Ρυθμίστε το πικάπ σας

Μηνύματα
380
Reaction score
330
33&1/3 : F = mXυ²/R -> F = mX(33,33X3,14X30)² /15 -> F = mX328587,6

45 : F = mXυ²/R -> mX(45X3,14X17,5)² /8,75 -> F = mX3493499,6
ξέχασες τις μετατροπούλες στις μονάδες τόσο στη διάμετρο , ακτίνα όσο και στη συχνότητα . Με αυτά τα νούμερα οι δυνάμεις θα βγούν εξωπραγματικές είτε σε Ν είτε σε dyn . ( όχι ότι έγεινε και κανά έκλημα ...... ) . Το ενδιαφέρον πάντως είναι η μεταβλητότητα του μεγέθους οπότε για σταθερό antiskating .... βγάζει κανείς το συμπέρασμά του και κάνει τους συμβιβασμούς του ( έχουν και οι ρυθμίσεις τα όριά τους ........ μετά δεν έχουν νόημα ) .
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Συγκέντρωσα την πληροφορία από αυτό το site και έφτιαξα ένα excel.
https://drive.google.com/open?id=1nNWzOa4S2VxjGPhqdzrt40A8P4wbwUj4
Όποιος το βρει χρήσιμο το κατεβάζει. Έχω βάλει και φίλτρα στις κατηγορίες για γρήγορο φιλτράρισμα.

Δεν έχει όλες τις πληροφορίες αλλά σίγουρα είναι χρήσιμο για off-line χρήση.
 





Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπον βάζω εδώ απο αλλο ποστ γιατι ημουν off topic στο αλλο
Λοιπόν τώρα δεν ξέρω αμα γράφω στο σωστό θρεντ έκατσα λίγο και πειραματιστηκα με το project πικάπ οσο αφορά τον βραχίονα οπως ειχα πει σε άλλα θρεντ ηταν ρυθμισμένο απο μαγαζί διαβάζοντας εδώ έριξα πολύ μελέτη να το πω αν και θελω κιαλο.
Τεσπα αυτό που με παρεξενευε οταν ακουμπούσε η κεφαλή στον δίσκο να παίξει η κεφαλή ειχε μια κλίση προς τα κάτω δηλαδή αμα κοιταγες από τα πλάγια βραχίονας κεφαλή δεν ηταν οριζόντια το μπρος μερος ειχε κλιση προς τα κάτω

Βλέποντας μερικά βιντρακια αποφάσισα να οριζοντοποιησω τον βραχίονα
Με κατεβασμένο το lift αρχισα να γυριζω το πισω μερος του βάρους ωστε να έρθει ο βραχιονας οριζοντιος.
Μετα το εβαλα στην θεση του και μηδενισα το βαρος ξανα δοκιμη ωραια οριζοντιος ουτε το πισω μερος να κοιταει πάνω στον Θεό ουτε το μπροστα μερος να πέφτει κατω.
Αρχισα και προσέθετα βαρος το εβαλα στο 1.5 που προτείνει ο κατασκευαστης για την orthofon 2m bronze εχει απο 1.4 εως 1.7 εγω το εβαλα όπως λεω ποιο πάνω
Vta δεν πείραξα γιατι περιμένω να μου έρθει αλφαδι που το βαζεις πανω στην κεφαλή.
Λοιπον πλεον βραχιονας και κεφαλη όπως το κοιταω στα πλάγια που ακουμπά στον δίσκο ειναι οριζόντιο παράλληλα και ηρθε η αποκάλυψη ακούστηκαν ποιο καθαρά όργανα πίσω όργανα μονο μια ένσταση σε εναν δισκο των dead can dance anastasis που ειναι ψηλα γραμμενος στα φωνητικά ακουσα περισσότερα πρίμα ψιλοτσιριξε και με χάλασε εκεί τι κανω; προσθέτω βάρος ωστε να δωσει λιγο μπάσα σορυ για το οφφ τοπικ αμα ειναι να μεταφερθεί
[DOUBLEPOST=1544974682][/DOUBLEPOST]Αυτο εκανα εγω
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- στο εν λόγω βίντεο δεν φαίνεται κάτι για ρύθμιση vta η οποία γίνεται με μια αλενοβιδα στην βάση του βραχίονα

- ιδανικά πρέπει να είναι παράλληλος με το πλατό, όμως μικρές αποκλησεις δεν απαγορευωνται ή αλλιώς είναι επιτρεπτά λάθη

- εάν ο βραχίονας γέρνει προς την βάση του ( αρνητικό vta) παίζει ποιο μπασαριστα , αντιθέτως όταν γέρνει προς την κεφαλή ( θετικό vta ) ποιο πριμαριστα

- ανάλογα με το αποτέλεσμα προχωράς ή όχι

- από τα ανωτέρω εξαιρούνται οι σφαιρικές ακίδες
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Μα αυτο ειπα εκτος αμα δεν το έγραψα καλά
Δεν πειραξα vta γιατι περιμένω ενα αλφαδι που το βάζεις την κεφαλή για να το ρυθμίσεις .
Απλα εκανα το παραπάνω που δείχνει το βίντεο αλλα και παλι έφτιαξε πολυ ο ήχος μεχρι να παρω την nagaoka σκοπος να ακουω σωστα και να ρυθμισμένο σωστά γιατι ειχα τις αμφιβολίες μου
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- και χωρίς αλφαδι κάνεις δουλειά, μετρώντας την απόσταση τηςλευκής γραμμής του βραχίονα από το πλατό

- όντως η soprano φωνή τής Λίζας και η βαρύτονη του Μπρενταν είναι ότι πρέπει για δοκιμές
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
- και χωρίς αλφαδι κάνεις δουλειά, μετρώντας την απόσταση τηςλευκής γραμμής του βραχίονα από το πλατό

- όντως η soprano φωνή τής Λίζας και η βαρύτονη του Μπρενταν είναι ότι πρέπει για δοκιμές
Σου λεω εχω παθει την πλάκα μου ετσι οπως παίζει και τι; μια ρυθμιση έκανα που ειχα τις αμφιβολίες μου γιατι ενω ήταν ρυθμισμένο από το μαγαζί στο 1.5 ξερεις πίσω στον βραχιονα η ηλεκτρονικη ζυγαριά μου έδειχνε 1.65!! Οταν το ρυθμισα εγω η ζυγαρια δείχνει 1.5 όπως και το βαρος ειναι 1.5.
Που να πειράξω και την vta αλλα ασε μην παθω κανενα εγκεφαλικο βραδιάτικα.
Τωρα έχω βαλει το σαουντρακ του gladiator που ειναι απίστευτο και ορχήστρα κάργα
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλημερες επανέρχομαι ηρθε το εργαλειακι και ρυθμίστηκε και η vta ηθελε λιγο το πισω μερος να κατέβει για μα ερθει εντελώς παράλληλα
Μια χαρα ακούγεται βέβαια οπως εχω πει κάποια στιγμή θα πέσει στον βραχιονα nagaoka mp200 γιατι δεν μου αρέσει ο ηχος της orthofon .
Βέβαια ψιλοξενερωσα για αλλη μια φορα εχθες ηρθε ο φιλος που εχω αναφέρει σε αλλο ποστ με τα phono και έφερε ξανα το vincent του και παίξαμε καπου στις 5 ωρες στο τέλος παίξαμε και το αγαπημενο του απο doors το spanish caravan του λεω ωραια το επαιξε ναι μου λεει αλλα ωχ λεω τι αλλα; έλειπε πληροφόρηση λειπανε όργανα ντοινγκ ξενερωσα ιδιο πικαπ έχουμε ιδια βελονα διαφερουμε στα ηχεια ενισχυτή και καλώδια έπρεπε να έπαιζα το ιδιο και καλύτερα δεν ξερω τι συμβαίνει εκτός αμα το αυτί του εχει συνηθίσει το σύστημα του
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- έλειπε πληροφορία ;... - έλειπαν όργανα ; ;;;;;;

- κάτι δεν μου ακούγεται λογικό

- να σου έλεγε πως λείπουν ... διαφάνεια , ανάλυση , ισορροπία και έκταση συχνοτικου φάσματος... ok , να το καταλάβω, αλλά και πάλι με ποία αναφορά;
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Τι να πω Mr spock εχω ξενερώσει οτι ναι έλειπαν όργανα και ότι έχασε ζωή το σύστημα μεσαία και τονικότητα ότι πριν που ηταν ρυθμισμένο από το Ορφέα έπαιζε καλύτερα.
Τι να πω έχω ξενερώσει την ζωή μου,
Καισαριανή μένω το σπιτι μου ανοιχτό είναι οποίος θέλει μια βοήθεια να ρίξει καλό δεχόμενος
Μετα σκεφτόμουν τι; να παω το πικαπ πάλι στον ορφεα και να το ξανά ρυθμίσει;
Αλλιώς μετά σκέφτομαι το σύστημα κάτι δεν ματσαρετε καλα με τα υπόλοιπα μηχανήματα μεταξύ τους
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- μου έχουν πει για το δικό μου σύστημα κάτι παρόμοιο, και όταν άκουσα το σύστημα του ατόμου που μου το είπε και μουσική που την ξέρω πολύ καλά , διαπίστωσα πώς ναι το δικό μου υπολείπεται εμφανώς σε κάποια σημεία, αλλά μέχρις εκεί

- δεδομένου του ότι το σετ του εν λόγω ατόμου είναι τρεις με τέσσερις φορές πάνω από το δικό μου, και ο χώρος του απόλυτα φροντισμένος και ισοσταθμισμενος ... εκτίμησα ακόμα περισσότερο το δικό μου

- μην χαλιέσαι και προχώρα στο "ταξίδι σου"
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Βέβαια το δικο μου σύστημα υπερτερεί απο το δικο του αυτο λεει και εκεινος οτι τον εχει προβληματισει τοσα λεφτα εχω ριξει και σύμφωνα με αυτόν δεν ακούγεται καλα το συστημα μου εγω βρε παιδιά από τοτε οου σας ρωτησα και εκατσα και το ρύθμισα το πικαπ μονος μου με πριν ακουω πολυ ποιο καλα καθαρα και παει λέγοντας και σύμφωνα με αυτο που μου εχει πει ο φίλος PURETONE οτι στον βραχιονα δεν ταιριάζει η orthofon και ξένα σαιτ που εχω διαβάσει orthofon με nagaoka mp200 που ειχανε σαν την δικια μου κεφαλή τις ριχνουν τρελο θάψιμο οτι ειναι μουντη και μόλις βαλανε nagaoka ειδανε το φως.
Νομιζω ψαχνω την τριχια πως το λενε ας φαει τις ωρες της η orthofon και μολις ερθει για αλλαγή κεφαλής θα πετάξω πανω στον βραχιονα μια nagaoka mp200 και πιστεύω τότε θα ακουσω ήχο
Την orthofon την έχω 4 χρόνια
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Ότι ικανοποιεί τα αυτάκια σου και όχι των άλλων είναι το βασικό στην ιστορία ( τα αυτιά ως γνωστόν δεν είναι όργανα μέτρησης ) . Οι αναζητήσεις που ψάχνουμε συνήθως ούτε στα όνειρα του καλύτερου ηχολήπτη δεν υπάρχουν ( καλά για τον δημιουργό τραγουδιστή άστο ..... ) . Είναι όπως με ένα μεγάλο ζωγράφο που όλοι αναλύουν το έργο του και ο ίδιος κοιτάει με δέος τι μπορεί να σκεφτεί το ανθρώπινο μυαλό του καθένα μας . Δώσε χρόνο στα ακούσματα σου , στο σύστημά σου και δείξε εμπιστοσύνη στο ένστικτό σου ( με το internet στη θέση υποβολέα έχουν αυξηθεί δραματικά οι ειδικοί του αυτιού ..... ) Καλές αναζητήσεις ..........
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Τώρα εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Σε low mass βραχίονες χρησιμοποιούμε ελαφριές κεφαλές με προφανώς μεγάλη ενδοτικότητα. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα πως έχουμε μειωμένη ακρίβεια λόγω ταλαντώσεων; Την οποία αν έχω καταλάβει καλά γίνεται προσπάθεια να διορθωθεί με άσκηση δυναμικού βάρους. (βλέπε Dual) Είναι αυτό όμως η καλύτερη επιλογή ή μήπως τελικά η θεωρία κατά Stevenson περί πολικής αδράνειας είναι καλύτερη λύση; Δηλ. να φέρουμε το βαρίδι όσο πιο κοντά στην κεφαλή.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ότι ικανοποιεί τα αυτάκια σου και όχι των άλλων είναι το βασικό στην ιστορία ( τα αυτιά ως γνωστόν δεν είναι όργανα μέτρησης ) . Οι αναζητήσεις που ψάχνουμε συνήθως ούτε στα όνειρα του καλύτερου ηχολήπτη δεν υπάρχουν ( καλά για τον δημιουργό τραγουδιστή άστο ..... ) . Είναι όπως με ένα μεγάλο ζωγράφο που όλοι αναλύουν το έργο του και ο ίδιος κοιτάει με δέος τι μπορεί να σκεφτεί το ανθρώπινο μυαλό του καθένα μας . Δώσε χρόνο στα ακούσματα σου , στο σύστημά σου και δείξε εμπιστοσύνη στο ένστικτό σου ( με το internet στη θέση υποβολέα έχουν αυξηθεί δραματικά οι ειδικοί του αυτιού ..... ) Καλές αναζητήσεις ..........
Θα συμφωνισω μαζι σου, τελικα ψαχνω την τριχιά και εχω κανει το υπέρτατο λάθος στηρίζομαι στην άποψη του κολλητού που εχει εντελώς διαφορετικό σύστημα ενισχυτή ηχεία γιατι πικαπ κεφαλη εχουμε τα ίδια.
Το καθε σύστημα παίζει διαφορετικά με την δικια του φιλοσοφία που εχει φτιαχτεί εγω μια χαρα ακούω αυτο πρέπει να καταλάβω και τέλος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top