Power sound audio subwoofers

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μήπως εχει κάποιο μέλος του φόρουμ, subwoofer από την PSA να μας μεταφέρει εντυπώσεις.

Στο εξωτερικό θεωρούνται από τους κορυφαίους κατασκευαστες subwoofer.

Ενώ είναι από τα λίγα, που είναι Made in USA καθώς τα SVS, KLIPSCH, ARENDAL, ΧΤΖ είναι όλα Made in China. (αν αυτό λέει κάτι)

Από Ευρώπη μπορούμε να τα βρούμε από εδώ
http://www.chromapure.co.uk/products.asp

 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ με τον Ευρωπαίο αντιπρόσωπο.
Δεν απαντούσε στα email.
 


petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
με τοσα λεφτα φτιαχνεις 2 χ21 ιντσων με σοβαρα μεγαφωνα κ μενουν κ λεφτα για ενισχυτη πχ crown.........no comments
 




Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
για να δουμε τι θα δει !!!

Βασικά δεν έχει ιδέα από ρυθμίσεις και πραγματικές μετρήσεις. Τον έχω και φίλο στο FB.
Λεφτά πολλά έχει και κάνει και διαφήμιση και του τα στέλνουν τσάμπα >:(
 







Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
πολύ ενδιαφέρον το συγκριτικό και μου δημιούργησε πάρα πολλές απορίες.

δεν ξέρω κατά πόσο είναι φροντισμένος ο χώρος του κυρίου.

1. αλλά βλέπω μια παρόμοια συμπεριφορά του svs όπως και στο δικό μου δωμάτιο. δλδ να υστερεί μεταξύ 28 και 55 hz.
και να χάνει πολύ γύρο στα 38hz. (στο τέλος του βίντεο το λέει ότι θέλει βελτίωση ο χώρος)

2. πώς γίνεται το κλειστό PSA να έχει μεγαλύτερο output χαμηλά σε σχέση με ένα ported.

3. ισχύει ο τρόπος αυτός ώστε να βρούμε τα όρια του sub?

4. αν ισχύει αυτός ο τρόπος το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα ηχεία?
[DOUBLEPOST=1543603263][/DOUBLEPOST]
Βασικά δεν έχει ιδέα από ρυθμίσεις και πραγματικές μετρήσεις. Τον έχω και φίλο στο FB.
Λεφτά πολλά έχει και κάνει και διαφήμιση και του τα στέλνουν τσάμπα >:(
ήταν καιρός μετά από ένα χρόνο plus που κάνει και καλά παρουσιάσεις να ασχοληθεί και με το rew
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
2) ειναι με τις 3 τρυπες ανοιχτες για την μεγαλυτερη εξοδο σε db...
...οποτε παιζει μεχρι τα 16 hz......σφραγισμενες 1 η ολες θα εχεις λιγοτερα db

3}ναι μπορεις

4)εννοειτε

διαφορα απο ιδια θεση πουχει ε !!!!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
στο πρώτο μου ερώτημα όμως βλέπουμε ότι έχει άλλη απόκριση ο χώρος του με το psa και άλλη με το svs. οπότε μήπως είναι χαρακτηριστικό των svs? Γιατί εφόσον έχουμε επαναλάβει άπειρες φορές ότι εκεί χαμηλά ακούμε το χώρο πώς γίνεται να είναι τόσο διαφορετικά από τα 10 μέχρι τα 40 περίπου?

έχω μπει στο τρυπάκι να κάνω μέτρηση τώρα :biggrin:

κάτι άλλο που δεν μας είπε είναι το volume σε κάθε sub, low - high filters, phase αν τα είχε πειράξει?

το μόνο που έκανε ήταν να βγάλει off το audyssey. το psa έχει dsp όπως το svs? και αν ναι πώς τα είχε ρυθμίσει?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
στο πρώτο μου ερώτημα όμως βλέπουμε ότι έχει άλλη απόκριση ο χώρος του με το psa και άλλη με το svs. οπότε μήπως είναι χαρακτηριστικό των svs? Γιατί εφόσον έχουμε επαναλάβει άπειρες φορές ότι εκεί χαμηλά ακούμε το χώρο πώς γίνεται να είναι τόσο διαφορετικά από τα 10 μέχρι τα 40 περίπου?

έχω μπει στο τρυπάκι να κάνω μέτρηση τώρα :biggrin:

κάτι άλλο που δεν μας είπε είναι το volume σε κάθε sub, low - high filters, phase αν τα είχε πειράξει?

το μόνο που έκανε ήταν να βγάλει off το audyssey. το psa έχει dsp όπως το svs? και αν ναι πώς τα είχε ρυθμίσει?
μην συγκρίνεις τη συμπεριφορά του svs στον χώρο σου με βάση αυτή του βιντεο(δεν είδα τι ρυθμίσεις έκανε,πως επέλεξε και αν τη θέση της δοκιμής κλπ...πήγα κατευθείαν στις μετρήσεις)

άλλη κατηγορία-φιλοσοφία-προτερήματα η σχεδίαση dual opposed

το svs έβγαλε αυτό που δίνει και η εταιρία:)

το βίντεο για μένα άλλο έδειξε....
ότι σε έναν κλειστό τετραγωνισμένο χώρο συμπεριφέρονται καλύτερα τα dο από ένα front firing;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top