Αλλαγή βελόνας σε πικάπ

Μηνύματα
17
Reaction score
2
Καλησπέρα σας,
έχω εδώ και χρόνια ένα πικάπ Technics SL-BD22D με κεφαλή Stanton. Πρόσφατα μετακόμισα και μετά τη μετακόμιση κατάλαβα πως από την κεφαλή λείπει η βελόνα!!
Μιας λοιπόν και οι τεχνικές μου γνώσεις φτάνου μόνο μέχρι το σημείο που μπορώ να αλλάζω δίσκους ;P
θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Αξίζει να το φτιάξω;
2. Αν ναι, που μπορώ να βρω κάποιον που να επισκευάζει πικάπ και πόσο μπορεί να μου κοστίσει;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569

..υποθετω κατι σαν τη παραπανω εχει.. οποτε ψάχνεις για ανταλλακτικο.
Μια αρκετα καλη εναλλακτική/αναβάθμιση ειναι η τοποθέτηση της AT300P και ειναι οτι καλητερο μπορεις να κανεις για το εν λογω πικαπ.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
2
https://ibb.co/haWiua
Αυτή την βελόνα είχε, αλλά δε με ενδιαφέρει αν θα έχω την ίδια η κάποια άλλη. Ξέρετε κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνα για να πάω να μου την αλλάξουν;
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Καλημέρα

Επειδή το είχα το πικάπ είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις την κεφαλή, ξεβιδώνοντας τη βίδα που φαίνεται στην εικόνα, αφαιρώντας την παλιά κεφαλή και βάζοντας την καινούργια, βιδώνοντας ξανά τη βίδα, χωρίς να χρειάζεται καμία άλλη ρύθμιση. Αυτή είναι η ευκολία των p - mount βραχιόνων περιορίζοντας όμως την επιλογή κεφαλών.

Ομολογώ πως δεν έχω ξαναδεί τη stanton σε αυτό το πικάπ.

Εγώ είχα μια shure m 92e και ήταν μια χαρά. Πρέπει να κυκλοφορούν ακόμα.
upload_2017-7-18_8-48-43.jpeg


Επίσης η κορυφαία επιλογή για αυτού του τύπου τον βραχίονα είναι θεωρώ η ortofon omp 10 που δεν ξέρω αν μπορείς να τη βρεις , είναι και πιο ακριβή .

upload_2017-7-18_8-50-44.jpeg



Νομίζω στον Κοσμά στη στοά Φέξη μπορείς να βρεις ή στον αντιπρόσωπο της ortofon, orpheus audio
 



Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπερα.Θα ηθελα να φτιαξω ενα παλιο πικ απ απο το οποιο λειπει μονο η κεφαλη-βελονα.Δεν εχω ιδεα πως να το κανω, αλλα ξερει ο πατερας μου.Θα ηθελα να ρωτησω ομως τι κεφαλες κανουν για το συγκεκριμενο μοντελο ετσι ωστε να παραγγειλω μια.Δε χρειαζεται πολυ ψαξιμο απλα θελω να παραγγειλω μια απο καποιο καταστημα απο το skroutz και να ξερω οτι θα κανει.Το πικ απ ειναι Pioneer 560.
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου.Μηπως υπαρχει κατι πιο φθηνο γυρω στα 20-30 ευρω γιατι με τοσα που κανουν αυτες το αφηνω και παιρνω καινουργιο πικ απ :) :p
 
Last edited:



Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απο τιμη ειμαστε ενταξει.Απλα ειναι σιγουρο οτι θα κανει στο συγκεκριμενο μοντελο που εχω εγω ;
 

ika

News
Μηνύματα
13.762
Reaction score
12.824
...γιατι με τοσα που κανουν αυτες το αφηνω και παιρνω καινουργιο πικ απ :) :p
μακάρι με 100€ να υπήρχε τέτοιο πικάπ και με τέτοια κεφαλή.
Στα 40€, η ΑΤ95 είναι ΟΚ.
Μηχανικά είναι εντάξει το 560?
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ναι, δεν εχει αλλο θεμα.Απλα ηθελα να βρω μια κεφαλη που να κανει στο συγκεκριμενο μοντελο γιατι δεν ειχα ιδεα ποια να παρω και ηθελα να ειμαι σιγουρος οτι θα ταιριαζει.Αρα παραγγελνω αυτη ετσι ; Ειστε σιγουροι οτι θα κανει ; Γιατι ειχα την εντυπωση οτι καθε μοντελο εχει και συγκεκριμενο "τυπο".
 



sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αυτό το πικάπ έχεις; Και λειτουργεί ακόμα καλά; :)
Όποια απ' τις πιο πάνω κεφαλές και να βάλεις, το αξίζει... ;)
Συμφωνώ κι εγώ ότι η ΑΤ-91 είναι εξίσου αξιόλογη με την ΑΤ-95.
Και αργότερα, αν χρειαστεί ν΄αλλάξεις βελόνα, τις βρίσκεις και στα περίπτερα...:D:thumbsup:

 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπερα.Λοιπον εκανα ενα μικρο λαθακι τελικα ειναι pioneer pl-560.Συγγωμη που αργησα να απαντησω αλλα δε προλαβα.Στελνω και φωτογραφιες.Ποια προτεινετε να αγορασω τελικα ;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top