Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series#connectivity

View attachment 105088

Θέλετε dac/streamer με subwoofer out και ενσωματωμένο Dirac?

Ενδιαφέρον φαίνεται, για όποιον βρίσκεται ακόμα στην εποχή του double mono....εεεε, συγγνώμη, του stereo :D
Για μένα χτυπάει η καμπάνα;:D

Θα συνεργάζεται με το Lyngdorf ή θα είναι "ή το ένα ή το άλλο"; Να ξέρω εάν θα χαρεί ο @Gojakla ή όχι.:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για μένα χτυπάει η καμπάνα;:D

Θα συνεργάζεται με το Lyngdorf ή θα είναι "ή το ένα ή το άλλο"; Να ξέρω εάν θα χαρεί ο @Gojakla ή όχι.:p
Δεν νομίζω πως θα χρειαστείς sub τελικά...
Το Lyngdorf τι το θες, δεν καλύπτεσαι με αυτό?
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Δεν νομίζω πως θα χρειαστείς sub τελικά...
Το Lyngdorf τι το θες, δεν καλύπτεσαι με αυτό?
To Lyngdorf το έχω ήδη.

Το μηχανάκι του thread, τα κάνει όλα και συμφέρει: DAC/streamer/DSP/subwoofer management. Τις δύο πρώτες λειτουργίες κάποια στιγμή ίσως τις χρειαστώ/θελήσω να τις έχω διαθέσιμες, τις άλλες δύο τις διαθέτει το Lyngdorf.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι k@rgiol1s που είσαι!:D:p

Room treatment device, you know? Όπως τα mini-DSPιά ένα πράμα...!

Λες όταν τελειώσει ο χώρος μου, να το πετάξω;:D Δεν θα μου χρειάζεται;
Θα σου χρειάζεται...αλλά το Dirac θα ειναι καλύτερο :dance2:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Καταραμένη αναβαθμήτιδα, σε βλέπω έτοιμη να πλήξεις κι εμένα...

Επομένως, αν όλα πάνε καλά, το Lyngdorf θα φάει shoot και θα αντικατασταθεί από το SHD... Μάλιστα...

Γη καλεί @Gojakla. @Gojakla ακούει;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Πιο lyngdorf έχεις ;
Και ποσο θα το δωσεις ?
Το Lyngdorf RP-1 (είναι το stand alone room correction device, όχι η έκδοση που είναι και προενισχυτής/DAC). Ενδιαφέρεσαι; Εάν ναι, έλα σε pm, δεν χρειάζεται να "χαλάμε" το thread.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series#connectivity

View attachment 105088

Θέλετε dac/streamer με minidsp/subwoofer out και ενσωματωμένο Dirac?

Ενδιαφέρον φαίνεται, για όποιον βρίσκεται ακόμα στην εποχή του double mono....εεεε, συγνώμη, του stereo :D
Στην πράξη τώρα. Πως "δουλεύει" αυτή η συσκευή; π.χ οι πηγές (cd, dac, phono) συνδέονται στο mini-dsp και μετά αυτό στον προενισχυτή; Ή η σειρά είναι πηγές-προ και μετά mini-dsp ή μπαίνει αντίθετα μετά και από τον τελικό; Οι ρυθμίσεις που θα γίνουν αρχικά και εφ' όσον δεν αλλάξει τίποτε στον χώρο ή το σύστημα, μένουν πα΄ντα σταθερές; Ή εξαρτώνται και από την ηχογράφηση που ακούς κάθε στιγμή;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στην πράξη τώρα. Πως "δουλεύει" αυτή η συσκευή; π.χ οι πηγές (cd, dac, phono) συνδέονται στο mini-dsp και μετά αυτό στον προενισχυτή; Ή η σειρά είναι πηγές-προ και μετά mini-dsp ή μπαίνει αντίθετα μετά και από τον τελικό; Οι ρυθμίσεις που θα γίνουν αρχικά και εφ' όσον δεν αλλάξει τίποτε στον χώρο ή το σύστημα, μένουν πα΄ντα σταθερές; Ή εξαρτώνται και από την ηχογράφηση που ακούς κάθε στιγμή;
Εχει ψηφιακές εισόδους, και usb. Και αναλογικές.
Και πρέπει να έχει περισσοτερα από ενα φίλτρα για επιλογή αν θες να αλλάζεις για καθε ηχογραφηση.

Αρα ψηφιακή πηγη- minidsp-(ή και προ) τελικός
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Θα σου χρειάζεται...αλλά το Dirac θα ειναι καλύτερο :dance2:
Μπορείς να επεκταθείς λίγο περισσότερο ως προς το γιατί θα είναι καλύτερη αυτή η συσκευή έναντι του Lyngdorf; Εξαιρουμένων, προφανώς, των δυνατοτήτων DAC και streaming, το λογισμικό διόρθωσης ακουστικής χώρων και διαχείρισης subwoofers του Lyngdorf γιατί είναι χειρότερο του Dirac;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Δεν είναι χειρότερο το ένα ή το άλλο.

Και τα δύο κάνουν τη δουλειά που απαιτείται.

Φυσικά, κάθε μεταγενέστερο software θα έχει βελτιώσεις, οπότε η πιο σημαντική παράμετρος είναι η δυνατότητα για συνεχή αναβάθμιση των software.

Στην τελική, μάλλον μετρούν σημαντικά και οι πρόσθετες δυνατότητες του κάθε μηχανήματος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Δεν είναι χειρότερο το ένα ή το άλλο.

Και τα δύο κάνουν τη δουλειά που απαιτείται.
Συμφωνώ. Απλώς, επειδή ο @Dimifoot έκανε σύγκριση είπα να τον ρωτήσω πού την βασίζει.
Φυσικά, κάθε μεταγενέστερο software θα έχει βελτιώσεις, οπότε η πιο σημαντική παράμετρος είναι η δυνατότητα για συνεχή αναβάθμιση των software.

Στην τελική, μάλλον μετρούν σημαντικά και οι πρόσθετες δυνατότητες του κάθε μηχανήματος.
Το Dirac κάθε πότε αναβαθμίζεται; Διότι, αυτό ναι, είναι ένα σημείο στο οποίο (νομίζω ότι) το Lyngdorf υστερεί καθώς το λογισμικό του δεν έχει αναβαθμιστεί (σύμφωνα με απάντηση της εταιρίας σε παρόμοια ερώτηση έλαβα την απάντηση ότι "δεν χρειάζεται").
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τι φίλτρα χρησιμοποιεί το κάθε πρόγραμμα και τι δυνατότητες έχει από επεξεργαστή ισχύ...;
Ελάχιστα μετρά μια τέτοια απάντηση όμως.. από τη στιγμή που υπάρχει δωρεάν δοκιμή... ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top