να δούμε και δυο πολύ απλές επεμβάσεις στον χώρο. ''
Το ξεκαθαρίζεις συζητάς την αμοιβή και αποφασίζεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Thanks περαστικε μπουτια νταποστ πλατων.δεν ξεχασα καποιον ;
Αρα αν ειναι να δωσεις 15.000 και εχεις προενισχυση με xlr και θελεις ενεργο χωρις ντακ πχ atc active και δε σ αφηνει η συζυγος να πειραξεις το σαλονι 40 τμ, τι πρεπει να αγορασεις μαζι με τα ηχεια; τον ειδικο ακουστικης για να σου πει που θα τα βαλεις κ που θα βαλεις τον καναπε κ τα επιπλα; η κατι αλλο; χελπ πλιζ; τα πα ολα! Μονο εκκαθαριστικο δεν έδωσα...
Σ'ένα τέτοιο -καθόλου ακραίον- ενδεχόμενο,θα μπορούσε να παρεμβληθεί μεταξύ προενισχυτικού και τελικών σταδίων ένας ψηφιακός επεξεργαστής σήματος - φέρων φίλτρα που θα επενεργούσαν και στο πεδίο του χρόνου εκτός από εκείνο της συχνότητας- για διόρθωση απόκρισης,με βέλτιστο αποτέλεσμα που θα προέκυπτε ως προς την εκ προοιμίου καθορισμένη θέση ακρόασης.

Εφόσον μάλιστα η διαδρομή του σήματος -έως τους τελικούς ενισχυτές- γινόταν εξ ολοκλήρου στο ψηφιακό πεδίο,δεν θα ευσταθούσαν πιθανοί ισχυρισμοί ότι η παρεμβολή των επιπλέον σταδίων θα υποβάθμιζε την ποιότητα του σήματος...;)
 



Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ο dimifootης έχει δίκιο, μιας και είναι από τους πλέον ειδικούς στο κομμάτι αυτό: Ownership
Με δυο λόγια, η σύζυγος συμμετέχει ενεργά στο όλο πρότζεκτ, σε αποφασιστικό ρόλο (υποτίθεται, διότι στην ουσία έχεις καλύτερη πληροφόρηση και άρα επηρεάζεις εσύ τις πληροφορίες στις οποίες έχει πρόσβαση), έτσι εμπλέκεται, της καλλιεργείται ενδιαφέρον και ενθουσιασμός για το έργο και άρα το οικειοποιείται.
(Βασικά εργαλεία σε διεθνές/ευρωπαικό επίπεδο (προγράμματα προσαρμογής, μεταρρυθμίσεις κλπ.) ... τώρα και στον χώρο σας. ;))
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Μάλιστα! Δυο σχολια. Περαστικε, εαν ηταν να καλεσω τον ειδικο πριν την αγορα στερεο, τι ελληναρας θα μουν; παρολα αυτα ακουω προσεκτικα την συμβουλη σου.
Μπουτια μου λες να πεταξω την ακριβοπληρωμενη ντακ/προενισχυση μου και να παρω μια πηγη με ψηφιακη εξοδο και dsp full ενεργα ηχεια through out; ντροπη! Κι ομως αρχιζω κ το σκεφτομαι...
[DOUBLEPOST=1486908626][/DOUBLEPOST]Οταν αρχιζετε να μου μιλατε ντιμιφουτ κ επ4ντερ σε ορους ownership επισης ακουω...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου.
Φωνάζεις ένα επαγγελματία και του λες:
'' Θέλω να πάρω καινούργιο στέρεο. Έλα από το σαλόνι μου να το μετρήσεις. Με τις μετρήσεις σου και με τις γνώσεις σου θέλω να μου προτείνεις ηχεία για τον χώρο μου. Να καταλήξουμε σε 2 - 3 παραπλήσια VFM (από πηγάδι χωρίς πάτο ξέρουμε όλοι) μοντέλα και στο τέλος να διαλέξει ντιζάιν η γυναίκα να τελειώνουμε. Αν υπάρχει περιθώριο να δούμε και δυο πολύ απλές επεμβάσεις στον χώρο. ''
Το ξεκαθαρίζεις συζητάς την αμοιβή και αποφασίζεις.
Και οταν σου προτείνει πες μας και τι , μην έπεσες σε κανένα χαϊεντά :roflmao:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.753
Απο την εμπειρία σας, ο χωρος σ` ενα τυπικο σαλονι 40τμ με ενεργα που μου προτεινατε ποσο ρολο παιζει; 50 60 70 80 90%;
95% πες, κι είσαι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι ακούς το χώρο.

Όχι τα ηχεία.

Οπότε, οι μετρήσεις του χώρου και η ηχητική περιποίησή του, αποτελούν το πρώτο βήμα, αν θες σωστό αποτέλεσμα.

Οκ, έχεις αυτό το μπάτζετ, ξεκινάς με το χώρο.

Φάε όσα λεφτά χρειάζεται.

Όταν τελειώσεις με το χώρο και έχεις διαθέσιμες μετρήσεις ικανοποιητικών χρόνων αντήχησης, τότε μιλάμε και για ηχεία, αναλόγως του τι θα έχει απομείνει από το μπάτζετ.

Υποθέτω πως περίπου 4.000€ θα είναι ένα λογικό κόστος για να στρώσει καλά ο χώρος.

Εκ των προτέρων να δώσω μία ψήφο σε κάποιο από τα νέα φρέσκα μόνιτορ της καινούργιας σειράς της Άνταμ. ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top