Ποίον εκ των δύο;

Ποιου από τα δύο βίντεο ο ήχος σας αρέσει περισσότερο;

  • Το βίντεο Α

    Votes: 40 69,0%
  • Το βίντεο Β

    Votes: 18 31,0%

  • Total voters
    58

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Παρακάτω ακολουθούν δύο βίντεο. Έχουν γυριστεί στον ίδιο χώρο, με τον ίδιο εξοπλισμό, το ίδιο ρεπερτόριο αλλά με διαφορετικό τραγουδιστή. Ανεξαρτήτως εάν αυτό το ρεπερτόριο σας αρέσει ή όχι, κάντε τον κόπο να τα ακούσετε και ψηφίστε αυτό, του οποίου ο ήχος το άκουσμα σας αρέσει, σας προσελκύει περισσότερο. Επίσης, αν θέλετε, αιτιολογήστε και σχολιάστε.

Προσέξτε, σας ζητώ να επιλέξετε το βίντεο που έχει το άκουσμα που σας αρέσει περισσότερο, αυτό που ακούγεται πιο ελκυστικά, όχι αυτό με την -τέλος πάντων, αντικειμενικά και τεχνοκρατικά- καλύτερη ποιότητα ήχου.

Βίντεο Α, (Μάκης Ζούμπας)

Βίντεο Β, (Γιάννης Κωνσταντίνου)
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Β
Το λίγο που άντεξα :roflmao::roflmao:
Παρότι η φωνή είναι πολύ χαμηλά ή μαλλον σκεπάζεται από τα υπόλοιπα.
[DOUBLEPOST=1523780400][/DOUBLEPOST]
. Επίσης, αν θέλετε, αιτιολογήστε και σχολιάστε.
Το Α μου δίνει την εντύπωση ότι το ρίξανε στον κομπρέσορα για να τα κουρέψει και να ακούγονται όλα σε ίδια ένταση αλλά βγάζει μια φλαταδούρα. ( και γ@μω τα ελληνικά μιλάω )
Το Β είναι χύμα στο κύμα αλλά δεν το συμπιέσανε και ακούγεται πιο φυσικό.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Προτιμω την κουρτινα 2 γιατι....
Α .Δεν εχει αυτο το πανηγηριωτικο echo.
Β .Εχει καλυτερη επιλογη οργανων αλλα και παλι τα παραδοσιακα θελουν καλυτερη επιλογη σιγουρα θα εβγαζα το ακορντεον ισως και το λαουτο και θα το αντικατιστουσα με ενα παραδοσιακο κρουστο μεγαλης επιφανειας ωστε μαζι με το τουμπερλεκι να δινουν τον ζητουμενο ρυθμο και τις απαιτουμενες χαμηλες συχνοτητες.
Γ.Η επιλογη του τραγουδιστη ειναι οτι πρεπει και οχι οτι να ναι.
Αυτα...
Γενικα τωρα καλως η κακως δεν πρεπει να ριμαζουμε την παραδοσιακη μας κληρονομια με αρκουδονεωτερισμους
 



Μηνύματα
557
Reaction score
523
Εκτιμω οτι το δημοψηφισμα εχει να κανει με το εμπορικο κομματι της αποδοχής του κοινού...συνεπως το α γιατι ειναι πιο πανηγυριωτικο....
Αν το κοινο που απευθυνεστε είναι μεγαλυτερες ηλικίες, που θα ακουσουν και ώρες μή πανηγυριου....τότε το β
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αν και η ερώτηση έχει εντεχνως κατευθυντικο χαραχτηρα:sneaky: θα προσπαθήσω να απαντήσω αναλόγως...
Α) '' τρανζιστορ''
Β) '' λάμπα.''
Τόσο ηχοληπτικα όσο και ως μουσικα εκτελεσμένο..
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Προτιμω την , πιο ..λαμπρη ,πρωτη εκδοχη .Εκτος αν φυγουν ολα τα οργανα , ερθει μονο ενα μπουζουκι , το τραγουδησουν σε ρεμπετικο στυλ , οποτε θα προτιμησω την φωνη 2
 


Μηνύματα
793
Reaction score
440
Το Α πιο εντυπωσιακό (πανηγύρι-χορευτικό) το Β πιο παρείστικο (ταβερνάκι π.χ.).
Οπότε προβάδισμα στο Α.



P.S Είμαι για τα πανηγύρια το παραδέχομαι...
 

Μηνύματα
55
Reaction score
31
το Α ειναι πιο γλυκο στο ακουσμα
το Β ερχεται πιο κοντα στο φυσικο (live) που λεμε και στο χωριο μου
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Το Β αδικείται γιατί η κάμερα-κινητό είναι δίπλα στο κλαρίνο και χάνονται όλα τα άλλα.Το Α είναι πιο γλετζεδικο.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
To A
γιατί είναι ερωτικά παραδοσιακά τραγούδια και πρέπει να βγάζουν νεανικό πόνο-φωνή 8-)
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
To A μ΄αρέσει πιο πολύ, μου ακούγεται καλύτερα.
Δεν ξέρω αν είναι πειραγμένος ο ήχος με κάποια κονσόλα ή κάποιον επεξεργαστή, αλλά μου άρεσε πιο πολύ.

Σαν μουσική βέβαια, δεν την αντέχω.
Όπως δεν αντέχω να ακούω ποντιακή λύρα. Εμετός.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Το Β διότι:
- τα όργανα που χρησιμοποιήθηκαν μου "κάθονται" καλύτερα
- μου αρέσει πολύ περισσότερο η φωνή, δεν έχει το πανηγυρι-style
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
To A είναι πιο κοντά στην εκδοχή των λαϊκών πανηγυριών μετά το τέλος της δεκαετίας του '90.
Το Β θα βρει απήχηση, ίσως, σε (πολύ, πλέον) μεγαλύτερες ηλικίες.

1. Ο Μάκης έχει κάποια σχέση με το Σταύρο;
2. Ελπίζω να μην έχει καεί το δεξί ηχείο μου :D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αν και η ερώτηση έχει εντεχνως κατευθυντικο χαραχτηρα:sneaky: θα προσπαθήσω να απαντήσω αναλόγως...
Α) '' τρανζιστορ''
Β) '' λάμπα.''
Τόσο ηχοληπτικα όσο και ως μουσικα εκτελεσμένο..
Αφήνοντας εκτός την ηχοληψια, όσο εφικτό για να βγει κάποιο συμπέρασμα...
B. Ξεκούρδιστη μπαντα με το πρώτο όργανο να είναι εκτός χρόνου και τοπου, πολύ όμως...μια έτρεχε μια έσερνε...
Τραγουδιστής έμπειρος αλλά δυστυχώς η ηλικία ίσως έχει συμπιέσει τη φωνή σε μια οκταβα:(
Δεν ξέρω πως μπλεχτηκαν πανηγύρια και ηλικίες :Dαλλά άμα τακουσετε ξανά μάλλον όλοι θα συγκλίνετε υπέρ του Α...και οι γέροντες και οι πανηγυριτζηδες, και οι ταβερνιαρηδες:lolsign:.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Εκανε εμετο ο εμετος μου για να τα ακουσω και τα δυο μεχρι το τελος. Το Α απο ολες τις αποψεις ηταν καλυτερο κατα τη γνωμη μου. Τοσο ο τραγουδιστης οσο και ο ηχος. Το β ηταν σαν ηχογραφηση με κινητο απο πανηγυρι. Κακη ηχογραφηση σιγουρα και οχι απλως ασυμπιεστη. Σιγουρα δεν παιζει αυτο το πραγμα να περασε απο μηχανικο ηχου και να το αφησε ετσι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top