Ενεργά ηχεία

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
εγω ακουσα τελευταια τα HR824mk2 σε τυπικο (προβληματικο) χωρο-σαλονι και δε μ' αρεσανε και πολυ ...
Και γω άκουσα τα Γουίλσον τα μεγάλα σε τυπικο (προβληματικο) χωρο-σαλονι και δε μ' αρεσανε και πολυ. Και τα μαγκνεπαν τα μεγάλα. Και τα μπιενταμπλεγιου τα μεγάλα. Και τα ...

Μάλλον άκουγα το (προβληματικο) χωρο-σαλονι, κι όχι τα ηχεία, ε; ;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Και γω άκουσα τα Γουίλσον τα μεγάλα σε τυπικο (προβληματικο) χωρο-σαλονι και δε μ' αρεσανε και πολυ. Και τα μαγκνεπαν τα μεγάλα. Και τα μπιενταμπλεγιου τα μεγάλα. Και τα ...

Μάλλον άκουγα το (προβληματικο) χωρο-σαλονι, κι όχι τα ηχεία, ε; ;)
μαλλον ο χωρος επιλεγει τα ηχεια - τα ηχεια επιλεγουν τα ενισχυτικα (σορρυ , σκεφτομαι ακομα "παθητικα" :p) και μετα παιρνεις ενα πισι και τελειωνει η υποθεση
μαλλον ηθελα να πω πως αμα δεν εχεις ορεξη (και τη δυνατοτητα (λεφτα - γυναικα - χωρο κτλ.)) να ψαχτεις, δεν αξιζει να ξοδευεσαι ...
τελος παντων , δεν εχω και τσι τρομερες ακουστικες εμπειριες ...
:drinks:
 






Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγώ πάντως δέν έχω ακούσει καλό ηχείο να διαλύεται απο προβληματικό χώρο...
Μάλλον ανήκω στους κουφούς...
Ένας τέτοιος αφορισμός θα είχε βαρύτητα εφόσον συνοδευόταν από σταθερές παραμέτρους - ΄΄constants΄΄ όπως θ'ανέφεραν και οι Αγγλόφωνοι.

Η διατυπωθείσα πρόταση όμως περιέχει σαφείς μεταβλητές,όπως :

- Πώς καθορίζεται επακριβώς το ΄΄καλό΄΄ ηχείο,αφού ακόμα και μια ιδανική απόκριση επί του άξονα θα παραλλάσσεται σε συνάρτηση με την πολική απόκριση,θέση ακρόασης και τις ακουστικές ιδιότητες δεδομένου χώρου.

- Το εύρος στις στάθμες ακρόασης όπου θα ίσχυε διατήρηση της ικανοποιητικής απόδοσης.

- Τις αντιληπτικές προτεραιότητες δεδομένου ακροατή.

Παραδείγματος χάριν,κάτι που έχω συγκρατήσει εντόνως κατά την προσωπική ακροαματική μου εμπειρία είναι ο βαθμός στον οποίο προκύπτει άνοδος ή κάθοδος στην απόδοση δεδομένου ηχοσυστήματος κατά την αλλαγή δωματίου,διαρρύθμισης (αποστάσεις από περικλείοντα όρια κι επίπλωση ως προς ηχεία και θέση ακροατή,απόσταση ακρόασης κτλ) εντός σταθερού δωματίου,καθώς και στάθμες ακρόασης με αμετάβλητους τους προηγούμενους παράγοντες...Οι δικές μου βεβαίως αντιληπτικές προτεραιότητες υπαγορεύουν πειστική στερεοφωνική απεικόνιση,απόδοση περιεχόμενων χωρικών λεπτομερειών και υπεράνω όλων ζωηρή απόδοση δυναμικών αντιθέσεων και σφικτές ρυθμικές εναλλαγές.

Κατά συνέπεια,τείνει να εκλαμβάνει ο υποφαινόμενος την πτώση στην απόδοση ως κάθοδο στο βαθμό ζωηρότητας των ερμηνευτών και χωρική ασάφεια.
Κάτι τέτοιο μάλιστα διαπιστώνεται ανεξάρτητα από την τιμή και την προσλαμβανόμενη ποιότητα δεδομένου ηχοσυστήματος.
Μερικες φορές πρέπει να μπορειτε να διαβάσετε και πισω από τις γραμμές ......:rolleyes:
Εφόσον μια δημοσίευση δεν διαβάζεται μονάχα από κάποιους μυημένους,η ανταπόκριση σ'εκείνη οφείλει να συνυπολογίζει το γεγονός ότι το πιθανό διφορούμενο στοιχείο δεν θα συλλαμβάνεται από το σύνολο των αναγνωστών.
Συναφές σκεπτικό ακολουθώ και σε δικές μου δημοσιεύσεις,μόνο που εκεί τα διφορούμενα στοιχεία είναι συντεταγμένα ακριβώς κατά τρόπον ώστε να συλλαμβάνονται από στοχευμένους αναγνώστες...:sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εγώ πάντως δέν έχω ακούσει καλό ηχείο να διαλύεται απο προβληματικό χώρο...
Μάλλον ανήκω στους κουφούς...
Αυτό που λες δεν υφίσταται. Χοντρικά, ή δεν ήταν ο χώρος όσο προβληματικός νομίζεις (είδες μετρήσεις?) ή έτυχε πιθανότατα να συνεργήσουν ευνοικά κάποιες αδυναμίες του ηχείου με κάποιες του χώρου.Ή, τέλος και θα σε στεναχωρήσω, ισχύει η τελευταία σου πρόταση...
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
:lol::lol::lol:...κάτι δικά μου σκέφτομαι... στα πιο σοβαρά τώρα, δεν ξέρω τί θέλει να πει ο taechertza, αλλά αν κυριολεκτεί νομίζω κάνει λάθος...
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μαλλον ο χωρος επιλεγει τα ηχεια - τα ηχεια επιλεγουν τα ενισχυτικα (σορρυ , σκεφτομαι ακομα "παθητικα" :p) και μετα παιρνεις ενα πισι και τελειωνει η υποθεση
μαλλον ηθελα να πω πως αμα δεν εχεις ορεξη (και τη δυνατοτητα (λεφτα - γυναικα - χωρο κτλ.)) να ψαχτεις, δεν αξιζει να ξοδευεσαι ...
τελος παντων , δεν εχω και τσι τρομερες ακουστικες εμπειριες ...
:drinks:
να ... μου απαντησω :o μιας και θωρω και δυο λα'ικ , τα ηχεια μου τα πηρα ακουγωντας τα σε λαθος χωρο και συνεχιζω να τ' ακουω σε λαθος χωρο ... ομως το καλο ηχειο (θα μου επιτρεψετε), ειναι καλο (δις) , για 'μενα βρε παιδι μου που θελω να ζησω το χα'ι φα'ι βημα-βημα ,να μαζεψω εμπειριες κι οπου φταξω ...

υ.γ.
εδω συζητηθηκε το "καλο ηχειο ειναι καλο παντου" η' εχω μπερδεψει παλι τα νηματα μου ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Ερώτηση.
Στα ενεργά παίζει ρόλο, και αν ναι πόσο, η αλλαγή καλωδίων ρεύματος σε καλύτερα από τα κλασικά εργοστασιακά;

Στουντιάδες έχουν ισχυριστεί κατά καιρούς ότι η αλλαγή είχε αποτέλεσμα καλύτερο ήχο (δυναμικές, εικόνα.....).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Και στο στεγνωτηριο ρούχων αν κάνεις αλλεπάλληλες δοκιμές με διαφορετικά καλώδια ρεύματος, βάζω στοίχημα ότι θα καταλήξεις να προτιμάς κάποιο.

Και στην τοστιέρα. Και στο ψυγείο.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Μερικες φορές πρέπει να μπορειτε να διαβάσετε και πισω από τις γραμμές ......:rolleyes:
Δέν νομίζω οτι υπάρχουν και πολλά πίσω απο τις γραμμές... με τη λογική οτι χρησιμοποίησα τη λέξη διαλύεται. Εκτός αν πούμε οτι ο "κακός χώρος" είναι ένα μέρος άδειο που τείνει σε καμπινέ οπου υπάρχουν μάρμαρα γύρω γύρω και ακούμε άλλα ντι άλλων με το ένα ηχείο γυρισμένο ανάποδα. Ναι εκεί ίσως να μπορούμε να πούμε οτι ένα καλό ηχείο διαλύεεται.

Είναι δεδομένο οτι ένα καλό ηχείο έχει χαρακτηριστικά καλής συχνοτικής επάρκειας, έλεγχο σε ψηλές στάθμες ισχύος άρα και χαμηλές παραμορφώσεις. Βάζω ένα ακόμα λιθαράκι στο καλό ηχείο. Όλες οι σοβαρές εταιρείες (πχ focal, b&w, kef κα) προσπαθούν ή τουλάχιστον αυτό λένε οτι κάνουν να περιορίσουν την οπίσθια ακτινοβολία των ηχείων τους σε πρώτη φάση με μηχανικό τρόπο και σε δεύτερη με άλλους (πχ ΚΙΙ).

Το βασικό αίτιο που γίνεται αυτό είναι οτι ο μέσος άνθρωπος θα πετάξει το ηχείο του σε ένα σαλόνι και όχι σε ένα στούντιο οπότε και αυτοί προσπαθούν όπως ένας καλός σέφ να μας δώσουν το φαγητό όμορφα σερβιρισμένο στο τραπέζι. Φυσικά οι ίδιοι κανόνες, δηλαδή ο περιορισμός της οπίσθιας ακτινοβολίας, ισχύει και στον επαγγελματικό χώρο, απλά στον οικιακό μας διευκολύνουν όσο αυτοί μπορούν.

Αν επίσης κοιτάξουμε ένα μέσο σαλόνι θα δούμε οτι υπάρχουν ηχο - αποροφητικές επιφάνειες όπως έπιπλα, καναπέδες και κουρτίνες. Έχω λοιπόν την εντύπωση οτι η λέξη διαλύεται είναι αρκετά αυστηρή για να την χρησιμοποιήσουμε.

Για τους φίλους που ρωτάνε για την έκθεση να θυμίσω οτι στην έκθεση πάμε για τον καφέ και για οφθαλμόλουτρο και όχι για να ακούσουμε.

ΥΓ1: Για όποιον θέλει να πάρει μάτι απο το παράθυρο ένα σοβαρό R&D καλό είναι να ρίξει μία ματιά στο PDF που έβαλα, είναι εκπληκτικό το πώς συνδυάζει τόσες διαφορετικές επιστήμες και κλάδους ένα απλό ηχείο...

ΥΓ2: Το K&H 120 το άκουσα πεταμένο στο ΝΑΚΑ πάνω σε κάτι άλλα ηχεία όρθιος. Μία χαρά έπαιζε. Καμία διάλυση δέν είδα. Αμέσως ξεχώρισε απο τους αντιπάλους του απο ένα "κουφό" σαν εμένα. Φαντάζομαι οτι αν το είχαν πιο καλοστημένο θα άκουγα ένα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
στο PDF που έβαλα, είναι εκπληκτικό το πώς συνδυάζει τόσες διαφορετικές επιστήμες και κλάδους ένα απλό ηχείο...
Δεν είναι ένα απλό ηχείο, είναι ένα ακριβό ηχείο. ;)

Είναι ντροπή για μία εταιρεία επιπέδου b&w, να βγάζει στις μέρες μας και σε αυτό το κόστος, τέτοιο ηχείο που ανήκει τεχνολογικά στην δεκαετία του '70.

Αντιθέτως, όταν η JBL δίνει σε τελική τιμή λιανικής 120€ στον πελάτη ηχείο με τόσα πολλά, την θαυμάζω.

Σε σημαντικά χαμηλότερο επίπεδο κόστους από αυτό του εν λόγω b&w, τα νέα πχ dynaudio και Adam προσφέρουν απείρως περισσότερα σε κάθε παράμετρο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Δεν είναι ένα απλό ηχείο, είναι ένα ακριβό ηχείο. ;)

Είναι ντροπή για μία εταιρεία επιπέδου b&w, να βγάζει στις μέρες μας και σε αυτό το κόστος, τέτοιο ηχείο που ανήκει τεχνολογικά στην δεκαετία του '70.
...
Σε σημαντικά χαμηλότερο επίπεδο κόστους από αυτό του εν λόγω b&w, τα νέα πχ dynaudio και Adam προσφέρουν απείρως περισσότερα σε κάθε παράμετρο.
Αν και συμφωνώ με την τελευταία πρόταση, δεν συμβαίνει το ίδιο για την άποψη πως ενα παθητικό ηχείο ειναι έξ ορισμού "τεχνολογια του 70".

Και αυτο με πανιά ειναι, "παθητικό", αλλα παρωχημένο δεν το λες:

IMG_0830.JPG
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Δεν είναι ένα απλό ηχείο, είναι ένα ακριβό ηχείο. ;)

Είναι ντροπή για μία εταιρεία επιπέδου b&w, να βγάζει στις μέρες μας και σε αυτό το κόστος, τέτοιο ηχείο που ανήκει τεχνολογικά στην δεκαετία του '70.
Κατα πρώτον πρέπει να αναφέρω οτι ως "απλό" ορίζεται κάτι το οποίο δέν έχει πολλά ψιψιψόνια. Είναι απλό. Δέν είναι το B&O. Είναι σαφές αυτό νομίζω.

Σε δεύτερη φάση είσαι αρκετά άδικος δεδομένου οτι ακόμα και ο σχεδιασμός της μεμβράνης του ηχείου τη δεκαετία του 70 γινόταν με δύο τρείς προσεγγιστικούς τύπους ενώ αν δείς απο το pdf σήμερα (βασικά πρίν καμια δεκαετία που είναι το pdf) η μεμβράνη έχει φάει καμια 10.000 άρα simulations FEM και CFD με ατελείωτα μαθηματικά πάνω τους και επεξεργαστική ισχύ. Τίποτα πάντως δέν θυμίζει χοντροκομένο ηχείο του 70 και τίποτα δέν θυμίζει τυχαιότητα στην σχεδίαση, τετράγωνες καμπίνες και κάτι το οποίο μπορούμε να προσεγγίσουμε εγώ και εσύ κατασκευαστικά. Το ίδιο όπως είπα ισχύει για όλες τις σοβαρές εταιρείες - πχ η JBL που μόλις ανέφερες.

Θυμίζω επίσης οτι το πιο επαναστατικό B&O που στα επι μέρους κατασκευαστικά στοιχεία εφαρμόζει ακριβώς τις ίδιες τεχνολογικές καινοτομίες (πχ μελέτη εσωτερικά της καμπίνας με CFD θεωρείται κάτι δεδομένο και απλό) αλλα προσφέρει και αυτά που εσύ λές οτι λείπουν απο τα λοιπά παθητικά και τα φέρουν στο 70 κοστίζει ... κάτι παραπάνω.

Τώρα ναι, τη δεκαετία του 70 λάστιχα είχαμε στα αυτοκίνητα λάστιχα έχουμε και σήμερα.

Τέλος θα ήθελα, πραγματικά, να δώ κάτι πιο λεπτομερειακό απο το R&D της B&O έστω και απο το παράθυρο αλλα δυστυχώς δέν τα δείχνουν και πολύ στον κόσμο. Για δημοσιεύσεις ούτε κατα διάνοια. Σιγά μην ανοίξει η B&O την τεχνογνωσία της στους ανταγωνιστές...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
...:rolleyes: αν υπαρχουν τετοιες γραμμες, ή τις δημιουργει το ασυνειδητο :o... ψυχαναλυση θα κανουμε καθε φορα που γραφει καποιος?
εισαι πολύ μακρυα .........:sneaky:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top