Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.606
Με 1000€ wireless; :)
ε οχι !!!!!!:roflmao:
Άντε, παλι καλά! :roflmao::roflmao::roflmao:

Σοβαρά μιλώντας, υπηρχε και αλλη καλή λύση πράγματι, εχεις δίκιο.
Πάντα υπάρχουν περισσότερες απο μια καλές λύσεις, το είπαμε αυτο.

Αλλα σε καμία περίπτωση δεν μετάνιωσα την τελική απόφαση.
 


Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Αν ξαναμετρησεις τα ανταμ δες λιγο τι αποικλισεις εχουν στον καθετο αξονα τωρα στην αποσταση που ακους δε ξερω ποσες μοιρες , εστω ακουστικα πως το βλεπεις? πες οτι βυθιζεσε στον καναπε ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.606
Αν ξαναμετρησεις τα ανταμ δες λιγο τι αποικλισεις εχουν στον καθετο αξονα τωρα στην αποσταση που ακους δε ξερω ποσες μοιρες , εστω ακουστικα πως το βλεπεις? πες οτι βυθιζεσε στον καναπε ...
Αν θυμηθώ θα μετρήσω χαμηλά στον καναπέ και θα τα ποστάρω. Σαββατοκύριακο.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.606
Εχω καλά και άσχημα νέα για τα Adam.

Τα καλά:
Σε μέτριες στάθμες δεν εχουν να ζηλεψουν τίποτα απο τα ncore+B&W. Και είμαι σίγουρος πως δεν εχουν να ζηλέψουν απο πολλούς-αν όχι όλους-συνδυασμούς παθητικού ηχείου+τελικό ενισχυτή, έως τα 4000€.

Τα κακά τωρα::(

Έβαλα Dudamel-Berlioz σε 24/96, δυνατά. Όχι τοσο δυνατά όσο θα ήθελα, αλλα δυνατά.

IMG_0892.JPG


Και άρχισε η ενοχλητική συμπίεση. Έντονη. Αρκετά νωρίτερα ξαναλέω απο εκεί που αρχίζουν τα B&w (δεν μέτρησα, πρέπει να ηταν κοντά στα 100db κορυφές)

Το σταμάτησα στο δεύτερο μέρος, σπάστηκα.

Και ήρθε η ωρα του Beethoven, 24/192, sir Simon Rattle. 5η, 6η, 9η. Ο εξολοθρευτής ηχείων.

IMG_0893.JPG


Δυστυχώς, σε στάθμη που δεν πλησίασε καν τα αναμενόμενα άκουσα άσχημη συμπίεση στην 5η, και μετα στη 6η άκουσα τα μιντγουφεράκι να χτυπάει. Σμπαμ! Δυο φορές!:o
Ωχ, λεω, του τα εκαψα του Εαρ τα ηχεία, πλήρωνε τωρα μαλ@κα...
Το χαμήλωσα πανικόβλητος, που ειναι το τηλεχειριστήριο ρε παιδιά , μεγάλη τρομάρα . Ευτυχώς παίζουν ακόμα, δεν φαινεται να πάθανε τίποτα, δεν παραμορφώνουν. Ευτυχώς.

Μάλλον εδώ τελειώνει και το συγκριτικό, με τα αναμενόμενα αποτελέσματα:

Οι νόμοι της φυσικής ισχύουν. Το μιντγουφερακι των 6.5-7 ιντσών δεν μπορει να τα βάλει με μια συμφωνική ορχήστρα στα 2.8 μετρα αποσταση, σε HiRes. Χτυπάει πάτο, τερματίζει. Ακόμα και κροσσαρισμενο στα 50Hz και με τη βοήθεια σαμπ, και με κατεβασμένα τα ρυθμιστικά μπάσου. Τα ίδια θα πάθαινε οποιοδήποτε μικρο στα χέρια μου. Και το καινούργιο 805 της B&W, και το Focal sopra 1, κι ας κάνουν ενα σκασμό λεφτα. Φέρτα μου να δεις τι θα τα κάνω.

Κατα τα αλλα, αν δεν κανει κάποιος κτηνωδίες των 100+ db στη θέση ακροασης, (ή παίζει απο πιο κοντά και με ψηλότερο κρος), τοτε το ηχειακι σκίζει.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Και είμαι σίγουρος πως δεν εχουν να ζηλέψουν απο πολλούς-αν όχι όλους-συνδυασμούς παθητικού ηχείου+τελικό ενισχυτή, έως τα 4000€.
Καλά μην παίρνεις και όρκο....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.606
Καλά μην παίρνεις και όρκο....
Μην το απομονώσεις απ τα υπόλοιπα και τους περιορισμούς που έγραψα.

Σε διαβεβαιώ πως εχω καλή εικόνα της αγοράς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.300
στα 2.8 μετρα αποσταση
Έχεις λάθος τοποθετημένα τα ηχεία. ;)

Είναι αποκλειστικής χρήσης νιαρφιλντ.

Αφού τελειώσεις με τους ταλιμπανισμούς, στηστα σωστά (μαξ 1,5 μέτρο, προτιμότερο το 1 μέτρο τρίγωνο ακρόασης) και βάλε μετά ό,τι θες να ακούσεις.

Τώρα, είτε τα έχεις στα 3 μέτρα, είτε στα 33, είτε κοιτάνε προς τα σένα, είτε κοιτάνε προς το ταβάνι, λίγο με ενδιαφέρει. Η λάθος τοποθέτηση, είναι λάθος τοποθέτηση. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.606
Έχεις λάθος τοποθετημένα τα ηχεία. ;)

Είναι αποκλειστικής χρήσης νιαρφιλντ.

Αφού τελειώσεις με τους ταλιμπανισμούς, στηστα σωστά (μαξ 1,5 μέτρο, προτιμότερο το 1 μέτρο τρίγωνο ακρόασης) και βάλε μετά ό,τι θες να ακούσεις.

Τώρα, είτε τα έχεις στα 3 μέτρα, είτε στα 33, είτε κοιτάνε προς τα σένα, είτε κοιτάνε προς το ταβάνι, λίγο με ενδιαφέρει. Η λάθος τοποθέτηση, είναι λάθος τοποθέτηση. ;)
Ναι, ξέρω..αλλα το είπα και προχθές:

Με τον Εαρ διαφωνούμε :
Εγώ λέω πως το ηχείο ειναι μικρό για τη συγκεκριμένη απόσταση.
Αυτος λέει πως η απόσταση ειναι μεγάλη για το συγκεκριμένο ηχείο
:lolsign:
Διαφωνούμε συμφωνώντας
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.875
Reaction score
11.187
Τι κανει αποκλειστικη τη χρηση nearfield; Δεδομενου του συνδυασμου με σαμπ σε στερεο και πολυκαναλο;
 
Last edited:

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Εγω θα το πω αλλιως, ας τα εχει μακρια, αλλα με σαμπ και κροσσ αρκετα υψηλοτερα απο τα 50hz που εβαλε ... και δωσε οσο θες ..
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Οι νόμοι της φυσικής ισχύουν. Το μιντγουφερακι των 6.5-7 ιντσών δεν μπορει να τα βάλει με μια συμφωνική ορχήστρα στα 2.8 μετρα αποσταση, σε HiRes. Χτυπάει πάτο, τερματίζει. Ακόμα και κροσσαρισμενο στα 50Hz και με τη βοήθεια σαμπ, και με κατεβασμένα τα ρυθμιστικά μπάσου. Τα ίδια θα πάθαινε οποιοδήποτε μικρο στα χέρια μου. Και το καινούργιο 805 της B&W, και το Focal sopra 1, κι ας κάνουν ενα σκασμό λεφτα. Φέρτα μου να δεις τι θα τα κάνω.

Κατα τα αλλα, αν δεν κανει κάποιος κτηνωδίες των 100+ db στη θέση ακροασης, (ή παίζει απο πιο κοντά και με ψηλότερο κρος), τοτε το ηχειακι σκίζει.[/QUOTE]


Σοβαρά;;;; Εδώ πέφτει κατήχηση και κήρυγμα ότι δύο Ενεργά Παντοδύναμα Ηχεία, ακόμη και με ένα μιντγούφερ των 6-7-8 ιντσών και ένα υπογούφερ ταπεινώνουν οποιοδήποτε μιαρό ηχείο (ακόμη και μεγέθους ντουλάπας) κυκλοφορεί εκεί έξω, σε όλες τις αποστάσεις ακρόασης! Και τελικά 2 πανάρχαια μικρά ηχεία παίζουν δυνατότερα από τα Πανίσχυρα Ενεργά;

Ω ρε κωλοτούμπες........Μήπως να έπαιρνες Κλαιν Μαιν με 2-4-6 υπογούφερ; Μήπως ο RT60 ήταν ανεβασμένος από κινήσεις του ηχοαπορροφητικού μπερντέ;
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.137
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top