Minidsp & Xanadu

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μη κοροϊδεύεις εσύ! Και για να σε ξεπεράσω, θα σου πω ότι την πρώτη φορά πριν πολλά χρόνια που σύνδεσα ηχεία στην έξοδο ήχου του υπολογιστή, το σήμα επιπέδου γραμμής το πέρασα μέσα από έναν προενισχυτή, για να έχω VOLUME CONTROL και μετά κατευθείαν στα ηχεία (BOSE 101), χωρίς ενισχυτή!
:roflmao:
Πιουρίστας
[DOUBLEPOST=1486500927][/DOUBLEPOST]
Προσοχή στις παγίδες.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Φαίνεται οτι η AS ηταν σχολείο για αρκετούς απο εμάς!
Οι τιμές τιμοκαταλόγου δεν είχαν καμία σχέση με τις πληρωτέες ειδικά αν αγόραζες απευθείας απο τον Πετρόπουλο.
Απο προσωπική εμπειρία το σλόγκαν του Πετρόπουλου ηταν "ο χώρος το πρώτο μηχάνημα" και επίσης πολλα βατ ανεξάρτητα απο την ευαισθησία των ηχείων.
που ειναι οι καλές εποχές με ΑντονΚοτς που το κάτω όριο στάθμης ηταν τα 130 db:o
Ακόμη και στα db κόφτης:(
Έλεος με αυτή τη λιτότητα:D
απο μικρή εμπειρία που έχω με ντεσιμπελομετρα(οχι κινητού) οι κορυφές που έβλεπα ηταν στις φωνές.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Μηδαμινή ουσιαστική αξία έχει αυτό που θα πω αλλά το Xanadu χάνει πολλούς πόντους από τα tweeter. Θα μπορούσε να βάλει κάτι καλύτερο και δυστυχώς λόγω ειδικής παραγγελίας στην Seas δεν ταιριάζει άλλο στην πατούρα του.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Μηδαμινή ουσιαστική αξία έχει αυτό που θα πω αλλά το Xanadu χάνει πολλούς πόντους από τα tweeter. Θα μπορούσε να βάλει κάτι καλύτερο και δυστυχώς λόγω ειδικής παραγγελίας στην Seas δεν ταιριάζει άλλο στην πατούρα του.
Με Xanadu νομίζω οτι εχει ασχοληθεί πολύ ο Μωραΐτης.
Αν έχεις σκοπό να ζήσεις με αυτα στείλε του ενα email(δεν το ξέρω)
Δεν χάνεις τίποτα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ναι το έχω υπόψιν .
Το επόμενο βήμα είναι να τα κάνω ενεργά, αλλά και τον δεύτερο ενισχυτή που ψάχνω να μου έδινες τώρα, θα τον παρατούσα στο ράφι. Βαριέμαι να ασχοληθώ. Τα tweeter θα είναι το τελευταίο που θα κάνω.
Θα τα άλλαζα μόνο με B&W 805D, δεύτερο χέρι αλλά θα δούμε πότε θα αρχίσουν να βγαίνουν σε αγγελίες και σε τι τιμές.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
3 Τα βρίσκεις καινούργια προηγούμενο μοντέλο, αυτό που θα ήθελα δλδ αλλά χωρίς βάσεις
Μια τριετία θα πάω άνετα με τα Xanadu
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
3 Τα βρίσκεις καινούργια προηγούμενο μοντέλο, αυτό που θα ήθελα δλδ αλλά χωρίς βάσεις
Μια τριετία θα πάω άνετα με τα Xanadu
Μεχρι τοτε θα εχεις ψηθεί για ενεργά έτσι κι αλλιως :D
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Βρε τα Xanadu ενεργά (θα) είναι, για αυτό πήρα το minidspHD ενεργό κρος είναι. Άλλο που παίρνει και φίλτρα , αυτό εξτραδάκι είναι.
Τα B&W όοοοοοοταν έρθουν θα κουμπώσω πάνω dsp και ενισχυτές και αυτά ενεργά θα γίνουν.
Τα Xanadu θα πάνε εξοχικό με το απλό minidsp (όχι HD)με ένα πολυκάναλο από HT

Για εμπορικά ενεργά δεν ψήνομαι με τίποτα είναι κακάσχημα
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ναι έχεις ένα δίκαιο. Γλυκοκοιτάω και 804 αλλά μετά για να τα ΄΄ενεργοποιήσεις΄΄ πάει μακρυά η βαλίτσα
Πάντως τα 805 σε υψηλές στάθμες βγάζαν περισσότερο μπάσο από τα Xanadu
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Και B&W και παθητικό ηχείο;
Εισαι σε λαθος φόρουμ δις;)
Ναι δε βλέπεις τι γίνεται σε αυτό το νήμα. Έχουμε μαζευτεί όλο οι φαν των pdf και πλακωνόμαστε.Άλλος με λίγες γνώσεις (εγώ) άλλος με άπειρες και άκρη δε βγάζουμε. Φαντάσου να έρθει και κανένας με υγρές μεσαίες τι θα γίνει !!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ναι έχεις ένα δίκαιο. Γλυκοκοιτάω και 804 αλλά μετά για να τα ΄΄ενεργοποιήσεις΄΄ πάει μακρυά η βαλίτσα
Πάντως τα 805 σε υψηλές στάθμες βγάζαν περισσότερο μπάσο από τα Xanadu
Υπερβολές, μάλλον τα ξέχασες! Μόνον τα μεσαιοψηλα αξιζαν πολύ, κατά τα άλλα στο χώρο δεν...Σε μικρότερο ναι.
 








Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.698
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top