Πρόταση για αγορά ποδηλάτου

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σας φιλοι μου.

Μετά από χρόνια καθεστηκυία ζωή, αποφάσισα να βάλω τον αθλητισμό στη ζωή μου.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ποδήλατο για εκγύμναση κοντά/μέσα στην πόλη? Με ενδιαφερουν αρχικα ευθειες πορειες και αυτο που με προβληματιζει ειναι η σελα του. Τν τελευταια φορα που εκανα ποδηλατο, πριν 4-5 χρονια, το παρατησα λογω της αβολης σελας.

Μπατζετ 200-300 ευρω. Τωρα για τυπο ποδηλατου, περιμενω απο εσας να διαλεξετε μιας και ειμαι ασχετος. Mountain πιστευω πως θα κανει, ή μηπως οχι;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Καλησπέρα, τα πιο σημαντικά που προσέχουμε στην αγορά ποδηλάτου είναι τα εξής
1. Το μέγεθος.να είναι το σωστό
2. Σκελετός αλουμινίου.
3. να έχει τουλάχιστον 27 ταχύτητες γιατί σαν αρχάριος θα τις χρειαστείς.

Η σέλα είναι κάτι που αλλάζει.κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα "ταιριάξετε"

Αν είσαι υπέρβαρος θα σου πρότεινα mountain bike.
Αν όχι city bike.με αυτό θα αγαπήσεις τη ποδηλασία.
Από μάρκες με τα λεφτά που διαθέτεις θα πρότεινα ideal.καλη σχέση τιμής απόδοσης.
Θα κοίταγμα και στα μεταχειρισμένα.
Όχι από praktiker και supermarket!!!
Ελπίζω να βοήθησα...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλησπέρα, τα πιο σημαντικά που προσέχουμε στην αγορά ποδηλάτου είναι τα εξής
1. Το μέγεθος.να είναι το σωστό
2. Σκελετός αλουμινίου.
3. να έχει τουλάχιστον 27 ταχύτητες γιατί σαν αρχάριος θα τις χρειαστείς.

Η σέλα είναι κάτι που αλλάζει.κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα "ταιριάξετε"

Αν είσαι υπέρβαρος θα σου πρότεινα mountain bike.
Αν όχι city bike.με αυτό θα αγαπήσεις τη ποδηλασία.
Από μάρκες με τα λεφτά που διαθέτεις θα πρότεινα ideal.καλη σχέση τιμής απόδοσης.
Θα κοίταγμα και στα μεταχειρισμένα.
Όχι από praktiker και supermarket!!!
Ελπίζω να βοήθησα...
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την βοηθεια.

Απο μεγεθος, τι εννοεις? Ειμαι 1.63 και 73 κιλα. Τι μεγεθος ποδηλατου πρεπει να κοιταξω ώστε να μην πανε στραφι τα λεφτα μου?Αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενα που να πιστευες οτι μου κανει και ειναι μεσα στο μπατζετ μου, αντε κ λιγο ακριβοτερο, θα ηθελα να το προτεινεις.

Ενα πραγμα που δεν γνωριζα, ηταν η κατηγορια city bike. Μαλλον εκει θα πρεπει να εστιασω τελικα.

Ideal σκεφτομουν κι εγω μιας και αυτη ειχα ουαν ημουν παιδακι και δεν ξερω κιολας και καμια αλλη.


Καπου το διαβασα αυτο : Aυτο που θελω να αποφυγω, ειναι να παρω ενα φθηνο και κακο ποδηλατο που θα με απογοητευσει και μου δημιουργηθει η εντυπωση πως ετσι ειναι ολα. Και στο τελος παρατησω το χομπι.

Δεν θελω να απογοητευτω. Αν νομιζετε πως πρεπει να ανεβω σε μπατζετ, πειτε μου και θα το προσπαθησω.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την βοηθεια.

Απο μεγεθος, τι εννοεις? Ειμαι 1.63 και 73 κιλα. Τι μεγεθος ποδηλατου πρεπει να κοιταξω ώστε να μην πανε στραφι τα λεφτα μου?Αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενα που να πιστευες οτι μου κανει και ειναι μεσα στο μπατζετ μου, αντε κ λιγο ακριβοτερο, θα ηθελα να το προτεινεις.

Ενα πραγμα που δεν γνωριζα, ηταν η κατηγορια city bike. Μαλλον εκει θα πρεπει να εστιασω τελικα.

Ideal σκεφτομουν κι εγω μιας και αυτη ειχα ουαν ημουν παιδακι και δεν ξερω κιολας και καμια αλλη.


Καπου το διαβασα αυτο : Aυτο που θελω να αποφυγω, ειναι να παρω ενα φθηνο και κακο ποδηλατο που θα με απογοητευσει και μου δημιουργηθει η εντυπωση πως ετσι ειναι ολα. Και στο τελος παρατησω το χομπι.

Δεν θελω να απογοητευτω. Αν νομιζετε πως πρεπει να ανεβω σε μπατζετ, πειτε μου και θα το προσπαθησω.
Κοίταξε αν σκοπεύεις να το πάρεις από κατάστημα θα σου πει και ο υπάλληλος για το μέγεθος.Αν γκουγκλάρεις ''υπολογισμός μεγέθους ποδηλάτου'' θα βρεις σχετικά θέματα πολλά.είναι ένας τύπος που σε συνάρτηση με το ύψος σου και το μήκος των χεριων σου βγάζει το μέγεθος του ποδηλάτου.
μάλλον είσαι σε small-medium αλλά εταιρια με εταιρια διαφερει

το city είναι ένα τρεκινγκ χωρις αναρτηση και με σχετικά λεπτά ελαστικά.Το αποτέλεσμα είναι οτί δεν κουβαλάς και το βαρος της ανάρτησης(1-1.5 kg) και λόγω ελαστικών κινείσαι πιο γρήγορα. έχεις αμεσότητα στο τιμόνι καιθα ευχαριστηθείς ποδηλασία.
Με την προυπόθεση οτί θα κινείσαι μόνο σε ασφαλτο και αφού ΔΕΝ είσαι υπέρβαρος παίρνεις σιτυ

παράδειγμα

https://d.scdn.gr/images/sku_main_images/014483/14483150/20180329133347_ideal_cityrun_28_2018.jpeg

μπορει να βρεις στοκ σε μοντέλο του 2017 και να το πάρεις 50 ευρω φθηνότερα.Εγω θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια.
https://www.skroutz.gr/s/14483150/Ideal-Cityrun-28-2018.html
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Κοίταξε αν σκοπεύεις να το πάρεις από κατάστημα θα σου πει και ο υπάλληλος για το μέγεθος.Αν γκουγκλάρεις ''υπολογισμός μεγέθους ποδηλάτου' θα βρεις σχετικά θέματα πολλά.είναι ένας τύπος που σε συνάρτηση με το ύψος σου και το μήκος των χεριων σου βγάζει το μέγεθος του ποδηλάτου.
μάλλον είσαι σε small-medium αλλά εταιρια με εταιρια διαφερει

το city είναι ένα τρεκινγκ χωρις αναρτηση και με σχετικά λεπτά ελαστικά.Το αποτέλεσμα είναι οτί δεν κουβαλάς και το βαρος της ανάρτησης(1-1.5 kg) και λόγω ελαστικών κινείσαι πιο γρήγορα. έχεις αμεσότητα στο τιμόνι καιθα ευχαριστηθείς ποδηλασία.
Με την προυπόθεση οτί θα κινείσαι μόνο σε ασφαλτο και αφού ΔΕΝ είσαι υπέρβαρος παίρνεις σιτυ

παράδειγμα

https://d.scdn.gr/images/sku_main_images/014483/14483150/20180329133347_ideal_cityrun_28_2018.jpeg

μπορει να βρεις στοκ σε μοντέλο του 2017 και να το πάρεις 50 ευρω φθηνότερα.Εγω θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια.
https://www.skroutz.gr/s/14483150/Ideal-Cityrun-28-2018.html
Επειδη ειμαι εντελως ασχετος, λεω να το παρω. Ομορφο ειναι, small θα το παρω για να ανεβαινει και η γυναικα που ειναι 1.60 (1.63 εγω, στο small πεφτω αποτι ειδα διαβαζοντας το ''υπολογισμός μεγέθους ποδηλάτου' που μου προτεινες.

Αν εχεις κανενα αλλο να προτεινεις, καλως. Αλλιως, λεω να παρω αυτο!!!

Και παλι σε ευχαριστω :)
[DOUBLEPOST=1528920814][/DOUBLEPOST]Που μπορω να βρω στοκ με 50 ευρω κατω? Στο ιντερνετ?
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Παρακαλώ,δεν κάνει τίποτα;)
Πας σε 2-3 καταστήματα που φέρνουν ideal, ρωτάς τιμή,αν έχουν περσινό μοντέλο και παζαρευεις τιμή.
Παίρνεις δώρο φωτάκια και Σταντ και φεύγεις.
Εκεί θα σου πουν και για το μέγεθος και τις ρυθμίσεις.
Δεν ψωνίζουμε από ιντερνέτ.πρεπει να δοκιμάσετε το μέγεθος.
Καλές αγορές και ενημέρωσε μας:)
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παρακαλώ,δεν κάνει τίποτα;)
Πας σε 2-3 καταστήματα που φέρνουν ideal, ρωτάς τιμή,αν έχουν περσινό μοντέλο και παζαρευεις τιμή.
Παίρνεις δώρο φωτάκια και Σταντ και φεύγεις.
Εκεί θα σου πουν και για το μέγεθος και τις ρυθμίσεις.
Δεν ψωνίζουμε από ιντερνέτ.πρεπει να δοκιμάσετε το μέγεθος.
Καλές αγορές και ενημέρωσε μας:)
Δεν εχω λογια. Καλο σου βραδυ. Να περιμενετε νεα μου!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παρακαλώ,δεν κάνει τίποτα;)
Πας σε 2-3 καταστήματα που φέρνουν ideal, ρωτάς τιμή,αν έχουν περσινό μοντέλο και παζαρευεις τιμή.
Παίρνεις δώρο φωτάκια και Σταντ και φεύγεις.
Εκεί θα σου πουν και για το μέγεθος και τις ρυθμίσεις.
Δεν ψωνίζουμε από ιντερνέτ.πρεπει να δοκιμάσετε το μέγεθος.
Καλές αγορές και ενημέρωσε μας:)
Καποια αλλη προταση, εστω και λιγο ακριβοτερη???
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..εάν μου επιτρέπει ο φίλος που άνοιξε το θέμα: μπορεί κάποιος να συνδυάσει ένα ποδήλατο πόλης, αλλά να μπορεί παράλληλα να το χρησιμοποιεί και έξω από αυτή, δηλαδή να κάνει ποδηλασία αρκετών χλμ, θα μπορούσε, αγοράζοντας κάποιο μοντέλο, να το κάνει; Υπάρχει μοντέλο που να συνδυάζει τα δύο αυτά πράγματα;
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Kαι κατι αλλο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Επειδη λογικα, αυριο κιολας θα παω να παραγγειλω το ideal cityrun 2018... Σε περιπτωση που θα χρειαστει η γυναικα μου να το χρησιμοποιει σια να πηγαινει το παιδι στο σχολειο, υπαρχει καποια λυση? Σχαρα? Καλαθι μεταφορας παιδιου? Το παιδι θα πηγαινει πρωτη δημοτικου, υπολογιστε περι τα 20 κιλα.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ρωτάς κατευθείαν στο μαγαζί. Καλάθι για πρωτη δημοτικού Χμ νομίζω ότι ειναι για μικρότερες ηλικίες, λογικά κάποιο τέτοιο καθισματάκι σου κάνει

https://www.houtasbikes.gr/polisport-groovy-black-carrier-mounting.html/ (αλλά θέλει και σχάρα)
Καλά τα λες. Κριμα δεν είναι να χαλάσω ένα ποδήλατο βάζοντας σχαρα και καθισματάκι? Θα προτιμούσα να πάρω στη σύζυγο ένα ποδήλατο με 100 € και να κάνει με εκεινο τη δουλειά της.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Το προβλημα της αβολης σελλας θα ξεπεραστει με ενα κολαν που έχει pads.
Eπισης, υπαρχουν διαφορα ειδη σελων, δεν εχουμε ολοι την ιδια ανατομια απο κατω μας

Παιδι πανω στο ποδηλατο με αναβατη μη εμπειρο (και δη) πρωτης δημοτικου παιδακι, το ξεχνας και δεν το αναφερεις ξανα.

Να παρεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο στο ματι (ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ) και ειναι εντος budget. Υπολογισε εκτος του κολαν και ενα κρανος


Υπαρχουν πολλα καταστημα που πουλανε ποδηλατα, υπαρχουν καλα και κακα, με καλο μηχανικο και αλλα με κακο, υπαρχουν καποια που πληρωνεις μετρητα και αλλα με καποιες ευκολιες. Μην βιαστεις
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά όλους όσους με βοήθησαν.

Τελικά το ποδήλατο ήρθε σήμερα, πήρα το ideal cityrun 2018 που πρότεινε το πρώτο παληκαρι στα σχόλια και μάλιστα έκανα 2-3 χιλιόμετρα σήμερα μετά από χρόνια μη άθλησης. Πριν 4 χρόνια έκοψα το τσιγαρο και στα τελευταία μου σαν καπνιστής, είχα πάρει το ποδήλατο της αδερφής μου και μου είχε βγει η γλώσσα... Σήμερα, δεν λαχάνιασα καθολου, παρα μόνο αισθανόμουν τα πόδια μου κουρασμένα κατά την διάρκεια της άθλησης. Μεγάλη βελτιώση που σίγουρα ευθύνεται στο κόψιμο του τσιγάρου και ισως και στο καλύτερο ποδήλατο που έχω τώρα.

Πήρα και μια κλειδαριά https://www.topcycles.gr/el/online-...ks-3-3-58/axa-foldable-800-100cm-51555-detail
Και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αρκετή για να μην μου το κλέψουν. Το ποδήλατο το βάζω στην αυλή μου, σε σημείο που δεν φαίνεται από έξω και το κλειδώνω μέσα στην αυλή πιασμένο από ένα διπλό κάγκελο.

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις, θα επανέλθω σύντομα με ερωτήσεις για σχετικά με το ποιο smartwatch να αγοράσω!!


ΥΓ: Μου έδωσαν δώρο φώτα και ένα παγούρι που βρωμάει πλαστικίλα. Έτσι είναι όλα ή το δώρο τους είναι για τα σκουπίδια?
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Καλημέρα και καλορίζικο!καλές βόλτες.
Το παγουρι το κρατάς για να ποτίζεις τις γλάστρες στο μπαλκόνι και παίρνεις ένα απο ανοξείδωτο μέταλλο.στη χειρότερη αλουμινίου.εγω μετά από 3-4 που πήρα κατέληξα στην εταιρεία life.το πλήρωσα λίγο ακριβα αλλά αξίζει.το έχω μαζί μου πάντα και δεν πάω στο περιπτερο συνέχεια.
Καμμια κλειδαριά δεν θα σου εξασφαλίσει το ποδηλατο στην αυλή.αν το βάλει κάποιος στο ματι θα βρει το τρόπο να το πάρει.
Το δικό μου το έχω σε κλειστό χώρο και όταν είμαι έξω δεν το αφήνω από τα ματια μου.
Αν χρειαστεί να το αφήσω θα είναι με μια καλή κλειδαριά για 5-10 λεπτά..
Για τόσο χρόνο η δική σου καλή είναι.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά όλους όσους με βοήθησαν.

Τελικά το ποδήλατο ήρθε σήμερα, πήρα το ideal cityrun 2018 που πρότεινε το πρώτο παληκαρι στα σχόλια και μάλιστα έκανα 2-3 χιλιόμετρα σήμερα μετά από χρόνια μη άθλησης. Πριν 4 χρόνια έκοψα το τσιγαρο και στα τελευταία μου σαν καπνιστής, είχα πάρει το ποδήλατο της αδερφής μου και μου είχε βγει η γλώσσα... Σήμερα, δεν λαχάνιασα καθολου, παρα μόνο αισθανόμουν τα πόδια μου κουρασμένα κατά την διάρκεια της άθλησης. Μεγάλη βελτιώση που σίγουρα ευθύνεται στο κόψιμο του τσιγάρου και ισως και στο καλύτερο ποδήλατο που έχω τώρα.

Πήρα και μια κλειδαριά https://www.topcycles.gr/el/online-...ks-3-3-58/axa-foldable-800-100cm-51555-detail
Και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αρκετή για να μην μου το κλέψουν. Το ποδήλατο το βάζω στην αυλή μου, σε σημείο που δεν φαίνεται από έξω και το κλειδώνω μέσα στην αυλή πιασμένο από ένα διπλό κάγκελο.

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις, θα επανέλθω σύντομα με ερωτήσεις για σχετικά με το ποιο smartwatch να αγοράσω!!


ΥΓ: Μου έδωσαν δώρο φώτα και ένα παγούρι που βρωμάει πλαστικίλα. Έτσι είναι όλα ή το δώρο τους είναι για τα σκουπίδια?
Παγούρι που μυρίζει το πετάς. Τα ανοξείδωτα (ατσάλι) είναι καλά μεν αλλά δύσχρηστα γιατι δεν πιέζονται ώστε να μπορείς να πίνεις νερό εύκολα. Από τα καλύτερα που μπορείς να πάρεις και σου το προτείνω είναι της εταιρείας Camelbak (πλαστικό βέβαια). Εννοείται ότι μετά από κάθε χρήση καλό είναι να το πλένεις. Σημειωτέον ότι αν το διατηρείς στην κατάψυξη με νερό μέχρι την μέση ή λίγο πιο κάτω και συμπληρώνοντας το υπόλοιπο πριν την βόλτα, θα έχεις δροσερό νερό για 2-3 ώρες!! Με τα ανοξείδωτα σε μισή ώρα έχει γίνει "..ούρο..".
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Μεγειες, καλες βολτες με προσοχη και παντα ορθιος.

Για την κλειδαρια, δεν εχω αποψη.
Οσο αφορα το παρουρι, μυριζει επειδη ηταν πολυ καιρο κλειστο. Για να φυγει η μυρωδια του πλαστικου, αφησε το ανοιχτο για μερικες ωρες και κατοπιν γεμισε το με νερο και ριξε μεσα μια κουταλια μαγειρικης σοδας (εναλλακτικα μια ταμπλετα για μασελες απο φαρμακειο :D ) Αφησε το μερικες ωρες ετσι
Προφανως και δεν ειναι για πεταμα

Κρανος, κολαν πηρες ?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
......οπως υπαρχει και ποδηλατο 100 ευρω....και πεταλια 400 ευρω
ετσι υπαρχει και παγουρι ανοξοιδωτο.....απλο και σοβαρα
Αν και ειναι εξτρα βαρος......και κραταει καλα το νερο-αψογα
κανείς επαγγελματιας (δεν ειμαστε) δεν δουλευει ανοξοιδωτο
πλαστικουλια που τα πετανε,,,,,,
Υπαρχουν και παγουρια τιμονιου (3θλητικα)
Κλειδαρια = χαμενα λεφτα......αν το αφησει και περασει γυφτος ...θα κοψει οτι χρειαστει και στην καλυτερη να βρεις την αμπους στο πεζοδρομιο
Κολαν ......? ιζουμι μαβικ...2XU.....compressport x bionic....
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top