Τεχνικα χαρακτηριστικα για xanadu


GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
:thumbsup:
και το standesign το rack ... φετιχ ...
:drinks:
Βέβαια οι φωτό που ανέβασα πρίν, (φιρί-φιρί πάμε να το χαλάσουμε το νήμα ) αφορούν την κατάσταση που υπήρχε, ένα με ενάμιση μήνα πρίν .

Όπως προανάφερα όλα σχεδόν τα μηχανήματα έχουν δωθεί.
Η κατάσταση που υπάρχει αυτήν την στιγμή φαίνεται στην ακόλουθη φωτό.
Έχω την εντύπωση ότι με αυτό το μικρό μαραντζάκι ξανανακαλύπτω την μουσική .Το ταίριασμα με τα στούντιο 6 είναι Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο .
Μεγαλειώδες μπάσο .Λαμπερές υψηλές . Γλυκύτατες φωνές ! Γέμισε ο χώρος μουσική . Αυτήν την στιγμή ακούω jullee Cruise στο floating into the night και νομίζω ότι έχει κατέβει ένας άγγελος από τον ουρανό και γλυκοτραγουδάει μέσα στην αίθουσα ακρόασης .
Εχω την περιέργεια : τα λατρεμένα μου αρτεμις πως θα ακούγονταν άραγε με τον μικρό marantz .

ΕΥΓΕ ΓΙΩΡΓΟ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΕ . Μας αποδεικνύεις περίτρανα και εμπράκτως την υψηλή αξία αλλά και την διαχρονικότητα των προιόντων σου.
 

Attachments


Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!
Θα ηθελα επισης να σας ρωτησω, αν αξιζει να κανω διενισχυση στα xanadu?
Τα ενισχυτικα μου ειναι της audiolab (προ 8000q και δυο mono8000m 125 watt στα 8 και 220 στα 4).
Αξιζει να αγορασω αλλους δυο mono8000m που τους βρισκω σε ευκαιρια στο forum?
Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το συστημα μου απλα θελω να μαθω αν παρω το κατι παραπανω αν κανω τη διενισχυση?
Ευχαριστω πολυ.
Γενικά σε ένα δύο δρόμων περνεις ελάχιστο κέρδος, σε ένα τρίδρομο μπορεί να αξίζει, αυτό σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ίδιας ισχύος ενισχυτής...
Νόημα έχει μόνο όταν χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερης ισχύος ενισχυτής ένας δηλαδή μόνομπλοκ πάλι σε κάθε ηχειο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Αν ο ενισχυτής είναι ανεπαρκής και λόγου χάριν εμφανίζεται πτώση τάσης στην τροφοδοσία του όταν το γούφερ τραβάει ισχύ, τότε ένας δεύτερος ενισχυτής των λίγων βατ (50) μπορεί όντως να οδηγήσει το τουίτερ χωρίς θέματα. Και; Θα έχεις ασυμπίεστα πρίμα;:p

Όταν ο ενισχυτής είναι επαρκής, αυτά δεν έχουν νόημα.8-)

Οπότε, εφόσον υφίσταται θέμα (ανεπαρκής ενίσχυση), αντί να λυθεί το ίδιο το θέμα, προστίθεται ένα ακόμα ενισχυτικό, ώστε το θέμα να μην εμφανίζεται και στο τουίτερ. Παραμένει δηλαδή το πρόβλημα οδήγησης, αλλά ...μόνο στο γούφερ. Νταξ. Το κουκουλώσαμε, δε θ'ακουστεί έφκολα (δήθεν).:p

Λες και το τουίτερ ξεζούμιζε τον ενισχυτή μας και τώρα που το ξεφορτώθηκε θα παίζει χαλαράουα.:D

Βρε άντε πάρτε ένα οικονομικό κράουν σα τον ακαρλ να δείτε φως.8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Η ομορφιά των πολλαπλών ενισχυτικων σταδίων για ένα ηχείο, βρίσκεται μόνο στην έλλειψη παθητικού κρος, οπότε υλοποιείται ενεργή πολυενίσχυση (ενεργό κροσοβερ δηλαδής).

Οποιαδήποτε άλλη χρήση πολλαπλών ενισχυτικων σταδίων για ένα ηχείο, αποτελεί απλώς απόδειξη της ανεπάρκειας ισχύος των χρησιμοποιούμενων ενισχυτών, δείχνει το λάθος σα την πυξίδα που δείχνει το βορρά.

Δείτε το.

Λαιφ Σακς.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αν ο ενισχυτής είναι ανεπαρκής και λόγου χάριν εμφανίζεται πτώση τάσης στην τροφοδοσία του όταν το γούφερ τραβάει ισχύ, τότε ένας δεύτερος ενισχυτής των λίγων βατ (50) μπορεί όντως να οδηγήσει το τουίτερ χωρίς θέματα. Και; Θα έχεις ασυμπίεστα πρίμα;:p

Όταν ο ενισχυτής είναι επαρκής, αυτά δεν έχουν νόημα.8-)

Οπότε, εφόσον υφίσταται θέμα (ανεπαρκής ενίσχυση), αντί να λυθεί το ίδιο το θέμα, προστίθεται ένα ακόμα ενισχυτικό, ώστε το θέμα να μην εμφανίζεται και στο τουίτερ. Παραμένει δηλαδή το πρόβλημα οδήγησης, αλλά ...μόνο στο γούφερ. Νταξ. Το κουκουλώσαμε, δε θ'ακουστεί έφκολα (δήθεν).:p

Λες και το τουίτερ ξεζούμιζε τον ενισχυτή μας και τώρα που το ξεφορτώθηκε θα παίζει χαλαράουα.:D

Βρε άντε πάρτε ένα οικονομικό κράουν σα τον ακαρλ να δείτε φως.8-)
Κώστα έχεις δίκιο ό,τι η προσθήκη ενισχυτικών δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά δυστυχώς η γνήσια πολυενίσχυση και τα ενεργά cross κοστίζουν και σε καιρούς χαλεπούς κομματάκι δύσκολο να διαθέσει ο μέσος Έλληνας τα χρήματα αυτά όταν δε μπορεί να αλλάξει τα xanadu που είναι ένα ηχείο 20ετίας+
Τέλος πάντων εγώ απλά θα αναφέρω τη δική μου εμπειρία, όταν επέλεξα να βαδίσω το δρόμο της φθηνής αναβάθμισης με την προσθήκη δεύτερου τελικού NAD και δουλεύοντας τους σε bridged mode ως monoblock, ταυτόχρονα (κι επειδή ο χώρος κάτω από την πλακέτα τροφοδοσίας του ενισχυτή το επέτρεπε) πρόσθεσα παράλληλα άλλους 6 πυκνωτές τροφοδοσίας στους 6 ήδη υπάρχοντες και το αποτέλεσμα όπως το βιώνω τώρα μπορώ να πω ό,τι με δικαίωσε αφού χωρίς να ξοδέψω και κανένα τρελό ποσό τα ηχεία πλέον δε βγάζουν ίχνος παραμόρφωσης μέχρι και στο 90% της έντασης.
Το κακό είναι πως μ' αυτά και μ' αυτά "αλλάξαμε τα φώτα" στο νήμα του παιδιού.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Λοιπόν χαρακτηριστικά xanadu...
Εμπέδηση 7,2 Ωμ. με πολύ ομαλή φάση
Ευαισθησία 86,5 db μέση
Απόκριση 35 Hz-20 KHz

Τα μεγάφωνα του ηχείου, woofer και tweeter, ήταν ειδική παραγγελία στην Seas αποκλειστικά για την Spectrum και δεν βγήκαν ποτέ σε παραγωγή.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Γενικά σε ένα δύο δρόμων περνεις ελάχιστο κέρδος, σε ένα τρίδρομο μπορεί να αξίζει, αυτό σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ίδιας ισχύος ενισχυτής...
Νόημα έχει μόνο όταν χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερης ισχύος ενισχυτής ένας δηλαδή μόνομπλοκ πάλι σε κάθε ηχειο...
Ναι αυτο εννουσα! Να εχω δηλαδη 4 μονομπλοκ (2 σε καθε ηχειο).
[DOUBLEPOST=1521540283][/DOUBLEPOST]
Αν ο ενισχυτής είναι ανεπαρκής και λόγου χάριν εμφανίζεται πτώση τάσης στην τροφοδοσία του όταν το γούφερ τραβάει ισχύ, τότε ένας δεύτερος ενισχυτής των λίγων βατ (50) μπορεί όντως να οδηγήσει το τουίτερ χωρίς θέματα. Και; Θα έχεις ασυμπίεστα πρίμα;:p

Όταν ο ενισχυτής είναι επαρκής, αυτά δεν έχουν νόημα.8-)

Οπότε, εφόσον υφίσταται θέμα (ανεπαρκής ενίσχυση), αντί να λυθεί το ίδιο το θέμα, προστίθεται ένα ακόμα ενισχυτικό, ώστε το θέμα να μην εμφανίζεται και στο τουίτερ. Παραμένει δηλαδή το πρόβλημα οδήγησης, αλλά ...μόνο στο γούφερ. Νταξ. Το κουκουλώσαμε, δε θ'ακουστεί έφκολα (δήθεν).:p

Λες και το τουίτερ ξεζούμιζε τον ενισχυτή μας και τώρα που το ξεφορτώθηκε θα παίζει χαλαράουα.:D

Βρε άντε πάρτε ένα οικονομικό κράουν σα τον ακαρλ να δείτε φως.8-)
Ποσα watt περιπου τραβαει ενα tweeter? Γενικα ρωταω.
Τα ενισχυτικα μου μια χαρα τα παιζουν τα ηχεια απλα ελεγα μηπως δω διαφορα αν βαλω αλλους δυο μονομπλοκ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Ευαισθησία 86,5 db
Ήταν δύσκολο ηχειακι.
Δυσκολοοδήγητο δηλαδή.
Ο ενισχυτής που χρειάζεται για ηχεία τέτοιας ευαισθησίας, είναι τουλάχιστον 200 βατ στα 8 ωμ, και είμαι ιδιαίτερα συγκρατημένος σε αυτήν την εκτίμηση.
Επίσης, χρειάζεται ένα σαμπσόνικ φίλτρο για να μη σκίζεις τζάμπα κι άδικα το x-max του μεγαφώνου, ειδάλλως ένα σαμπ και κανονικό κροσάρισμα μίνιμουμ στα 40 χετρζ.
Ποσα watt περιπου τραβαει ενα tweeter?
Γύρω στα 5.
Σε πολύ εξτρίμ καταστάσεις, ίσως να φτάσεις 10 βατ.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
κροσάρισμα μίνιμουμ στα 40 χετρζ.
80
Ποσα watt περιπου τραβαει ενα tweeter?
Τίποτα, μηδέν.
Τσάμπα ασχολείστε, ο ενισχυτής ξεμένει από το γούφερ.
Όταν το γούφερ θέλει 50W, το τουήτερ θέλει 3W το πολύ.
Για αυτό οι δυο τελικοί σε ένα ηχείο δεν κάνουν τίποτα, πεταμένα λεφτά είναι
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Στα τέρματα, ναι.
Εκεί, άθροισε τι τραβάει σαμπ, γούφερ και μιντ..
 
  • Like
Reactions: PPG

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Επίσης, χρειάζεται ένα σαμπσόνικ φίλτρο για να μη σκίζεις τζάμπα κι άδικα το x-max του μεγαφώνου, ειδάλλως ένα σαμπ και κανονικό κροσάρισμα μίνιμουμ στα 40 χετρζ.
Δεν λες κάτι περίεργο.
Εγώ είμαι υπέρ του υποηχητικού φίλτρου ακόμα και σε ηχείο με 10ιντσα.
Δεν έχεις λόγο να <<κουράζεις>> τον ενισχυτή με συχνότητες κάτω από 20 Hz και να ζορίζεις και το μεγάφωνο.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αν δεν απατώμαι κάπου έχω διαβάσει πως το xanadu έχει μέσα μαζί με το cross και κάποιο φίλτρο πράγμα που αν ισχύει είναι άλλος ένας λόγος που το ηχείο έχει υψηλές απαιτήσεις σε ρεύμα και ποιοτικά ενισχυτικά.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
...Εγώ είμαι υπέρ του υποηχητικού φίλτρου ακόμα και σε ηχείο με 10ιντσα....
Το subsonic το θυμάμαι σε 70's ολοκληρωμένους και σε κάποια phono stage. Δεν το βλέπω πολύ πια εκτός και το ενσωματώνουν στο κύκλωμα ενισχυτών χωρίς ο χρήστης να μπορεί να το απενεργοποιήσει.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Αν ο ενισχυτής είναι ανεπαρκής και λόγου χάριν εμφανίζεται πτώση τάσης στην τροφοδοσία του όταν το γούφερ τραβάει ισχύ, τότε ένας δεύτερος ενισχυτής των λίγων βατ (50) μπορεί όντως να οδηγήσει το τουίτερ χωρίς θέματα. Και; Θα έχεις ασυμπίεστα πρίμα;
Καλημέρα κύριε Κώστα .Αυτό μπορείς να το επιτύχεις με δύο ολοκληρωμένους ενισχυτές .Ένα μικρό (45 W) για τα τουήτερ κι ένα «μεγάλο » (100-115 W) για τα γούφερ. Σας ευχαριστώ !
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
80

Τίποτα, μηδέν.
Τσάμπα ασχολείστε, ο ενισχυτής ξεμένει από το γούφερ.
Όταν το γούφερ θέλει 50W, το τουήτερ θέλει 3W το πολύ.
Για αυτό οι δυο τελικοί σε ένα ηχείο δεν κάνουν τίποτα, πεταμένα λεφτά είναι
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Μπορεί το tweeter, αναλόγως και που <<κόβεται>> από το κύκλωμα διαχωρισμού, να μην θέλει μεγάλη ισχύ (Volt x Ampere) λόγο μικρών αναγκών σε ρεύμα.
Έχει ανάγκη όμως της ίδιας ακριβώς τάσης, ώστε να έχουμε την προβλεπόμενη ισορροπία με τα υπόλοιπα μεγάφωνα.
Έτσι, μπορεί ένας ενισχυτής με πολλά τρανζίστορ εξόδου και μεγάλη τροφοδοσία να οδηγεί τους κώνους και ένας ίδιος σε τάση τροφοδοτικού αλλά με ένα ζεύγος εξόδου και μικρότερες δυνατότητες τροφοδοσίας να οδηγεί τα tweeters, κάνοντας και οικονομία.
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Ναι αυτο εννουσα! Να εχω δηλαδη 4 μονομπλοκ (2 σε καθε ηχειο).
[DOUBLEPOST=1521540283][/DOUBLEPOST]
Ποσα watt περιπου τραβαει ενα tweeter? Γενικα ρωταω.
Τα ενισχυτικα μου μια χαρα τα παιζουν τα ηχεια απλα ελεγα μηπως δω διαφορα αν βαλω αλλους δυο μονομπλοκ!
Εγώ δεν εννοούσα αυτό είπα ένα μόνο μπλοκ σε κάθε ηχειο ενα, αλλά μεγαλύτερης ισχύος - τροφοδοσίας από τον ένα που εχεις... Καλύτερο από το να έχεις δύο από τους ίδιους ...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.253
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top