Αγγελίες LP

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Καταλαβαίνω τη διαφωνία σου όσον αφορά στις τιμές των δίσκων τότε. Η διαφωνία μας όμως, έχει διαφορετική βάση από τις τιμές αυτές καθεαυτές. Εξηγούμαι:

Είχες συνηθίσει να αγοράζεις δίσκους με 2500δρχ κι όταν πήγαν 5000δρχ σου φάνηκαν ακριβοί. Προσωπικά η συνήθισα να αγοράζω με 3500δρχ και 4000δρχ, οπότε όταν πήγαν 5000δρχ, δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση - συν του ότι τότε ξόδευα το χαρτζιλίκι μου (=χρήματα άλλων) κι όχι χρήματα τα οποία κέρδισα απο την εργασία μου, οπότε δεν με ένοιαζε τόσο.

Βλέπω τα Asterix που αγόραζε ο πατέρας μου το 1980 κι είχαν 5δρχ. Τη δεκαετία του 90 είχαν 500δρχ (νομίζω, μπορεί να ήταν και πιο πολλά). Ήταν ακριβά; Ίσως. Αν λάβουμε υπόψη την αύξηση του βιοτικού επιπέδου, του πληθωρισμού κτλ, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι τιμές αντικατοπτρίζαν τις συνθήκες της εποχής. Στη σύγχρονη εποχή, κρίνοντας από τη γενικότερη οικονομική κατάσταση, το πιο πάνω συμπέρασμα δεν ισχύει.
Δε εννοώ ότι έδινα 2500 δρχ το '70, το θέμα είναι ότι οι τιμές ανέβηκαν απότομα, δεν είχαν αλλάξει ούτε οι συνθήκες ούτε οι μισθοί ούτε τίποτα. Στην Αθήνα τουλάχιστον τα δισκάδικα του κέντρου το ένα μετά το άλλο πέταξαν τους δίσκους σε ένα - δύο ράφια στη γωνία και γέμισαν CD. Αν ήθελες επανεκδόσεις 9 στις 10 φορές θα έπρεπε να πάρεις CD. Δίσκοι λιγοστοί, κατά κύριο λόγο νέες κυκλοφορίες ακριβές λόγω ότι ήταν εισαγωγής. Fabel & GPI είχαν σταματήσει να κόβουν βινύλιο.

Υπήρχε και το Μοναστηράκι, εκεί ήταν η αντίθετη πλευρά. Πλην 7+7 τα δισκάδικα κατά 99% είχαν μεταχειρισμένους δίσκους σε όλες τις τιμές. Προσωπικά είχα ήδη αρχίσει από τις αρχές '90 να αγοράζω από το εξωτερικό, κυρίως λόγω ποικιλίας/διαθεσιμότητας αλλά και λόγω τιμών. Ακόμα και με την αδύναμη δραχμή υπήρχαν ευκαιρίες αν έψαχνες αν και ήταν πιο δύσκολο χωρίς ευρώ & internet.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό που λέει ο Kostas. Μέχρι τα μέσα των 90s ένα άλμπουμ σε βινύλιο κόστιζε τα μισά χρήματα από το ίδιο άλμπουμ σε cd (2000-2500 δρχ αντί για 4000-5000 δρχ). Τότε λοιπόν αγόραζα βινύλιο (όπου ήταν δυνατό) διότι με ενδιέφερε μόνο το περιεχόμενο κι όχι το μέσο. Ξαφνικά αποφάσισαν να μην κόβουν βινύλιο λόγω κόστους με αποτέλεσμα τα cds να είναι τις περισσότερες φορές φθηνότερα. Δεν είχα πλέον κανένα λόγο να αγοράσω το μεγάλο, άβολο, εύθραυστο βινύλιο και το γύρισα στα cds, με εξαίρεση τα maxi's (οι djs κράτησαν το βινύλιο ζωντανό) και τα μεταχειρισμένα. Επίσης θυμάμαι υπήρξε και μία περίοδος στις αρχές τις χιλιετίας που μικρές ανεξάρτητες εταιρίες έβγαζαν βινύλια 2πλα και 3πλα (αφού τα άλμπουμ είχαν διάρκεια κοντά στα 70 λεπτά) σε τιμές μικρότερες των cd (θυμάμαι χαρακτηριστικά την compost και την tru thoughts), τότε αγόρασα τα τελευταία μου βινύλια (μέχρι το 2004-2005). Φυσικά ούτε και cds έχω αγοράσει από τότε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
[…] Προσωπικά είχα ήδη αρχίσει από τις αρχές '90 να αγοράζω από το εξωτερικό, κυρίως λόγω ποικιλίας/διαθεσιμότητας αλλά και λόγω τιμών. Ακόμα και με την αδύναμη δραχμή υπήρχαν ευκαιρίες αν έψαχνες αν και ήταν πιο δύσκολο χωρίς ευρώ & internet.
Πολύ θα ήθελα να μάθω πώς το έκανες αυτό. Πρέπει να είναι ενδιαφέρουσα ιστορία - ειδικά στην προ-internet εποχή!
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Πολύ θα ήθελα να μάθω πώς το έκανες αυτό. Πρέπει να είναι ενδιαφέρουσα ιστορία - ειδικά στην προ-internet εποχή!
Ελα αγορι μου, πως γινοταν... Πανευκολα!!!:D
Ηταν οι λεγομενες ''λιστες'' του εξωτερικου. Απο τις πιο γνωστες ειναι η vinyl tap της Αγγλιας(πανακριβη) την οποια δουλευει ακομα ο Αλεκος του art rat που μνημονευθηκε πιο πανω. Παραγγελνες και το ''πραμα'' ερχοταν ταχυδρομικως.;)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πολύ θα ήθελα να μάθω πώς το έκανες αυτό. Πρέπει να είναι ενδιαφέρουσα ιστορία - ειδικά στην προ-internet εποχή!
Ααα πρέπει να είσαι μικρός εσύ και να μην πρόλαβες τις περίφημες ατέλειωτες mail order λίστες μαγαζιών της Βρετανίας (και Αμερικής αλλά εκεί ήταν μακριά).

Λοιπόν έβρισκες το P.O.Box από αγγελία στα διάφορα ξενόγλωσσα περιοδικά, έστελνες ένα mail (όχι email, χάρτινο κανονικό mail) που ζητούσες λίστες. Σε μερικές εβδομάδες έρχονταν τα τεύχη με τα προϊόντα και τις τιμές. Επέλεγες του κωδικούς που σε ενδιέφεραν και φρόντιζες η παραγγελία να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά σε κάποιο χαρτονόμισμα πχ 100£. Πήγαινες στην τράπεζα της Ελλάδος και "αγόραζες" ένα χαρτονόμισμα των 100£ το δίπλωνες με τη λίστα των άλμπουμ που επιθυμούσες ώστε να μη φαίνεται, το έβαζες στο φάκελο και το έστελνες. Σε 2-3 εβδομάδες θα λάμβανες το πακέτο. Συνήθως οι παραγγελίες αυτές γίνονταν μαζί με φίλους και μεσολαβούσαν και μερικά πανάκριβα τηλεφωνήματα προς γηραιά αλβιώνα.

Ωραία χρόνια θα που κάποιοι ρομαντικοί. Απαράδεκτα θα πω εγώ :devilish: αλλά αυτά είχαμε.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ακριβώς.
Άμα δεν έχει λεφτά, αγοραπωλησίες κλπ, δεν λέει.


Όχι.
Δεν ενδιαφέρεται για το αριστούργημα (το μουσικό έργο), μόνο για την αγοραπωλησία και το συλλεκτικό του θέματος.


Σωστά.
Εντελώς γελοία.


Να η απόδειξη της γελοιότητας.
Σούπερ!


Σωστά.
Ρακοσυλλέκτη.


Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Και mp3 player της φούτσας ξεπερνά το καλύτερο πικάπ.
Μετρημένα κουκιά.
8-)
Δεν εχει το συστημα καμια 50αριά likes να σου δωσω...:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ελα αγορι μου, πως γινοταν... Πανευκολα!!!:D
Ηταν οι λεγομενες ''λιστες'' του εξωτερικου. Απο τις πιο γνωστες ειναι η vinyl tap της Αγγλιας(πανακριβη) την οποια δουλευει ακομα ο Αλεκος του art rat που μνημονευθηκε πιο πανω. Παραγγελνες και το ''πραμα'' ερχοταν ταχυδρομικως.;)
Ααα πρέπει να είσαι μικρός εσύ και να μην πρόλαβες τις περίφημες ατέλειωτες mail order λίστες μαγαζιών της Βρετανίας (και Αμερικής αλλά εκεί ήταν μακριά).

Λοιπόν έβρισκες το P.O.Box από αγγελία στα διάφορα ξενόγλωσσα περιοδικά, έστελνες ένα mail (όχι email, χάρτινο κανονικό mail) που ζητούσες λίστες. Σε μερικές εβδομάδες έρχονταν τα τεύχη με τα προϊόντα και τις τιμές. Επέλεγες του κωδικούς που σε ενδιέφεραν και φρόντιζες η παραγγελία να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά σε κάποιο χαρτονόμισμα πχ 100£. Πήγαινες στην τράπεζα της Ελλάδος και "αγόραζες" ένα χαρτονόμισμα των 100£ το δίπλωνες με τη λίστα των άλμπουμ που επιθυμούσες ώστε να μη φαίνεται, το έβαζες στο φάκελο και το έστελνες. Σε 2-3 εβδομάδες θα λάμβανες το πακέτο. Συνήθως οι παραγγελίες αυτές γίνονταν μαζί με φίλους και μεσολαβούσαν και μερικά πανάκριβα τηλεφωνήματα προς γηραιά αλβιώνα.

Ωραία χρόνια θα που κάποιοι ρομαντικοί. Απαράδεκτα θα πω εγώ :devilish: αλλά αυτά είχαμε.
Ε, ναι λοιπόν, είμαι πιο μικρός από εσάς τα πουρά! Ρωτάω για να μαθαίνω!
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Εγώ άρχισα τις παραγγελίες γιατί δε μπορούσα να βρω εδώ ότι ήθελα. Οι παραγγελίες ήταν είτε σε δισκάδικα είτε σε ιδιώτες που το είχαν χόμπι - δεύτερο επάγγελμα. Οι πρώτες παραγγελίες ήταν από διευθύνσεις που είχε παραγγείλει φίλος, μετά όταν θέλαμε περισσότερες πηγές αγοράσαμε ένα record collector και βρήκαμε καμιά δεκαριά νέους, ήταν γεμάτο αγγελίες. Όπως αναφέρθηκε συνήθως παράγγελνα με φίλο. Τα βήματα ήταν:

1) Στέλναμε γράμμα εσωκλείοντας απαντητικά κουπόνια (IRC)
2) Ερχόταν η λίστα
3) Διαλέγαμε τι θέλαμε, απαντάγαμε με τη λίστα μας
4) Μας απάνταγε τι από αυτά που θέλαμε ήταν ακόμα διαθέσιμο, μας το κράταγε και μας έβγαζε κόστος δίσκων + ταχυδρομικών
5) Γύρα στα ανταλλακτήρια της Ομόνοιας, διαλέγαμε το πιο φθηνό και ανταλλάσσαμε δραχμές με το νόμισμα που θέλαμε.
6) Μετρητά σε φάκελο, αποστολή συστημένο για πληρωμή
7) Παραλαβή

Όσο παράτολμο και αν ακούγεται δε χάθηκαν ποτέ χρήματα γύρω στα 10 - 12 χρόνια που το κάναμε. Μια φορά χάθηκαν οι δίσκοι που μας έστειλε ιδιώτης και όταν του το είπαμε μας έστειλε νέους πίσω, δωρεάν. Ήταν Καναδός νομίζω και μου έκανε εντύπωση πως είχε σε δύο κόπιες 6-7 σχετικά σπάνιους δίσκους που είχαμε παραγγείλει.

Αυτόν που θυμάμαι πιο πολύ απ' όλους ήταν ο Ουαλός, όνομα μου διαφεύγει. Δεν είχε τόσο σπάνιους δίσκους αλλά είχε τις χαμηλότερες με διαφορά τιμές, £1 - £2 οι περισσότεροι δίσκοι όταν η λίρα ήταν περίπου 300 δραχμές. Σε αυτόν δε παρήγγειλα ποτέ κάτω από 10 -15 δίσκους τη φορά γιατί ήταν πάμφθηνοι οι δίσκοι.

Στo Vinyl Tap που αναφέρθηκε είχα κάνει μία από τις πρώτες μου παραγγελίες. Αν θυμάμαι καλά το 2000 που επισκέφθηκα πρώτη φορά την Αγγλία έβγαλα φωτογραφία έξω από το μαγαζί. Επίσης όταν γύρισα από αυτό το ταξίδι και με ρώτησε Άγγλος τελωνειακός τι έχω να δηλώσω του έδειξα μια DJ τσάντα με δίσκους. Υποθέτω δεν την έψαξε για τους δίσκους αλλά όταν τελείωσε παρατήρησε ότι είχα αγοράσει πολύ πανκ...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- τέλος 80s δούλευα στο δισκάδικο Happening & και ήμουν υπεύθυνος παραγγελιών στο post punk , goth , dark wave κλπ , ( 4AD , Factory , rough trade , beggars banquet . . . ) , ερχόντουσαν κατάλογοι από τους εισαγωγείς οι οποίοι για τα καινούρια ή άγνωστα συγκροτήματα έδιναν πληροφορίες τύπου : παίζουν σάν . . . μοιάζουν με . . . , αυτά σε συνδυασμό με μελέτη των melody maker , new musical express κλπ , μας προσέφεραν την σχετική γνώση

- πέρα από τις παραγγελίες για το μαγαζί , αυτοί οι κατάλογοι μοιράζονταν σε φίλους και γνωστούς οι οποίοι ανέβαζαν το τελικό αριθμό των δίσκων προς παραλαβή
 


S

sk4t4

Guest
- τέλος 80s δούλευα στο δισκάδικο Happening & και ήμουν υπεύθυνος παραγγελιών στο post punk , goth , dark wave κλπ , ( 4AD , Factory , rough trade , beggars banquet . . . ) , ερχόντουσαν κατάλογοι από τους εισαγωγείς οι οποίοι για τα καινούρια ή άγνωστα συγκροτήματα έδιναν πληροφορίες τύπου : παίζουν σάν . . . μοιάζουν με . . . , αυτά σε συνδυασμό με μελέτη των melody maker , new musical express κλπ , μας προσέφεραν την σχετική γνώση

- πέρα από τις παραγγελίες για το μαγαζί , αυτοί οι κατάλογοι μοιράζονταν σε φίλους και γνωστούς οι οποίοι ανέβαζαν το τελικό αριθμό των δίσκων προς παραλαβή
Να που,30 χρονια μετα ανεκαλυψα τον υπευθυνο της καταστροφης του δισκου των This Mortal Coil,ενος απο τους πρωτους δισκους μου,που ειχα αγορασει τοτε απο το Happening,καινουριο και original.Οταν τον ακουσα στο σπιτι,το σκρατς "παλευε" με τη μουσικη.Δυστυχως,οι Αγγλικες εκδοσεις δεν σφραγιζονταν.Ειναι καιρος να ομολογησεις,ποσες κασσετες "εγραψες" απο το δισκο κι αν υπηρχε "υποψια" διαμαντιου στην κεφαλη του πικαπ!:D
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Και mp3 player της φούτσας ξεπερνά το καλύτερο πικάπ.
Μετρημένα κουκιά.
8-)
Ρε συ, ενω ωρες ωρες πιστευω οτι πραγματικα «ακους» καλα, διαβαζω κατι τετοια σχολια και μετα ξαναπιστευω οτι εισαι η κουφος η απλα φοβερα προκατειλημενος...
[DOUBLEPOST=1539409446][/DOUBLEPOST]
Πούλησα το 7'' των Διάφανων Κρίνων 240€ και το η πόλις εάλω των terror x crew 150€, αμφότερα αγορασμένα πριν κάπου 25 χρόνια γύρω στις 1000 δραχμές. Αναφέρω μόνο αυτά τα δύο για τις τρελές τιμές τους και για την ελάχιστη καλλιτεχνική αξία του περιεχομένου (οκ το TXC τουλάχιστο το λες old school και έχει κάποια αξία).
ρε συ, μου συγκρινεις το "η πολις εαλω" με τα Διαφανα Κρινα?... εχει αξια το TXC και τα διαφανα οχι?..

κουφαθηκα...
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Να που,30 χρονια μετα ανεκαλυψα τον υπευθυνο της καταστροφης του δισκου των This Mortal Coil,ενος απο τους πρωτους δισκους μου,που ειχα αγορασει τοτε απο το Happening,καινουριο και original.Οταν τον ακουσα στο σπιτι,το σκρατς "παλευε" με τη μουσικη.Δυστυχως,οι Αγγλικες εκδοσεις δεν σφραγιζονταν.Ειναι καιρος να ομολογησεις,ποσες κασσετες "εγραψες" απο το δισκο κι αν υπηρχε "υποψια" διαμαντιου στην κεφαλη του πικαπ!:D
- έχει παραγραφεί πλέον :smoke:
 

S

sk4t4

Guest
- έχει παραγραφεί πλέον :smoke:
Ο λαος απαιτει λαικα δικαστηρια,που ελεγε και το ΕΑΜ.:DΑδικα υποψιαστηκα τον Ηλια τον Ασλανογλου οταν του παραπονεθηκα για το χαλι του δισκου και με κοιταζε με μισο ματι.:D
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
849
Reaction score
2.576
Να που,30 χρονια μετα ανεκαλυψα τον υπευθυνο της καταστροφης του δισκου των This Mortal Coil,ενος απο τους πρωτους δισκους μου,που ειχα αγορασει τοτε απο το Happening,καινουριο και original.Οταν τον ακουσα στο σπιτι,το σκρατς "παλευε" με τη μουσικη.Δυστυχως,οι Αγγλικες εκδοσεις δεν σφραγιζονταν.Ειναι καιρος να ομολογησεις,ποσες κασσετες "εγραψες" απο το δισκο κι αν υπηρχε "υποψια" διαμαντιου στην κεφαλη του πικαπ!:D
Μην κατηγορείτε τον Mr Spock, αν πρόκειται για το Filigree & Shadow, κι εγώ που το πήρα σφραγισμένο τα ίδια χάλια είχε (σκρατς) χρειαστηκε να περιμενω την επανεκδοση του 2010 για να το ακουσω χωρις σκρατς (εντωμεταξύ το ειχα ήδη σε cd "καθαρο") :D
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Μια που το έφερε η κουβέντα στα στραβά εισαγωγής, θυμάμαι ένα γράμμα που είχε στείλει στον Ήχο αναγνώστης του περιοδικού, Γιώργος Αστερίου το όνομά του, φοιτητής τότε - και με καλή πέννα, το οποίον γράμμα είχε δημοσιευθεί και προκάλεσε αντιδράσεις από τα δυοτρία μεγάλα αθηναϊκά δισκάδικα που εισήγαγαν δίσκους μαζικά. Πού να είναι άραγε αυτό το παιδί; Ασχολείται ακόμα, ή το έριξε στο ψάρεμα;
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Ο λαος απαιτει λαικα δικαστηρια,που ελεγε και το ΕΑΜ.:DΑδικα υποψιαστηκα τον Ηλια τον Ασλανογλου οταν του παραπονεθηκα για το χαλι του δισκου και με κοιταζε με μισο ματι.:D
- Θα τον δω σήμερα τον Ηλία , θα γίνει ΕΔΕ και θα ενημερωθείς από το συντονιστικό , το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκαλο :vinsent:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Μια που το έφερε η κουβέντα στα στραβά εισαγωγής, θυμάμαι ένα γράμμα που είχε στείλει στον Ήχο αναγνώστης του περιοδικού, Γιώργος Αστερίου το όνομά του, φοιτητής τότε - και με καλή πέννα, το οποίον γράμμα είχε δημοσιευθεί και προκάλεσε αντιδράσεις από τα δυοτρία μεγάλα αθηναϊκά δισκάδικα που εισήγαγαν δίσκους μαζικά. Πού να είναι άραγε αυτό το παιδί; Ασχολείται ακόμα, ή το έριξε στο ψάρεμα;
- ότι πρέπει δηλαδή για on the fly test ενδοτικοτητας & vta :boast:

- τα γουφερ βέβαια την ακούγανε ελαφρώς
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top