Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Το δάπεδο αυτή τη στιγμή έχει το χρώμα του...τσιμέντου!:D
Αν δεν έχει κάνει κάποια πρόβλεψη το team που είναι υπεύθυνο για την μελέτη για το πάτωμα το πολύ πολύ κάνε το βιομηχανικό κοινώς αστό όπως είναι :wink: Άντε ρίξτε κανένα μαστόρι με τριβείο να το κάνει πένα. Εξάλλου μοκέτα θα βάλεις

Αντίθετα, φαίνεται να έχει πολύ "ισορροπημένη" αντανάκλαση. Σαφώς "σπάει" η πολύ αντανάκλαση μιας ευθείας επιφάνειας, αλλά όχι τόσο ώστε να ακούγεται ανησυχητικά "νεκρή" (ηχητικά).

Μάλλον τελικά κάτι ξέρουν αυτοί που τις βάζουν.. ;)

Ίσως θα έπρεπε να τους μιμηθούμε χωρίς πολλά πολλά.. :p
Αυτό ακριβώς +1.000
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Αν δεν έχει κάνει κάποια πρόβλεψη το team που είναι υπεύθυνο για την μελέτη για το πάτωμα το πολύ πολύ κάνε το βιομηχανικό κοινώς αστό όπως είναι :wink: Άντε ρίξτε κανένα μαστόρι με τριβείο να το κάνει πένα. Εξάλλου μοκέτα θα βάλεις.
Έχει γίνει ήδη. Έπεσε τσιμέντο, τρίφτηκε, έπεσε από πάνω ισοπεδωτικό πρόσθετο (self levelling compound) και τρίφτηκε ξανά. Πιο flat δεν γίνεται!:dance:

Στα υπόλοιπα θα απαντήσω αύριο.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Έχει γίνει ήδη. Έπεσε τσιμέντο, τρίφτηκε, έπεσε από πάνω ισοπεδωτικό πρόσθετο (self levelling compound) και τρίφτηκε ξανά. Πιο flat δεν γίνεται!:dance:

Στα υπόλοιπα θα απαντήσω αύριο.
To φαντάστηκα η ομάδα πίσω από τον σχεδιασμό του project ξέρει τι πρότεινε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Τολμώ πάντως να πω, και από την όση μικρή ιδία χρήση έχω, ότι η διάτρητη (ηχοαπορροφητική) γυψοσανίδα, δεν δείχνει να είναι τόσο πια "ηχοαπορροφητική" όσο ίσως νομίζουμε.

Αντίθετα, φαίνεται να έχει πολύ "ισορροπημένη" αντανάκλαση. Σαφώς "σπάει" η πολύ αντανάκλαση μιας ευθείας επιφάνειας, αλλά όχι τόσο ώστε να ακούγεται ανησυχητικά "νεκρή" (ηχητικά).

Μάλλον τελικά κάτι ξέρουν αυτοί που τις βάζουν.. ;)

Ίσως θα έπρεπε να τους μιμηθούμε χωρίς πολλά πολλά.. :p

Εσύ ντιζη, που γυρνάς εκεί μέσα με τις γυψοσανίδες αυτές, πως σου ακούγεται ο χώρος; Ζωντανός ηχητικά, ή "μουντός"; Καταλαβαίνεις υποθέτω τι εννοώ..
Έχω μια εντύπωση ότι διάτρηση γυψοσανίδα, στην περίπτωση του χώρου μου, συνδυαζόμενη με τα υπόλοιπα υλικά και με τις κλίσεις που δόθηκαν, προκαλεί περίσσοτερη διάχυση και λιγότερη αντανάκλαση. Δνε ξέρω, υποθέσεις κάνω.
[DOUBLEPOST=1543388990][/DOUBLEPOST]
To φαντάστηκα η ομάδα πίσω από τον σχεδιασμό του project ξέρει τι πρότεινε.
Βασικά, η εν λόγω περιποίηση του πατώματος ήταν προβλεπόμενη στα κατασκευαστικά σχέδια - ο μηχανικός ακουστικής και το συνεργείο απλώς την επαίνεσαν. :)
[DOUBLEPOST=1543389056][/DOUBLEPOST]
Σε πολύ μικρούς χώρους το επιθυμητό RT60 ειναι χαμηλότερα, κάπου υπάρχει τύπος που το υπολογίζει.
Στη "Βίβλο" του Toole, ίσως; Θα με ενδιέφερε να τον δω.

Πάντως, επειδή γίνεται, δικαιολογημένα, πολύς λόγος για τις ιδανικές τιμές του RT60, θέλετε να πείτε ότι εάν π.χ. το RT60 του χώρου μου είναι ελάχιστα εκτός των προδιαγραφών της AES/EBU, όταν θα ακούω την κραυγή του Tom Araya δεν θα πορώνομαι;:lol::lol::lol:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Έχω μια εντύπωση ότι διάτρηση γυψοσανίδα, στην περίπτωση του χώρου μου, συνδυαζόμενη με τα υπόλοιπα υλικά και με τις κλίσεις που δόθηκαν, προκαλεί περίσσοτερη διάχυση και λιγότερη αντανάκλαση.
Άσε τι προκαλεί, αυτά είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, άλλο σε ρώτησα.:D
Μάλλον δεν έχεις ιδέα ε; :p:p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Άσε τι προκαλεί, αυτά είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, άλλο σε ρώτησα.:D
Μάλλον δεν έχεις ιδέα ε; :p:p
Εννοείται ότι δεν έχω ιδέα ρε φίλε! Δεν το έκρυψα ποτέ. Για αυτό άλλωστε πληρώνω κάποιον που έχει ιδέα για να φτιάξει το χώρο και δεν το κάνω μόνος μου.;)
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ενα υβριδικο helmoholtz πανελ που ειναι και δεν ειναι...ποιο εξιδικευμενη θα μπορουσε να ηταν slat resonator με συγκεκριμενο μοτιβο αλλα και ποιο απαιτητικο κατασκευαστικα,ανακλαστικα περιπου το ιδιο...
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Τώρα να κάνει την πράξη ο ντίζης, να μας πει τι προβλέπουν για τα κυβικά του.
Απλή αριθμητική, ε; :p
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Μηπως λες αυτό:
View attachment 111238
Είσαι τσίφτης! Απορία: στον τύπο, όπου V είναι τα κυβικά μέτρα του χώρου και V0= 100, σωστά;


τοιχους θα βαλεις διακοσμηση? φωτισμος?
Στους τοίχους, όχι, δεν έχω σκέψεις για διακόσμηση - στην παρούσα φάση. Στο μέλλον, βλέπουμε. Για τον φωτισμό τα είπα πιο πάνω (πίσω): 3 dimmable spot lights στον αριστερό τοίχο από τη θέση ακρόασης και ένα κρεμαστό φωτιστικό μπροστά από τη δισκοθήκη.

Τώρα να κάνει την πράξη ο ντίζης, να μας πει τι προβλέπουν για τα κυβικά του.
Απλή αριθμητική, ε; :p
Απλή αριθμητική, ναι. Για πες μου αυτό: Πώς μετράω τις διαστάσεις του δωματίου, τη στιγμή που υπάρχουν διαφορετικές αποστάσεις λόγω κλίσεων των γυψοσανίδων; Επίσης, λαμβάνω υπόψη τις διαστάσεις του χώρου πριν ή μετά τις επενδύσεις - οπότε επιστρέφουμε στο προηγούμενο ερώτημα. Εάν λάβω υπόψη τις διαστάσεις πριν τις επενδύσεις, είναι εύκολο να τις βρω και να κάνω τις πράξεις.

Ας βαλουμε και τα λινκ. Μπορει καποιος να θελει να διαβασει και τα υπολοιπα.
Ωραια είναι, τα βασικα.
https://tech.ebu.ch/docs/tech/tech3276.pdf
https://tech.ebu.ch/docs/tech/tech3276s1.pdf
:thumbsup:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Απλή αριθμητική, ναι. Για πες μου αυτό: Πώς μετράω τις διαστάσεις του δωματίου, τη στιγμή που υπάρχουν διαφορετικές αποστάσεις λόγω κλίσεων των γυψοσανίδων; Επίσης, λαμβάνω υπόψη τις διαστάσεις του χώρου πριν ή μετά τις επενδύσεις - οπότε επιστρέφουμε στο προηγούμενο ερώτημα. Εάν λάβω υπόψη τις διαστάσεις πριν τις επενδύσεις, είναι εύκολο να τις βρω και να κάνω τις πράξεις.


:thumbsup:
όπως επίσης θα πρέπει να υπολογίσεις και την καμπυλότητα που προσδίδει η χωροχρονική συνέχεια δια μέσου του βαρυτικού πεδίου της Γης σε συνάρτηση με τον κβαντικό ορίζοντα:lol::roflmao:

πάρε τηλ τον μηχανικό καλέ...θα τα έχει βγάλει το πρόγραμμα:p:roflmao:
 

Μηνύματα
868
Reaction score
3.001
Χωρίζεις το χώρο σε γνωστά σχήματα,βρίσκεις το καθένα ξεχωριστά και μετά βγάζεις το άθροισμα του όγκου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top