Επιλογή ηχείων

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ...είδα ότι τα παρακάτω ηχεία είχαν μια πτώση τιμής ...τα προτεινετε; θα τα σκεφτόσασταν σαν επιλογή;
https://www.skroutz.gr/s/6827982/Mo...utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/7157193/Mo...utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/6855599/Mo...utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share


Ο χώρος είναι γύρω στα 20 τμ και η απόσταση στα 2,5 μέτρα..
 
Last edited by a moderator:


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ότι λέει ο zizik από πάνω.Τα ηχεία είναι μια χαρά.
Μπορείς να δεις και τα dali zensor 3 & vocal.
Το zensor vocal είναι πιο ακριβό από το αντίστοιχο bronze center αλλά με καλύτερα χαρακτηριστικά.

Προσωπικά θα αγόραζα 3 zensor vocal για μπροστινή τριάδα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Ότι λέει ο zizik από πάνω.Τα ηχεία είναι μια χαρά.
Μπορείς να δεις και τα dali zensor 3 & vocal.
Το zensor vocal είναι πιο ακριβό από το αντίστοιχο bronze center αλλά με καλύτερα χαρακτηριστικά.

Προσωπικά θα αγόραζα 3 zensor vocal για μπροστινή τριάδα.
Κάτι τέτοιο εννοείς φαντάζομαι ίσως
https://www.skroutz.gr/s/380690/Dali-Zensor-7.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/385148/Dali-Zensor-Vokal.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/4166586/Dali-Zensor-3.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
[DOUBLEPOST=1531910819][/DOUBLEPOST]Απλά λέω ξανά ότι τα θέλω για ταινίες...μόνο..
 



Μηνύματα
72
Reaction score
52
οχι 3 κεντρικα και ηχεια βασης οποια σαρεσουν ..
Μπορεί αυτό που θα σου γράψω να είναι άσχετο αλλά τα βάσης λένε ισχύ 100 watt ..ο ενισχυτής δίνει νομίζω 130 ..δε θα ναι πρόβλημα αυτό;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μπορεί αυτό που θα σου γράψω να είναι άσχετο αλλά τα βάσης λένε ισχύ 100 watt ..ο ενισχυτής δίνει νομίζω 130 ..δε θα ναι πρόβλημα αυτό;
Το αντίθετο.

Αν και δεν είναι πιθανό ο ενισχυτής να αποδίδει τόσα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Κατ'αρχήν θα σας πω ότι το subwoofer που μου προτείνατε είναι απίστευτο. ..Δεν έχει καμία σχέση με το παλιό που είχα και σας ευχαριστώ γι αυτό...Αυτός είναι και ο λόγος που συνεχίζω να σας πρήζω ..κατέχετε το αντικείμενο και εγώ είμαι άσχετος με το θέμα...μου αρέσει υπερβολικά ο κινηματογράφος και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να αναβαθμίσω τα ηχεία..
[DOUBLEPOST=1531912913][/DOUBLEPOST]
Το αντίθετο.

Αν και δεν είναι πιθανό ο ενισχυτής να αποδίδει τόσα.
Έτσι έγραφε..Δεν ξέρω.. pioneer 824k
 


Μηνύματα
72
Reaction score
52
https://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Home/AV-Receivers/Pioneer+Receivers/VSX-824-K#specs

80 watts αναφέρει, και όχι όταν παίζουν όλα μαζί.
Και ήμουν σίγουρος ότι είχα δει ότι βγάζει 120 ...τελοσπαντων δε με πολυνοιαζει για την ώρα αυτό γιατί τις ταινίες τις βλέπω στη μιση ένταση για να καταλάβεις ...είπα όμως για την ώρα έτσι;;αρα τα ηχεία θέλω να είναι με προοπτική αλλαγής ενισχυτή αργότερα..σε πιο δυνατό ενισχυτή αργότερα
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κράτα τα 80 που σου έγραψε ο zizik πιο πάνω όταν παίζουν τα δύο κανάλια μόνο.Stereo δηλαδή.Όταν βλέπεις ταινίες που παίζουν όλα τα κανάλια είναι λιγότερη η ισχύς.

Όχι.Λέω ότι προσωπικά,πλέον θα αγόραζα 3 zensor vocal για μπροστινά και 2 ή 4 βάσης για surround ανάλογα τι θα ήθελα να φτιάξω.(5κάναλο ή 7κάναλο σύστημα)

Λέω για τα zensor vocal συγκεκριμένα γιατί έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από τα zensor 3 που είναι τα μεγαλύτερα βάσης της σειράς zensor*.Άσε που θα είναι και τα τρία ηχεία μπροστά ίδια,κάτι πολύ σημαντικό για την ηχητική ομοιογένεια του συστήματος!
Θα τα έβαζα δε όπως με βολεύουν,δηλαδή τα l-r όρθια και το κεντρικό σε οριζόντια θέση,κάτι που μπορεί να μην είναι ορθό σύμφωνα με τα διαγράμματα διασποράς του tweeter(που δεν μπορώ να βρω),αλλά προσωπικά δεν θα με πείραζε.

..και κάποια στιγμή ίσως σκεφτόμουν την αγορά ενός 2ου ίδιο υπογούφερ.Λέω ίσως!

*Αν μιλήσουμε για τα monitor audio όμως τα πράγματα αλλάζουν γιατί το κεντρικό δεν έχει τόσο καλά χαρακτηριστικά όσο τα βάσης bronze 2.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Κράτα τα 80 που σου έγραψε ο zizik πιο πάνω όταν παίζουν τα δύο κανάλια μόνο.Stereo δηλαδή.Όταν βλέπεις ταινίες που παίζουν όλα τα κανάλια είναι λιγότερη η ισχύς.



Όχι.Λέω ότι προσωπικά,πλέον θα αγόραζα 3 zensor vocal για μπροστινά και 2 ή 4 βάσης για surround ανάλογα τι θα ήθελα να φτιάξω.(5κάναλο ή 7κάναλο σύστημα)

Λέω για τα zensor vocal συγκεκριμένα γιατί έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από τα zensor 3 που είναι τα μεγαλύτερα βάσης της σειράς zensor*.Άσε που θα είναι και τα τρία ηχεία μπροστά ίδια,κάτι πολύ σημαντικό για την ηχητική ομοιογένεια του συστήματος!
Θα τα έβαζα δε όπως με βολεύουν,δηλαδή τα l-r όρθια και το κεντρικό σε οριζόντια θέση,κάτι που μπορεί να μην είναι ορθό σύμφωνα με τα διαγράμματα διασποράς του tweeter(που δεν μπορώ να βρω),αλλά προσωπικά δεν θα με πείραζε.

..και κάποια στιγμή ίσως σκεφτόμουν την αγορά ενός 2ου ίδιο υπογούφερ.Λέω ίσως!

*Αν μιλήσουμε για τα monitor audio όμως τα πράγματα αλλάζουν γιατί το κεντρικό δεν έχει τόσο καλά χαρακτηριστικά όσο τα βάσης bronze 2.
Βασικά δε με νοιάζει σε αυτή τη φάση η ισχύς...Τις ταινίες τις βλέπω με τη μισή ένταση του ενισχυτή όποτε δε με νοιάζει ιδιαίτερα τώρα...Τώρα όσον αφορά στα ηχεία αν πω ότι δεν μπερδεύτηκε περισσότερο θα ήμουν ψεύτης..μου προτείνεις να πάρω τρία zensor vocal για μπροστινά και κεντρικό αν κατάλαβα καλά και να μην προτιμήσω τα zensor 3 ...ομως τα zensor 3 θα τα έβαζα σαν surround.. θα τα χρησιμοποιούσα σαν πίσω ηχεία...παρεμπιπτόντως θα είναι 5.1 το σύστημα. .Δεν έχω χώρο για 7.1...Και ένα τελευταίο ...είδα κάποια βιντεάκια στο you tube και γράφουν σχόλια ότι τα dali γενικότερα είναι υποδεέστερο των jbl ή των klipsch... το αναφερω διότι ισως αργότερα αλλαξω ενισχυτή ...δε θα θελα να ξαναμπω σε διαδικασία να ξαναψαχνω για ηχεία...ευχαριστώ...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
μου προτείνεις να πάρω τρία zensor vocal για μπροστινά και κεντρικό αν κατάλαβα καλά και να μην προτιμήσω τα zensor 3 ...ομως τα zensor 3 θα τα έβαζα σαν surround..
Απλά λέω τί θα έκανα εγώ αν αγόραζα dali.Εσύ φυσικά μπορείς να ακολουθήσεις την πεπατημένη και να αγοράσεις ένα ζεύγος zensor 3 για l/r και ένα zensor vocal για κεντρικό αν αποφασίσεις να πάρεις dali.Super θα είναι.
είδα κάποια βιντεάκια στο you tube και γράφουν σχόλια ότι τα dali γενικότερα είναι υποδεέστερα των jbl ή των klipsch...
Το you tube έχει πολύ διαφωτιστικά βιντεάκια από ανθρώπους με γνώση και πολλά σκουπίδια από ανθρώπους χωρίς γνώση που νομίζουν ότι την κατέχουν ή που θέλουν να νομίζουμε ότι την κατέχουν!
Η dali είναι μία καταξιωμένη εταιρία κατασκευής ηχείων,όπως και η jbl,όπως και η klipsch,όπως και πολλές άλλες.Δε βγάζουν μία σειρά ηχείων όμως αλλά πολλές.Οι πιο φθηνές σειρές έχουν πιο φθηνά υλικά και οι πιο ακριβές πιο ακριβά και αυτό ακούγεται.Σε όλες τις εταιρίες.
Μια χαρά ηχεία είναι και τα dali και τα monitor audio που παρέθεσες στο 1ο ποστ.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Απλά λέω τί θα έκανα εγώ αν αγόραζα dali.Εσύ φυσικά μπορείς να ακολουθήσεις την πεπατημένη και να αγοράσεις ένα ζεύγος zensor 3 για l/r και ένα zensor vocal για κεντρικό αν αποφασίσεις να πάρεις dali.Super θα είναι.

Το you tube έχει πολύ διαφωτιστικά βιντεάκια από ανθρώπους με γνώση και πολλά σκουπίδια από ανθρώπους χωρίς γνώση που νομίζουν ότι την κατέχουν ή που θέλουν να νομίζουμε ότι την κατέχουν!
Η dali είναι μία καταξιωμένη εταιρία κατασκευής ηχείων,όπως και η jbl,όπως και η klipsch,όπως και πολλές άλλες.Δε βγάζουν μία σειρά ηχείων όμως αλλά πολλές.Οι πιο φθηνές σειρές έχουν πιο φθηνά υλικά και οι πιο ακριβές πιο ακριβά και αυτό ακούγεται.Σε όλες τις εταιρίες.
Μια χαρά ηχεία είναι και τα dali και τα monitor audio που παρέθεσες στο 1ο ποστ.
Απλά λέω τί θα έκανα εγώ αν αγόραζα dali.Εσύ φυσικά μπορείς να ακολουθήσεις την πεπατημένη και να αγοράσεις ένα ζεύγος zensor 3 για l/r και ένα zensor vocal για κεντρικό αν αποφασίσεις να πάρεις dali.Super θα είναι.

Το you tube έχει πολύ διαφωτιστικά βιντεάκια από ανθρώπους με γνώση και πολλά σκουπίδια από ανθρώπους χωρίς γνώση που νομίζουν ότι την κατέχουν ή που θέλουν να νομίζουμε ότι την κατέχουν!
Η dali είναι μία καταξιωμένη εταιρία κατασκευής ηχείων,όπως και η jbl,όπως και η klipsch,όπως και πολλές άλλες.Δε βγάζουν μία σειρά ηχείων όμως αλλά πολλές.Οι πιο φθηνές σειρές έχουν πιο φθηνά υλικά και οι πιο ακριβές πιο ακριβά και αυτό ακούγεται.Σε όλες τις εταιρίες.
Μια χαρά ηχεία είναι και τα dali και τα monitor audio που παρέθεσες στο 1ο ποστ.
Λοιπόν κατ'αρχήν ευχαριστώ για την υπομονή σου..Εγώ μπορεί στη θέση σου να εγκατελειπα την προσπάθεια...προφανώς απο εδώ δεν προσπαθώ να μαθω πράγματα περί ηχείων .. προσπαθώ να μην κάνω γκάφα στην επιλογή ηχείων που αποφάσισα να κάνω...τα δύο μπροστά ηχεία θέλω να είναι κολώνες γιατί στο χώρο μου αισθητικά θα φαίνονται καλύτερα....θα καταλήξω σε dali γιατί δικαιωθηκες με το subwoofer απόλυτα ...είμαι ανάμεσα σε κάποιες επιλογές ..το zensor vocal θα είναι σίγουρα το κεντρικό...Για μπροστινά σκέφτομαι είτε τα dali zensor 5 ή τα dali zensor 7..Και για πίσω είτε τα dali zensor 3 ή τα 1...Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές...Είναι αυτά θεωρείς καλές επιλογές;το ξέρω ότι σίγουρα θα έχεις στο μυαλό σου κάτι καλύτερο...Αλλά είναι αξιοπρεπείς επιλογές αυτά που ανέφερα; να βλέπεις ταινίες και να μπαίνεις στην ατμόσφαιρα της..να σου περνάει όλο το κλίμα μέσω του ήχου.. σε κάποιες ταινίες για να γίνει αυτό χρειάζεται ένταση και σε κάποιες καθαρότητα ήχου...διαχωρισμό ήχου..θα τα έχω αυτά με τις συγκεκριμένες επιλογές;ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρόσυρτο του μηνύματος...
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top