Minidsp & Xanadu

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
- σόρυ για το :offtopic: αλλά σού έχει πεί ποτέ εάν υπάρχει αληθοφάνεια στις χροιές των συστημάτων που ακούμε ; . . . του δικού σου εν προκειμένω ;
Σιγά το off topic !!
Για αληθοφάνεια δεν έχω ρωτήσει. Πάντα σε φυσικά όργανα, στα ηλεκτρικά δεν έχει νόημα. Με το ζόρι θα κάτσει 5 λεπτά να της κάνω blind test στα φίλτρα από το minidsp. Δεν πολυσκάει κιόλας πως παίζει.
Γενικά όμως την ενοχλούν πολύ τα μπουμαρίσματα και γενικά όλες οι υπερβολές. Αν παρατονίσω μια περιοχή μου την λέει κανονικά.
Τώρα για την αληθοφάνεια είναι και θέμα dynamic range, όταν στην ηχογράφηση έχουμε 16 με το ζόρι αλλα τα όργανα έχουν 50 για πλάκα δεν ρωτάω καν.
Κάποια στιγμή πρέπει να την καταφέρω όταν παίζει κιθάρα να μετρήσω μέση στάθμη και peak
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Ο μικρός ( 6 ετών).
Στο ωδείο μαθαίνει πιάνο σε κανονικό, έχει παίξει και σε πιανο με ουρά.
Παίζει στο σπίτι , στο ηλεκτρικό. Όχι κανα αρμόνιο της πλάκας , ηλεκτρικό πιάνο σεβαστού ποσού.
'' Μπαμπά , το δικό μας πιάνο δεν ακούγεται καλά, μήπως είναι χαλασμένο;''
Τι απαντάς τώρα; :idk:
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Τώρα για την αληθοφάνεια είναι και θέμα dynamic range, όταν στην ηχογράφηση έχουμε 16 με το ζόρι αλλα τα όργανα έχουν 50 για πλάκα δεν ρωτάω καν.
Αυτό το "16" που λες και προφανώς το έχεις δει σε εκείνη τη σελίδα με τις ηχογραφήσεις, αυτή που είχε βάλει και ο Χάρης σε προηγούμενη σελίδα, δεν είναι σε dB. Κάπου το έγραφε αλλά δε θυμάμαι τώρα να στο δείξω. Αν θυμάται κάποιος άλλος.

Κάποια στιγμή πρέπει να την καταφέρω όταν παίζει κιθάρα να μετρήσω μέση στάθμη και peak
Άμα δε σου φέρει την κιθάρα κολάρο!:roflmao:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Αυτό το "16" που λες και προφανώς το έχεις δει σε εκείνη τη σελίδα με τις ηχογραφήσεις, αυτή που είχε βάλει και ο Χάρης σε προηγούμενη σελίδα, δεν είναι σε dB. Κάπου το έγραφε αλλά δε θυμάμαι τώρα να στο δείξω. Αν θυμάται κάποιος άλλος.



Άμα δε σου φέρει την κιθάρα κολάρο!:roflmao:
Όχι , από αλλού είναι. Κάπου υπάρχει ενα νημα που έχει εξηγηθεί με όλες τις λεπτομέρειες αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο. Το 16 είναι αυθαίρετο, βασίζεται σε μετρήσεις που έκανα εγώ άρα δεν είναι να το παίρνεις της μετρητής. Σίγουρα όμως κάπου εκεί παίζει.

Άσε της το πάω λάου λάου αλλά μου ρίχνει ένα βλέμμα που σε ελεύθερη μετάφραση είναι ''Δε μας παρατάς και εσυ με τα παλιοηχεία΄΄ :gotcha:
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
Ο μικρός ( 6 ετών).
Στο ωδείο μαθαίνει πιάνο σε κανονικό, έχει παίξει και σε πιανο με ουρά.
Παίζει στο σπίτι , στο ηλεκτρικό. Όχι κανα αρμόνιο της πλάκας , ηλεκτρικό πιάνο σεβαστού ποσού.
'' Μπαμπά , το δικό μας πιάνο δεν ακούγεται καλά, μήπως είναι χαλασμένο;''
Τι απαντάς τώρα; :idk:
- ωχ έκανα λάθος στην πολικότητα της πρίζας
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Έλα, τωρα που ειναι μέρα και μπορούμε να δώσουμε γκάζι:

IMG_0813.JPG


Για να δούμε στάθμες στα πεταχτά, στα 2.7 μετρα πάντα, τα πρωτα 40 δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους

Εδώ, στα 109db, εχω την εντύπωση πως συμπιέζει. Το δυναμικο ειναι περιπου +25db:

IMG_3467.JPG



Ξανά, ίδιο σημείο (δείτε το γράφημα προσεκτικά) και λίγο παρακάτω , μέγιστο 107db. Δεν εχω αίσθηση συμπίεσης:

IMG_3468.JPG


Δεν ξέρω τι νόημα εχει πλέον οποιαδήποτε διαφωνία με αμφισβητίες και λιγοβατικούς λαμπατολάγνους.

(Γιάννη, δεν έγιναν πύραυλοι τα μιντγούφερ :D)
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ο Χάρης υποστηρίζει πως 90db κορυφής (14 watt) ειναι υπεραρκετά και ο λαμπατος των 30 watt υπερκαλύπτει τις ανάγκες.
Και δεν αναφερόμαστε σε εξαιρετικά ευαίσθητα ηχεία, μιλάμε για το μέσο ηχείο του μέσου χομπίστα στα 87-88 ευαισθησία.

Έχω και εγώ μερικές απορίες για το αν τα 90 db είναι αρκετά ή όχι, για παράδειγμα στο Paper του Bruno για τα Grimm LS1 http://www.grimmaudio.com/site/assets/files/1088/speakers.pdf

Όπου στην σελίδα 8 δείχνει το παρακάτω γράφημα και λέει.

6.3 Response and distortion at 95dB SPL
At loud listening levels, the woofer is strained below 70Hz.

For bass-heavy material replayed at high SPLs, a sub is definitely recommended.
Otherwise clean performance.

upload_2017-2-7_11-15-2.png



Ερώτημα:
  1. Τα 95 db είναι Loud για τον Bruno, για τα LS1, ή είναι γενικά Loud?
  2. Όσοι άκουσαν το LS1 στο στούντιο τις APO χωρίς sub, διαπίστωσαν έλλειψη δυναμικών?
  3. Υπάρχουν ηχολήπτες που χρησιμοποιούν τα LS1 χωρίς Sub και αν ναι τι παραγωγές κάνουν?
  4. Τα LS1 χωρίς το sub είναι ολοκληρωμένα ηχεία ή απλά δορυφόροι?
  5. Ηχεία σαν τα Quad ESL γιατί έγιναν δημοφιλή?
  6. Γενικότερα ηχεία που δεν ξεπερνάνε τα 95 db έχουν λόγο ύπαρξης?
  7. Μα τι λέει αυτός εδώ?
"When you have a moderately large room of around 40 to 50 sqm (360 to 450 sqf) and think that 90dB is great for listening for hours on end to well recorded music in your favorite listening chair, then your'e a Quaddie. Once you've heard a 2905, there's no further room for controversies. Where Kubrick had his black monolith as the Philosopher's Stone, we have the 2905 as the Musician's Stone. Magic time!"


Τα σέβη μου. :hi:
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Έλα, τωρα που ειναι μέρα και μπορούμε να δώσουμε γκάζι:

View attachment 69838

Για να δούμε στάθμες στα πεταχτά, στα 2.7 μετρα πάντα, τα πρωτα 40 δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους

Εδώ, στα 109db, εχω την εντύπωση πως συμπιέζει. Το δυναμικο ειναι περιπου +25db:

View attachment 69839


Ξανά, ίδιο σημείο (δείτε το γράφημα προσεκτικά) και λίγο παρακάτω , μέγιστο 107db. Δεν εχω αίσθηση συμπίεσης:

View attachment 69840

Δεν ξέρω τι νόημα εχει πλέον οποιαδήποτε διαφωνία με αμφισβητίες και λιγοβατικούς λαμπατολάγνους.

(Γιάννη, δεν έγιναν πύραυλοι τα μιντγούφερ :D)
Η διαφωνία νομίζω ότι έχει να κάνει στο γεγονός ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Εγώ αναφέρομαι στην στάθμη των ηχείων σου στο 1Khz (εκεί την μετριέται), ενώ εσύ αναφέρεσαι και μετράς overall με το spl meter κάτι που περιλαμβάνει και το το sub, το οποίο είναι κουρδισμένο ψηλότερα (+10 db).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Έχω και εγώ μερικές απορίες για το αν τα 90 db είναι αρκετά ή όχι, για παράδειγμα στο Paper του Bruno για τα Grimm LS1 http://www.grimmaudio.com/site/assets/files/1088/speakers.pdf

Όπου στην σελίδα 8 δείχνει το παρακάτω γράφημα και λέει.

6.3 Response and distortion at 95dB SPL
At loud listening levels, the woofer is strained below 70Hz.

For bass-heavy material replayed at high SPLs, a sub is definitely recommended.
Otherwise clean performance.

View attachment 69842


Ερώτημα:
  1. Τα 95 db είναι Loud για τον Bruno, για τα LS1, ή είναι γενικά Loud?
  2. Όσοι άκουσαν το LS1 στο στούντιο τις APO χωρίς sub, διαπίστωσαν έλλειψη δυναμικών?
  3. Υπάρχουν ηχολήπτες που χρησιμοποιούν τα LS1 χωρίς Sub και αν ναι τι παραγωγές κάνουν?
  4. Τα LS1 χωρίς το sub είναι ολοκληρωμένα ηχεία ή απλά δορυφόροι?
  5. Ηχεία σαν τα Quad ESL γιατί έγιναν δημοφιλή?
  6. Γενικότερα ηχεία που δεν ξεπερνάνε τα 95 db έχουν λόγο ύπαρξης?
  7. Μα τι λέει αυτός εδώ?
"When you have a moderately large room of around 40 to 50 sqm (360 to 450 sqf) and think that 90dB is great for listening for hours on end to well recorded music in your favorite listening chair, then your'e a Quaddie. Once you've heard a 2905, there's no further room for controversies. Where Kubrick had his black monolith as the Philosopher's Stone, we have the 2905 as the Musician's Stone. Magic time!"


Τα σέβη μου. :hi:
Εντάξει. Μη το συνεχίζεις, έχεις γίνει σαφής.

Αν πάντως θεωρείς προσωπικά, για τους χ ψ ζ λόγους, ότι είναι υπεραρκετά 90 ή 95 dB κορυφής από τα 2 ηχεία στη θέση ακρόασης, αυτό σημαίνει ότι θεωρείς υπεραρκετά τα 70-75 dB μέσης στάθμης.

Δεν θέλω καν να εμπλακώ σε περαιτέρω σχολιασμό επί του θέματος, είσαι απόλυτα κατανοητός και πορέψου με τις απαιτήσεις σου.

Προσωπικά τα 70-75dB μέσης στάθμης τα έχω για τις ώρες "κοινής ησυχίας", όταν κοιμούνται στο σπίτι στις 3 μετά τα μεσάνυχτα και δεν θέλω να τους ξυπνήσω..

Από κει και πέρα, οι γενικές αρχές, όπως λόγου χάριν οι κατευθύνσεις της χαρμαν στα πλαίσια του χάι φαϊ, είναι γνωστές και τα λινκ υπήρξαν για άλλη μία φορά στη συζήτηση. Οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
............................................................................................

Προσωπικά τα 70-75dB μέσης στάθμης τα έχω για τις ώρες "κοινής ησυχίας", όταν κοιμούνται στο σπίτι στις 3 μετά τα μεσάνυχτα και δεν θέλω να τους ξυπνήσω..

................................
Δοκιμασε στο smartphone μια εφαρμογη μετρησης db, και πες μας σε ποσα αντιστοιχουν τα δικα σου μεταμεσονυχτια db (συγκρινε δηλ τις διαφορες). Γιατι μεσημβριως, προ 2 ωρων, τα 80db του κινητου ηταν ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ και δεν ευχαριστιομουν ακροαση (επιδειξη ηταν βασικα!).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Η διαφωνία νομίζω ότι έχει να κάνει στο γεγονός ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Εγώ αναφέρομαι στην στάθμη των ηχείων σου στο 1Khz (εκεί την μετριέται), ενώ εσύ αναφέρεσαι και μετράς overall με το spl meter κάτι που περιλαμβάνει και το το sub, το οποίο είναι κουρδισμένο ψηλότερα (+10 db).
Εγώ δεν αναφέρομαι στις στάθμες των ηχείων ΜΟΥ. Ξέχνα τα. Πες ρε παιδί μου πως είμαι φάντασμα, ανύπαρκτος, ή "ευλογημένος απο το κονκλάβιο" χαϊεντας αν βοηθάει περισσότερο. Αναφέρομαι σε στάθμες ηχείων γενικώς και αορίστως.

Χρησιμοποιώ τα ηχεία μου ως απλό-μέτριο (πρέπει να το εχω πει δεκα φορές τουλαχιστον;)) παράδειγμα και οδηγό σκέψης για όποιον σκέφτεται να αγοράσει/αναβαθμίσει ενισχυτή-ηχεία (ή καλύτερα ενεργά).

Οχι ως στόχο για ισοφάριση, αλλα για ξεπέρασμα τουλαχιστον κατα 3db (ο Εαρ λέει κατα 8-10db), μιας και τα δικά μου εχουν και τριάντα χρόνια στη πλάτη.

Και απαντώντας και στον Λάκης51,
Δοκιμασε στο smartphone μια εφαρμογη μετρησης db, και πες μας σε ποσα αντιστοιχουν τα δικα σου μεταμεσονυχτια db (συγκρινε δηλ τις διαφορες). Γιατι μεσημβριως, προ 2 ωρων, τα 80db του κινητου ηταν ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ και δεν ευχαριστιομουν ακροαση (επιδειξη ηταν βασικα!).
Ξαναβαζω τη προχθεσινή μετρηση, και όχι απο smartphone αλλα απο REW

IMG_0814.JPG


Η μετρηση ξαναλέω έγινε μεσάνυχτα, δεν ενοχλούσα οικογένεια (σε μεζονέτα, ημιυπόγειο εγω). Και ναι, σε τζαζ ηταν ενοχλητικό , επειδή η κλασικη ειναι γραμμένη χαμηλότερα με μεγαλύτερες κορυφές δες το (αλλο διαγραμμα). Λεω ακριβως αυτο http://www.avsite.gr/forum/threads/minidsp-xanadu.153854/page-14#post-2150579
Εδώ σε κλασικη βλεπουμε πως η στάθμη παει απο τα 50 στα 90 για πλάκα. Σε μεταμεσονύχτια στάθμη. Πιο κάτω δεν παει με τίποτα, ήδη χανεις πληροφορία απο το κατώφλι θορύβου του δωματιου, μιας που μένουμε σε πόλεις.

Μετράω μουσική "maximum spl with music material" που λένε και οι εταιρίες (οπως η ΚΗ, αυτη που ανέβασε προχθές ο Χάρης, εχουν τετοια μετρηση πάντα) . Όχι τόνους. Και αυτη ειναι η μετρηση που μας ενδιαφέρει.

ΥΓ Παρακαλω τους "θεσμούς" :gotcha: στον επόμενο σαββατιάτικο καφέ να συνεννοηθούν για να εχουν κοινή γραμμή. Ο ενας λέει πως το σαμπακι μου (γιατι σαμπακι ειναι, δεν ειναι σαμπ) παει μεχρι τα 100 και μετα φεύγει απο το δωμάτιο
.....αυτο το sub ματια μου μετα τα 100db φευγει που το δωματιο......:laugh:
Και ο άλλος πως τα 109 που μετράω μετριούνται στο σαμπακι.

Ναι, το είπαμε, το σαμπ ειναι μια πολυ καλή λύση για να ανεβάσεις τις στάθμες, ειδικά σε συστηματα μετρίου-χαμηλού κόστους . Αυτο ισχύει, για πολλούς λόγους που με υπερβαίνουν. Συζητήθηκε αρκετές φορές αλλα και εδώ, πριν δυο σελίδες. Και οχι γιατι ειναι ρυθμισμένο σε +10db.
Είμαι σίγουρος πως δεν φτάνω τα 105 χωρίς αυτο, και μάλιστα φοβάμαι και να το δοκιμάσω.

ΥΓ2. Δεν ξέρω πως ειναι τα Grimm χωρίς τα σαμπακια τους. Επίσης είμαι πολυ λίγος για να κάνω οποιονδήποτε σχολιασμό στο B.Putzeys.

ΥΓ3. Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια. Η επόμενη μετρηση που με ενδιαφέρει ειναι οι βαθμοί του σχολείου της κόρης μου αύριο. Εσείς αν ακόμα θέλετε να πάρετε ηχοσυστήματα που παίζουν μεχρι τα 95db, μετα απο ολα αυτα που είδατε, καλο βόλι. Δεν ξανασχολούμαι. Ας γράφει ο Εαρ που εχει υπομονή.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Η διαφωνία νομίζω ότι έχει να κάνει στο γεγονός ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Εγώ αναφέρομαι στην στάθμη των ηχείων σου στο 1Khz (εκεί την μετριέται), ενώ εσύ αναφέρεσαι και μετράς overall με το spl meter κάτι που περιλαμβάνει και το το sub, το οποίο είναι κουρδισμένο ψηλότερα (+10 db).
Η σταθμη των ηχειων μετριεται στο 1Κhz οταν κανουμε μετρησεις.
Οταν ακουμε μουσικη και μετραμε με ενα ντεσιμπελομετρο δεν ειναι δυνατον να αναφερομεστε σε σταθμη στο 1Κhz.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Dimifoot, αυτο θελω να διευκρινησω μιας και δεν εχω μετρητικα οργανα: ποσα ειναι τα μ.ο. 77db σου σε "μετρηση" κινητου, ωστε να συγκρινω (τα...ασυγκριτα βεβαια)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Dimifoot, αυτο θελω να διευκρινησω μιας και δεν εχω μετρητικα οργανα: ποσα ειναι τα μ.ο. 77db σου σε "μετρηση" κινητου, ωστε να συγκρινω (τα...ασυγκριτα βεβαια)
Εξαρτάται το app, το κινητό, αν εχεις συνδέσει στο κινητό εξωτερικό καλιμπραρισμενο μικρόφωνο, το σεταρισμα του app (πχ fast-slow), αν το app κανει καταγραφή ή απλως δείχνει στιγμιαίο spl και παει λεγοντας. Υπάρχουν δημοσιευμένες εργασίες που τα συγκρίνουν, καθε app χωριστά στα και ανα συχνότητα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Dimifoot, αυτο θελω να διευκρινησω μιας και δεν εχω μετρητικα οργανα: ποσα ειναι τα μ.ο. 77db σου σε "μετρηση" κινητου, ωστε να συγκρινω (τα...ασυγκριτα βεβαια)
Ενοικιάζεται Umik σε προσιτή τιμή :D:D:D:D:D:D:party:
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Και συ ρε Δημήτρη σταμάτα να ανεβάζεις μετρήσεις από κλασική. Έχεις μπερδέψει τα εκατομμύρια των συνελλήνων που μας διαβάζουν με κομμένη την ανάσα. Μέτρα Pink Floyd, Diana Krall, Πάολα.

Ενδιαφερον (σοβαρα τωρα).
Όχι βρε τι να νοικιάσω , το μικροφωνάκι;
Απλός με τον κύριο από πάνω γνωριζόμαστε καμιά σαρανταριά χρόνια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top