Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Αφού διάβασα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα περισσότερα από τα θέματα του Forum στην ενότητα AUDIO – HIFI, ήρθε η στιγμή, έστω και με σημαντική καθυστέρηση, να παρουσιάσω κι εγώ το δικό μου Μουσικό Σύστημα, για το οποίο να σημειώσω ότι δεν αποκτήθηκε πρόσφατα, πλέον όμως, έχει καταλήξει στη σύνθεση αυτή και για να παραμένει δείχνει ότι ανταποκρίνεται πολύ καλά στα δεδομένα που είχα θέσει ως επιλογή.

Με την παρουσίαση αυτή, αφενός, επιθυμώ να ανταποδώσω κατά το δυνατόν μέρος της ικανοποίησης που πήρα μελετώντας τα άπειρα καταχωρημένα ποστ, τα οποία σχετίζονται με το χόμπι που συνεχίζει να παραμένει ενεργό στα ενδιαφέροντά μου, αφετέρου, να συμβάλλω ελάχιστα στον εμπλουτισμό του περιεχομένου ενός σημαντικού και χρήσιμου για τους χρήστες του site.

Λίγα λόγια για το πώς έφθασα ως εδώ: Η ενασχόλησή μου ξεκίνησε το 1983 με την αγορά ενός ολοκληρωμένου συστήματος και γίνεται πιο ειδική μετά το 1989 (αφού στο ενδιάμεσο διάστημα είχε προηγηθεί ‘’η σχετική ενημέρωση’’ από το περιοδικό ΗΧΟΣ), όπου αγοράζω σύστημα με χωριστές μονάδες ενισχυτή, πικάπ, ηχεία. Στη συνέχεια οι αλλαγές που ακολούθησαν ήταν σε καταστήματα του χώρου με άλλοτε περισσότερο ή λιγότερο αξιόλογες συσκευές. Απ΄ αυτές θυμάμαι με νοσταλγία και χαίρουν από κάθε άποψη της ιδιαίτερης εκτίμησης μου: Michel Gyro+Sumico Blue Point Special, Sonus Faber Minima FM2, Teac VRDS 25.

Η διαδρομή είχε απ΄ όλα: Προσπάθεια για τη δαπάνη, αγωνία για σωστή επιλογή, απογοήτευση όταν κάτι δεν πήγαινε καλά (σε εποχές όπου τα μηχανήματα δεν τα έδιναν για κατ΄ οίκον δοκιμή), στο τέλος όμως ενθουσιασμό, ικανοποίηση με το συναίσθημα της χαράς να περισσεύει όταν το αποτέλεσμα ανταποκρινόταν στα προσδοκώμενα. Σε ότι αφορά το διαμορφωμένο ως έχει σήμερα ηχοσύστημά μου αυτό αποτελείται από τις εξής συσκευές:

Ενισχυτής: Cayin A-100T

Cd Player: Cayin CDT-17A

Ηχεία: Sonus Faber Minima Amator

Καλώδια ηχείων: Kimber Kable 8TC

Interconnect: Artisan Silver Cable + rca cardas silver

Πολύμπριζο- Φίλτρο Ρεύματος: Consonace PW-1E

Βάσεις ηχείων: Solid Steel zx-7

Καλώδια ρεύματος ιδιοκατασκευή: Olflex-110CY 2x3x1,5mm (για ενισχυτή και πολύμπριζο) και Olflex-110CY 3x2,5mm για το Cd Player.

Ακολουθούν φωτογραφίες και σχόλια:


upload_2018-6-2_0-0-48.png


Το πάτωμα το χειμώνα καλύπτεται με χαλιά οπότε και ο ήχος βελτιώνεται ανάλογα.

upload_2018-6-2_0-2-40.png


Χωρίς το προστατευτικό μεταλλικό πλαίσιο......


upload_2018-6-2_0-5-34.png
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Συνέχεια η πηγή.

upload_2018-6-2_0-45-51.png


και το εσωτερικό της..



Το πολύμπριζο-φίλτρο ρεύματος...
upload_2018-6-2_1-2-18.png


Τα καλώδια ηχείων νομίζω σταθερή αξία.

upload_2018-6-2_1-4-28.png


Το Interconnect συμβάλλει ουσιαστικά στη μεταφορά πολλών πληρογοριών
upload_2018-6-2_1-4-54.png
 
Last edited:



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Πολύ ωραία όλα και μέσα στην καθαριότητα, να τα' χεις να τα χαίρεσαι.:hi:
Επίτρεψέ μου όμως μια ερώτηση: Ο χώρος σου δε φαίνεται και τόσο μικρός κι αν κρίνω από την κλίση και την απόσταση των ηχείων μεταξύ τους, το σημείο ακρόασης πρέπει να είναι γύρω στα 2 κάτι μέτρα. Είσαι ικανοποιημένος με τόσο μικρά ηχεία;
 
Last edited:





Μηνύματα
683
Reaction score
295
Ωραιο συστημα και πολυ καλα μηχανήματα. Ειχα τον cayin και ξερω για τι ειναι ικανός. Να τα χαιρεσαι φιλε μου.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το σαμπ ποιό είναι;
Δεν σε φτάνουν ρε δγυο ολάκερα πεντάιντσα?
Θες και σαμπ?
Αχόρταγε...φαταούλα..!:p

(Κουκλιά είναι πάντως τα άτιμα!)
[DOUBLEPOST=1527925474][/DOUBLEPOST]
μην ακους ολους τους ''ειδικους περι των γενικων''
Ναι μωρέ...μην ακούς τους ειδικούς..
Πάνω απ' όλα η άποπση και τα αυτιά!
Όσα ξέρει ο νοικοκύρης ,δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος και όσα ξέρει ο χαϊεντάς, δεν τα ξέρει ο ντουνιάς!
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
ομορφα και τακτοποιημενα,οσο για τα ηχεια......αλλο το ηχειο βασης με το πενταιτσο μιντ-γουφερ των 200 ευρω,αλλο τα sonus faber. Απλα εχεις μονο cd........σου αρκει αυτο? σαν μουσικο υλικο και επιλογες εννοω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Για τον ενισχυτή:

Ο Α-100Τ απέδωσε 89.7Wrms ανά κανάλι σε συνδεσμολογία ultralinear και 46.2Wrms ανά κανάλι σε συνδεσμολογία τριόδου με φορτίο 8Ω, τιμές που -όπως θα περίμενε κανείς- έπεσαν στα 19.9Wrms και 32.8Wrms αντίστοιχα, όταν το φορτίο έγινε 4Ω με όριο παραμόρφωσης το 3%.

Αυτά από Avmentor..

Το ηχείο είναι 4ωμο, με ευαισθησία 88.

Το γούφερ του ηχείου είναι 5,5".

Οπότε, επαναλαμβάνω το ερώτημα που έθεσα αρχικά...

Και μη μου πείτε ότι ένα ηχείο μεγέθους κουτιού παπουτσιών αρκεί στο μπάσο για τα κυβικά μέτρα του χώρου που βλέπετε, θα πηδηχτώ από το παράθυρο..:p
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ετσι για να μαθεις να ανεβαζεις συστηματα.....
Και ομως μπορεί να μάθει κατι χρήσιμο, αυτό δεν ειναι το νόημα της ιντερνετικής συζήτησης σε φόρουμ τεχνολογίας; Ή είμαστε ευχαριστημένοι μόνο με το να την δείχνουμε πόσο όμορφη ειναι (την συστηματάρα μας :D)

Εάν λοιπόν ο φίλος Σπύρος ενδιαφέρεται να αξιοποιήσει το υπάρχον σύστημα στο μέγιστο που μπορεί να αποδώσει, (δεν θα ασχοληθώ με πιο κριτήριο επιλέχθηκε ο,τι επιλέχθηκε μέχρι στιγμής, ούτε θα το σχολιάσω, ας δεχτούμε πως αυτά του αρέσουν, αυτά πήρε) χρειάζεται:
  • δυο σαμπ που να παίζουν καθαρά τουλάχιστον ως τα 120hz, μην πω και πολύ παραπάνω.
  • Εναν προσέσσορα να κροσσάρει σε ψηφιακό επίπεδο παίρνοντας ψηφιακό σήμα απο το CD player, και να κανει και την D to A μετατροπή, στέλνοντας στον λαμπάτο και τα Sonus τις συχνότητες πάνω απο 120Hz και στα stereo subs τα κάτω απο 120Hz. Απαραίτητο ειναι επίσης να υπάρξει και ενα σύστημα χρονικής ευθυγράμμισης/ισοστάθμισης, και η ισοστάθμιση να είναι μέχρι τα 120Hz μόνο.
  • Εναν επαγγελματία να τα σετάρει.
Τα subs ας τοποθετηθούν κάτω ακριβώς απο τα Sonus, ως τμήμα βάσης τους.

Με αυτόν τον τροπο ο Σπύρος θα πάρει τα μέγιστα απο το συγκεκριμένο σετ ενισχυτή-ηχείων
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top