Κατασκευή πολυμπριζου

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Ναι υπάρχει. Το καλώδιο είναι πάντως 1.2mm^2. Θα παρω ενα πιο χοντρο καλωδιακι να το αλλαξω.
Μια χαρά ειναι.
Άσε που τα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα δεν έχουν καθόλου γείωση.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Φαντάζομαι έχεις τραβήξει και μια dedicated γραμμή από τον πίνακα ε;
Τράβηξα την περιβόητη γραμμή. 2,5mm^2 γιατί αυτό υπήρχε διαθέσιμο. Η διαφορά είναι αρκετή! Και έβαλα πάνω μόνο τον τελικό. Μέχρι και η σύζυγος που δεν ακούει ποτέ καμία διαφορά (γιατί δεν τη συμφέρει) το πρόσεξε.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μια γρήγορη ερώτηση. Θέλω να τραβήξω μια γραμμή από τον πίνακα 3χ4mm2. Αν το τερματίσω κατευθείαν σε ένα πολύμπριζο απλό π.χ. αυτό ή αυτό είναι καλή ιδέα ή όχι; Ο σκοπός είναι να αποφύγω έξτρα συνδέσεις
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
3χ4mm σε τι ασφάλεια στο πίνακα 20Α ή 25Α;
Το πρώτο πολύμπριζο το panasonic έχω σε μαύρο και το εχω τερματίσει στην γραμμή ρεύματος όπως λές σε 3χ2,5mm /20Α ,το 4αρι είναι πολύ χοντρό για μεγαλύτερες ασφάλειες.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Λογικά 25-άρα μπαίνει σε 3χ4. Αλλά και 20-άρα να μπει δεν υπάρχει θέμα νομίζω. Το 3χ4 δεν χωράει λες ε; Βασικά προβληματιζόμουν ανάμεσα στο 3χ2,5 και 3χ4.....
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Λογικά 25-άρα μπαίνει σε 3χ4. Αλλά και 20-άρα να μπει δεν υπάρχει θέμα νομίζω. Το 3χ4 δεν χωράει λες ε; Βασικά προβληματιζόμουν ανάμεσα στο 3χ2,5 και 3χ4.....
Οριακά xωράει είναι το 3χ2.5mm ,με 20Α είσαι καλυμμένος ,ο ηλεκτρολόγος μου σου λέω τι μου είπε.
Εγώ την έβαλα για λόγους προδιαγραφών την 20Α επειδή αυτή προτείνει στα σπεκς ο crown MA-5000.
Οι άλλες συσκευές με σούκο είναι μέχρι 16Α .
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αν το τερματίσω κατευθείαν σε ένα πολύμπριζο απλό π.χ. αυτό ή αυτό είναι καλή ιδέα ή όχι; Ο σκοπός είναι να αποφύγω έξτρα συνδέσεις
Αυτό ακριβώς έκανα εγώ, και για το λόγο που αναφέρεις, σε ξεχωριστή γραμμή που τράβηξα στο παρακάτω πολύμπριζο:
https://nordost.com/qrt/qbase-ac-distribution.php..
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Μια γρήγορη ερώτηση. Θέλω να τραβήξω μια γραμμή από τον πίνακα 3χ4mm2. Αν το τερματίσω κατευθείαν σε ένα πολύμπριζο απλό π.χ. αυτό ή αυτό είναι καλή ιδέα ή όχι; Ο σκοπός είναι να αποφύγω έξτρα συνδέσεις

αν δεν εχεις σκοπο να δοκιμασεις την επιδραση που εχει ενα καλωδιο ρευματος στον ηχο
κουμπωσε το καλωδιο του πινακα, στο πολυμπριζο.
Αν θες να αναβαθμιζεις τον ηχο σου , το τερματιζεις σε μπριζα και απο εκει και μετα κανεις τις δοκιμες - αξιολογησεις
σου
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
αν δεν εχεις σκοπο να δοκιμασεις την επιδραση που εχει ενα καλωδιο ρευματος στον ηχο
κουμπωσε το καλωδιο του πινακα, στο πολυμπριζο.
Αν θες να αναβαθμιζεις τον ηχο σου , το τερματιζεις σε μπριζα και απο εκει και μετα κανεις τις δοκιμες - αξιολογησεις
σου
Σωστή σκέψη είναι αυτή. Εάν όμως επιλέξει ένα καλώδιο με σωστές προδιαγραφές, σωστά κατασκευσμένο, και με ένα σωστό βύσμα, τότε μάλλον το βλέπω περιττό. Μπορεί να το κάνει αυτό μετά το πολύμπριζο..
[DOUBLEPOST=1533060707][/DOUBLEPOST]..ψιλοκοστίζει βέβαια, εξαρτάται και πόσα μέτρα θέλει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το γαμωτ@ ειναι οτι ακομα και επωνυμο καλωδιο να τραβηξει απο τον πινακα
με ασφαλειοθηκη και ασφαλεια επωνυμη
Οταν θα κουμπωσει κατι αλλο απο την μπριζα μεχρι το πολυμπριζο
δυστυχως θα ακουγεται καλυτερα.....βασικα θα ακουγεται διαφορετικοτερα
και θα μπορει ανα πασα στιμγη να αλλαξει καλωδιο -ακουσει τι κανει.
Στην υπογα (και πανω ) ειχα τραβηξει μονος μου 2 γραμμες
και δυστυχως οταν εβαζα μπριζα στον τοιχο, (αντι να κουμπωσει στο πολυμπριζο)
επαιζε καλυτερα........
και λεω δυστυχως γιατι κανεις δεν θελει να μπαινει σε ασκοπα εξοδα........
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
το γαμωτ@ ειναι οτι ακομα και επωνυμο καλωδιο να τραβηξει απο τον πινακα
με ασφαλειοθηκη και ασφαλεια επωνυμη
Οταν θα κουμπωσει κατι αλλο απο την μπριζα μεχρι το πολυμπριζο
δυστυχως θα ακουγεται καλυτερα.....βασικα θα ακουγεται διαφορετικοτερα
και θα μπορει ανα πασα στιμγη να αλλαξει καλωδιο -ακουσει τι κανει.
Στην υπογα (και πανω ) ειχα τραβηξει μονος μου 2 γραμμες
και δυστυχως οταν εβαζα μπριζα στον τοιχο, (αντι να κουμπωσει στο πολυμπριζο)
επαιζε καλυτερα........
και λεω δυστυχως γιατι κανεις δεν θελει να μπαινει σε ασκοπα εξοδα........
Πιθανών. Στη περίπτωσή μου, ένα Giga Watt (λίγα μέτρα, περίπου τέσσερα), που έβαλα, βοήθησε, επομένως, για να αποφύγω τις διακοπές, το τερμάτισα στο πολύμπριζο. Απο κει και έπειτα πειραματίστηκα με δυό τρία, και κατέληξα σε κάποιο εξ αυτών, και τέλος!
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
αν δεν εχεις σκοπο να δοκιμασεις την επιδραση που εχει ενα καλωδιο ρευματος στον ηχο
κουμπωσε το καλωδιο του πινακα, στο πολυμπριζο.
Αν θες να αναβαθμιζεις τον ηχο σου , το τερματιζεις σε μπριζα και απο εκει και μετα κανεις τις δοκιμες - αξιολογησεις
σου
Βασικά θα περαστεί καινούργιο καλώδιο εξωτερικά στον τοίχο και λέω να το τερματίσω κατευθείαν στο φτηνό αυτό πολύμπριζο. Αν εννοείς να αλλάζω πολύμπριζα (ακριβά) για δοκιμές, μπα με την καμία. Καλώδια ρεύματος έχω φτιάξει κάποια στο παρελθόν και ένα δυό από αυτά μ' άρεσαν και τα χρησιμοποιώ ακόμα. Με DH Labs Silver Sonic Power Plus με
SONAR QUEST plugs και ένα με olflex. Πάντως πάνω στο πολύμπριζο θέλω να βάλω έναν 7012 και 3 crown xls. Όχι τίποτα χαιεντάδικο δηλαδή...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
καλωδιο ρευματος φτιαχνεις και μονος σου
(αν ξερεις πως) οχι απλους τερματισμους
και καταλληλους αγωγους + μονωση......
και σε καθε κραουν θα ακους διαφορα......(αν θες στο μελλον να παιζεις- αξιολογεις - αναβαθμιζεσαι)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μια γρήγορη ερώτηση. Θέλω να τραβήξω μια γραμμή από τον πίνακα 3χ4mm2. Αν το τερματίσω κατευθείαν σε ένα πολύμπριζο απλό π.χ. αυτό ή αυτό είναι καλή ιδέα ή όχι; Ο σκοπός είναι να αποφύγω έξτρα συνδέσεις
Αυτό που λες είναι η καλύτερη λύση.
Για σοβαρό πολύπριζο προτίμησε κάτι τέτοιο:
https://www.pasolutions.gr/el/km-28670-πολύπριζο-1u-για-rack

http://lampini.gr/polyprizo-reymatos-rackmount-7-theseon-me-prostasia-ypertases-int-714006
Επαγγελματικών προδιαγραφών.

Αν θέλεις να ασχοληθείς υπάρχουν έτοιμα μεταλλικά κουτιά που δέχονται βύσματα ρεύματος, ή φτιάχνεις μόνος σου ξύλινο και τα σχετικά, ξέρεις για τις χροιές και δούλεμα σε όσους τα έχουν χώσει.
Αγοράζεις και μερικά τέτοια και είσαι αρχηγός με λιγότερα από 100 ευρώ σύνολο:
https://www.pasolutions.gr/el/mennekes-schuko-11032-θηλυκό-βύσμα
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Αυτό που λες είναι η καλύτερη λύση.
Για σοβαρό πολύπριζο προτίμησε κάτι τέτοιο:
https://www.pasolutions.gr/el/km-28670-πολύπριζο-1u-για-rack

http://lampini.gr/polyprizo-reymatos-rackmount-7-theseon-me-prostasia-ypertases-int-714006
Επαγγελματικών προδιαγραφών.

Αν θέλεις να ασχοληθείς υπάρχουν έτοιμα μεταλλικά κουτιά που δέχονται βύσματα ρεύματος, ή φτιάχνεις μόνος σου ξύλινο και τα σχετικά, ξέρεις για τις χροιές και δούλεμα σε όσους τα έχουν χώσει.
Αγοράζεις και μερικά τέτοια και είσαι αρχηγός με λιγότερα από 100 ευρώ σύνολο:
https://www.pasolutions.gr/el/mennekes-schuko-11032-θηλυκό-βύσμα

και καλωδιο ρευματος φτιαχνει μονος ..και λεφτα σου μενουν
156819_755d98f5103cb06091d27f4c8463ec77.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
και καλωδιο ρευματος φτιαχνει μονος ..και λεφτα σου μενουν
View attachment 102180
Ακριβώς, και κάνεις παιχνίδια με υλικό, ποσότητα, ποιότητα και γεωμετρία αγωγών, μονώσεων και θωράκισης.
Απλά είναι ποιο περίπλοκο και χρονοβόρο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.........Ναι αλλα αισθανεσαι ωραια κατασκευαζοντας το μονος σου
και ακομα πιο πολυ οταν το ακους να παιζει......
Αν θες κανεις και επισκεψιμο πατο ...για να αναβαθμιζεις οτιδηποτε ανα πασα στιγμη.......
Οτι θες κανεις ....απο πατους με σκαγια και σιλικονες μεχρι σπεσιαλ φροντιδες.........
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top