Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.780
Reaction score
83.688
Από τους συμμετέχοντες στο thread, έχεις κάποιος indoor trainer/roller; Έχω μια πρόταση που μπορεί να τον ενδιαφέρει.
Ψάχνεις για προπονητική online παρέα ; :D
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Ψάχνεις για προπονητική online παρέα ; :D
Έχω!:p Βασικά, ένας τύπος στο cyclist-friends δημιούργησε "team Greece" στο TrainerRoad και συμμετέχω εκεί. Επειδή όμως είμαι ρεζίλης ακόμα, τα "επιτεύγματά" μου δεν είναι δημόσια. Στο δεύτερο block προπονήσεων, βλέπουμε, μπορεί να τα κάνω δημόσια.

Ναι
Για πες
Από το TrainerRoad έχω ένα μήνα δωρεάν προπονήσεις, τον οποίο μπορώ να προσφέρω σε φίλο συν-ποδηλάτη. Ψήνεσαι;

εχω antares ...και το κοιταω
Ε, σταμάτα να το κοιτάς και βάλτο σε χρήση!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Γιατί "τρελός" ρε, επειδή θέλω να βοηθήσω συν-ποδηλάτη;:)
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Από το TrainerRoad έχω ένα μήνα δωρεάν προπονήσεις, τον οποίο μπορώ να προσφέρω σε φίλο συν-ποδηλάτη. Ψήνεσαι;
Όχι ευχαριστώ, να σαι καλά :drinks:
Τώρα που άνοιξε ο καιρός θα το φάει η σκουριά, χαμένη θα πάει η προσφορά σου.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Για όλα τα "ανήσυχα" πνεύματα εκεί έξω, που βλέπουν power meters κι αλλάζουν πεζοδρόμιο λόγω κόστους, σας έχω νέα!

Η συσκευή PowerPod ουσιαστικά τοποθετείται στο τιμόνι του ποδηλάτου σας και χρησιμοποιώντας αλγόριθμους αναλύει το ρυθμό εισαγωγής αέρα από την αντίστοιχη είσοδο στο μπροστινό μέρος της συσκευής. Λαμβάνοντας υπόψη δεδομένα από το ΑΝΤ+ bike computer σας (ταχύτητα, κλίση και cadence), υπολογίζει τα watts που παράγονται από τα πόδια σας. Είναι πανάλαφρο - η συσκευή ζυγίζει 32γρ και μαζί με το mounting bracket ζυγίζει 65γρ. Ο χρόνος στησίματος (set up) και ρύθμισης (calibration) είναι ελάχιστος συγκριτκά με άλλα power meters - το calibration γίνεται μόνο μία φορά κατά τη διάρκεια του αρχικού set up. Προσωπικά, θεωρώ εξίσου μεγάλο πλεονέκτημα το γεγονός ότι μπορεί να μεταφερθεί από ποδήλατο σε ποδήλατο χωρίς κάποιο πρόβλημα. Στη συκευασία περιέχονται όλα τα απαραίτητα για τη λειτουργία της συσκευής.

Η τιμή πώλησής του αρχίζει από τα $299 (από εδώ είδα ότι στέλνουν εκτός ΗΠΑ, απλά δεν αναγράφουν κόστος αποστολής - αλλά περιγράφονται τα πάντα σχετικά με τη συσκευή, από εδώ όμως αναγράφεται στο site τους ότι κάνουν διεθνείς αποστολές με κόστος $24,99), στοιχίζοντας σημαντικά λιγότερο από άλλες λύσεις power meters. Η τιμή είναι για τη συσκευή με ANT+ συνδεσιμότητα. Υπάρχει κι έκδοση με BLE (Bluetooth Low Energy) συνδεσιμότητα, της οποία η τιμή εκκινεί από τα $325.

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα εισαγωγικό video κι εδώ θα βρείτε ένα θα βρείτε ένα review από τον, γνωστό και μη εξαιρετέο, DC Rainmaker. Η συσκευή προφανώς κι έχει αδυναμίες (άλλωστε, κανένα power meter δεν είναι τέλειο) κι εδώ μπορείτε να διαβάσετε ένα συγκριτικό test.

Υ.Γ.: Νομίζω αποφάσισα τι θα μου φέρει ο Άγ. Βασίλης φέτος...:cool::superman:
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.780
Reaction score
83.688
Γιατί, ρε φιλαράκι;
Γιατί το Power Meter πρέπει να έχει ακρίβεια πάνω από 95% σε όλες τις περιστάσεις. Το PowerPod είναι λίγο πιο ακριβές από το PowerCal (που είχα και έφριξα...). Για να το πω απλά, όταν το περιθώριο λάθους είναι μεγαλύτερο από τη βελτίωση της φυσικής απόδοσης μέσα σε ένα λογικό χρονικό διάστημα, τότε το εργαλείο είναι διακοσμητικό. :D
Βάλε κάτι παραπάνω και πάρε ένα 4iiii
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για κάποιο λόγο το Bryton Rider 21 που μου είχε χαρίσει ο Γιώργος (wizzy) αρνείται πεισματικά να φορτίσει. Το είχα αφήσει για λίγο καιρό αφόρτιστο (1-2 μήνες) και πλέον δεν ανταποκρίνεται.
Συνέδεσα το καλώδιο του σε φορτιστή κινητού και σε usb θύρα υπολογιστή αλλά δεν παίρνει ρεύμα καθόλου. Το άφησα σχεδόν 12 ώρες στο ρεύμα μπας και "ξεκολήσει" και πάτησα και συνδυασμούς πλήκτρων μπας και κάνει κανα ρισετ αλλά τίποτα.... :( Εννοείται πως το μηχάνημα΄ήταν σε ασφαλές σημείο για όσο καιρό δεν το χρησιμοποιούσα μακριά απο παιδιά κλπ κλπ.....
Στο εχγειρίδιο δεν αναφέρει πουθενά αντικατάσταση της εσωτερικής μπαταρίας (μόνο για τα επιμέρους εξαρτήματα όπως πχ τον αισθητήρα ταχύτητας). Στο site της εταιρίας λέει πως αν δεν ανάβει το αφήνεις να φορτιστεί πλήρως και μετά κάνεις ρισετ....αλλά εδώ δεν βγάζει καν το εικονίδιο της μπαταρίας που φορτίζει....Τα 4 πινάκια του βύσματος είναι στην θέση τους και λειτουργικά.

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο σε αντίστοιχο μηχανάκι; Εμένα προσωπικά όχι....

Ο αισθητήρας ταχύτητας/ρυθμού ανήκει στην κατηγορία ANT+. Να υποθέσω ότι θα είναι συμβατός με οποιοδήποτε υπολογιστή/ρολόι ποδηλάτου αντίστοιχης τεχνολογίας σε περίπτωση που πάρω άλλη συσκευή...
Επειδή χρησιμοποιώ το Strava, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω στο κινητό κάποιο αντάπτορα ant+ και να παίρνω έτσι τα δεδομένα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Γιατί το Power Meter πρέπει να έχει ακρίβεια πάνω από 95% σε όλες τις περιστάσεις. Το PowerPod είναι λίγο πιο ακριβές από το PowerCal (που είχα και έφριξα...). Για να το πω απλά, όταν το περιθώριο λάθους είναι μεγαλύτερο από τη βελτίωση της φυσικής απόδοσης μέσα σε ένα λογικό χρονικό διάστημα, τότε το εργαλείο είναι διακοσμητικό. :D
Βάλε κάτι παραπάνω και πάρε ένα 4iiii
Σε αυτό θα απαντήσω μόλις αποκτήσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τη συσκευή.

Για κάποιο λόγο το Bryton Rider 21 που μου είχε χαρίσει ο Γιώργος (wizzy) αρνείται πεισματικά να φορτίσει. Το είχα αφήσει για λίγο καιρό αφόρτιστο (1-2 μήνες) και πλέον δεν ανταποκρίνεται.
Συνέδεσα το καλώδιο του σε φορτιστή κινητού και σε usb θύρα υπολογιστή αλλά δεν παίρνει ρεύμα καθόλου. Το άφησα σχεδόν 12 ώρες στο ρεύμα μπας και "ξεκολήσει" και πάτησα και συνδυασμούς πλήκτρων μπας και κάνει κανα ρισετ αλλά τίποτα.... :( Εννοείται πως το μηχάνημα΄ήταν σε ασφαλές σημείο για όσο καιρό δεν το χρησιμοποιούσα μακριά απο παιδιά κλπ κλπ.....
Στο εχγειρίδιο δεν αναφέρει πουθενά αντικατάσταση της εσωτερικής μπαταρίας (μόνο για τα επιμέρους εξαρτήματα όπως πχ τον αισθητήρα ταχύτητας). Στο site της εταιρίας λέει πως αν δεν ανάβει το αφήνεις να φορτιστεί πλήρως και μετά κάνεις ρισετ....αλλά εδώ δεν βγάζει καν το εικονίδιο της μπαταρίας που φορτίζει....Τα 4 πινάκια του βύσματος είναι στην θέση τους και λειτουργικά.

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο σε αντίστοιχο μηχανάκι; Εμένα προσωπικά όχι....

Ο αισθητήρας ταχύτητας/ρυθμού ανήκει στην κατηγορία ANT+. Να υποθέσω ότι θα είναι συμβατός με οποιοδήποτε υπολογιστή/ρολόι ποδηλάτου αντίστοιχης τεχνολογίας σε περίπτωση που πάρω άλλη συσκευή...
Επειδή χρησιμοποιώ το Strava, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω στο κινητό κάποιο αντάπτορα ant+ και να παίρνω έτσι τα δεδομένα;
Να ξεκινήσω από τέλος: με ένα αντάπτορα ANT+, ένα καλώδιο USB και τις κατάλληλες υπηρεσίες (services) ANT+ εγκατεστημένες στο κινητό σου, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αισθητήρα και τα δεδομένα του.

Το ANT+ είναι "γενικό" (universal) πρότυπο, που σημαίνει ότι εάν πάρεις ένα άλλο bike computer, αυτό θα αναγνωρίσει τους ήδη υπάρχοντες αισθητήρες.

Τέλος, όσον αφορά στη φόρτιση, τείνω να πιστέψω ότι το πρόβλημα είναι στο καλώδιο. Κάποιες φορές, παρόλο που τα "δοντάκια" προς τη μεριά της συσκευής δείχνουν ότι εφάπτονται ικανοποιητικά, αυτό δεν συμβαίνει. Θα πρότεινα να "παίξεις" λίγο με το καλώδιο πιέζοντάς το στη συσκευή με την ελπίδα να βρεθεί μια θέση στην οποία θα εμφανιστεί η ένδειξη φόρτισης.

Διαφορετικά, επικοινωνία με τη αντιπροσωπεία. Όταν το είχα πάρει, αντιπρόσωπος ήταν η K-sports, δεν ξέρω εάν εξακολουθεί να είναι.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τέλος, όσον αφορά στη φόρτιση, τείνω να πιστέψω ότι το πρόβλημα είναι στο καλώδιο. Κάποιες φορές, παρόλο που τα "δοντάκια" προς τη μεριά της συσκευής δείχνουν ότι εφάπτονται ικανοποιητικά, αυτό δεν συμβαίνει. Θα πρότεινα να "παίξεις" λίγο με το καλώδιο πιέζοντάς το στη συσκευή με την ελπίδα να βρεθεί μια θέση στην οποία θα εμφανιστεί η ένδειξη φόρτισης.

Διαφορετικά, επικοινωνία με τη αντιπροσωπεία. Όταν το είχα πάρει, αντιπρόσωπος ήταν η K-sports, δεν ξέρω εάν εξακολουθεί να είναι.
Γιώργο "έπαιξα" με το καλώδιο αρκετά....και με την άκρη που συνδέεται στην usb θύρα και με την άκρη που συνδέεται στην συσκευή. Δεν κατάφερα κάτι και δυστυχώς το καλώδιο δεν είναι universal για να δοκιμάσω με κάποιο άλλο....

Έχω μιλήσει ήδη με Κ-sports. Δεν τα αντιπροσωπεύουν πια, δεν ήξεραν αν τα εισάγει κάποιος άλλος (αν και δεν βρήκα κάτ στο internet) και στο επίσημο site του κατασκευαστή αναφέρεται ακόμα σαν αντιπρόσωπος στην Ελλάδα η συγκεκριμένη εταιρεία.....Άρα δεν βλέπω φως και απο εκέι....
Ίσως να τους στείλω ένα email και να δω τι έχουν να πουν.....
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Να ξεκινήσω από τέλος: με ένα αντάπτορα ANT+, ένα καλώδιο USB και τις κατάλληλες υπηρεσίες (services) ANT+ εγκατεστημένες στο κινητό σου, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αισθητήρα και τα δεδομένα του.

Το ANT+ είναι "γενικό" (universal) πρότυπο, που σημαίνει ότι εάν πάρεις ένα άλλο bike computer, αυτό θα αναγνωρίσει τους ήδη υπάρχοντες αισθητήρες.
Οκ με τον αντάπτορα και τις υπηρεσίες...
Το usb καλώδιο που χρειάζεται; Το θέλω αποκλειστικά για το κινητό και για την εφαρμογή strava.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Βασικά, το καλώδιο USB χρειάζεται εάν ο αντάπτορας ΑΝΤ+ είναι σε USB A και το κινητό σου έχει θύρα micro USB. Εάν ο αντάπτορας είναι απευθείας σε micro USB, τότε δεν χρειάζεσαι καλώδιο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Update.

Το Σάββατο 06/05 σηματοδότησε το τέλος του πρώτου κύκλου προπονήσεων, διάρκειας 6 εβδομάδων.

Μπορώ να πω ότι έμαθα πολλά σχετικά με τον τρόπο ποδηλασίας, την τεχνική, τον σωστό τρόπο αναπνοής κτλ. Ανυπομονώ να τα βάλω σε εφαρμογή στο δρόμο.

Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι ζυγίστηκα χτες το πρωί κι ήμουν 1.5 κιλό ελαφρύτερος σε σύγκριση με 6 εβδομάδες πριν και με όχι-και-τόσο-προσεκτική διατροφή. Από την προηγούμενη εβδομάδα αποφάσισα να αυστηροποιήσω τη διατροφή και με το τέλος του επόμενου κύκλου, περιμένω ανάλογη, αν όχι μεγαλύτερη, μείωση σωματικού βάρους.

Χτες έκανα την επανάληψη του FTP test, για το οποίο, έχοντας και την εμπειρία του προηγούμενου, ήμουν καλύτερα ψυχολογικά προετοιμασμένος, πιο συνειδητοποιημένος για το τι με περιμένει, ενώ είχα προγραμματίσει και τα τρόφιμα/υγρά που θα καταναλώσω μέχρι την έναρξη του test καθώς κι αυτά κατά τη διάρκειά του. Για τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω αργότερα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.780
Reaction score
83.688
Update.

Το Σάββατο 06/05 σηματοδότησε το τέλος του πρώτου κύκλου προπονήσεων, διάρκειας 6 εβδομάδων.

Μπορώ να πω ότι έμαθα πολλά σχετικά με τον τρόπο ποδηλασίας, την τεχνική, τον σωστό τρόπο αναπνοής κτλ. Ανυπομονώ να τα βάλω σε εφαρμογή στο δρόμο.

Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι ζυγίστηκα χτες το πρωί κι ήμουν 1.5 κιλό ελαφρύτερος σε σύγκριση με 6 εβδομάδες πριν και με όχι-και-τόσο-προσεκτική διατροφή. Από την προηγούμενη εβδομάδα αποφάσισα να αυστηροποιήσω τη διατροφή και με το τέλος του επόμενου κύκλου, περιμένω ανάλογη, αν όχι μεγαλύτερη, μείωση σωματικού βάρους.

Χτες έκανα την επανάληψη του FTP test, για το οποίο, έχοντας και την εμπειρία του προηγούμενου, ήμουν καλύτερα ψυχολογικά προετοιμασμένος, πιο συνειδητοποιημένος για το τι με περιμένει, ενώ είχα προγραμματίσει και τα τρόφιμα/υγρά που θα καταναλώσω μέχρι την έναρξη του test καθώς κι αυτά κατά τη διάρκειά του. Για τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω αργότερα.
Η δυνατότητα παρακολούθησης του FTP είναι σημαντική και στις περιόδους δίαιτας. Η χρυσή τομή είναι η τουλάχιστον διατήρηση του FTP, ή ακόμα καλύτερα, η αύξησή του κατά τη διάρκεια της περιόδου της (δίαιτας).

Αν το FTP πέσει, σημαίνει ότι ο περιορισμός των αναγκαίων διατροφικών στοιχείων ήταν μεγαλύτερος του ιδανικού. Οι επιλογές μας σε αυτήν την περίπτωση είναι 3:

1. Αυξάνουμε τη θερμιδική πρόσληψη
2. Βελτιώνουμε κι άλλο την "ποιότητα" των θερμίδων που προσλαμβάνουμε.
3. 1&2 μαζί.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.205
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top