Σιγανά και ταπεινά, στήσιμο hc ξανά (DimitrisTop)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γιατί όχι πιο πίσω ο καναπές? Εξηγήστε μου να το καταλάβω ο άνθρωπος!
Για αρχή:
  • Εχεις μεγάλη απόσταση απο τα μπροστα ηχεία. Πρέπει να μειωθεί. Το ίδιο και ως απόσταση θέασης.
Αλλιως χρειαζεσαι τεράστια ηχεία, με ατελειωτη ενίσχυση, τεράστια οθόνη και παει λεγοντας. Μη εφικτό.

  • Εχεις ανεξέλεγκτες ηχητικές ανακλάσεις απο τον πίσω τοίχο
  • Καλο θα ειναι να πας πιο μπροστα απο τα SL και SR
  • Υπαρχουν και άλλοι λόγοι....
Ρίξε μια ματιά και στο https://www.avsite.gr/forum/threads...ς-θέασης-σε-τυπικούς-οικιακούς-χώρους.157365/
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Πίσω εχω βιβλιοθήκη του γεμάτη οπότε ειναι οκ επ'αυτού..
Τώρα για το άλλο θα το δοκιμάσω..
Με τα υπάρχοντα ηχεία κ με το μαγκνεπαν κεντρικό στο παλιό μου χώρο είχα 11 μέτρα απόσταση θέασης με αποτέλεσμα καλής κινηματογραφικής αίθουσας.
Ίδωμεν..
Θα το δοκιμάσω
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Επίσης εχω τη δυνατότητα τα L R αλλα κ το C να έρθουν πιο κοντά.. Και όχι στον ίδιο τοίχο της οθόνης..
Κάπως έτσι είναι κ τώρα..
Είναι τοποθετημένα μετά την πόρτα στα αριστερά του σχεδίου..
Κ μπορώ το κεντρικό να το βάλω σε κούτελο που εξέχει 1 μέτρο απο την οθόνη..
Αλλά θα είναι ψηλά..
Ακολουθούν φώτο
[DOUBLEPOST=1504253342][/DOUBLEPOST]Ορίστε οι φώτο
 

Attachments


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
πολυ πισω ο καναπες , στα τρια μετρα καλα θα ηταν... η μετατοφρα σε ενοχλει χωροταξικα? διακοσμητικα? η ηχητικα?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Η μεταφορά του καναπέ? Πουθενά.. μπορώ να τον πάω όπου θέλω για την ταινία κ πάλι πίσω οτα ν τελειώσει..
[DOUBLEPOST=1504276653][/DOUBLEPOST]Θα ήθελα μια βοήθεια όσο αφορά την τοποθέτηση των L R αλλα κ του κεντρικού αν μπορώ να το βάλω ψηλά για πιο κοντά στη θέση ακρόασης
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να παιζουν σωστα ως προς το πως ακτινοβολουν στο χωρο και σε δευτερη μοιρα κοιτα τις εντασεις ...
Το κεντρικο στο ρακ κατω απο την οθονη οσο ποιο μπροστα γινεται , βαζεις τα μπροστα εκει με βασεις στον τοιχο δεξια αριστερα ,και οριακα μπροστα απο την πορτα ετσι ωστε να μην εχει μεγαλη διαφορα ως προς την αποσταση απο το κεντρικο.
Οφ αξις μπρουν να ειναι τα μπροστα δεξια αριστερα ηχεια ως ενα βαθμο θα ελεγα ειναι ζητουμενο θα το δειξουν ειδικα σε χωρους χωρις φροντιδα και ειδικα οταν παιζεις με εντασεις, το σαμπ μην το εχεις κεντρο ακριβως να μην κρατας δηλαδη ιδιες αποστασεις απο τους πλαινους για να αποφυγεις πιθανες ακυρωσεις κυριως του μικρου πλατους του δωματιου σου...
Τον καναπε αν ειναι θεμα αστον πισω και εγω ετσι παιζω :idk: ....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να παιζουν σωστα ως προς το πως ακτινοβολουν στο χωρο και σε δευτερη μοιρα κοιτα τις εντασεις ...
Το κεντρικο στο ρακ κατω απο την οθονη οσο ποιο μπροστα γινεται , βαζεις τα μπροστα εκει με βασεις στον τοιχο δεξια αριστερα ,και οριακα μπροστα απο την πορτα ετσι ωστε να μην εχει μεγαλη διαφορα ως προς την αποσταση απο το κεντρικο.
Οφ αξις μπρουν να ειναι τα μπροστα δεξια αριστερα ηχεια ως ενα βαθμο θα ελεγα ειναι ζητουμενο θα το δειξουν ειδικα σε χωρους χωρις φροντιδα και ειδικα οταν παιζεις με εντασεις, το σαμπ μην το εχεις κεντρο ακριβως να μην κρατας δηλαδη ιδιες αποστασεις απο τους πλαινους για να αποφυγεις πιθανες ακυρωσεις κυριως του μικρου πλατους του δωματιου σου...
Τον καναπε αν ειναι θεμα αστον πισω και εγω ετσι παιζω :idk: ....
Ο καναπές πάει μπροστά οταν βλέπω πια ταινία γιατί μετά από δοκιμή εχω καλύτερη αίσθηση πίσω ..
Το κεντρικό δε μπορεί να πάει μπροστά γιατί είναι πανω στον τοίχο... Αλλά μπορεί να μπει ψηλά στο κούτελο κερδίζοντας κάνα μέτρο για τη θέση ακρόασης θέασης..
[DOUBLEPOST=1505337153][/DOUBLEPOST]Όσο αφορά τα L R μάλλον καλύτερα να μείνουν εκει5που ειναι κ όχι στο πλάι της οθόνης δηλαδή ..
το γουφερ θα δοκιμάσω να το πάω γωνία και να φέρω το εάν στη μέση...
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Γιατί υπάρχει χώρος να γίνει surround πεδίο από πίσω. Γι'αυτό θες αέρα από τον πίσω τοίχο. Ο χώρος είναι dedicated home cinema; Πότε θα τον βαψεις;
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Γιατί υπάρχει χώρος να γίνει surround πεδίο από πίσω. Γι'αυτό θες αέρα από τον πίσω τοίχο. Ο χώρος είναι dedicated home cinema; Πότε θα τον βαψεις;
Ναι είναι για σινεμά ο χώρος κ να παίζει ο μικρός με τα τρενακια του... :)
Θα Βαφεί οτα ν αποφασίσει να έρθει ο μάστορας.. ήρθε έδωσε προσφορά ξέρει τις αποχρώσεις κ περιμένω..
Φυσικά θα παίξω με 3 τόνους του γκρι... με αυτόν στην οθόνη κ το κούτελο απο κάτω στο πολύ σκούρο...
Απλα θέλω μα αποφύγω το μαύρο
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Ναι. Θα είναι πολύ παράξενο.
Ψάξτο και με blackout κουρτίνες. Ανεβαίνει το κόστος μάλλον αλλά εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες σου. Και κρατάει τις προτεραιότητες χωρίς συμβιβασμούς.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ναι. Θα είναι πολύ παράξενο.
Ψάξτο και με blackout κουρτίνες. Ανεβαίνει το κόστος μάλλον αλλά εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες σου. Και κρατάει τις προτεραιότητες χωρίς συμβιβασμούς.
Κουρτίνες δε θέλει ο χώρος εχω το παντζουρι πίσω που κάνει μαύρα σκοτάδια.. :)
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Στους τοίχους πλάγια εννοούσα.
Αντί να βάψεις πολύ σκούρα να βάλεις οδηγούς και σκούρες κουρτίνες που να μαζεύονται. Να σκοτεινιασεις μόνο τον τοίχο της οθόνης περιμετρικά αυτής.
Έχεις ένα θέμα με τα ηχεία βέβαια στην περίπτωση αυτή.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Στους τοίχους πλάγια εννοούσα.
Αντί να βάψεις πολύ σκούρα να βάλεις οδηγούς και σκούρες κουρτίνες που να μαζεύονται. Να σκοτεινιασεις μόνο τον τοίχο της οθόνης περιμετρικά αυτής.
Έχεις ένα θέμα με τα ηχεία βέβαια στην περίπτωση αυτή.
Ναι θα εχω θεμα στα πλαϊνά κ θα κλείσει περισσότερο ο χώρος γενικά...
Xαιρομαι που δεν καταλαβες τιποτε αποσα ειπα :D.
Όλα κατανοητά.
Μάλλον αναφέρεσαι στα L R που είναι τουλάχιστον 1 μέτρο πιο εμπρός από το C.
Γι'αυτό ρωτάω αν είναι σωστό να μπει στο κούτελο..
Έχω φώτο σε προηγούμενο ποστ του χώρου
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σιγανα και ταπεινα μονο με ''καθαρο κουτελο'' γινεται :o καλυτερα θα παιζει χωρις κεντρικο ...
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τις κουρτίνες δεν τις πρότειναν για σκοτείνιασμα από έξω αλλά για αντανακλάσεις φωτός από τον προβολέα ...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Σιγανα και ταπεινα μονο με ''καθαρο κουτελο'' γινεται :o καλυτερα θα παιζει χωρις κεντρικο ...
Είμαι υπέρ του κεντρικού οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει καθόλου...
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είναι οι αποστάσεις με τετοια ακρίβεια απο τη στιγμή που ο A/V κάνει αυτή τη δουλειά με το μικρόφωνο..
Τις κουρτίνες δεν τις πρότειναν για σκοτείνιασμα από έξω αλλά για αντανακλάσεις φωτός από τον προβολέα ...
Ναι Μάκη μου.. το κατάλαβα μετά οτα ν είπαμε για το πλάι.. το οποίο δε βολεύει..
Άσχετα απο αυτο πρώτα θέλω να φτιάξω τα του ήχου κ σε δεύτερη φάση θα δω για βελτιώσεις της εικόνας..
Σας ευχαριστώ
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Και ποιος σου ειπε οτι δεν θα έχεις βελτιώση και στον ήχο ;
Μάλιστα οσο πιο χοντρή ειναι τοσο πιο μεγάλη βελτίωση θα έχεις αναλόγως και τις "διπλες" της κουρτίνας ...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top