[Αγορά] Ποιο BD/DVD Player?

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το πήρα το Sony και σε απευθείας σύνδεση με τον προβολέα παίζει μια χαρά 3d. Όταν όμως το πέρασα μέσα από τον ενισχυτή δεν έπαιξε. Οταν πηγα να επιλέξω την τρισδιάστατη εκδοχή του amazing spiderman μου ζήτησε να συνδέσω συμβατή tv κλπ.
Δεν πρόλαβα να αλλάξω το καλώδιο. Δλδ χρησιμοποιησα το ήδη υπάρχον που κουμπωνε πάνω στο απλό blu Ray που είχα και συνδεόταν με τον AV. Αν φταίει αυτό. ..καλώς. ...αν υποψιαστώ ότι κάτι τρέχει με τον ενισχυτήν ...θα πεθανωωωωω!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τζίφος....
Όταν είναι συνδεδεμένο το player επάνω στον ενισχυτή δεν αναπαράγει 3Δ.....
Όπως προείπα όταν επιλέγεις αναπαραγωγή 3Δ βγάζει ένα μήνυμα ότι απαιτείται συμβατή με 3Δ τηλεόραση και player.....Το καλώδιο που άλλαξα είναι ένα turbo-x 90cm με σαφή ένδειξη 3d over hdmi στην συσκευασία του....
Όσο και να το έψαξα δεν βρίσκω κάτι άλλο....και οι 6 έξοδοι είναι hdmi READY....
δεν ξέρω τι πρέπει να τσεκάρω άλλο.....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Να διευκρινήσω το εξής; Το μήνυμα δεν προέρχεται από το μηχάνημα. Είναι μήνυμα που βγαίνει μέσα στο menu της ταινίας....Το ίδιο το δισκάκι δλδ δεν αναγνωρίζει συμβατές συσκευές όταν κουμπώνει πάνω στον AV...Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στα settings της συσκευής (δεν το έψαξα) ή του ενισχυτη (τόσο καιρό που τον έχω δεν έχω δεί κάτι σχετικό στο κατά τα αλλα απλό menu του). Πάντως εχτές έκανα και ένα firmware update στο player για να είμαι σίγουρος. Σήμερα θα δοκιμάσω και με άλλη ταινία για να έχω και 2ο δείγμα......μπάς και φταίει το συγκεκριμένο δισκάκι....................!!
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
Επειδή κι εγώ είμαι προ μιας αντίστοιχης αγοράς (μεταξύ του Sony BDP-S5200 και του Panasonic DMP-BDT360) για να αντικαταστήσω ένα Oppo 981 που τα έπαιξε, θα ήθελα να ρωτήσω αν το 5200 είναι έστω στοιχειωδώς αξιοπρεπές (δεν περιμένω κάτι καλύτερο) στην αναπαραγωγή CD.
Μπορεί το Panasonic να παίζει καλύτερα;
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μίλησα με τον Καλιμπράτορα Α' και μου είπε το εξής:
Ο ΑV έχει 2 εξόδους hdmi. Μία πάει στον προβολέα και μια στην TV. Επειδή η TV δεν ύπστηρίζει 3Δ....το σύστημα το διαβάζει αυτό και έτσι κομπλάρει. Θεωρητικά αν αποσυνδέσω την τηλεόραση δεν θα υπάρχει θέμα.
Το βραδάκι θα το δοκιμάσω και εύχομαι να είμαι οκ. Αυτα.....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μίλησα με τον Καλιμπράτορα Α' και μου είπε το εξής:
Ο ΑV έχει 2 εξόδους hdmi. Μία πάει στον προβολέα και μια στην TV. Επειδή η TV δεν ύπστηρίζει 3Δ....το σύστημα το διαβάζει αυτό και έτσι κομπλάρει. Θεωρητικά αν αποσυνδέσω την τηλεόραση δεν θα υπάρχει θέμα.
Το βραδάκι θα το δοκιμάσω και εύχομαι να είμαι οκ. Αυτα.....
Τέλος καλό όλα καλά!!!
Αφαιρώντας το καλώδιο απο την τηλεόραση το σήμα πέρασε κανονικά και έτσι είμαστε καθόλα οκ!
Με την αφαίρεση του καλωδίου να αναφέρω επίσης ότι το δισκάκι έπαιξε κανονικά και απο το htpc (κάτι που δεν συνέβαινε πριν και παιδευόμουν νομίζοντας ότι φταίει η nvidia) με την χρήση του Power DVD Ultra13. Βεβαία σε αυτή την περίπτωση κάτι δεν πήγαινε καλά με την απόδοση του 3Δ με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι να παρακολουθήσεις. Έπαιξα με το L/R των γυαλιών αλλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Ίσως να πρέπει κάτι να αλλάξει στις ρυθμίσεις...!

Να μην ξεφεύγουμε όμως. Η ταινία έπαιξε μια χαρά, με πολύ καλή απόδοση θα έλεγα aπο πλευράς player, το οποίο έχει και μια ρύθμιση τριών θέσεων (standard, bright room & theater ή κάπως έτσι ) για την εικόνα, όπου επιλέγοντας την πιο φωτεινή από τις 3 βοηθάει λίγο, μιας και με τα γυαλιά χάνεται αρκετό φως !!

Αυτά για την ώρα!
 


Μηνύματα
152
Reaction score
53
αξιζει η αγορα ενος BD/DVD για χρηση και ως cd player? Θα εχει μια αξιοπρεπη αποδοση ή να κοιταω για ξεχωριστο μηχανημα; Θελω οσο το δυνατον μηχανηματα all in one!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αξιζει η αγορα ενος BD/DVD για χρηση και ως cd player? Θα εχει μια αξιοπρεπη αποδοση ή να κοιταω για ξεχωριστο μηχανημα; Θελω οσο το δυνατον μηχανηματα all in one!
ναι, και μεσω dac (optical/coaxial) ακομα καλητερα :)
Δεν εχει ομως τη δυνατοτητα να βλεπεις ποιο track παιζει (στα μικρα μεχρι 100 euro).
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
ναι, και μεσω dac (optical/coaxial) ακομα καλητερα :)
Δεν εχει ομως τη δυνατοτητα να βλεπεις ποιο track παιζει (στα μικρα μεχρι 100 euro).
με δελασαν τιμες που ειδα στα 139 στα πιο πανω ποστς. δεν θελω να ανεβω πολυ σε χρηματα. καμμια επιπλεον αξιολογη προταση που να μην ξεφευγει σε χρηματα;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
το ιδιο λεμε η οθονη σε αυτα τους υποστηριζει τις ενδειξεις play-stop-pause+ ωρα. δεν εχει ξεχωριστο ψηφιο για track.
για μενα ειναι η καλητερη (και απλη) λυση. μπορεις να το βγαλεις κατευθιαν στον ενισχυτη, ή να το περασεις ενα σταδιο dac πιο πριν.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
το ιδιο λεμε η οθονη σε αυτα τους υποστηριζει τις ενδειξεις play-stop-pause+ ωρα. δεν εχει ξεχωριστο ψηφιο για track.
για μενα ειναι η καλητερη (και απλη) λυση. μπορεις να το βγαλεις κατευθιαν στον ενισχυτη, ή να το περασεις ενα σταδιο dac πιο πριν.
κατευθειαν πανω θα μπει, προσωρινα μονο για cd-dvd γιατι η αγορα τηλεορασης θα αργησει!
ευχαριστω για τις απαντησεις
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
κατευθειαν πανω θα μπει, προσωρινα μονο για cd-dvd γιατι η αγορα τηλεορασης θα αργησει!
ευχαριστω για τις απαντησεις
εισαι οκ τοτε! πετας μεσα το cd και το παιζει κατευθιαν, ειναι εκπαιδευμενο..και με το τηλεκοντρολ 'η αν εχει κανενα κουμπακι πανω...πας στο επομενο..προηγουμενο..
οταν μπει η τιβι μπορει να βλεπεις και στην οθονη τον αριθμο του τρακ , ειναι προαιρετικη για cd!
cheers!
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
σε ευρως τιμων 130-180 υπαρχουν αρκετες επιλογες και πανω-κατω τα ιδια προσφερουν. υπαρχει καποια προτιμηση σε μαρκα; καποια που να εχει κατι παραπανω σε αποδοση χρωματων ή σε αποκωδικοποιησεις ή δεν ξερω τι; καπως να μπορεσω να κανω ενα ξεκαθαρισμα! Αν οχι, τεινω προς sony
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
και κατι τελευταιο, αξιζει να κρατησω το ps3 αποκλειστικα για χρηση cd/dvd player εφοσον δεν παιζω games?
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
καλησπερα
Θελω να αγορασω 3d blu ray player . εχω τωρα το pioneer 320 και ο λογος που θελω να παω σε αντικατασταση ειναι οτι εχω πλεον 3d τηλεοραση .
Με ενδιαφερει να ειναι αψογο σαν blu ray & dvd ( το pioneer δεν με ξετρελανε σε dvd οπως ενα toshiba dvd & hd dvd player που ειχα ) ειναι καλο σαν blu ray player ομως
Δεν με ενδιαφερουν 4Κ upscaling και εννοειται το μεταχειρισμενο ειναι πιο γλυκο ...
ακουω προτασεις και για παλια μοντελα εννοειτα , γιατι πολλες φορες καποια παλια κομματια ειναι πολυ καλυτερα ...
ευχαριστω
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
καλησπερα
Θελω να αγορασω 3d blu ray player . εχω τωρα το pioneer 320 και ο λογος που θελω να παω σε αντικατασταση ειναι οτι εχω πλεον 3d τηλεοραση .
Με ενδιαφερει να ειναι αψογο σαν blu ray & dvd ( το pioneer δεν με ξετρελανε σε dvd οπως ενα toshiba dvd & hd dvd player που ειχα ) ειναι καλο σαν blu ray player ομως
Δεν με ενδιαφερουν 4Κ upscaling και εννοειται το μεταχειρισμενο ειναι πιο γλυκο ...
ακουω προτασεις και για παλια μοντελα εννοειτα , γιατι πολλες φορες καποια παλια κομματια ειναι πολυ καλυτερα ...
ευχαριστω
Sony bdp-690/790
Panasonic bdt-220/320
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top