Η γλώσσα μας

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Νομίζω για να αλλάξουν τα δεδομένα πρέπει να γίνει η ιντελέξουαλ χρήση της ελληνικής γλώσσας "το νέο σέξυ".
Δηλαδή το να μιλάει κάποιος ωραία ελληνικά να είναι ένδειξη ευφυίας, όπως είναι τώρα τα αγγλικά.

Τώρα, το πως θα γίνει αυτό είναι άλλη ιστορία.
Φαντάζομαι πως χρειάζεται να ενδυναμωθούν τα φιλολογικά μαθήματα με νέες πρακτικές και διαφορετικό τρόπο διδασκαλίας.
Το μοντέλο φιλόλογος/κυνισμός/τα-ξέρω-όλα/είμαι-ο-θεός-της-τάξης , δεν απέδωσε. Τα παιδιά απομακρύνονται από τέτοιες πρακτικές.

Όχι ότι ξαφνικά τα γυμνασιόπαιδα τα αρχίσουν να αγαπούν ξαφνικά τα αρχαία και τα ελληνικά. Σε τέτοιες ηλικίες δεν περιμένεις πολλά.
Αλλά μόλις τελειώσουν το σχολείο, ίσως υπάρχει μια εκτίμηση στην γλώσσα μας και στον θησαυρό που κρύβει.



Μπόνους στόρυ! :D
Έβλεπα το blindspot κατεβασμένο και είχα βάλει υπότιτλους. Η ομάδα(φοιτητές είναι συνήθως) που τους κάνει είναι σ τ ά ν τ α ρ από την φιλοσοφική.
Ακούς εκεί "ποδηγέτηση"! Κρύος ιδώτας με έλουσε!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ναι λυκε μαυρε κ κακε.. χαιρομαι που το ειπες γιατι δεν ηθελα να το πω εγω.. το υπονοησα καπου.
Σε πληροφορώ οτι ειναι ηδη hiψter ο ψαυτοδιανοησμος (ή κ ψευδοδιανοουμενο-τετοιος).
Οκ τι κανουμε; να δαγκώσω κανενα;;;
:download:
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
...
Εφόσον τα ποσοστά τηλεθέασης παραμένουν υψηλά με χαμηλού δείκτη ευφυίας και χαμηλού επιπέδου μόρφωσης ομοφυλόφιλες γλάστρες και ανόητες συνταγές μαγειρικής σε τηλεπαιχνίδια για ηλίθιους, δυστυχώς φίλοι μου, αυτά θα δείχνει η τηλεόραση από το πρωί ως το βράδυ. Αυτά μας αξίζουν, αυτά επιθυμούμε σα λαός, αυτά θα εισπράξουμε. .....
Ναι σωστά, το σκοτεινή είναι πιο σωστό σαν μετάφραση.
Αλλά συνηθίζουμε να την λέμε μαύρη σοκολάτα. Κι έτσι θα το δεχόμουν καλύτερα.

Να και μια δήλωση του Θάνου Τζήμερου:

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΡΟΥΚΕΤΕΣ
"Η εκτόξευση του πυραύλου δεν μπορεί να πλήξει τις ΗΠΑ" αποφάνθηκε σοβαρά η δημοσιογράφος στο δελτίο ειδήσεων του "Ε". Κι ο Ευαγγελάτος συμφώνησε.
Η εκτόξευση δεν πλήττει κανέναν, κοπέλα μου. Ο πύραυλος πλήττει. Όμως τα μαργαριτάρια που πετάτε πλήττουν τη γλώσσα στο δόξα πατρί. Πόσο δύσκολο είναι να πάρουν τα κανάλια έναν σοβαρό φιλόλογο (ή και τρεις για να καλύπτουν όλες τις βάρδιες) για να διορθώνουν τις ανοησίες τους και τα εξόφθαλμα λάθη τους; Αλλά θέλουν να βγάζουν τη δουλειά με τζάμπα μαθητευόμενους αγράμματους από τις διάφορες σχολές δημοσιογραφίας που διατηρούν, στις οποίες διδάσκουν μεγαλοδημοσιογράφοι εξίσου αγράμματοι.
Αν η "Δημιουργία, ξανά!" ήταν κυβέρνηση, το ΕΣΡ θα επέβαλε πρόστιμο στα κανάλια για κάθε νοηματικό, συντακτικό και ορθογραφικό λάθος τους. Να δεις για πότε θα διόρθωναν τα τρισβάρβαρα ελληνικά των, οι άθλιοι.
Φαντάζομαι δεν αναφέρεστε στην ΕΡΤ. Κι εκεί τα πράγματα δεν είναι άψογα αλλά καμμία σχέση...
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Άλλο παράδειγμα που άκουσα στην TV.
Διαφήμιση της μεβγαλ που λέει: "με dark chocolate"
Θα μπορούσε να πει "με μαύρη σοκολάτα" ευκολότερα αντιληπτό από όλους, αγγλομαθείς και μη.
Μα ακριβώς επειδή δεν είναι άμεσα κατανοητό είναι πιό σέξυ... Το "τσόκλετ" δείχνει ανωτερώτητα...

Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές η χρήση αγγλικών όρων γίνεται ακριβώς γιατί θολώνουν το νόημα. Και ο γράφων/ομιλών δεν ξερει ακριβώς τι θέλει να πεί. Κάντε το τεστ όταν σας δοθεί η ευκαιρία: Ζητήστε διευκρίνηση (σε οποιαδήποτε γλώσσα) και μπορεί να δείτε ότι δεν θα λάβετε.
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Αναφέρονται σε κανάλια που έχουν μετρήσιμη τηλεθέαση. :p
Αρα συμφωνούμε ότι η χαζομάρα (και η σκοπιμότητα των ιδιοκτητών) έχει μεγάλη τηλεθέαση.

Αν δεν μας αρέσει αυτό και επειδή οι καναλάρχες δεν έχουν καμμιά όρεξη ή πρόθεση να το αλλάξουν αυτό, τότε πρέπει να ανεβάσουμε την τηλεθέαση της ΕΡΤ (και του ΑΤΤΙCA).

Αλλά κάτι μου λέει ότι, ακόμη και αν πολλοί περισσότεροι βλέπουν ΕΡΤ, τα ποσοστά δεν θα τα δούμε να ανεβαίνουν. Κάτι σαν τις δημοσκοπήσεις, στις εκλογές έχουμε την μόνη εικόνα.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
Μεγάλο θέμα.

Δεν με ενοχλεί τόσο ή χρήση της Αγγλικής (πχ “your face sounds familiar”).

Με ενοχλεί η καταστροφή της ελληνικής (πχ «πωλείτΕ καρότσι μεταφοράς ΒαρεΟΥ τύπου»).

Σε κάθε έγκλημα υπάρχει φυσικός αυτουργός αλλά πάντα έχει προηγηθεί ο ηθικός αυτουργός.

Αυτό ισχύει πολύ περισσότερο σε καταστάσεις που αφορούν την κοινωνία ως σύνολο.

Στην περίπτωση της Ελληνικής γλώσσας και της καταστροφής της, ο ηθικός αυτουργός είναι η πολιτική.

Μετά την Ελληνική Χούντα όλες οι πολιτικές δυνάμεις για να πλειοδοτήσουν σε "προοδευτικότητα" αποφάσισαν να δολοφονήσουν την γλώσσα.

Έτσι ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα σωστά Ελληνικά θεωρήθηκαν «ντεμοντέ – οπισθοδρομικά» και εδόθησαν σαν δώρο στους ξυρισμένους χρυσαυγίτες (που τα γνωρίζουν και ελάχιστα άλλωστε).

Για να μην παρεξηγηθώ θεωρώ την Ελληνική Χούντα το χειρότερο που πέρασε από την Ελλάδα , κυρίως για την "εξ αντιδράσεως" πορεία προς τη βλακεία που ακολουθεί η χώρα μας τα τελευταία 40 + χρόνια.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Ένα πρόστιμο στα κανάλια και στις εφημερίδες για κάθε λάθος που κάνουν δεν θα ήταν κακή ιδέα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ένα πρόστιμο στα κανάλια και στις εφημερίδες για κάθε λάθος που κάνουν δεν θα ήταν κακή ιδέα.
Μιλάς για τα κανάλια και τις εφημερίδες που χρωστάνε 6 και 8 μήνες μισθούς σε εργαζόμενους ,ή για αυτά που τα δάνειά τους στις τράπεζες δεν πρόκειται να τα αποπληρώσουν ούτε στη δευτέρα παρουσία ?
Ότι δηλαδή ,θα τους πιάσει η ευαισθησία και θα σπεύσουν να πληρώσουν τα πρόστιμα που θα τους επιβληθούν...
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Μιλάς για τα κανάλια και τις εφημερίδες που χρωστάνε 6 και 8 μήνες μισθούς σε εργαζόμενους ,ή για αυτά που τα δάνειά τους στις τράπεζες δεν πρόκειται να τα αποπληρώσουν ούτε στη δευτέρα παρουσία ?
Ότι δηλαδή ,θα τους πιάσει η ευαισθησία και θα σπεύσουν να πληρώσουν τα πρόστιμα που θα τους επιβληθούν...
Ναι, για αυτά ακριβώς μιλάω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τον 19ο αιώνα, με την επιθυμία/ανάγκη να αποκτήσουν οι λαοί εθνική ταυτότητα και σύγχρονα κράτη (με τα γνωστά εθνικιστικά και επεκτατικά επακόλουθα), άρχισε το καθάρισμα αρκετών ευρωπαϊκών γλωσσών απο ξένα στοιχεία.
Στην Ελλάδα αυτό, όπως πάντα, ξέφυγε με τον πλήρη εξελληνισμό των πάντων, σε κάποιο βαθμό απ' την ανάγκη για εθνική ταυτότητα (αφού πολλοί κάτοικοι δεν γνώριζαν καλά ή και καθόλου ελληνικά).
Αυτών των αναγκών τα αποτελέσματα συζητάμε εδώ στην πραγματικότητα. Αν δηλαδή ένας συνεχής καθαρισμός με γλωσσικούς πολέμους ήταν/είναι ο επιθυμητός/ορθός τρόπος (the right way :p ).

Αν και μια γλώσσα βοηθά στον καθορισμό της εθνικής ταυτότητας, είναι λογικό -και απαραίτητο- να αναμιγνύεται με άλλες όπως και να απλοποιείται(ε)* κατά το dokoun αναλόγως των αναγκών. Είναι εξάλλου κάτι που συνέβαινε ανέκαθεν στην ιστορία των ανθρώπων, και στην ελληνική φυσικά.

Αν τώρα πάμε στο φιλοσοφικό, συμφωνώ με τον xfader πως οι γλώσσες περισσότερο διχάζουν παρά ενώνουν και θα προτιμούσα μία παγκόσμια. :oops:
Imagine.







:D *Κάποιοι, μεταξύ αυτών κι εγώ, παθαίνουμε μικρά εγκεφαλικά αλλά δεν έχουμε σημασία γιατί είμαστε μειονότητα. Η υπερβολική αντίδραση πάντως, δεν έχει κανένα νόημα. Η αλλαγή της εκπαίδευσης έχει. :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Αρα συμφωνούμε ότι η χαζομάρα (και η σκοπιμότητα των ιδιοκτητών) έχει μεγάλη τηλεθέαση.

Αν δεν μας αρέσει αυτό και επειδή οι καναλάρχες δεν έχουν καμμιά όρεξη ή πρόθεση να το αλλάξουν αυτό, τότε πρέπει να ανεβάσουμε την τηλεθέαση της ΕΡΤ (και του ΑΤΤΙCA).

Αλλά κάτι μου λέει ότι, ακόμη και αν πολλοί περισσότεροι βλέπουν ΕΡΤ, τα ποσοστά δεν θα τα δούμε να ανεβαίνουν. Κάτι σαν τις δημοσκοπήσεις, στις εκλογές έχουμε την μόνη εικόνα.
Να σου πω τι δεν μου αρέσει σε αυτή και σε παρόμοιες περιπτώσεις:

Η προσπάθεια αλλαγής γούστου των πολιτών με πρόσχημα τη γλώσσα. Εγώ επιθυμώ να βελτιωθεί το ήδη υπάρχον "σκηνικό" ως προς τη γλώσσα. Δεν μου φταίει κανένα κανάλι όσο είναι επιλογή του τηλεθεατή. Δεν παρακολουθώ κανένα ελληνόφωνο κανάλι αλλά δεν κατηγορώ και κανένα, παρά μόνο την ΕΡΤ επειδή έχει υποχρεωτική συνδρομή.

Η σωστότερη (λέμε τώρα...) χρήση της γλώσσας στην ΕΡΤ είναι ανάξια λόγου ως προς την προσέλκυση θεατών. Η αισθητική, που θυμίζει κράτος του Ανατολικού Μπλοκ των 70s, σε συνδυασμό με τους καταθλιπτικούς και αντιτουριστικούς συντελεστές, δεν έχει καμία επαφή με τον σύγχρονο κόσμο. Με 2-3 καλά ντοκιμαντέρ κανάλι δεν γίνεται. Ανέκαθεν, όχι μόνο επί ΣΥΡΙΖΑ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Για να καταλάβω, φτάσαμε στο να αποδεχόμαστε το ψέμα και την κυβερνητική προπαγάνδα επειδή πλασάρεται με μανδύα σωστής εκφοράς του λόγου;
Για την ιστορία πάντως, τα ξεφτιλίκια που έχει ζήσει η ΕΡΤ με ανορθόγραφες και ασύντακτες λεζάντες από τότε που έκαναν στο κανάλι πλιάτσικο τα αριστεροειδή του σύριζα δεν τα είχαμε δει ποτέ στο παρελθόν.
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Θα προσπαθήσω να αλλάξω λίγο τη ρότα του συγκεκριμένου θέματος παραθέτοντας το πιο κάτω κείμενο, ως αφορμή προς συζήτηση:

"Ραντεβού στ__ μία!

Για να προσδιορίσουμε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή της ημέρας ή της νύχτας, χρησιμοποιούμε την έκφραση «στις __ (η ώρα)»: στις δύο, στις δέκα και είκοσι, στις δώδεκα η ώρα κλπ. Μόνο το να λέμε «στις μία» ή «στις μιάμιση (η ώρα)» θεωρείται λάθος, γιατί, λέει, αφού η ώρα είναι μόνο μία δεν χρειάζεται πληθυντικός. Αυτή είναι η εξήγηση που θα μας δώσει οποιοσδήποτε δάσκαλος με παραδοσιακή προσέγγιση της γραμματικής και της γλωσσικής διδασκαλίας. Εγώ πάλι νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι και ότι το θέμα χρειάζεται λίγη συζήτηση παραπάνω για να το καταλάβουμε.

Αφενός, όταν λέμε ότι η ώρα είναι τρεις ή πέντε ή δώδεκα, δεν έχουμε να κάνουμε με περισσότερες από μία ώρες, αλλά με μία μόνο χρονική στιγμή, που ορίζεται από το χρόνο που έχει περάσει ύστερα από ένα προκαθορισμένο χρονικό σημείο, το οποίο έχουμε συμβατικά καθορίσει ως αφετηρία της μέτρησης. Με άλλα λόγια, όταν λέμε ότι η ώρα είναι τρεις, δεν εννοούμε ότι είναι τρεις ώρες, εννοούμε ότι αναφερόμαστε στο (ένα!) χρονικό σημείο στο οποίο βρισκόμαστε τρεις ώρες μετά από ένα άλλο χρονικό σημείο. Τα αριθμητικά λοιπόν στην περίπτωση της ώρας δεν χρησιμοποιούνται για να μετρήσουν τον χρόνο, αλλά για να κατονομάσουν τη στιγμή στην οποία αναφερόμαστε.

Αφετέρου, από την άποψη της γλωσσολογικής ανάλυσης, δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε ότι το «στις» έχει επικρατήσει λόγω αναλογίας, δηλαδή ενός φαινομένου που συναντάμε πολύ συχνά στη γραμματική όλων των γλωσσών. Στη περίπτωση της έκφρασης «στις __ (η ώρα)», η γενικευμένη χρήση του «στις» έχει στόχο να κάνει το σύστημα πιο οικονομικό παγιώνοντας τον τρόπο με τον οποίο αναφερόμαστε σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές ενός εικοσιτετράωρου. Δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε ότι…θα καταστραφεί η γλώσσα μας και οι αξίες του έθνους, επειδή συνηθίσαμε να το λέμε με τον πιο αποτελεσματικό επικοινωνιακά τρόπο!

Μαριάννα Κατσογιάννου
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Γλωσσολογίας
Πανεπιστήμιο Κύπρου
Η γλώσσα μας
www.katsoyannou.eu"

(πηγή, σελ 14)
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Αλήθεια πόσο είναι εφικτό να κρατήσουμε τη γλώσσα μας αλλά χρησιμοποιώνας το λατινικό αλφάβητο (όπως έκαναν άλλοι, π.χ. οι Τούρκοι);
Γιατί το πρόβλημα στους νεώτερους εντοπίζεται κυρίως σε αυτό. Στο κάτω κάτω τα πνεύματα κοι οι τόνοι δεν υπήρχαν πάντα...

Π.χ. για να αποδώσουμε το "ξέρω", πρέπει να γράψουμε "kserw" ή "xero"; Και πως δεν τα το μπερδέψουμε με το "ξερό";
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top