Rois Acoustics Minoas MKII

Μηνύματα
16
Reaction score
53
Πόσες φορές , τελευταία , έχει τύχει να τελειώσεις μια ακροαση και να νιώθεις ότι το διασκεδασες ?! Να έχεις περάσει καλά , βρε παιδί μου , χωρίς πολλά σχόλια , συν και πλην και δεύτερες σκέψεις ? Κάτι τέτοιο λοιπόν συνέβη σημερα το μεσημέρι , στο στούντιο της solid foundation , στη Καλλιθέα , με την ευκαιρία της ακρόασης του καινούργιου διπόλου ηχείου της γνωστής μας Rois Acoustics . Σχετικά με τον χώρο ακρόασης έχω να σημειώσω την άριστη φιλοξενία , προθυμία και τεχνική κατάρτιση των οικοδεσποτων καθώς και τα κορυφαία συνοδά που πλαισίωσαν τα ηχεία . Σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Μίνωα δεν θα αναφερθώ , καθώς τεχνικά καταρτισμένος δεν είμαι . Υπάρχουν βέβαια πλείστες πληροφορίες σχετικά , οπότε δεν πιστεύω πως κάποιος θα ψάξει και δεν θα βρει . Το προφανές είναι πως τα ηχεία είναι δίπολα , ανοιχτής μπαφλας αν το προτιμάτε και ως τέτοια πρέπει να κριθούν . Λοιπόν , δεν μου έχει ξανασυμβεί, να ακούω ηχείο και νοερά να βρίσκομαι σε ένα live υπόγειο της Νέας Υόρκης ακούγοντας τους μουσικούς από το πρώτο τραπέζι ... Η αμεσότητα και οι δυναμικές του σετ μαζί με μια πρωτόγνωρη αίσθηση του χώρου που προσφέρει είναι ότι πιο κοντινό σε live έχω ακούσει , αδιαφορώντας ωστόσο , επιδεικτικά , για το τεχνοκρατικό κομμάτι της ακρόασης . Αν ψάχνετε για αυστηρά μόνιτορ , τα αυτιά σας αλλού , παρακαλώ . Εδώ το πρώτο λόγο έχουν το συναίσθημα και η ενδοτικότητα. Πληροφορία βεβαίως και θα βρούμε , άφθονη αν μη τι άλλο , αλλά όχι στείρα και αποκομμενη από τη μουσική πράξη . Αντιθέτως θα συμβάλει στην μεγιστοποιηση της συναισθηματικής φόρτισης του ακροατή προς το έργο . Ένα φαινόμενο της σύγχρονης αγοράς είναι να σχεδιάζονται ηχεια που να εξυπηρετούν πρώτιστος το μάρκετινγκ και μετά τον ήχο . Waf (wifes approval factror) και κούρδισμα για αγορά στο δεκάλεπτο , ταλαιπωρούν το σύγχρονο HiFi . Ευτυχώς οι βετεράνοι της Rois δεν μασησανε στο παραμύθι και φτιάξανε ένα ηχείο που του ταιριάζουν γεμάτα τασάκια και μισομπουκαλα ουίσκι για παρέα . Thumbs up ρε παιδιά !
IMG_20181009_144629_HDR.jpg
IMG_20181009_144629_HDR.jpg IMG_20181009_144629_HDR.jpg IMG_20181009_144712_HDR.jpg
IMG_20181009_144629_HDR.jpg
IMG_20181009_144712_HDR.jpg
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Καλησπέρα.
Βρέθηκα και εγώ στο solid foundation για κάποια αγορά που ήθελα να κάνω και είδα τα rois να παίζουν.....
τι καλύτερο λοιπόν από μια απρόσμενη ακρόαση .
Θα συμφωνήσω και εγω με τον προλαλησαντα οτι πρόκειται για ενα εξαιρετικό ηχείο από όλες της άποψης.
το πρώτο που "χορταίνει,, είναι το μάτι με τα τέσσερα επιβλητικά 15ιντζα να στέκουν προστα σου.
Όμως ,πάρα ταύτα ουδέ μια υπερβολή στο μπάσο καθ"όλη την διάρκεια της ακρόασης.
Φοβερή στερεοφωνική εικόνα και διαχωρισμός των οργάνων....
Με τον λαμπατο ενισχυτή που τα συνόδεψε η ατμοσφαίρα ήταν εκπληκτική
το chet του chet baker σε μετέφερε όντως σε live σε υπόγειο στην Νέα Υόρκη.
Η ακρόαση συνεχίστηκε με το ηχείο να στέκεται γερά σε όλο το ακουστικό πρόγραμμα που ακολουθούσε.

Ξανά ένα μπράβο στους τεχνικούς της rois για το ηχείο που προσφέρουν σε αυτή την τιμή.

Η συμπάθεια υπάρχει από παλιά αφού το πρώτο μου ηχείο που αγόρασα πριν από 29 χρονιά ήταν roister...;)
[DOUBLEPOST=1539296119][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα.
Βρέθηκα και εγώ στο solid foundation για κάποια αγορά που ήθελα να κάνω και είδα τα rois να παίζουν.....
τι καλύτερο λοιπόν από μια απρόσμενη ακρόαση .
Θα συμφωνήσω και εγω με τον προλαλησαντα οτι πρόκειται για ενα εξαιρετικό ηχείο από όλες της άποψης.
το πρώτο που "χορταίνει,, είναι το μάτι με τα τέσσερα επιβλητικά 15ιντζα να στέκουν προστα σου.
Όμως ,πάρα ταύτα ουδέ μια υπερβολή στο μπάσο καθ"όλη την διάρκεια της ακρόασης.
Φοβερή στερεοφωνική εικόνα και διαχωρισμός των οργάνων....
Με τον λαμπατο ενισχυτή που τα συνόδεψε η ατμοσφαίρα ήταν εκπληκτική
το chet του chet baker σε μετέφερε όντως σε live σε υπόγειο στην Νέα Υόρκη.
Η ακρόαση συνεχίστηκε με το ηχείο να στέκεται γερά σε όλο το ακουστικό πρόγραμμα που ακολουθούσε.

Ξανά ένα μπράβο στους τεχνικούς της rois για το ηχείο που προσφέρουν σε αυτή την τιμή.

Η συμπάθεια υπάρχει από παλιά αφού το πρώτο μου ηχείο που αγόρασα πριν από 29 χρονιά ήταν roister...;)
v.jpg
viber ima.jpg
vibe.jpg
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Αν ψάχνετε για αυστηρά μόνιτορ , τα αυτιά σας αλλού , παρακαλώ . Εδώ το πρώτο λόγο έχουν το συναίσθημα και η ενδοτικότητα. Πληροφορία βεβαίως και θα βρούμε , άφθονη αν μη τι άλλο , αλλά όχι στείρα και αποκομμενη από τη μουσική πράξη . Αντιθέτως θα συμβάλει στην μεγιστοποιηση της συναισθηματικής φόρτισης του ακροατή προς το έργο . Ένα φαινόμενο της σύγχρονης αγοράς είναι να σχεδιάζονται ηχεια που να εξυπηρετούν πρώτιστος το μάρκετινγκ και μετά τον ήχο . Waf (wifes approval factror) και κούρδισμα για αγορά στο δεκάλεπτο , ταλαιπωρούν το σύγχρονο HiFi . Ευτυχώς οι βετεράνοι της Rois δεν μασησανε στο παραμύθι και φτιάξανε ένα ηχείο που του ταιριάζουν γεμάτα τασάκια και μισομπουκαλα ουίσκι για παρέα .
Καλημέρα!

Κάτσε, γιατί μπερδεύτηκα:

Το α.α. "δίπολο" δεν είναι ούτε "αυστηρό μόνιτορ", αλλά ούτε και "θύμα του marketing για να χρωματίζει τον ήχο".

Παρ'όλα αυτά, αυτό το ηχείο (επαναλαμβάνω, χωρίς να χρωματίζει τον ήχο), "μετατρέπει" τον χώρο σου σε "υπόγειο λαϊβάδικο στην Νέα Υόρκη" και του "ταιριάζουν γεμάτα τασάκια και μισομπούκαλα ουίσκια".

Φαντάζομαι λοιπόν τι θα γινόταν, αν τον χρωμάτιζε κιόλας!!!

Off topic:
Κάτι μου λέει ότι το επόμενο "χιπστεράδικο τρεντ" μετά το "βινύλιο" θα είναι τα "δίπολα", τα "full range" και οι λαμπάτοι με "σοβιετικές λάμπες" και σε κάμποσο καιρό θα διαβάζουμε "παρουσιάσεις" στην LIFO, στην Athens Voice και στο Popaganda! (κάτι σαν τις βέσπες, βρε παιδί μου).
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απ' 'οτι καταλαβαίνω από την περιγραφή του φίλου και από την εμπειρία μου με τετοιου τύπου υλοποιήσεις, είναι οτι η αίσθηση live συνίσταται σε μια αμεσότητα που προκύπτει από τον παλμό, το καθαρό kick καθώς και τα σώματα μεγάλης κλίμακας που βγάζουν εν γένει τα μεγάλα μεγάφωνα, καθως και τα δυναμικά "ευκολου" ηχείου υψηλής ευαισθησίας και όχι σε κάποιο είδος χρωματισμού.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Προσωπικά τα έχω ακούσει, ορμώμενος καθαρά από περιέργεια να ακούσω πως μπορεί ένα ηχείο με 2 15" woofer κ αντίσταση 10ohm, και ευαισθησία 96db, να ακούγεται..
Καθόσον λάτρης των μεγάλων κώνων 15" σε όλη αυτή τη διαδρομή έχω επιδιώξει κ έχω ακούσει πολλά ηχεία με woofer 15" όπως Pioneer, Jbl, Celestion, Cerwin Vega, B & W, Sansui κλπ.
Εχοντας ακούσει τέλη δεκαετίας '80 το μεγαλύτερο μοντέλο (σε woofer εννοώ) της Roister, το θρυλικό LS-180 με το woofer 12", δεν σας κρύβω ότι καιγόμουν να ακούσω τα 15".
Θα μπορούσα να πώ πολλά περιγράφοντας την έκπληξη που αποκόμισα ακούγοντας τον Minoa.
Νομίζω καλύτερη περιγραφή απο τον "Bullrogue" δεν θα πετύχω..
Θα πώ ότι πήγα προετοιμασμένος καθότι από παλιά είχα ακούσει κ είχα στην κατοχή μου ηχεία Roister, και όλα μα όλα με είχαν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.
Οπότε ήταν απολύτως λογικό όλη αυτή η συσσωρευμένη τεχνογνωσία όλων αυτών των ετών από την Roister και ιδιαίτερα μετά τα πρώτα δίπολα τέλη της δεκαετίας του 90 (αν θυμάμαι καλά), δεν θα μπορούσε παρά να λειτουργήσει ευεργετικά για την μετέπειτα αναγέννηση της ώς Rois Acoustics.
Eύχομαι η Rois Acoustics να έχει την ίδια ή αντίστοιχα μεγάλη επιτυχία σε πωλήσεις όπως ο πρόγονος της η Roister, γιατί το αξίζει..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κάτσε, γιατί μπερδεύτηκα:

Το α.α. "δίπολο" δεν είναι ούτε "αυστηρό μόνιτορ", αλλά ούτε και "θύμα του marketing για να χρωματίζει τον ήχο".
Μη μιλάς εσύ, έχεις χεσμένη τη φωλιά σου, ενεργά λέμε, χροιές στα ATC λες, άσε μας ήσυχους! :p

Πονηρές επιλογές και συνδυασμοί από την rois, με μπόλικη γνώση στο υπόβαθρο.
Είμαι βέβαιος ότι αυτός ο συνδυασμός των ενισχυτικών κι ηχείων, παίζει καλύτερα από πολλούς άλλους πιθανούς συνδυασμούς αμφότερων. Δύσκολα μονοπάτια αναπαραγωγής, με συγκεκριμένα σαφή προτερήματα, τα οποία αν αναδεικνύονται επαρκώς, καλύπτουν κάθε μειονέκτημα. Ένα από τα προτερήματα είναι η μικρή δυναμική συμπίεση, τα άνετα αναπαραγώμενα δυναμικά, πράγμα που αποτελεί το δυσκολότερο κομμάτι στην αναπαραγωγή, κι αν επιτευχθεί φέρνει μνήμες ασυμπίεστου λάιβ ακούσματος.
 








costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Βρε παιδια, σας αρεσει οπτικως αυο το πραμα? σα να το βαψε με λαδομπογια ο μπαρμπα Πατροκλος της γειτονιας ειναι!
5800 γιατι??
Λίαν επιεικώς, απαράδεκτο.
Λαδομπογιά σε σκατουλί.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μήπως να αρχίσουμε με το τι είναι εύκολο ηχείο και τι όχι;
Λέω εγώ τώρα...
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ενδιαφέρον ηχείο από μια καλή ελληνική εταιρεία.
Η κατασκευή της καμπίνας φαίνεται σχετικά απλή. Ουσιαστικά ένας ξύλινος σκελετός στήριξης των μεγαφώνων. Πιθανά να είναι εύκολο to DIY. Δεν ξέρω το crossover αν έχει δυσκολίες και πόσο είναι επίσης το κόστος των μεγαφώνων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η κατασκευή της καμπίνας φαίνεται σχετικά απλή. Ουσιαστικά ένας ξύλινος σκελετός στήριξης των μεγαφώνων.
Όχι όχι, δεν είναι τόσο απλό το θέμα, ίσα ίσα έχει σημαντικά προβλήματα, που τα έχουν επιλύσει αρκετά επιτυχώς, όπως φαίνεται στις μετρήσεις του Σταμ.

Έχει πολύ γνώση η κατασκευή της "μη καμπίνας", όπως και κάθε καμπίνας, που δεν είναι απλά ένα κουτί με τρύπες..
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Όχι όχι, δεν είναι τόσο απλό το θέμα, ίσα ίσα έχει σημαντικά προβλήματα, που τα έχουν επιλύσει αρκετά επιτυχώς, όπως φαίνεται στις μετρήσεις του Σταμ.

Έχει πολύ γνώση η κατασκευή της "μη καμπίνας".
Ναι το φαντάζομαι ότι έχει σχεδιαστεί προσεκτικά. Εννοούσα ότι "αντιγράφεται" εύκολα από κάποιον που θέλει να κάνει ένα παρόμοιο ηχέιο, γιατί δεν έχει την πολυπλοκότητα μιας κλειστής καμπίνας. Μετράς τις διαστάσεις και είσαι οκ.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Βρε παιδια, σας αρεσει οπτικως αυο το πραμα? σα να το βαψε με λαδομπογια ο μπαρμπα Πατροκλος της γειτονιας ειναι!
5800 γιατι??
Στο site της εταιρείας αναφερει:Τέλος, θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι τα ηχεία μας είναι χειροποίητα οπότε κάθε ζευγάρι τους είναι μοναδικό, γεγονός που μας παρέχει την ευελιξία να το παράγουμε, κατόπιν παραγγελίας, στο χρώμα και την απόχρωση που επιθυμείτε ώστε να δέσει αρμονικά με το χώρο σας.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top