Magnepan 7 vs harbeth

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Ετυχε να γινω φορεας ακροασης των maggies. Πολλα μπορουν να ειπωθουν. Θα παραθεσω τα σημεια θετικα η αρνητικα και οχι σε αντιπαραθεση με τα harbeth αν και τα εχω ως αναφορα λογω χρησης. 1.Τρελη διασπορα στο χωρο 2. Τελεια τονικη ισορροπια 3. Vocal, jazz, κρουστα, ορχηστρικα στο Θεο 4. Χαμηλο μεστο, σιγουρο οσο πρεπει 5. Ειτε με τελικο 2X250 ειτε με ολοκληρωμενο 2Χ120 το volume στη μεση για να ακουσουμε. 6. Σαφεστατα η οδηγηση απο τον 250αρι πιο καλη- ογκωδης , γεματος ηχος 7. Στα ροκ εξαρτιοταν απο την εγγραφη αλλα γενικοτερα υπηρχε θεμα. Εχανες και χροιες, οχι μονο δυναμη. Σε καποιες ηχογραφησεις σαν να επαιζε το 40% του ηχειου. 8. Σε χαμηλες σταθμες χανονταν μερη της μελωδιας 9. Αναρωτιεμαι πως θα αντιδρουσε με μονομπλοκ λαμπες 2Χ50 η π.χ. 2Χ75 και οχι με τραντζιστορατο; Τα του χωρου, διδρομα κλπ τα ξερουμε. Αυτα
 


Μηνύματα
681
Reaction score
402
Τα shl5+
[DOUBLEPOST=1523801211][/DOUBLEPOST]Η σκεψη ειναι να τα δοκιμαζα μιας και εχω 2 συστηματα πληρη αλλα κατι... με κρατα πισω.
 



Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
εχω τα monitor audio pl300 ii
εχω anthem προ τελικο 250W
λαμπατο με 845 και εχω σκεφτει κι εγω να παρω ΚΑΙ τα .7

με ειχαν εντυπωσιασει τρελα στις δυο τελευταιες εκθεσεις :o
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ετυχε να γινω φορεας ακροασης των maggies. Πολλα μπορουν να ειπωθουν. Θα παραθεσω τα σημεια θετικα η αρνητικα και οχι σε αντιπαραθεση με τα harbeth αν και τα εχω ως αναφορα λογω χρησης. 1.Τρελη διασπορα στο χωρο 2. Τελεια τονικη ισορροπια 3. Vocal, jazz, κρουστα, ορχηστρικα στο Θεο 4. Χαμηλο μεστο, σιγουρο οσο πρεπει 5. Ειτε με τελικο 2X250 ειτε με ολοκληρωμενο 2Χ120 το volume στη μεση για να ακουσουμε. 6. Σαφεστατα η οδηγηση απο τον 250αρι πιο καλη- ογκωδης , γεματος ηχος 7. Στα ροκ εξαρτιοταν απο την εγγραφη αλλα γενικοτερα υπηρχε θεμα. Εχανες και χροιες, οχι μονο δυναμη. Σε καποιες ηχογραφησεις σαν να επαιζε το 40% του ηχειου. 8. Σε χαμηλες σταθμες χανονταν μερη της μελωδιας 9. Αναρωτιεμαι πως θα αντιδρουσε με μονομπλοκ λαμπες 2Χ50 η π.χ. 2Χ75 και οχι με τραντζιστορατο; Τα του χωρου, διδρομα κλπ τα ξερουμε. Αυτα
Οι Maggies είναι υπεράνω σύγκρισης με οποιοδήποτε μοντέλο Harbeth...

Για να μην αδικούνται τα 0.7 με εσφαλμένες εντυπώσεις,όποιος επιθυμεί χορταστική ροκ ενέργεια,οφείλει είτε να κροσάρει τα 0.7 με sub - κατά προτίμηση παρεμφερούς αρχιτεκτονικής όπως το παθητικό ομόσταυλο ή έτερο με οκτωειδή πολική απόκριση (υπάρχουν τέτοια δίπολα υποβαθύφωνα) - απαλλάσσοντας έτσι τα πάνελ από τις δύο πρώτες οκτάβες,είτε να ξεκινήσει από ανώτερα μοντέλα όπως το 1.7.

Και μια επιπλέον ζητούμενη πληροφόρηση : Ποιες ήταν η απόσταση ακρόασης και η απόσταση ανάμεσα στους κατακόρυφους άξονες των πάνελ,ποια η χωροταξία τριγύρω από τα πάνελ και ποιος ο προσανατολισμός των μονάδων tweeter,προς το εξωτερικό δηλαδή ή το εσωτερικό της διάταξης πάνω στο πάνελ;
 



Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Οι Maggies είναι υπεράνω σύγκρισης με οποιοδήποτε μοντέλο Harbeth...

Για να μην αδικούνται τα 0.7 με εσφαλμένες εντυπώσεις,όποιος επιθυμεί χορταστική ροκ ενέργεια,οφείλει είτε να κροσάρει τα 0.7 με sub - κατά προτίμηση παρεμφερούς αρχιτεκτονικής όπως το παθητικό ομόσταυλο ή έτερο με οκτωειδή πολική απόκριση (υπάρχουν τέτοια δίπολα υποβαθύφωνα) - απαλλάσσοντας έτσι τα πάνελ από τις δύο πρώτες οκτάβες,είτε να ξεκινήσει από ανώτερα μοντέλα όπως το 1.7.

Και μια επιπλέον ζητούμενη πληροφόρηση : Ποιες ήταν η απόσταση ακρόασης και η απόσταση ανάμεσα στους κατακόρυφους άξονες των πάνελ,ποια η χωροταξία τριγύρω από τα πάνελ και ποιος ο προσανατολισμός των μονάδων tweeter,προς το εξωτερικό δηλαδή ή το εσωτερικό της διάταξης πάνω στο πάνελ;
Η λύση των 1.7 δείχνει και πιο οικονομική απο τα 0.7 συν ομοσταυλο sub

Σαν σύνολο όμως θα ήταν καλύτερο η χειρότερο απο τα 1.7 χωρίς sub?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η λύση των 1.7 δείχνει και πιο οικονομική απο τα 0.7 συν ομοσταυλο sub

Σαν σύνολο όμως θα ήταν καλύτερο η χειρότερο απο τα 1.7 χωρίς sub?
Οπωσδήποτε λιγότερο βασανιάρικη η δεύτερη εναλλακτική στην ανάπτυξή της εντός δεδομένου χώρου,με τα κυβικά του όγκου να ανάγονταν σε αποφασιστικό παράγοντα για την οριστική επιλογή...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.299
Δεν έτυχε να γνωρίσω ηχείο ή χώρο που να "μη θέλει" σάμπ, πόσο μάλλον ηχείο μεμβράνης..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.395
Πάντα σαμπ.

Σε κατάλληλο χώρο, τα .7 με σαμπ και σωστή οδήγηση, δίνουν απόλαυση πολλαπλάσια του κόστους.

Τα Harbeth είναι ένα σαγηνευτικό λάθος, αλλά δεν πλησιάζουν το πρώτο σενάριο.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Συμπέρασμα: 2 μονομπλοκ Krell, ένας Audio Research reference για να γλυκάνει τα Krell, ένα Vekian dac, ένα Magnepan 20, ένα Accuphase cd player, ηχομονωτικά στους τοίχους, σκοτάδι, 1,5 με 2 μέτρα μπροστά από τους τοίχους για τη θέση των μαγνητοστατικών, σωστός προσανατολισμός των μονάδων twitter, καλά καλώδια, ένα καναπέ φτηνό του Ικέα (εδώ γίνονται και αβαρίες) και φτου ξελευτερία!
 

Μηνύματα
4.879
Reaction score
25.865
hood23
έτσι για να τιμήσω την εταιρία αναφέρω πως υπάρχουν και μετ/να magnepan λίγο πιο πάνω από χιλιάρικο π.χ 1.6 ή,mg3 που 'μοσχοβολάν μουσική!'
 


Μηνύματα
4.879
Reaction score
25.865
εδώ στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν τα mg3 στημένα για ακρόαση σε γνωστό μαγαζί!
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.411
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top