Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Στην περίπτωση μου, το FTP αυξήθηκε. Έχω κάποιες υποψίες για την αιτία, αλλά θα το αναλύσω αργότερα μέσα στην ημέρα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Στην περίπτωση μου, το FTP αυξήθηκε. Έχω κάποιες υποψίες για την αιτία, αλλά θα το αναλύσω αργότερα μέσα στην ημέρα.
Όσο πιο απροπόνητος είναι κάποιος, τόσο πιο εύκολα αυξάνεται το FTP, ακόμα και με πολύ μειωμένη θερμιδική πρόσληψη. Όσο πλησιάζουμε το φυσικό μας όριο μετά από μήνες προετοιμασίας, οι υπόλοιποι παράγοντες (διατροφή, εξειδικευμένο πρόγραμμα, ξεκούραση κλπ) ανεβάζουν το ποσοστό τους στο συνδυαστικό αποτέλεσμα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Σε μία τελευταία έρευνα που έκαναν Βέλγοι ερευνητές, ταξινόμησαν τις πιο διαδεδομένες στάσεις κατάβασης βάσει αεροδυναμικού αποτελέσματος. Πρόκειται για τις περιπτώσεις που δεν κάνουμε πετάλι και βασιζόμαστε στη βαρύτητα.

AAEAAQAAAAAAAAxaAAAAJDMzYWVmMDBlLTU5YmMtNDIxOC05MTM0LTBkMmRkNGQ5NThmZA-e1494325136224.jpeg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Απορία: Στις στάσεις "Froome", "Back Down", "Pantani" και "Top tube safe" πώς διάολο στρίβει το ποδήλατο;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Απορία: Στις στάσεις "Froome", "Back Down", "Pantani" και "Top tube safe" πώς διάολο στρίβει το ποδήλατο;
Οι ακραίες αυτές στάσεις χρησιμοποιούνται σε κατηφόρες με ανοιχτές στροφές όταν οι ταχύτητες ξεπερνούν τα 60-70 kmh. Αν παρεμβάλλονται πιο κλειστές στροφές τότε η στάση γίνεται "κανονική" για όσο διαρκούν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Καλά, δεν θα ρωτήσω καν πώς φρενάρουν, αν ω μη γένοιτο χρειαστεί....:)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Καλά, δεν θα ρωτήσω καν πώς φρενάρουν, αν ω μη γένοιτο χρειαστεί....:)
Όταν πάω σπίτι θα βρω να βάλω video.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
[...]

Χτες έκανα την επανάληψη του FTP test, για το οποίο, έχοντας και την εμπειρία του προηγούμενου, ήμουν καλύτερα ψυχολογικά προετοιμασμένος, πιο συνειδητοποιημένος για το τι με περιμένει, ενώ είχα προγραμματίσει και τα τρόφιμα/υγρά που θα καταναλώσω μέχρι την έναρξη του test καθώς κι αυτά κατά τη διάρκειά του. Για τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω αργότερα.
Η δυνατότητα παρακολούθησης του FTP είναι σημαντική και στις περιόδους δίαιτας. Η χρυσή τομή είναι η τουλάχιστον διατήρηση του FTP, ή ακόμα καλύτερα, η αύξησή του κατά τη διάρκεια της περιόδου της (δίαιτας).

Αν το FTP πέσει, σημαίνει ότι ο περιορισμός των αναγκαίων διατροφικών στοιχείων ήταν μεγαλύτερος του ιδανικού. Οι επιλογές μας σε αυτήν την περίπτωση είναι 3:

1. Αυξάνουμε τη θερμιδική πρόσληψη
2. Βελτιώνουμε κι άλλο την "ποιότητα" των θερμίδων που προσλαμβάνουμε.
3. 1&2 μαζί.
Στην περίπτωση μου, το FTP αυξήθηκε. Έχω κάποιες υποψίες για την αιτία, αλλά θα το αναλύσω αργότερα μέσα στην ημέρα.
Όσο πιο απροπόνητος είναι κάποιος, τόσο πιο εύκολα αυξάνεται το FTP, ακόμα και με πολύ μειωμένη θερμιδική πρόσληψη. Όσο πλησιάζουμε το φυσικό μας όριο μετά από μήνες προετοιμασίας, οι υπόλοιποι παράγοντες (διατροφή, εξειδικευμένο πρόγραμμα, ξεκούραση κλπ) ανεβάζουν το ποσοστό τους στο συνδυαστικό αποτέλεσμα.
Πάμε λοιπόν: Το αρχικώς υπολογισθέν FTP μου ήταν 123 watts με σωματικό βάρος 83.5 (πατσοκοίλι κι απραξία for the win...). Ο λόγος που το αρχικό FTP ήταν τόσο χαμηλό, υποθέτω ότι ήταν όλα όσα περιέγραψα στην πρώτη προπόνηση: νηστικός για 4 ώρες, προπόνηση χωρίς ηλεκτρολύτες και χωρίς αναπλήρωση ενέργειας κατά τη διάρκειά της, η γενικότερη απραξία των 4 μηνών που προηγήθηκαν, η μείωση της αερόβιας ικανότητας καθώς κι η αύξηση του σωματικού βάρους.

Σύμφωνα με το TrainerRoad, από FTP test σε FPT test, "λογική" θεωρείται μια αύξηση στο FΤΡ της τάξης του 3-5%. Το νέο FTP μου είναι 136 watts με σωματικό βάρος 82 κιλά (μικρότερο πατσοκοίλι, λιγότερη απραξία...), ήτοι αύξηση της τάξης του 10.5%. Δεν ξέρω εάν "τρέλανα" το software - δεδομένης της αύξησης, πάντως κατά τη διάρκεια του test έφτασα να "δίνω" 186 watts προς το τέλος κι ένιωθα ότι είχα κι άλλο "απόθεμα ισχύος". ΟΚ, το software υπολόγισε έναν μέσο όρο των δύο οκτάλεπτων προσπαθειών και θεωρώ ότι εάν είχα πιεστεί λίγο περισσότερο στην πρώτη οκτάλεπτη προσπάθεια, θα είχα υψηλότερο αποτέλεσμα.

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: Αφήνω το FTP στο νούμερο που υπολόγισε το software ή το αυξάνω λίγο (π.χ. στα 140 watts); Η σκέψη μου είναι ότι όσο ψηλώνει το FTP, οι προπονήσεις γίνονται πιο απαιτητικές, αλλά επειδή είμαι άπειρος σε τέτοιου είδους προπόνηση, μια μικρή αύξηση της τάξης των 4 watts (άντε, το πολύ να τα κάνω 6.8 που είναι 5% αύξηση από τα 136 watts) θα κάνει μεν πιο απαιτητική την προπόνηση αλλά θα εξακολουθήσω να βρίσκομαι σε ένα υποθετικό κι εντελώς αυθαίρετο "safe zone", στο οποίο υποθέτω ότι δεν θα "πεθαίνω" κάθε φορά για να τελειώνω την προπόνηση αλλά θα αισθάνομαι ότι "πιάνει τόπο" ο κόπος μου.

@xfader τι λες;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Πάμε λοιπόν: Το αρχικώς υπολογισθέν FTP μου ήταν 123 watts με σωματικό βάρος 83.5 (πατσοκοίλι κι απραξία for the win...). Ο λόγος που το αρχικό FTP ήταν τόσο χαμηλό, υποθέτω ότι ήταν όλα όσα περιέγραψα στην πρώτη προπόνηση: νηστικός για 4 ώρες, προπόνηση χωρίς ηλεκτρολύτες και χωρίς αναπλήρωση ενέργειας κατά τη διάρκειά της, η γενικότερη απραξία των 4 μηνών που προηγήθηκαν, η μείωση της αερόβιας ικανότητας καθώς κι η αύξηση του σωματικού βάρους.

Σύμφωνα με το TrainerRoad, από FTP test σε FPT test, "λογική" θεωρείται μια αύξηση στο FΤΡ της τάξης του 3-5%. Το νέο FTP μου είναι 136 watts με σωματικό βάρος 82 κιλά (μικρότερο πατσοκοίλι, λιγότερη απραξία...), ήτοι αύξηση της τάξης του 10.5%. Δεν ξέρω εάν "τρέλανα" το software - δεδομένης της αύξησης, πάντως κατά τη διάρκεια του test έφτασα να "δίνω" 186 watts προς το τέλος κι ένιωθα ότι είχα κι άλλο "απόθεμα ισχύος". ΟΚ, το software υπολόγισε έναν μέσο όρο των δύο οκτάλεπτων προσπαθειών και θεωρώ ότι εάν είχα πιεστεί λίγο περισσότερο στην πρώτη οκτάλεπτη προσπάθεια, θα είχα υψηλότερο αποτέλεσμα.

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: Αφήνω το FTP στο νούμερο που υπολόγισε το software ή το αυξάνω λίγο (π.χ. στα 140 watts); Η σκέψη μου είναι ότι όσο ψηλώνει το FTP, οι προπονήσεις γίνονται πιο απαιτητικές, αλλά επειδή είμαι άπειρος σε τέτοιου είδους προπόνηση, μια μικρή αύξηση της τάξης των 4 watts (άντε, το πολύ να τα κάνω 6.8 που είναι 5% αύξηση από τα 136 watts) θα κάνει μεν πιο απαιτητική την προπόνηση αλλά θα εξακολουθήσω να βρίσκομαι σε ένα υποθετικό κι εντελώς αυθαίρετο "safe zone", στο οποίο υποθέτω ότι δεν θα "πεθαίνω" κάθε φορά για να τελειώνω την προπόνηση αλλά θα αισθάνομαι ότι "πιάνει τόπο" ο κόπος μου.

@xfader τι λες;

Όχι, δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα.

Χρειάζεσαι αρκετό χρόνο στις ζώνες Z2 (αερόβια) , Z3 (tempo) για να φτιάξεις πάλι τη "βάση" σου.
Την ακρίβεια του FTP του software μπορείς να τη διαπιστώσεις εμμέσως, μέσω του IF (Intensity Factor). Αν βλέπεις μετά την προπόνηση ότι το IF είναι κοντά ή πάνω από το 1 χωρίς να έχεις ζοριστεί ιδιαίτερα, σημαίνει ότι το αληθινό FTP σου είναι μεγαλύτερο. ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Χα! Δεν είχα κάνει τη σύνδεση αυτή! Θα το ψάξω και θα επανέλθω, πάω για προπόνηση!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Όταν πάω σπίτι θα βρω να βάλω video.
Ο Sagan που χρησιμοποιεί την "top tube" στάση στον Γύρο της Ελβετίας του 2014


και στον Γύρο της Γαλλίας το 2015


Και μία φετινή σούζα του

 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για κάποιο λόγο το Bryton Rider 21 που μου είχε χαρίσει ο Γιώργος (wizzy) αρνείται πεισματικά να φορτίσει. Το είχα αφήσει για λίγο καιρό αφόρτιστο (1-2 μήνες) και πλέον δεν ανταποκρίνεται.
Συνέδεσα το καλώδιο του σε φορτιστή κινητού και σε usb θύρα υπολογιστή αλλά δεν παίρνει ρεύμα καθόλου. Το άφησα σχεδόν 12 ώρες στο ρεύμα μπας και "ξεκολήσει" και πάτησα και συνδυασμούς πλήκτρων μπας και κάνει κανα ρισετ αλλά τίποτα.... :( Εννοείται πως το μηχάνημα΄ήταν σε ασφαλές σημείο για όσο καιρό δεν το χρησιμοποιούσα μακριά απο παιδιά κλπ κλπ.....
Στο εχγειρίδιο δεν αναφέρει πουθενά αντικατάσταση της εσωτερικής μπαταρίας (μόνο για τα επιμέρους εξαρτήματα όπως πχ τον αισθητήρα ταχύτητας). Στο site της εταιρίας λέει πως αν δεν ανάβει το αφήνεις να φορτιστεί πλήρως και μετά κάνεις ρισετ....αλλά εδώ δεν βγάζει καν το εικονίδιο της μπαταρίας που φορτίζει....Τα 4 πινάκια του βύσματος είναι στην θέση τους και λειτουργικά.

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο σε αντίστοιχο μηχανάκι; Εμένα προσωπικά όχι....

Ο αισθητήρας ταχύτητας/ρυθμού ανήκει στην κατηγορία ANT+. Να υποθέσω ότι θα είναι συμβατός με οποιοδήποτε υπολογιστή/ρολόι ποδηλάτου αντίστοιχης τεχνολογίας σε περίπτωση που πάρω άλλη συσκευή...
Επειδή χρησιμοποιώ το Strava, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω στο κινητό κάποιο αντάπτορα ant+ και να παίρνω έτσι τα δεδομένα;
Λοιπόν....Το Bryton φαίνεται ότι μας χαιρέτησε αφού δεν ανταποκρίνεται με την καμία.
Τρία τινά μπορούν να συμβούν:
1. Έχει η Wahoo αλλά και η Suunto αισθητήρα cadence+speed που συνδέονται τόσο με αντ+ όσο και με bluetooth. Να πάρω ένα τέτοιο και νά συνδεθεί μεσω bluetoothστο στραβά αλλά και στο polarflow.
2. Να πάρω ένα gps ποδηλάτου όπως το bryton, αλλά πιο οικονομικό αν γίνεται, για να χρησιμοποιήσω τον αισθητήρα cadence που ήδη υπάρχει.
3. Να αγοράσω ένα αντ+ μικρό usb dongle για android (έχω βρει μόνο ένα της taxc) και να το βάλω στο κινητό.

Οι λύσεις 1&3 έχουν κόστος στα 50€ πάνω κάτω.. Η λύση 2 πάει πιο ψηλα αλλά είναι και η πιο σωστή για μόνιμη λύση στο ποδήλατο....

Εκτός από τις γνωστές εταιρείες, υπάρχει κάποια άλλη για την λύση 2, αλλά να είναι δοκιμασμένη; Και να έρχεται κάτω από 100€;
[DOUBLEPOST=1494589044][/DOUBLEPOST]Συγνώμη αν τα γράφω λίγο μπερδεμένα αλλά γράφω από κινητό μιας και από έχτες ο server στην εταιρεία κόβει και το avsite....>:(>:(>:(>:(
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
I am back bitches * 2!

Τελείωσε η 7η εβδομάδα προπονήσεων κι ένα πράγμα έχω να πω: shit just got real! Οι δύο προπονήσεις μετά την πρώτη (που ήταν επανάληψη του FTP test) ήταν εξαντλητικές, κάτι που, ομολογώ, δεν το είχα συναντήσει στο πρώτο block προπονήσεων. Υποψιάζομαι ότι οι λόγοι είναι δύο: 1) Η αύξηση του FTP μου, άρα ανέβηκαν οι απαιτήσεις σε παραγόμενη ισχύ (watts) και 2) Εξ όσων βίωσα αλλά κι από μια γρήγορη ματιά στις προπονήσεις που έπονται, ο βαθμός δυσκολίας (από πλευράς απαιτήσεων) των προπονήσεων αυξάνεται κατακόρυφα. Πλέον το ζητούμενο είναι η σταδιακή αύξηση του χρόνου που ποδηλατώ κοντά στο μέγιστο FTP μου - άρα πρέπει να συνηθίσω ακόμα περισσότερο και να μάθω να διαχειρίζομαι ακόμα καλύτερα το αίσθημα του πόνου, οπότε προβλέπεται ότι στις εβδομάδες που ακολουθούν μέχρι την ολοκλήρωση της base phase θα "φτύσω αίμα"! Αναμενόμενο αποτέλεσμα; Αύξηση αντοχής στον πόνο, αύξηση αεροβικής ικανότητας, βελτίωση του τρόπου ποδηλασίας - και μέσα σε αυτά, ελπίζω να χάσω ακόμα λίγο βάρος! Μια χαρά!

Επίσης, σήμερα, επανήλθα στο "πήγαινε-έλα" με το ποδήλατο στη δουλειά! Έχει λίγο καιρό που ήθελα να επανεκκινήσω αυτή τη δραστηριότητα - 2 φορές την εβδομάδα, με προοπτική να γίνουν 3, εντός του καλοκαιριού - και σήμερα οδηγούσα και "πετούσα"!
ΟΚ, δεν έκανα τους χρόνους που έκανα παλαιότερα, ούτε "έπιασα" τη συνηθισμένη μέση ταχύτητα ανά ώρα, αλλά, προς το παρόν, αυτές οι δύο παράμετροι δεν με ενδιαφέρουν - ίσως επειδή εξαρτώνται από την κίνηση που θα βρω στο δρόμο, η οποία εξαρτάται από την ώρα που θα φύγω από το σπίτι κτλ. Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι ότι επανεκκίνησα μια δραστηριότητα που μου αρέσει και με ικανοποιεί κι επιτέλους βρήκα την ευκαιρία να εφαρμόσω πτυχές της προπόνησης σε πραγματικές συνθήκες!

Προπόνηση απόψε!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για τη λύση #2 προτείνω αυτό.
Γιώργο μίλησα σήμερα το πρωί με ksports. Ο υπολογιστής αυτός τελικά δεν έχει αντ+ επικοινωνία με περιφερειακά εξαρτήματα.....
Πρέπει να ανέβω κατηγορία και να πάω σε αυτό οπότε ανεβαίνω και σε κόστος.
Μάλλον την ξεχνάω την λύση του καινούργιου υπολογιστή και πάω για νέο σένσορα.
Είδα ότι έχει η suunto σένσορα cadence & Speed που εκπέμπει ΑΝΤ+ και bluetooth ταυτόχρονα. θα κινηθώ προς αυτήν την κατεύθυνση και θα βρώ μια βάση στήριξης του κινητού στο ποδήλατο. Λογικά τον σένσορα αυτόν θα τον αναγνωρίσει το strava και ελπίζω και το polar flow.
Αν κάποιος τον έχει ή είχε χρησιμοποιήσει ας μου πει αν όντως συνδέεται...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Πραγματικά, ήλπιζα θα ήταν πιο ακριβείς οι περιγραφές των χαρακτηριστικών των προϊόντων, αντί για μια απλή παράθεση από το site του κατασκευαστή. Τέλος πάντων...

Εάν δεν θέλεις να αλλάξεις αισθητήρες, σκέψου τη λύση του να πάρεις έναν USB ANT+ αντάπτορα για το κινητό - έιμαι σίγουρος ότι θα σου έρθει πιο οικονομικά.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Βάλε όπισθεν και πάτα τον !!

Αν και είμαι από τους τυχερούς, μια φορά πήγαν να μου το κλέψουν. Ο κόπανος πήρε το ποδήλατο, πρόλαβε να κάνει 10 μέτρα και μετά..... τον έπιασα.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.200
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top