Δεν έχω ήχο

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Χθές το βράδυ μετά απο ακρόαση τριών ωρών μουσικής έκλεισα το (σετάκι μου)που αποτελείται απο Rotel προ και Rotel τελικό " κανονικα". Σήμερα το απόγευμα που το ανοιξα "κανονικά "τα ηχεία αρνούνται να βγάλόυν ηχο.Εβαλα τα ακουστικά στον προ και ειδα οτι ακούγεται ο ηχος, πως μπορώ να τσεκάρω αν ο ηχος φτάνει στον τελικό για να δω ποιο απο τα δυο προ η τελικός εχει το πρόβλημα......καμιά ιδέα ? καμια γνώμη? ευχαριστώ!
[DOUBLEPOST=1512511237][/DOUBLEPOST]ROTEL
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Αν συνδέσεις πηγή στον τελικό, κάτι δε θα ακουστεί; :idk:

Πολύ με ανησυχεί, παρά τις εξωτερικές ψύκτρες, που ο τελικός είναι κολλητά κάτω απ' τον προ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
τσεκαρε καλωδια , αν ειναι ολα κουμπωμενα, περιεργο ακουγεται, αν ειχες καψει ασφαλειες , θα στο εβγαζε οταν επαιζε......
ρευμα ιντερκονεκτ ηχειων , αν ειναι κουμπωμενα και απο τις 2 μεριες
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ποιο απλό είναι να πλησιάσεις το αυτί σου μπροστά στο tweeter και να ακούσεις ένα μικρό φύσημα, που δηλώνει πως η έξοδος του τελικού είναι συνδεδεμένη στα ηχεία.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Όπως λέει και ο φίλος Zizik συνεδεσε το cd σου στον τελικο και παιξε κατι. Σιγουρα θα ακουσεις δυνατη μουσικη εφοσον λειτουργει ο τελικος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σίγουρα θα κάψει κάτι από το ηχείο του έτσι, αφού με έξοδο 2 Volts από το CD ο τελικός υπεροδηγείται και θα παραμορφώσει.
Εφόσον βέβαια λειτουργεί ο τελικός.
Μόνο αν έχει ρύθμιση στάθμης το CD player μπορεί να το κάνει αυτό.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Πολύ με ανησυχεί, παρά τις εξωτερικές ψύκτρες, που ο τελικός είναι κολλητά κάτω απ' τον προ.
Σωστή παρατήρηση...αν δεν έχεις άλλη θέση, τουλάχιστον βάλε τον τελικό πάνω από τον προενισχυτή!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Προφανώς θα το έχεις τσεκάρει...αλλά ας το πω.
Το μπλε λεντάκι του power στον τελικό είναι αναμμένο και το κόκκινο λεντάκι του protection ,δεν είναι αναμμένο.
Σωστα?
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Προφανώς θα το έχεις τσεκάρει...αλλά ας το πω.
Το μπλε λεντάκι του power στον τελικό είναι αναμμένο και το κόκκινο λεντάκι του protection ,δεν είναι αναμμένο.
Σωστα?
Το μπλε λεντάκι ανάβει για 2-3 δευτερόλεπτα οταν ανάβω και οταν κλείνω τον ενιαχυτή, το κόκκινο παραμένει αναμμένο οση ωρα ειναι ο ενισχυτής σε λειτουργία
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Επίσης πές μας αν το άναμμα του τελικού γίνεται από τον προ ,με 12v trigger ή όχι.
Αν όχι ,τσέκαρε το διακοπτάκι για το trigger που βρίσκεται στην πλάτη του τελικού ,μήπως κουνήθηκε κατά λάθος και μπήκε στη θέση on. Αν ναι ,βάλτο στο off.


[DOUBLEPOST=1512577251][/DOUBLEPOST]
Το μπλε λεντάκι ανάβει για 2-3 δευτερόλεπτα οταν ανάβω και οταν κλείνω τον ενιαχυτή, το κόκκινο παραμένει αναμμένο οση ωρα ειναι ο ενισχυτής σε λειτουργία
Φίλε μου ,αυτή ακριβώς τη στιγμή που σου γράφω ακούω μουσική και έχω τον rb 1080 μπροστά μου...
Το μπλε λεντάκι πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένο ,όσο λειτουργεί και το κόκκινο σβηστό.
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Σωστή παρατήρηση...αν δεν έχεις άλλη θέση, τουλάχιστον βάλε τον τελικό πάνω από τον προενισχυτή!
Αυτη η θέση ειναι μόνο για την φωτογράφιση οταν ειναι (ηταν) σε λειτουργία δεν υπάρχει τιποτα πάνω στον τελικό.
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Επίσης πές μας αν το άναμμα του τελικού γίνεται από τον προ ,με 12v trigger ή όχι.
Αν όχι ,τσέκαρε το διακοπτάκι για το trigger που βρίσκεται στην πλάτη του τελικού ,μήπως κουνήθηκε κατά λάθος και μπήκε στη θέση on. Αν ναι ,βάλτο στο off.


[DOUBLEPOST=1512577251][/DOUBLEPOST]

Φίλε μου ,αυτή ακριβώς τη στιγμή που σου γράφω ακούω μουσική και έχω τον rb 1080 μπροστά μου...
Το μπλε λεντάκι πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένο ,όσο λειτουργεί και το κόκκινο σβηστό.
Οχι στον δικό μου συμβαίνει το αντίθετο κοκκινο αναμμένο μπλε ανάβει για λιγο οταν κάνω χειρησμό στο on-of
[DOUBLEPOST=1512578894][/DOUBLEPOST]
Οχι στον δικό μου συμβαίνει το αντίθετο κοκκινο αναμμένο μπλε ανάβει για λιγο οταν κάνω χειρησμό στο on-of
[DOUBLEPOST=1512578996][/DOUBLEPOST]
Επίσης πές μας αν το άναμμα του τελικού γίνεται από τον προ ,με 12v trigger ή όχι.
Αν όχι ,τσέκαρε το διακοπτάκι για το trigger που βρίσκεται στην πλάτη του τελικού ,μήπως κουνήθηκε κατά λάθος και μπήκε στη θέση on. Αν ναι ,βάλτο στο off.


[DOUBLEPOST=1512577251][/DOUBLEPOST]

Φίλε μου ,αυτή ακριβώς τη στιγμή που σου γράφω ακούω μουσική και έχω τον rb 1080 μπροστά μου...
Το μπλε λεντάκι πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένο ,όσο λειτουργεί και το κόκκινο σβηστό.
[DOUBLEPOST=1512579102][/DOUBLEPOST]
Οχι στον δικό μου συμβαίνει το αντίθετο κοκκινο αναμμένο μπλε ανάβει για λιγο οταν κάνω χειρησμό στο on-of
[DOUBLEPOST=1512578894][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1512578996][/DOUBLEPOST]
 

Attachments


Μηνύματα
67
Reaction score
15
Αν συνδέσεις πηγή στον τελικό, κάτι δε θα ακουστεί; :idk:

Πολύ με ανησυχεί, παρά τις εξωτερικές ψύκτρες, που ο τελικός είναι κολλητά κάτω απ' τον προ.
Ειναι ετσι μόνο για την φωτογράφηση δεν ειναι σε λειτουργια
[DOUBLEPOST=1512579605][/DOUBLEPOST]
τσεκαρε καλωδια , αν ειναι ολα κουμπωμενα, περιεργο ακουγεται, αν ειχες καψει ασφαλειες , θα στο εβγαζε οταν επαιζε......
ρευμα ιντερκονεκτ ηχειων , αν ειναι κουμπωμενα και απο τις 2 μεριες
Το τσέκαα ειναι ΟΚ
[DOUBLEPOST=1512579739][/DOUBLEPOST]
Επίσης πές μας αν το άναμμα του τελικού γίνεται από τον προ ,με 12v trigger ή όχι.
Αν όχι ,τσέκαρε το διακοπτάκι για το trigger που βρίσκεται στην πλάτη του τελικού ,μήπως κουνήθηκε κατά λάθος και μπήκε στη θέση on. Αν ναι ,βάλτο στο off.


[DOUBLEPOST=1512577251][/DOUBLEPOST]

Φίλε μου ,αυτή ακριβώς τη στιγμή που σου γράφω ακούω μουσική και έχω τον rb 1080 μπροστά μου...
Το μπλε λεντάκι πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένο ,όσο λειτουργεί και το κόκκινο σβηστό.
Οχι στον δικό μου συμβαίνει το αντίθετο κοκκινο αναμμένο μπλε ανάβει για λιγο οταν κάνω χειρησμό στο on-of
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οχι στον δικό μου συμβαίνει το αντίθετο κοκκινο αναμμένο μπλε ανάβει για λιγο οταν κάνω χειρησμό στο on-of


Εγώ μιλάω για το κόκκινο λαμπάκι του protection από πάνω. Αυτό είναι σβηστό στη φωτογραφία που ανέβασες και έτσι πρέπει να είναι.
Εσένα είναι κόκκινο το power ,που σημαίνει πως για κάποιο λόγο είναι stand by. Όταν μπει σε θέση on ο τελικός ,το κόκκινο γίνεται μπλε.Αν παραμένει κόκκινο ,σημαίνει πως παραμένει standby.
Απάντησέ μου για το trigger. Το χρησιμοποιείς ή όχι?
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15


Εγώ μιλάω για το κόκκινο λαμπάκι του protection από πάνω. Αυτό είναι σβηστό στη φωτογραφία που ανέβασες και έτσι πρέπει να είναι.
Εσένα είναι κόκκινο το power ,που σημαίνει πως για κάποιο λόγο είναι stand by. Όταν μπει σε θέση on ο τελικός ,το κόκκινο γίνεται μπλε.Αν παραμένει κόκκινο ,σημαίνει πως παραμένει standby.
Απάντησέ μου για το trigger. Το χρησιμοποιείς ή όχι?
Οχι δεν το χρησιμοποιό ON- OF απο τον διακόπτη του
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
διακοπτάκι του trigge
Το διακοπτάκι του trigge το τσέκαρα ειναι στη θέση of
Τι να σου πω...
Πάντως όταν ο τελικός έχει κόκκινο το power όπως είναι τώρα ο δικός σου , είναι σε stand by. Όταν μπαίνει on το power γίνεται μπλε.
Δες φώτο από τον δικό μου σε λειτουργία αυτή τη στιγμή.
20171206_203704.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ποιο απλό είναι να πλησιάσεις το αυτί σου μπροστά στο tweeter και να ακούσεις ένα μικρό φύσημα, που δηλώνει πως η έξοδος του τελικού είναι συνδεδεμένη στα ηχεία.
Το έκανες? Ακούς κάτι?
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Τι να σου πω...
Πάντως όταν ο τελικός έχει κόκκινο το power όπως είναι τώρα ο δικός σου , είναι σε stand by. Όταν μπαίνει on το power γίνεται μπλε.
Δες φώτο από τον δικό μου σε λειτουργία αυτή τη στιγμή.
View attachment 85057
Θέλω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον αρχικά. Τον ενισχυτή τον αγόρασα πριν απο 2 εβδομάδες μεταχειρισμένο, έπαιζε κανονικά χωρί κανένα πρόβλημα, αλλα απο οτι θυμάμαι απο την πρώτη ημέρα το λεντάκι παρέμεινε ΚΟΚΚΙΝΟ Τώρα βλέπω τη φωτογραφία σου ,και αναρωτιέμαι ...πως επαιζε τόσες ημέρες σε stand by mode ???
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top