Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Και μετά; Του εξηγήσες με κόσμιο και πολιτισμένο τρόπο το λάθος που έκανε;:D
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Τίποτα δε έγινε, κλασικοί Ελληνάρες, μπλά μπλά θεωρία εξυπνάδα και από κοκό τίποτα.

Έγινε το 2004 ή 2005 δεν θυμάμαι ακριβώς.
Δούλευα σε ενα μπαράκι, καλοκαίρι ήταν, βραδάκι ,έτυχε να ξεχάσω την κλειδαριά και το άφησα απέναντι στα κάγκελα αλλά σε σημείο που να το βλέπω. Ένας δρόμος απόσταση. Περνάει ο τύπος την πρώτη φορά και τον βλέπω που το ψαχουλεύει, αργότερα κατάλαβα ότι στο πρώτο πέρασμα μου έκλεψε την τρόμπα.
Την δεύτερη φορά, αφού είχε καταλάβει ότι είναι ξεκλείδωτο, το πήρε και άρχισε να προχωράει.
Βγήκα έξω ήρεμα και ωραία, χωρίς να τρέξω ή να του φωνάξω για να μην μου ξεφύγει και τον έπιασα.
Του πατούσα το κεφάλι στην άσφαλτο, βαρέθηκα να του μιλήσω καν. ένα ψιτ του είπα πριν τον αρπάξω.

Ε μετά βγήκαν άλλοι 5 - 10 θαμώνες από το μαγαζί και τον άφησα. Κακός πολύ κακός, το σκέφτομαι τώρα και νευριάζω. Έπρεπε να με άφηναν ήσυχο, έτσι και αλλιώς δεν τους φώναξα, να του έσπαγα τα μισά κόκαλα.
Λέγαν όλοι εντάξει ήρεμα, μην μαλώνετε, τρίχες , στα δύσκολα θυμούνται να το παίξουν ειρηνοποιοί. Ντράπηκα και εγώ και τον άφησα.
Κανονικά έπρεπε να με αφήσουν στη ησυχία μου να τον ισιώσω και μετά να μου λέγαν κάντον μήνυση , μπορεί σπίτι του να έχει άλλα 10 κλεμμένα .
Αυτό είναι το σωστό, αν τον πιάσεις μήνυση για να μπορεί να πάει η αστυνομία για έλεγχο σπίτι του.
Τώρα ο τύπος απλός έφυγε λίγο σκονισμένος, τίποτα δηλαδή,
Μπορεί το ίδιο βράδυ να έκλεψε κάποιον άλλο.
Ελληνική νοοτροπία του χέστη και του δε βαριέσαι. Πολύ το μετάνιωσα.
 

Μηνύματα
18.954
Reaction score
13.318

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Έσπασα όλα τα records σήμερα το πρωί.

Τη συνηθισμένη διαδρομή των 14χλμ "σπίτι-δουλειά" την έκανα σε 26:57, φορτωμένος με το σακίδιο με ρούχα/παπούτσια κτλ, με μέσο όρο λίγο πάνω από τα 31χλμ/ώρα! Σημειωτέον, χτες το βράδυ είχα προπόνηση. Λέτε να άρχισαν να αποδίδουν οι κόποι μου;:)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Άι ση δατ γιου σπικ Ήνγκλαντ βέρυ γουέλ!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Βρείτε χρόνο και δείτε ένα video με οδηγίες για το πώς να στρίβετε σωστά, από τον Sir Chris Hoy.

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
...και μία απορία:

Υπάρχει κάποιος λόγος που στο 99.99% των ποδηλάτων, οι ταχύτητες είναι στη δεξιά πλευρά του ποδηλάτου; Έψαξα λίγο (wikipedia κτλ), αλλα δεν βρήκα κάτι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
...και μία απορία:

Υπάρχει κάποιος λόγος που στο 99.99% των ποδηλάτων, οι ταχύτητες είναι στη δεξιά πλευρά του ποδηλάτου; Έψαξα λίγο (wikipedia κτλ), αλλα δεν βρήκα κάτι.
Γιατί έτσι συμφώνησαν από τον 19ο αιώνα που πρωτο-τοποθέτησαν τη μετάδοση. Επίσης, στα fixed-gear ποδήλατα το πίσω γρανάζι είναι βιδωμένο πάνω στο κέντρο και η δεξιόστροφη περιστροφή βοηθάει στο να το κρατάει σφιγμένο. Θα μου πεις ότι το αριστερό πετάλι, για τον ίδιο λόγο, έχει σπείρωμα αριστερόστροφο, άρα αυτό το "πρόβλημα" έχει κατασκευαστικές λύσεις. Είναι τελικά μία άτυπη συμφωνία που τηρείται από τις εταιρείες για λόγους παράδοσης και συμβατότητας.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Γιατί έτσι συμφώνησαν από τον 19ο αιώνα που πρωτο-τοποθέτησαν τη μετάδοση. Επίσης, στα fixed-gear ποδήλατα το πίσω γρανάζι είναι βιδωμένο πάνω στο κέντρο και η δεξιόστροφη περιστροφή βοηθάει στο να το κρατάει σφιγμένο. Θα μου πεις ότι το αριστερό πετάλι, για τον ίδιο λόγο, έχει σπείρωμα αριστερόστροφο, άρα αυτό το "πρόβλημα" έχει κατασκευαστικές λύσεις. Είναι τελικά μία άτυπη συμφωνία που τηρείται από τις εταιρείες για λόγους παράδοσης και συμβατότητας.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.:thumbsup:
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Θυμάστε που είχα θέμα με το bryton και ψαχνόμουν τι να κάνω για να το αντικαταστήσω....:
Μα και φυσικά θυμάστε....Ε λοιπόν....Την έκανα την "αμαρτία".....
Πάνω σε μια στιγμή τρέλας....πάνω σε μια αδυναμία.....
 

Μηνύματα
18.954
Reaction score
13.318
Και ποιο ήταν το αντικείμενο της "αμαρτίας" Γιώργο, τι πήρες τελικά? :):D
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top