Dolby Atmos

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μιά μικρή απορία, όλα τα σχέδια εγκατάστασης που βρίσκω για Atmos, ακόμα και από τις ίδιες τις εταιρίες, λένε ότι τα ηχεία οροφής, πρέπει να κοιτάνε κάτω! και όχι την θέση ακρόασης! το δείχνουν κιόλας, γιατί ακόμα και ο Zizik, τα έχει και κοιτάνε την θέση ακρόασης? γιατί?
http://www.acousticfrontiers.com/dolby-atmos-dispersion-requirements-for-ceiling-speakers/
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αρκετά κατατοπιστικό, θέλει δοκιμές το πράμα, και ποιος ανεβοκατεβαίνει την σκάλα!:D
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μα τι δουλεια εχετε κυριοι στο auro3d με το σαβουροformat σας !!!!!

εδω η dolby εχει pdf που δινει ηχεια απο κατω να χτυπανε ταβανι για να ερθει σε σας ο ηχος :roflmao:

να φτιαξετε νημα με το atmos σας να γραφετε τα περι dolby :lolsign:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μόνο ο αβγδ ξέρει να απαντάει! ο Κώστας προσπαθεί να αναστήσει τον πεθαμένο!:D:p:laugh::roflmao:

ΥΓ. Εάν δεν ήταν η Dolby και ο Lucas, δεν θα ήξερες ούτε το απλό 5.1 Κωστάκη μου, σεβασμός στους πρωτοπόρους! :thumbsup:
 
Last edited:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
για οικιακους χωρους ενα συστημα 7.1 ειναι μια χαρα φτανει να εχει γινει σωστη τοποθετηση ηχειων με τα καταλληλα ηχεια και καλο σεταρισμα.....

αυτα τα φορμα βγαινουν επειδη υπαρχουν προβληματα στους μεγαλους χωρους......και προσπαθουν να κανουν πιο ρεαλιστκη μια σκηνη για ολους θεατες-ακροατες.....το οποιο δεν συμβαινει στους οικιακους χωρους μας....και αν υπαρχει προβλημα θεωρω οτι ειναι μικρο .....

οποτε χαλαρωστε να δουμε που θα το πανε..;)
Έγραψες!:D:beach:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τελείωσε το στήσιμο 7.2 Atmos, με ένα πρόχειρο σετάρισμα του DENON AVR-X2200W , δηλαδή Audyssey και αποστάσεις ηχείων, αλλά για να το φέρω στα μέτρα μου το πείραξα λίγο! όμως δεν............ ίσως περίμενα περισσότερα? ίσως ο ενισχυτής δεν είναι ο κατάλληλος για τα ηχεία? ίσως (το πιο πιθανό), δεν έχω ρυθμίσει καλά? ίσως γέρασα? οι ήχοι δεν με ικανοποιούν, δεν είναι διακριτοί! σαν να ακούω μια φασαρία, οι ποιο πολλοί ήχοι μιας ταινίας Atmos, ακούγονται και από τα 4 ηχεία surround, εντάξει ήθελα λίγο πιο δυνατό ενισχυτή, αλλά μέχρι εκεί μπόρεσα! με τον PIONEER VSX-424-K (που έχω ακόμα), νομίζω άκουγα καλύτερα, 5.1 βέβαια! είχα συνηθίσει τα περιφερειακά να μην ακούγονται συνεχώς, παρά μόνον όταν υπάρχει πληροφορία, τώρα ακούγονται συνέχεια και τα τέσσερα, και με εκνευρίζουν! μόνον το μουσικό videoclip του Ιγκλέσιας ευχαριστήθηκα!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχεις σχεδόν σίγουρα λάθος levels κατ' αρχήν.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Καποιο λαθος στο σεταπ θα εχεις κανει οι ηχοι ατμος διαχωριζονται και πανε στα πανω! 0
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τσέκαρε μήπως το έχεις all Ch. stereo...
Ποτέ δεν ξέρεις
Επίσης δεν ανέφερες πηγή ...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Έφτιαξε λίγο με τα levels που πειράζω, πηγές DUNE HD Media Player, Blue Ray player. Θα συνεχίσω αύριο, έχω και πολύ δουλειά, στις 2 του μήνα, βαφτίζω το τέταρτο εγγόνι μου, και φτιάχνουμε όλοι χειροποίητες καταστάσεις, όχι εγώ βέβαια! εγώ κρατάω τα άλλα τρία! :D, που να προλάβω να ρυθμίσω κι όλας!!!!!!

ΥΓ. Στο τέλος βλέπω να φωνάζω τον Μανώλη! :laugh:
 





stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
το ξερω ...:p

....αλλα μην μεινεις πισω οπως καποιοι αλλοι ....:D

τωρα βαδιζουμε την εποχη uhd που θελει και ταβανατα ηχεια για πιο 3d ηχο..
Καλά μην το πάρεις και πάνω σου.:D
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Λοιπόν, άλλη ερώτηση, τα ηχεία του συστήματος (ο Θεός να το κάνει), έχουν διαφορετικές αποκρίσεις, ρυθμίζουμε τα crossover του ενισχυτή σύμφωνα με αυτές? ή όλα 80, ή 120?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ο θεος να τα κανει γιατι το λες ; :D

για γραψε ποια ηχεια ειναι ....ολο το setupιον και ο denon που τα εβαλε
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
ο θεος να τα κανει γιατι το λες ; :D

για γραψε ποια ηχεια ειναι ....ολο το setupιον και ο denon που τα εβαλε
Ρε συ Κώστα εσύ τα έχεις δεί! λοιπόν τα ηχεία είναι τα JAMO THX ONE, και τα Atmos είναι τα JBL control one, ο DENON τα έβαλε όλα 60, και τα Atmos και SUB 80!

LCR 80-20k, SURROUND (δίπολα) 100-20k, SUB (παθητικά) freefield 30-200-room 20-200, και τα JBL 50-20k
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top