Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ θα έδινα άλλο 1-1,5 ντιμπί στο μπάσο
Ναι, το έβαλα τελικά, ακριβώς τόσο.
Και αλλο τόσο μεταξύ 600-800Hz. Και κούρεμα και λίγο μια κορυφούλα λίγο πάνω απο τα 2000Hz στο δεξί (πράσινο) κανάλι για καλλωπιστικούς λόγους :roflmao:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ο συνδυασμός αυτού του RT 60 και του γραφήματος απόκρισης που έχεις, είναι άριστος. Εύγε! .
τισαι συ βρε, καταστρεπσες το αριστο :roflmao:

.... χρησιμοποιησες χτενα να ισιωσεις το σπαστο μαλλι βλεπω ...οχι το δικο σου :laugh:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δηλαδή αν κάποιος δεν θέλει να ακολουθήσει την καμπύλη που πήρε τη μεγαλύτερη βαθμολογία από άλλους ακροατές αλλά αυτή που του κάθεται στο αυτί του (στην ψυχούλα του βρε παιδί μου) καλύτερα αυτό είναι λάθος;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δηλαδή αν κάποιος δεν θέλει να ακολουθήσει την καμπύλη που πήρε τη μεγαλύτερη βαθμολογία από άλλους ακροατές αλλά αυτή που του κάθεται στο αυτί του (στην ψυχούλα του βρε παιδί μου) καλύτερα αυτό είναι λάθος;
Σωστός ειναι αυτός που δοκίμασε αλλά δεν του άρεσε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάμε παρακάτω:

Να βάλουμε τέσσερα ηχεία στο ταβάνι μετα τα Χριστούγεννα.
Αλλά ποια;
Ίδια με τα surround, aon 3, https://www.goldenear.com/products/aon-series , (ελπίζω πως θα βρει τόπο ο @Μελίδης Μιχάλης να τα στηριξει)
ή
Κατασκευή με χωνευτά Invisa 650 https://www.goldenear.com/products/invisa-series (ο άλλος βορειοβλαμμένος @marios θα επιμεληθεί), μάλλον και με κάποιον φωτισμό γύρω γύρω.

Η ηχητική ομοιομορφία ειναι εξασφαλισμένη.
Ισως το κόστος να ειναι μεγαλύτερο με τα aon3, αλλά ειναι και καλύτερο ηχείο.
Αισθητικά θα φροντίσουμε να είναι και οι δυο επιλογές αποδεκτές.

Οπότε τι προτιμάμε; Το ενταβανωμένο/χωνευτό σε custom κατασκευή, ή το έτοιμο κρεμαστό;
 





Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα έτοιμα κουτιά ειδικά για αυτά εδώ και εξηγώ....
Η χρήση ριμπον προϋποθέτει Κρος υψηλής τάξεως θεωρώ ότι ακόμη και εάν έχει ληφθεί αυτό στα υπόψην στα εντοιχισμένα δε θα είναι ούτε το ίδιο με των κουτιών κυρίως λόγω εργονομίας... .Ουσιαστικά δηλαδή μεγαλύτερη αξιοπιστία ειδικά σε τόσο ευαίσθητες μονάδες αλλά και ποιο ποιοτικό φιλτράρισμα... Υποθέτω φυσικά εδώ...
Και φυσικά η κατασκευή το ένα είναι ηχειο το άλλο μεγάφωνα, φίλτρα με ότι αυτό συνεπάγεται...
 





Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Θα φτάσει μεχρι το 2019 το auro?
Μη λες χαζά, μεγάλος άνθρωπος είσαι...:D
Ούτε που θα το θυμάται κανείς! :p
[DOUBLEPOST=1539364286][/DOUBLEPOST]
Ίδια με τα surround.
Καλά τα λέει ο αποπάνω.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ότι και να λέτε το auro3d καλύπτει τις τρύπες που έχει το ατμος εκεί μπροστά πάντως έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ....
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ότι και να λέτε το auro3d καλύπτει τις τρύπες που έχει το ατμος εκεί μπροστά πάντως έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ....
τωρα κατι τους ειπες !!!....δεν ξερουν απο αυτα αυτοι, υλικο θελουν να εχουν για να ακουνε σε ταινιες κανα κεραυνο καμια βροχη και σε μουσικη αλλανταλων :roflmao:
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top