Κατασκευή πολυμπριζου

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε ποιο τύπο μαθηματικό αναφέρεσαι?
Μια συσκευή ήχου, όπως ένας ενισχυτής για παράδειγμα, έχει απόκριση συχνότητας, αρμονική παραμόρφωση, θόρυβο, ταχύτητα απόκρισης, ρεύμα εξόδου και κάποιες άλλες απόλυτα μετρήσιμες παραμέτρους.
Μας λες τι από αυτά αλλάζει από καλώδιο ρεύματος σε καλώδιο ρεύματος?

Έχεις δει κάπου να αναφέρεται στα χαρακτηριστικά που αναφέρει η εταιρία της συσκευής ή σε κάποια μέτρηση, ότι αυτές οι επιδόσεις υπάρχουν με το τάδε καλώδιο? Γιατί άραγε?

Έχεις ανοίξει ποτέ κάποια συσκευή ήχου να δεις τι συμβαίνει στο εσωτερικό της?
Υπάρχει φις αλήθεια τι ποιότητας? Τα εσωτερικά καλώδια μέχρι το διακόπτη και τον μετασχηματιστή, που μπορεί να είναι και 50 εκατοστά, τι ρόλο βαράνε?
Για δες λοιπόν τι υπάρχει στις συσκευές σου και το συζητάμε.

Τώρα, μου λες γιατί εγώ είμαι απόλυτα βέβαιος πως οι δοκιμές που έκανες δεν ήταν τυφλές, αλλά ήξερες σε κάθε περίπτωση ποιο πολύπριζο παίζει?
καλησπέρα και πάλι,
αν διάβαζες πιο προσεκτικά το post μου θα έβλεπες ότι blind test λέω ότι έχει γίνει μεταξύ καλωδίων ρεύματος και ακροδεκτών και όχι σε πολύμπριζα.
Αναφέρω μάλιστα χαρακτηριστικά ότι έχω κάνει σύγκριση μεταξύ πολύμπριζων και όντως υπάρχει ηχητική διαφοροποίηση από πολύμπριζο σε πολύμπριζο, άλλωστε με το σκεπτικό που εσύ διατυπώνεις, δεν θα υπάρχουν διαφορές και στα υλικά των crossover ανάμεσα σε κινέζικους πυκνωτές και mundorf κι ας αφήσουμε την ίδια καλωδίωση μέσα στο ηχείο και τις ίδιες μπόρνες και πηνία.. μη τα ισοπεδώνουμε όλα, η άποψη σου σεβαστή, αλλά δε μπορούμε να θέλουμε να την επιβάλουμε κιόλας.
πραγματικά, τουλάχιστον τις διαφορές που έχει ένα μηχάνημα με αλλαγή του καλωδίου τροφοδοσίας ή μέρους της αλυσίδας αυτής, μπορούμε αν θέλεις, με μεγάλη μου χαρά να σε δεχθώ σπίτι μου και να..την ακούσεις:):):)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το μικρο με καλωδιο με αγωγους μουντωρφ
20160715_131457(1).jpg

[
[DOUBLEPOST=1512583583][/DOUBLEPOST]ενα με μορφη συσκευης απο καποιον που ειχε ερθει απο καλαματα (αν θυμαμαι καλα)
και ενα θηριο αλα hi end palace
 

Attachments

Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
αλλάζοντας ένα schuko ή ένα iec σε κάποιο ποιοτικό καλώδιο ρεύματος μεταξύ χρυσού ή ροδίου ή μπρούντζου σε blind test οι 8 στους 10 ακροατές θα ακούσουν διαφορές,
Αν διάβαζες προσεχτικά το μήνυμα σου :)θα έβλεπες ότι χρησιμοποίησες το <<θα ακούσουν>> και όχι το <<άκουσαν>>, που δηλώνει βεβαιότητα.
καλησπέρα και πάλι,
αν διάβαζες πιο προσεκτικά το post μου θα έβλεπες ότι blind test λέω ότι έχει γίνει μεταξύ καλωδίων ρεύματος και ακροδεκτών και όχι σε πολύμπριζα.
Αναφέρω μάλιστα χαρακτηριστικά ότι έχω κάνει σύγκριση μεταξύ πολύμπριζων και όντως υπάρχει ηχητική διαφοροποίηση από πολύμπριζο σε πολύμπριζο, άλλωστε με το σκεπτικό που εσύ διατυπώνεις, δεν θα υπάρχουν διαφορές και στα υλικά των crossover ανάμεσα σε κινέζικους πυκνωτές και mundorf κι ας αφήσουμε την ίδια καλωδίωση μέσα στο ηχείο και τις ίδιες μπόρνες και πηνία.. μη τα ισοπεδώνουμε όλα, η άποψη σου σεβαστή, αλλά δε μπορούμε να θέλουμε να την επιβάλουμε κιόλας.
Ουδεμία επαφή έχει η σπουδαιότητα ενός πυκνωτή που βρίσκεται στην πορεία του σήματος με αυτή ενός καλωδίου.

Αναφέρω σε προηγούμενη απάντηση πως ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στο άκουσμα ενός πολύπριζου και ενός άλλου, δεν αφήνει περιθώριο για ασφαλή συμπεράσματα.
Σου ξαναλέω πως το μήκος του καλωδίου ρεύματος εντός ενός ενισχυτή, είναι τουλάχιστον διπλάσιο από αυτό εντός του πολύπριζου.
Οι όποιες διαφορές, και σε καμία περίπτωση βελτίωση ή χειροτέρευση, εκμηδενίζονται λόγο αποστάσεων και μόνο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αλλάζοντας ένα schuko ή ένα iec σε κάποιο ποιοτικό καλώδιο ρεύματος μεταξύ χρυσού ή ροδίου ή μπρούντζου σε blind test οι 8 στους 10 ακροατές θα ακούσουν διαφορές, ακόμα και από χρυσό σε χρυσό ανάμεσα σε iego, furutech , oyiade,
Αλήθεια;
Έχεις κάποια αξιόπιστα τέτοια τεστ που να εγιναν , υπ 'όψιν σου;
Κάποιο λινκ;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
υπαρχουν αξιοπιστα λινκ?
σαν να λεμε παρθενα 30 ετων στην κουβα.......
οτι ακουν τα κουφα αυτια μας.....ως εκει......κερι ειναι .πλασιμπο ειναι.....αρκει να δινει μια εικονικη χαρα....
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αλήθεια;
Έχεις κάποια αξιόπιστα τέτοια τεστ που να εγιναν , υπ 'όψιν σου;
Κάποιο λινκ;
σε ακροάσεις στο σπίτι μου, με τουλάχιστον 15 διαφορετικούς ακροατές συνολικά, ΟΛΟΙ καταλάβεναν διαφορές από καλώδιο σε καλώδιο, ή από schuko gold σε rhodium. κι ένα λινκ που βρήκα πρόχειρο http://www.audiodrom.net/en/special-edition-reviews/63-power-up-power-cords-megareview
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αλήθεια;
Έχεις κάποια αξιόπιστα τέτοια τεστ που να εγιναν , υπ 'όψιν σου;
Κάποιο λινκ;
Και βέβαια δεν αρκεί μια φορά να πει κάποιος σε τυφλή δοκιμή, ναι κάτι ακούω.
Θα πρέπει τα ποσοστά να είναι τέτοια, που να ξεφεύγουν από την πιθανότητα στατιστικού λάθους.
Με δυο λόγια, να μπορεί να αναγνωρίσει τις διαφορές από φις σε φις ή από καλώδιο σε καλώδιο τουλάχιστον 8 στις 10 φορές.

Χρονικά δηλαδή μιλάμε για μια διαδικασία, μαζί με την εξοικείωση του αρχικού ακούσματος, που θα κρατήσει τουλάχιστον 6 ώρες!
Ποιος θα αντέξει την κούραση και θα ξέρει τι λέει μετά από ένα 3ωρο?;)
Γιαυτό και δεν υπάρχουν, ούτε θα υπάρξουν, αξιόπιστα συμπεράσματα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και βέβαια δεν αρκεί μια φορά να πει κάποιος σε τυφλή δοκιμή, ναι κάτι ακούω.
Θα πρέπει τα ποσοστά να είναι τέτοια, που να ξεφεύγουν από την πιθανότητα στατιστικού λάθους.
Με δυο λόγια, να μπορεί να αναγνωρίσει τις διαφορές από φις σε φις ή από καλώδιο σε καλώδιο τουλάχιστον 8 στις 10 φορές.

Χρονικά δηλαδή μιλάμε για μια διαδικασία, μαζί με την εξοικείωση του αρχικού ακούσματος, που θα κρατήσει τουλάχιστον 6 ώρες!
Ποιος θα αντέξει την κούραση και θα ξέρει τι λέει μετά από ένα 3ωρο?;)
Γιαυτό και δεν υπάρχουν, ούτε θα υπάρξουν, αξιόπιστα συμπεράσματα.
Όπως προανέφερα αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητός το100% των ακροατών στο σπίτι μου άκουσαν άμεσα διαφορές επομένως το στατιστικό λάθος είναι μηδέν.
έχεις δίκιο για τη χρονική διάρκεια αν προσπαθήσεις να τ'ακούσεις όλους τους πιθανούς συνδιασμούς, απλά όταν ανάμεσα σε 5 αρχικά διαφορετικά καλώδια, κάποια από αυτά δεν άρεσαν ηχητικά στους ακροατές έφευγαν από το συγκριτικό. έτσι η σύγκριση συνεχώς περιορίζοταν μέχρι που να προέκυπτε το κοινά αποδεκτό καλώδιο. Πίστεψε με, οι διαφορές υπάρχουν και σε κάποιες περιπτώσεις είναι και τεράστιες!:drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
σε ακροάσεις στο σπίτι μου, με τουλάχιστον 15 διαφορετικούς ακροατές συνολικά, ΟΛΟΙ καταλάβεναν διαφορές από καλώδιο σε καλώδιο, ή από schuko gold σε rhodium. κι ένα λινκ που βρήκα πρόχειρο http://www.audiodrom.net/en/special-edition-reviews/63-power-up-power-cords-megareview
Αγαπητέ να και το λαβράκι από τον παραπάνω σύνδεσμο που μας πρότεινες:
how it is possible, that the test panel of J.V. Serinus and members of the Bay Area Audio Society was not able to reliably tell a difference between a PC cord and the Nordost Valhalla. Personally I think that a problem may be in the selection of components

βάζω και μετάφραση...
πώς είναι δυνατόν η ομάδα δοκιμών του J.V. Serinus και των μελών του Bay Area Audio Society να μην είναι σε θέση να διακρίνει αξιόπιστα τη διαφορά μεταξύ ενός καλωδίου PC και του Nordost Valhalla. Προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή των εξαρτημάτων...

Δεν διέκριναν την διαφορά μεταξύ ενός καλωδίου PC του 1,5 ευρώ και ενός Nordost Valhalla των πόσο χιλιάδων ευρώ?
Φιλικά πάντα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αγαπητέ να και το λαβράκι από τον παραπάνω σύνδεσμο που μας πρότεινες:
how it is possible, that the test panel of J.V. Serinus and members of the Bay Area Audio Society was not able to reliably tell a difference between a PC cord and the Nordost Valhalla. Personally I think that a problem may be in the selection of components

βάζω και μετάφραση...
πώς είναι δυνατόν η ομάδα δοκιμών του J.V. Serinus και των μελών του Bay Area Audio Society να μην είναι σε θέση να διακρίνει αξιόπιστα τη διαφορά μεταξύ ενός καλωδίου PC και του Nordost Valhalla. Προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή των εξαρτημάτων...

Δεν διέκριναν την διαφορά μεταξύ ενός καλωδίου PC του 1,5 ευρώ και ενός Nordost Valhalla των πόσο χιλιάδων ευρώ?
Φιλικά πάντα.
αν δε κάνω λάθος δοκίμασαν 19 καλώδια έτσι? και ναι, άκουσαν 19 διαφορετικούς ήχους, απλά το λαβράκι valhalla είχε τον ηχητικό χαρακτήρα του στοκ! οκ, 95% λοιπόν των προς δοκιμή καλωδίων έκαναν τους ακροατές ν'ακούσουν διαφορές! Ικανοποιημένος?
 

T

Tadakis

Guest
Για τα πολύπριζα έχετε να πείτε τίποτα ή πάλι για το αν ακούγονται τα καλώδια θα αναλωθούμε? Ήμαρτον πια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Όπως προανέφερα αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητός το100% των ακροατών στο σπίτι μου άκουσαν άμεσα διαφορές επομένως το στατιστικό λάθος είναι μηδέν.
έχεις δίκιο για τη χρονική διάρκεια αν προσπαθήσεις να τ'ακούσεις όλους τους πιθανούς συνδιασμούς, απλά όταν ανάμεσα σε 5 αρχικά διαφορετικά καλώδια, κάποια από αυτά δεν άρεσαν ηχητικά στους ακροατές έφευγαν από το συγκριτικό. έτσι η σύγκριση συνεχώς περιορίζοταν μέχρι που να προέκυπτε το κοινά αποδεκτό καλώδιο. Πίστεψε με, οι διαφορές υπάρχουν και σε κάποιες περιπτώσεις είναι και τεράστιες!:drinks:
Φίλε μου, αν μου επιτρέπεις, καταλαβαίνω από αυτό που γράφεις πως στην διαδικασία δεν τηρήθηκαν οι στοιχειώδης κανόνες μια τέτοιας δοκιμής.

Για παράδειγμα δεν μας αναφέρεις στις δέκα αλλαγές καλωδίου ή φις, πόσοι ακροατές και πόσες φορές μπόρεσαν να εντοπίσουν τι ακούνε.
Αυτό γίνεται γραπτώς, σε χαρτί, από τον καθένα ξεχωριστά και δεν ανακοινώνεται δυνατά ώστε να επηρεαστούν οι υπόλοιποι.
Το χαρτί έχει τετραγωνάκια και σημειώνει ο κάθε ακροατής τι πιστεύει πως ακούει κάθε φορά.
Μετά βγαίνουν τα συνολικά στατιστικά με ποσοστά.
Αν δεν γίνει κάτι τέτοιο και απλά πει κάποιος <<ναι κάτι ακούω>> δεν έχει νόημα.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Πάντως αυτό με το ξύλινο σασί νομιζω προσφέρει ενα σημαντικό επιπρόσθετο μέτρο ασφαλείας. Μήπως να προχωρήσεις με κάτι τέτοιο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
αν δε κάνω λάθος δοκίμασαν 19 καλώδια έτσι? και ναι, άκουσαν 19 διαφορετικούς ήχους, απλά το λαβράκι valhalla είχε τον ηχητικό χαρακτήρα του στοκ! οκ, 95% λοιπόν των προς δοκιμή καλωδίων έκαναν τους ακροατές ν'ακούσουν διαφορές! Ικανοποιημένος?
Καθόλου ικανοποιημένος και εξηγώ.
Αν συνέκριναν 19 καλώδια με το απλό καλώδιο του PC, σημαίνει πως συνολικά άκουσαν καλώδιο 38 φορές.
Και μόνο για να σταθεροποιήσει την λειτουργία του ένας μεγάλος σε ισχύ τελικός ενισχυτής, από το άνοιξε-κλείσε, απαιτεί τουλάχιστον 15 λεπτά.
Χωρίς να υπολογίσω τον χρόνο της αλλαγής καλωδίων, αυτό μας κάνει 9,5 ώρες!
Με τόση κούραση λοιπόν, αντιλαμβάνονταν διαφορές μετά από τόσες ώρες ακροάσεων.
ΟΚ όλα καλά!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καθόλου ικανοποιημένος και εξηγώ.
Αν συνέκριναν 19 καλώδια με το απλό καλώδιο του PC, σημαίνει πως συνολικά άκουσαν καλώδιο 38 φορές.
Και μόνο για να σταθεροποιήσει την λειτουργία του ένας μεγάλος σε ισχύ τελικός ενισχυτής, από το άνοιξε-κλείσε, απαιτεί τουλάχιστον 15 λεπτά.
Χωρίς να υπολογίσω τον χρόνο της αλλαγής καλωδίων, αυτό μας κάνει 9,5 ώρες!
Με τόση κούραση λοιπόν, αντιλαμβάνονταν διαφορές μετά από τόσες ώρες ακροάσεων.
ΟΚ όλα καλά!
ζητήθηκε λινκ, το έδωσα, επειδή το λινκ δε συμφωνεί με την άποψη σου δε πάει να πεί ότι είναι και λάθος :headbang:
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Δεν υπάρχει νόημα στο να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον. Και αυτό πάντα ήταν και θα παραμείνει ένα θέμα αντιπαράθεσης, διατυπώθηκαν αι οι δύο απόψεις ξεκάθαρα, νομίζω ότι αυτό αρκεί.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.
Αναλόγως του συστήματος, οι διαφορές μπορεί να είναι ξεκάθαρες, και σε blind test, έως ανύπαρκτες.
συνηθως τα ακριβά μηχανήματα είναι απρόσβλητα στις αλλαγές καλωδίων ρεύματος ως οφείλουν ώστε -άσχετα από τις συνθήκες- να παίζουν καλύτερα από τα φθηνότερα.
σε κάποια άλλα, μου έχει πάρει 5" να καταλάβω τη διαφορά: σβήνει ξυσίματα (πέρα από σκηνές και δυναμικά που μπορεί να είναι και φαντασία). αυτό μπορεί να γίνει και αντιληπτό με την πάροδο του χρόνου όπου συνηδειτοποιείς τη λιγότερη ακουστική κόπωση.

προσωπικά δεν πιστεύω σε interconnect (αν δεν ειναι ασημι) και στρωσιματα.

Πάντως αυτό με το ξύλινο σασί νομιζω προσφέρει ενα σημαντικό επιπρόσθετο μέτρο ασφαλείας. Μήπως να προχωρήσεις με κάτι τέτοιο;
πέρα από το τι θα κανω με τον διανομέα θα βάλω και εσωτερικά μία στρώση μονωτικής ταινίας για ένα επιπλέον επίπεδο ασφάλειας. θα ποστάρω το progress.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
σε ακροάσεις στο σπίτι μου, με τουλάχιστον 15 διαφορετικούς ακροατές συνολικά, ΟΛΟΙ καταλάβεναν διαφορές από καλώδιο σε καλώδιο, ή από schuko gold σε rhodium. κι ένα λινκ που βρήκα πρόχειρο http://www.audiodrom.net/en/special-edition-reviews/63-power-up-power-cords-megareview
Aααα οκ τότε...
[DOUBLEPOST=1512636475][/DOUBLEPOST]Το μοναδικό αξιόπιστο τεστ για μένα θα πρέπει να σχετίζεται με τη δυνατότητα των συμμετεχόντων ,σε μια αλληλουχία ακανόνιστων αλλαγών που θα γίνονται βάσει ενός προκαθορισμένου μοτίβου που δεν θα γνωρίζουν ,να εντοπίσουν σε ποσοστό άνω του 80% ,πότε έγινε και πότε δεν έγινε αλλαγή καλωδίου ή πολύπριζου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
ζητήθηκε λινκ, το έδωσα, επειδή το λινκ δε συμφωνεί με την άποψη σου δε πάει να πεί ότι είναι και λάθος :headbang:
Που το είδες ότι δεν συμφωνεί με την άποψη μου?
Ίσα ίσα που την επιβεβαιώνει περίτρανα και θα έπρεπε να σε ευχαριστήσω που το ανέβασες.
Να σου εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει...
how it is possible, that the test panel of J.V. Serinus and members of the Bay Area Audio Society was not able to reliably tell a difference between a PC cord and the Nordost Valhalla. Personally I think that a problem may be in the selection of components

Μας λέει λοιπόν ο σύνδεσμος που ανέβασες, ότι τα άτομα που πήραν μέρος στην δοκιμή δεν μπόρεσαν να διακρίνουν διαφορές ανάμεσα σε ένα καλώδιο του 1,5 ευρώ και σε ένα καλώδιο των 4.700 ευρώ!

Αν ψάξεις λοιπόν στο διαδίκτυο θα βρεις ακόμα και διθυραμβικές αναφορές για το Valhalla.
Ισχυρισμούς ότι παίζει έτσι και γιουβέτσι και πολύ καλύτερα εδώ και εκεί.
Και μια ιδιαίτερη αναφορά...
https://www.stereophile.com/content/truth-about-nordost-valhalla-power-cord-1

Συμπέρασμα...
Ουδεμία σταθερότητα στις απόψεις. Ο καθένας στο θέμα των καλωδίων ρεύματος ακούει ότι θέλει και όπως το θέλει, χωρίς το παραμικρό υπόβαθρο και με μηδενική επιστημονική τεκμηρίωση.
Με δυο λόγια ότι ακριβώς υποστηρίζω επαληθεύεται.

υπαρχουν αξιοπιστα λινκ?
σαν να λεμε παρθενα 30 ετων στην κουβα.......
οτι ακουν τα κουφα αυτια μας.....ως εκει......κερι ειναι .πλασιμπο ειναι.....αρκει να δινει μια εικονικη χαρα....
Μπράβο Αργύρη για την ακριβέστατη τοποθέτηση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top