Γιατί να πληρώσω τελωνείο;

S

sk4t4

Guest
Αγορασα απο Αυστραλια,απο το ebay,κατι το οποιο κοστισε,με τα ταχυδρομκα,περιπου 85 ευρω.
Λοιπον,εφθασε σημερα και μου ζητουν να πληρωσω 30 ευρω τελωνειο για να το παραλαβω απο το ταχυδρομειο και μου φαινεται παραλογο.Γνωριζει καποιος το πως προεκυψε αυτο και πως πρεπει να αντιδρασω;
 
Last edited by a moderator:



S

sk4t4

Guest
Πολύ σωστή απορία, αφού η Αυστραλία είναι μέλος της Ευρ. Ένωσης.
Πολλες φορες εχω κανει αγορες απο Αυστραλια,αλλα τελωνειο μηδεν.Τωρα,τι εγινε για ενα κουτακι παρομοιων διαστασεων με τα προηγουμενα;
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Πολύ σωστή απορία, αφού η Αυστραλία είναι μέλος της Ευρ. Ένωσης.
Στην Eurovision ομως συμμετεχει!

Αγορασα απο Αυστραλια,απο το ebay,κατι το οποιο κοστισε,με τα ταχυδρομκα,περιπου 85 ευρω.
Λοιπον,εφθασε σημερα και μου ζητουν να πληρωσω 30 ευρω τελωνειο για να το παραλαβω απο το ταχυδρομειο και μου φαινεται παραλογο.Γνωριζει καποιος το πως προεκυψε αυτο και πως πρεπει να αντιδρασω;
Τελωνειο πλεον περνανε σχεδον ολα τα μικροδεματα απο χωρες εκτος ΕΕ, γιατι εμαθαν πολλοι το "κολπο" να αγοραζουν απο ιντερνετ σε χαμηλοτερες τιμες. Το ποσο που σου ζητουν δεν ειναι μικρο, αλλα δεν ειναι και εξωφρενικο. Υπαρχουν και χειροτερα...
 

S

sk4t4

Guest
Μήπως είναι απλά μεταφορικά;
Σταθη,ειναι ολα πληρωμενα.Αν εχω τα ιδια νευρα και αυριο,με βλεπω να τους το...χαριζω,παρα να πληρωσω για να το παραλαβω.>:(
[DOUBLEPOST=1539260074][/DOUBLEPOST]
Στην Eurovision ομως συμμετεχει!



Τελωνειο πλεον περνανε σχεδον ολα τα μικροδεματα απο χωρες εκτος ΕΕ, γιατι εμαθαν πολλοι το "κολπο" να αγοραζουν απο ιντερνετ σε χαμηλοτερες τιμες. Το ποσο που σου ζητουν δεν ειναι μικρο, αλλα δεν ειναι και εξωφρενικο. Υπαρχουν και χειροτερα...
Μπορω ομως να τους πεισω,με καποιο τροπο,π.χ. ανοιγοντας το και δειχνοντας τους το περιεχομενο;Η μηπως η ταριφα "εγραψε" και δε μπορω να κανω τιποτα;
 
Last edited by a moderator:


gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.539
Πού βρίσκεται το ενοχλητικό; Είναι λογικό να πληρώσεις τελωνείο αφού μιλάμε για Αυστραλία, και λογικό και το ποσό. Στο παρελθόν δεν πλήρωνες γιατί δεν ασχολούντο με μικρά πακέτα. Αυτό άλλαξε πριν κάνα χρόνο όπως μου είπαν στα ΕΛΤΑ.
 

S

sk4t4

Guest
Τι να δείξεις; Είναι 15 ευρώ τα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, συν το ΦΠΑ, για το κόστος που αναγράφεται (ή υπολόγισαν) για το πακέτο...

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf
Το θεμα ειναι,αν το κοστος δεν αναγραφεται,πως το υπολογισαν;Εκτος κι αν εχω πεσει σε πολυ μεγαλο χαιεντα-τελωνειακο...
[DOUBLEPOST=1539261395][/DOUBLEPOST]
Πού βρίσκεται το ενοχλητικό; Είναι λογικό να πληρώσεις τελωνείο αφού μιλάμε για Αυστραλία, και λογικό και το ποσό. Στο παρελθόν δεν πλήρωνες γιατί δεν ασχολούντο με μικρά πακέτα. Αυτό άλλαξε πριν κάνα χρόνο όπως μου είπαν στα ΕΛΤΑ.
Το ενοχλητικο ειναι να αγοραζεις κατι μεταχειρισμενο,να πληρωνεις +50% τελωνειο πανω στην καθαρη τιμη αγορας που πληρωσες και με το συνολικο ποσον να αγοραζες κανουριο.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Άντε πες μας τώρα το σημαντικό.
Τι αγόρασες βρε?

μη μου πεις κανένα curious cables usb των 700 ευρώ...
 

S

sk4t4

Guest
Άντε πες μας τώρα το σημαντικό.
Τι αγόρασες βρε?

μη μου πεις κανένα curious cables usb των 700 ευρώ...
Τι "κερατο" ειναι παλι αυτο;Εγω γνωριζω μονο τα "φυσιολογικα" καλωδια.:DΕιπαμε,ειμαι παλιομοδιτης.Εδω,δεν ειχα ποτε κινητο.
Υ.Γ.Αν σου πω,με π.μ.,κουτσομπολη Θεσσαλονικιε,θα μου πιστωσεις το λογαριασμο με το τριανταρι για το τελωνειο;:D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
λοιπον
στρωματακι γιογκα απο αστραλια ...σταλμενο περσι.....δεν ηξεραν το να βαλουν και εβαλαν 1,5 ευρω
αυτο τα ελτα......
η dhl δεματα μεγαλα......απο νεπαλ....με δηλωμενη αξια 25$ .....δεν πληωνω μια......μεχρι τωρα
βεβαια στελνουν σαβουρα.....οχι χαιτεκ προιοντα....και ρωτησα για φορους
και μου ειπαν οτι πλεον τα εκτελωνιζουν μονοι τους = αποφασιζουν τι θα πλαηρωσω
ή 45 ευρω ή 70.....αναλογα με την αξια που θα το κοψουν.........
 

S

sk4t4

Guest
λοιπον
στρωματακι γιογκα απο αστραλια ...σταλμενο περσι.....δεν ηξεραν το να βαλουν και εβαλαν 1,5 ευρω
αυτο τα ελτα......
η dhl δεματα μεγαλα......απο νεπαλ....με δηλωμενη αξια 25$ .....δεν πληωνω μια......μεχρι τωρα
βεβαια στελνουν σαβουρα.....οχι χαιτεκ προιοντα....και ρωτησα για φορους
και μου ειπαν οτι πλεον τα εκτελωνιζουν μονοι τους = αποφασιζουν τι θα πλαηρωσω
ή 45 ευρω ή 70.....αναλογα με την αξια που θα το κοψουν.........
Δυστυχως,αποδεικνυεται οτι καθε περισυ και καλυτερα.Παντως,δε "χτυπαει" καθολου στο ματι.Σιγουρα,καποιος απο εδω μεσα με ρουφιανεψε.:D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
α ...ξεχαστηκα....χερακι πηλινο βουδα , παλι απο αστραλια...πριν μια βδομαδα με ελτα
δεν πλερωσα μια.........
 

S

sk4t4

Guest
α ...ξεχαστηκα....χερακι πηλινο βουδα , παλι απο αστραλια...πριν μια βδομαδα με ελτα
δεν πλερωσα μια.........
Παιζεις με τον πονο μου;Δωρεαν ο βουδας,χαρατσι στο πιο αγνο χομπυ;:D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
χερι........βαση για να καιω αρωματικα στικ......
μεταξυ μας...αλλαξε χομπι αν θες να φερνεις (ξερεις τι).........
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αγορασα απο Αυστραλια,απο το ebay,κατι το οποιο κοστισε,με τα ταχυδρομκα,περιπου 85 ευρω.
Λοιπον,εφθασε σημερα και μου ζητουν να πληρωσω 30 ευρω τελωνειο για να το παραλαβω απο το ταχυδρομειο και μου φαινεται παραλογο.Γνωριζει καποιος το πως προεκυψε αυτο και πως πρεπει να αντιδρασω;
Διάβασε εδώ για μελλοντική χρήση. Εφαρμόζεται πια η απόφαση https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΚΥΑ_ΦΕΚ_4092_201216.pdf
Εκτελωνισμός ΕΛΤΑ https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx
 

S

sk4t4

Guest
Διάβασε εδώ για μελλοντική χρήση. Εφαρμόζεται πια η απόφαση https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΚΥΑ_ΦΕΚ_4092_201216.pdf
Εκτελωνισμός ΕΛΤΑ https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx
Ευχαριστω.Δεν προκειται να υπαρξει μελλοντικη χρηση διοτι,πολυ απλα,ο παθων μαθων και κοινως αν μετα την αυριανη μερα με ξαναδουν...Παντως,υπαρχει παντοτε το σοβαρο ενδεχομενο,το οποιο εξαρταται απο την κουβεντα που θα κανουμε εκει,να "καψω" τα χρηματα που εχω ηδη πληρωσει σε πωλητη και ταχυδρομικα,προκειμενου να μη παρουν ουτε ενα ευρω απο μενα.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ευχαριστω.Δεν προκειται να υπαρξει μελλοντικη χρηση διοτι,πολυ απλα,ο παθων μαθων και κοινως αν μετα την αυριανη μερα με ξαναδουν...Παντως,υπαρχει παντοτε το σοβαρο ενδεχομενο,το οποιο εξαρταται απο την κουβεντα που θα κανουμε εκει,να "καψω" τα χρηματα που εχω ηδη πληρωσει σε πωλητη και ταχυδρομικα,προκειμενου να μη παρουν ουτε ενα ευρω απο μενα.
Ίσως καλύτερα να παραλάβεις το προϊόν και μετά να το επιστρέψεις (έχει 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης). Οπότε θα σου επιστρέψουν τα 80 ευρώ (ο πωλητής) και πιστεύω και τον ΦΠΑ (ο ΕΛΤΑ)!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top