Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.358
Reaction score
79.395
Δεν συμφωνώ. :gotcha:

Δηλαδή, η χμ χμ ας πούμε "διαφωνία" μου, είναι στην ονομαστική συχνότητα που θα ορίσουμε το -3db της απόκρισης.
Η "πεπατημένη" του επαγγελματικού ήχου, έχει καταλήξει ότι αυτή η τιμή βρίσκεται στα 60 Hz.
Αρκεί να υπάρχουν μεγάλα μεγάφωνα, μπόλικα και μεγάλα, κι ας βρίσκεται στα -3db στους 60 κύκλους, δεν έχεις παράπονο στο μπάσο, δε θα νιώσεις να σου λείπει τίποτα, σου κουνιούνται τ'άντερα μια χαρά και με το παραπάνω της μιας χαράς, μπορεί και δγιό χαρές και τρείς ίσως, τελοσπάντων περισσότερες χαρές από την χαρά σου με το σαμπάκι σου στο σπίτι που βγάζει 20 κύκλους.. :gotcha:

Ναι, είναι και πάλι αυτό που το ακούς, χωρίς να υπάρχει. Θαύμα, θαύμα. :lol::lol::lol:
60Hz???:o:o
Ούτε για πλάκα δεν παζαρεύω σε αυτήν την τιμή.

Τα δικά μου κατεβαίνουν μετρημένα στα 30Hz +-3db και μου λείπει πολύ το sub όταν τo βγάζω εκτός.

Φυσικά και όσο κατεβαίνουν οι συχνότητες αρχίζει και γίνεται πιο σημαντικό τι μουσική αναπαράγεις. Τα 60Hz δεν φτάνουν για μεγάλη συμφωνική, άσε το εκκλησιστικό που είναι μακρυά πολύ. Αλλά για ροκιές , ΟΚ, φτάνουν, η μπότα είναι πάνω απο εκεί.

40Hz, με το ζόρι, πιο κάτω δεν δέχομαι.
 
Last edited:

Μηνύματα
49
Reaction score
187
ομορφα και τακτοποιημενα,οσο για τα ηχεια......αλλο το ηχειο βασης με το πενταιτσο μιντ-γουφερ των 200 ευρω,αλλο τα sonus faber. Απλα εχεις μονο cd........σου αρκει αυτο? σαν μουσικο υλικο και επιλογες εννοω.

Συμφωνώ.... Ακόμα ένα στοιχείο που εκτιμώ στα ηχεία μου (ανεξαρτήτως τιμής), είναι ότι ανήκουν στις πρώτες υλοποιήσεις του Franco Serblin.
Ναι έχω μόνο cd....δεν θα ήμουν αρνητικός να επεκτείνω τις μουσικές αναζητήσεις, όμως υπάρχουν περιορισμοί. Παλιότερα είχα επιλογές σε βινύλιο μέσω ενός καλού πλατώ το οποίο αποχωρίστηκα...όλα καλά!
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
1. Το να πεις δημοσια οτι τα μουσικα οργανα δεν κατεβαινουν χαμηλα, δεν αποτελει μονο παραπληροφορηση και ασχετοσυνη αλλα ανηθικο ψεμα που προσβαλει τη νοημοσυνη σου. Δοκιμασε να ακουσεις δυνατα τις χαμηλες απο κλαρινο(κλαρινετο για τους κλασικους) να δεις ποση ωρα θα το αντεξεις. Δε μιλαω για συνθεσαιζερ ή ντραμς...
2. Η ελαφρα και ανωριμη προσεγγιση ποσοστων ειναι εκνευριστικη. Απο που προκυπτει το 99%; Αναγουμε τη γνωμη μας σε κλασματα; Οποιος αναρτα ποσοστα σε κλασματα υποχρεουται να αναφερει πηγες. Ελεος πια.Το 90% των ανδρων ειναι για πεταμα. Δεν εχω πηγες αλλα αυτο μ' αρεσει.:p:p
3. Σπυρο, αν θελεις να αλλαξεις βυσματα, καλωδια ή λυχνίες, μπορεις ελευθερα να το κανεις. Τα χρηματα δικα σου ειναι. Αλλα δεν προκειται να βελτιωσεις κατι σε ουσιαστικο επιπεδο παρα μονο στην ιδεα σου, αφενος γιατι δεν αλλαζει κατι με τα βυσματα κτλ., αφετερου διοτι,για καποιους, το συστημα σου ειναι εξ' ορισμου ''λαθος''.:D Και θα φερω παραδειγμα παλι τα αυτοκινητα: Κανενα σοβαρο μελος φορουμ δεν προκειται να επικροτησει την τοποθετηση ''προγραμματος'' στο αμαξι σου για τον απλουστατο λογο οτι ειναι απατη και πεταμενα λεφτα. Ανεβαζοντας απλως την καταναλωση απο τον εγκεφαλο, δεν εχουμε ενα δυνατοτερο αμαξι. Τη ιδεα μας τροφοδοτουμε και πληρωνουμε και παραπανω βενζινη. Αυτα.

Αυτό που έχω κάνει bold , είναι εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα και εντελώς λάθος.
Δηλώνει άγνοια .
Ποιός σου είπε εσένα ότι το πρόγραμμα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου αυξάνει μόνο την κατανάλωση , χωρίς να βελτιώνει τις επιδόσεις?
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Αυτό που έχω κάνει bold , είναι εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα και εντελώς λάθος.
Αν είναι ατμόσφαιρα τίποτα δε κάνει το πρόγραμμα.

Κοίτα τώρα που στο θρεντ του Κυρ Σπύρου ,θα φτάσουμε να συζητάμε για το Civic που πιάνει 260km/h...:whistling::whistling::whistling:
:roflmao::roflmao::roflmao:

Ωραίος χώρος, ωραίο στέρεο, καλές ακροάσεις :drinks:
Σαν δεύτερη επιλογή υπάρχει πάντα ο επαγγελματίας που μπορεί, με ένα κλάσμα του συνολικού κόστους, να βοηθήσει να αγοραστούν και να στηθούν τα σωστά μαραφέτια.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Εχετε πλάκα το ξέρετε?

Για να βάλουμε τα πράγματα στην σωστή τους βάση 271 kmh αν γεμίσει η 6η.
Εγώ 263 είδα , αλλά δεν πειράζει.
Οσο για το τι κάνει το πρόγραμμα μόνο σε ατμόσφαιρα , να σας το πεί κανά άλλος που έχει .
Εγω δεν έχω πρόγραμμα.
 

P

PMC

Guest
Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσε ο κύριος Σπύρος να διαπιστώσει στον χώρο του με την προσθήκη ενός ποιοτικού σαμπ την αλήθεια ! Μόνο τότε θα ήξερε ακριβώς που υστερεί αν υστερεί ( που προσωπικά πιστεύω ότι θα πάθει πλάκα ) το σύστημα του.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Το hifi είναι εξ ορισμού συμβιβασμός. Αυτό που δεν μπορεί να καταλάβει ο pdfΑς είναι ότι κάποιοι συμβιβασμοί ενοχλούν κάποιους περισσότερο από άλλους. Cayin και καλό tweeter σημαίνει ότι το σύστημα θα παίξει απολαυστικοτερα χαλαρά ακούσματα φωνές και μικρά σύνολα από οποιοδήποτε 1000βατο class d με 15ιντσο και μποτιές.

Υπό αυτή την έννοια, ο φίλος μας χαίρεται πολύ περισσότερο το ηχοσύστημα του από όσο φαντάζεστε.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Ανάφερα ότι ένα ζευγάρι ηχείων με 5 -5,5 ίντσες ακούγεται ευχάριστα (όχι κατ ανάγκη σωστά) (και πράγματι αυτό διαπιστώνω κάθε φορά που επισκέπτομαι τον φίλο μου) έστω και αν το χαμηλό βγαίνει όπως αναφέρθηκε παραπάνω, από αρμονικές, και πέσαμε όλοι στις μετρήσεις, τύπου πόσο κατεβαίνει το κόντρα μπάσο, ή η βιόλα κλπ.

Το χόμπι μας κάνουμε ακούγοντας μουσική.

Αν το αποτέλεσμα δηλαδή ικανοποιεί τον χρήστη, (εν προκειμένω τον Σπύρο ή τον φίλο μου ) τι χρειάζονται οι μετρήσεις?

Ωραίο το παράδειγμα παραπάνω με το αυτοκίνητο. Μένουμε δηλαδή με την ικανοποίηση! Το δικό μου αμάξι πιάνει 280 χλμ μετρημένα. Και ας κυκλοφορώ στην Αττική ή ακόμη και στην Εθνική των άντε 140 χλμ max!!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.358
Reaction score
79.395
Αν το αποτέλεσμα δηλαδή ικανοποιεί τον χρήστη, (εν προκειμένω τον Σπύρο ή τον φίλο μου ) τι χρειάζονται οι μετρήσεις?
Γιατί υπάρχει δυνατότητα να ικανοποιηθεί περισσότερο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Γιατί υπάρχει δυνατότητα να ικανοποιηθεί περισσότερο.
Όπως το θέτεις, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. :drinks:.

Ο σκοπός του site είναι συμβουλευτικός, άρα σωστά αναφέρετε την γνώμη σας! Λάθος μου λοιπόν και ζητώ συγνώμη, απλώς παρασύρομαι από το συναίσθημα! Θέλω δε να πιστέψετε ότι, ότι έγραψα παραπάνω για τό συστηματάκι, είναι πραγματικότητα! Πραγματικά ακούγεται ευχάριστα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.358
Reaction score
79.395
Όπως το θέτεις, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. :drinks:.

Ο σκοπός του site είναι συμβουλευτικός, άρα σωστά αναφέρετε την γνώμη σας! Λάθος μου λοιπόν και ζητώ συγνώμη, απλώς παρασύρομαι από το συναίσθημα! Θέλω δε να πιστέψετε ότι, ότι έγραψα παραπάνω για τό συστηματάκι, είναι πραγματικότητα! Πραγματικά ακούγεται ευχάριστα!
Δεν αμφιβάλλω καθόλου.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Φίλε μου μπράβο, το σύστημα σου είναι από αυτά που μου αρέσουν,είμαι οπαδός των μικρών ηχείων τα οποία κεντανε όπως αυτά που έχεις,και είμαι κατά του sub στην μουσική.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Συνταξιδιὠτη ... σε καταλαβαἰνω.
Μακἀρι να μποροὐσα να σου επικοινωνἠσω τους λὀγους, που για το κυνἠγι της χροιἀς, παρἀτησα το στυλἀκι (ειδικἀ της πρὠτης γενιἀς του Franco), και πἐρασα σε Goldmund / Proac, μἐχρι που ἐφτασα να ανακατευτὠ με κὀρνες και τριὀδους, για να καταλἠξω ἐνα ρἀκος :laugh:
Ας ποὐμε ... πολὐ χοντρικἀ, οτι ... ἠταν παραπλανητικἠ παραμὐθα το σερβἰρισμα του μὀδιστρου !
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
...είμαι οπαδός των μικρών ηχείων τα οποία κεντανε όπως αυτά που έχεις,και είμαι κατά του sub στην μουσική.
1) τα μικρά ηχεία που φτιαχτηκαν για να κεντάνε,,, όντως κεντάνε (και υπάρχει εξήγηση γι'αυτό)

2) κακώς είσαι κατά του sub στη μουσική ( ακόμα και απο τη σκοπιά του οπαδού των "κεντημάτων" )

διότι όταν το sub απαλλάξει τον κώνο (αλλα και τα πηνία) από τις κάτω οκτάβες, τα μικρά ηχεία ... κεντάνε περισσότερο. Θεαματικά περισσότερο! Ακόμα και με φθηνό (αλλά σωστό) sub!
Ασε που (tweeter επιτρέποντος), μπορούνν να δεχτούν μέχρι και τη διπλή max ισχύ, αποδίδοντας στάθμες που αλλοιώς δεν... (η αχίλλειος πτέρνα των μικρών ηχείων)
Αλλα το δέσιμο με sub θέλει γνώσεις και κόπο το άτιμο. Η αφελής αντίληψη "θα κοτσάρω ένα sub όπου να΄ναι κι΄ο,τι να΄ναι και τσακ! θα έχω μπάσο" έβγαλε τη φήμη οτι τα sub δεν κάνουν για μουσική
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.117
Reaction score
18.850
Εγώ κάθομαι σε απόσταση 2,35μ. και πίσω μου απομένει κενό 0,70εκ. περίπου
Αν υπαρχει γυμνος τοιχος πισω από τη θεση ακροασης στα 0,70εκ. όπως λεει ο Σπυρος πως ακουει υπαρχει περιπτωση αυτό να ενισχυει την αισθηση του χαμηλου η' σκέφτομαι λαθος? Εγω ακουω με αρκετο διαθεσιμο χωρο πισω από τη θεση ακροασης αλλα καποια στιγμη που ειχα δοκιμασει με θεση περιπου σαν του Σπυρου ειχα ανακλασεις από τον πισω τοιχο. Για πειτε να μαθαίνουμε...
Καλη μας ημερα...
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Εγώ πάντως με ένα 18" σαμπ και τέσσερα 8" woofer στα ηχεία μου σε χώρο 30 τμ δε θεωρω ότι έχω μπάσο. Επίσης τα soft dome tweeter των ηχειων μου προσπαθούν αλλά δε μπορούν να αποδώσουν ρεαλιστικες στάθμες σε φωνητικά χωρις να ακουγεται ο ήχος συμπιεσμένος. Δε ξέρω. Μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα .....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.117
Reaction score
18.850
Εγώ πάντως με ένα 18" σαμπ και τέσσερα 8" woofer στα ηχεία μου σε χώρο 30 τμ δε θεωρω ότι έχω μπάσο. Επίσης τα soft dome tweeter των ηχειων μου προσπαθούν αλλά δε μπορούν να αποδώσουν ρεαλιστικες στάθμες σε φωνητικά χωρις να ακουγεται ο ήχος συμπιεσμένος. Δε ξέρω. Μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα .....
:o:o:o Ωραιοςςς… Για τα δικα μου δεδομενα εχεις χαμηλο και για τις κωλοτσεπες και περίσσευμα για αποταμιευση… Γειτονες εχεις η' τους εχεις ''καθαρισει'' ? :D
Τι μουσικες ακους?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top