Geometric Harmony - Micro

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Να λοιπόν που υπάρχουν και άλλες επιλογές. Ευχαριστώ για τις προτάσεις, μακάρι να δω κι άλλες. Μόνο έτσι μπορώ να αντικαταστήσω το οτι δεν μπορώ να τα ακούσω πριν διαλέξω
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Παιδιά τα ηχεία παίζουν τέλεια δυστυχώς όχι με τους Αχιλλέας του Τσακιριδη .Τα άκουσα 1 χρόνο Φούλαμ ακρόαση και με προενισχυτη Τσακιριδης.Τωρα τα παίζω με ένα ολιγοβατο τρατζιστόρ vitange 2x25 βαττ και πραγματικά μαμαει.Δυστηχως θέλει και αυτό τα βαττ του και τα ρεύματα δεν βλάπτουν.οποιος τα έχει να δοκιμάσει και δεν θα χάσει!!!!!!!
 





platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Xωρις να τον εχω ακουσει.................ναι και παρα πολυ καλα μαλιστα.
Εχω λαμπατο 20 βατ και ειδικα για τζαζ, φωνες, μικρα συνολα κ.λ.π. ειναι μαγεια.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Σε ευχαριστω πολυ.

Να κανω και μια .... επιπολαιη ερωτηση...
- Θα ειναι καλυτερο το αποτελεσμα (έστω και θεωρητικά τουλάχιστον βαση των χαρακτηριστηκων ενισχυτή-ηχείων) απο αυτο που ακούω τωρα με ενα ζευγαρακι SF Toy monitors ?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Xμ.............διαφορετικο σιγουρα. Εχει αλλο χαρακτηρα, πιο αμεσο,πιο Live. Καλυτερο ή χειροτερο εσυ θα το αποφασισεις ακουγοντας το.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Σε ευχαριστω πολυ.

Να κανω και μια .... επιπολαιη ερωτηση...
- Θα ειναι καλυτερο το αποτελεσμα (έστω και θεωρητικά τουλάχιστον βαση των χαρακτηριστηκων ενισχυτή-ηχείων) απο αυτο που ακούω τωρα με ενα ζευγαρακι SF Toy monitors ?
Κοιτα ποσο απλο ειναι.. πας μια βολτα απτον Νικολα, τα ακους, και αποφασιζεις! Ο Νικ ειναι πολυ αψογο παιδι..,
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Φίλε .....αν έχεις καλά βατ...και κυρίως καλά ρευματα τα micro δεν παιζονται μέχρι και από πολλαπλάσιας χρηματικής αξίας ανταγωνιστές.....θα μπορούσαν πολύ ευκολα αν λέγονταν.....ξένα ονόματα....να έχουν τιμολογηθεί....4-5 χιλιαδες ευρα...εύκολα....
Θέλουν ομως οδήγηση....
Αν εχεις οδηγηση....και σε ενδιαφερει χωρος μεχρι 12-15τ.μ.....έκλεισες με τα μαικρο....
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Καλησπέρα και πάλι.Επειδη τα έχω τα ηχεία είναι 91 db .Τα βαττ γενικά είναι καλό να υπάρχουν αλλά τα συγκεκριμένα δεν θέλουν πολλά βαττ.Απλα επειδη τα πήρα και εγώ μετά τον διάλογο που είχα με τον Σιφι γιατί είχα και εγώ τους αχ μονομπλοκ του Τσακιριδη 2χ7βαττ οκ δεν είναι αρκετά παρόλο της προσπαθειες που έγιναν.Αλλα κάτι από 20-50 βαττ είναι οκ και τέλος!Όποιος εχει κάποια ιδεα το συζητάμε.Τα έχω οδηγήσει και 200 βαττ στα 8 ωμ.Μην τρελαθουμε.
[DOUBLEPOST=1518607971][/DOUBLEPOST]
Φίλε .....αν έχεις καλά βατ...και κυρίως καλά ρευματα τα micro δεν παιζονται μέχρι και από πολλαπλάσιας χρηματικής αξίας ανταγωνιστές.....θα μπορούσαν πολύ ευκολα αν λέγονταν.....ξένα ονόματα....να έχουν τιμολογηθεί....4-5 χιλιαδες ευρα...εύκολα....
Θέλουν ομως οδήγηση....
Αν εχεις οδηγηση....και σε ενδιαφερει χωρος μεχρι 12-15τ.μ.....έκλεισες με τα μαικρο....
Με Ακάι Α5510 παιζουπ τέλεια.Οχωρος αυτός που λες είναι ιδανικός έως και 20τμ ακόμα καλύτερα εκτός εάν έχεις ταβάνι ψηλό.Ελα σπίτι μου να καταλαβεις τι λέω.
[DOUBLEPOST=1518608179][/DOUBLEPOST]
Xωρις να τον εχω ακουσει.................ναι και παρα πολυ καλα μαλιστα.
Εχω λαμπατο 20 βατ και ειδικα για τζαζ, φωνες, μικρα συνολα κ.λ.π. ειναι μαγεια.
Πραγματικά είναι μαγεια!!!!Και για βραδινές χαμηλες ακροάσεις είναι πολύ διάφανα και καθαρα.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Πραγματικά είναι μαγεια!!!!Και για βραδινές χαμηλες ακροάσεις είναι πολύ διάφανα και καθαρα.
Ναι ναι ναι.... Παντως τα se λαμπατα τους πανε πολυ ηχητικως κατα την αποψη μου.. αν θυμασαι τα χω παίξει και με ecl82 που ειναι 2-3watt.. εννοείται σε πολυ χαμηλες "νυχτερινες" εντασεις, αλλα ΜΕΛΙ... Μου λειπουν πολυ απο τοτε που τα δωσα...
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Φιλε παπαευγενίου με καθε συμπάθιο....δεν ακους τα ηχεία....ακους χρωματισμους απο τον ενισχυτη σου....
Τα μαικρο χαιρουν της αμεριστης και αμεροληπτης εκτιμησης μου...για εως 15τ.μ. με τουλαχιστο 100βατ στα 8ωμ.
Τουλαχιστο για τις δικες μου απαιτησεις..πως ειπα σε αυτα τα επιπεδα...παιζουν καλυτερα απο αλλα "ακριβα" ηχεια που εχω...τσεκαρισμενα στους ιδιους χωρους με τα ιδια μηχανηματα....
Πολυ καλη δημιουργια του φιλου... νικου μπουλαματση....
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Μιας και ξαναηρθε το θεμα στην επιφανεια, να ρωτησω παρακαλω αν "παιζουν" με αυτον τον Luxman ?
Φιλε παπαευγενίου με καθε συμπάθιο....δεν ακους τα ηχεία....ακους χρωματισμους απο τον ενισχυτη σου....
Τα μαικρο χαιρουν της αμεριστης και αμεροληπτης εκτιμησης μου...για εως 15τ.μ. με τουλαχιστο 100βατ στα 8ωμ.
Τουλαχιστο για τις δικες μου απαιτησεις..πως ειπα σε αυτα τα επιπεδα...παιζουν καλυτερα απο αλλα "ακριβα" ηχεια που εχω...τσεκαρισμενα στους ιδιους χωρους με τα ιδια μηχανηματα....
Πολυ καλη δημιουργια του φιλου... νικου μπουλαματση....
ΜακαρΜ να ημουν Αθήνα για να δω τη εννοείς χρωματισμους από τον ενισχυτή μου για τι τα παιζω με 2χ200 βαττ στα 8 ωμ και δεν παίζουν καλύτερα από τον Ακάι Α5510 συμβολικός είναι ο ενισχυτής !Αλλά αυτά με τα χρώματα τα βάθη και πλάτη δεν τα πιστευω ..Και όπως είπα τα βαττ ουδείς εμείς... Αλλά νομινο ότι είναι υπερβολή .θα χαρώ να με παρετε αύριο ένα τηλ να μου εξηγήσετε πως να ακούω κανονικά και να μην ακούω χρωματα από τον ενισχυτή . Πραγματικά θέλω να μάθω χωρίς καμια ειρωνεία.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Φίλε μου. ..εσύ με τα χρώματα μήπως αντί να τα ακούω τα βλέπω κι όλας? Έχω αφήσει το Κιν πιο πάνω ή αλλιώς δώστε μου το δικό σας να σας πάρω εγώ.Γθατι έχω ένα φίλο που μόλις έμαθε ότι θέλει 100 βαττ και βάλε την έκανε.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Φίλε μου. ..εσύ με τα χρώματα μήπως αντί να τα ακούω τα βλέπω κι όλας? Έχω αφήσει το Κιν πιο πάνω ή αλλιώς δώστε μου το δικό σας να σας πάρω εγώ.Γθατι έχω ένα φίλο που μόλις έμαθε ότι θέλει 100 βαττ και βάλε την έκανε.
Φιλε μαλλον δεν καταλαβες τι ειπε ο φιλος ποιο.πανω... σου ειπε οτι ακους τα "ηχο" χρωματα του ενυσχητη σου.. οχι οτι τα ηχεια χρωματιζουν κτλ... Και εγω τα ηχοχρωματα του λαμπατου που ειχα μου αρεσαν τρομερα με αυτα τα ηχεια.. οταν τα οδηγησα με αλλον ενυσχητη δεν ενθουσιαστηκα.. αυτο σαφως και κολακευει τα ηχεια μιας και δειχνει οτι αν και μονοδρομα δεν εχουν τις "ασθενειες" που μαστιζουν αλλες.μονκδρομες υλοποιησεις...
Και να πω κατι σχετικα με τα βαττ.. σαφως καινδεν χρειαζεται 100watt.. το ηχειο αποδεδηγμενα παιζει και με 5 και με παραπανω watt.. απλα εχει να κανει με τονποσο δυνατα θες να παιξεις και τι χωρο να καλυψεις...οταν τα οδηγησα με εναν καλοφτιαγμενο lm3886 που εχω, που δινει βαρια βαρια 25-30βατ , τα ηχεια επαιξαν παρα πολυ καλα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Φίλε μου. ..εσύ με τα χρώματα μήπως αντί να τα ακούω τα βλέπω κι όλας? Έχω αφήσει το Κιν πιο πάνω ή αλλιώς δώστε μου το δικό σας να σας πάρω εγώ.Γθατι έχω ένα φίλο που μόλις έμαθε ότι θέλει 100 βαττ και βάλε την έκανε.
Λοιπόν αυτό με το κινητό τέλος. Εδώ είναι φόρουμ ανταλλαγής γνώσεων και απόψεων. Υπάρχει τρόπος προσωπικής επικοινωνίας με προσωπικό μύνημα. Τέλος, ότι δεν καταλαβαίνω ρωτάω
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Ευχαριστώ πολύ Σιφι για την άμεση απάντηση .Οκ τώρα καταλαβα τι εννοεί ο ποιητής .Απλά μπερδετικα γιατί νόμιζα ότι εάν δεν έχεις βάρβαρο ενισχυτη 100συν ακούς μόνο χρώματα και όχι ήχο.Για να κλείσουμε λοιπόν το θέμα έναν ενισχυτης από 20-50 βαττ θα σε καλύψει σε όλες της εντασεις στα 15 τετραγωνικά χωρο.
[DOUBLEPOST=1518730128][/DOUBLEPOST]
Λοιπόν αυτό με το κινητό τέλος. Εδώ είναι φόρουμ ανταλλαγής γνώσεων και απόψεων. Υπάρχει τρόπος προσωπικής επικοινωνίας με προσωπικό μύνημα. Τέλος, ότι δεν καταλαβαίνω ρωτάω
Μαζί σου είμαι και εγώ αδερφέ .Απλά το Κιν είναι πιο αμεσο και επειδή εγώ εχω τα ηχεία και εγώ γράφω μπορώ να εκφράζω την άποψη μου όπως θέλω.Αλλωστε το πμ και το Κιν είναι το ίδιο πραγμα(κάνεις δεν βλέπει τιποτα).Το τέλος θα το πω εγώ γ τον εαυτό μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top