Klipsch Greek club

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Kalh Χρονιά!

Ο αη Βασίλης μου έφερε κι εμενα τον 1502 (συστημα: denon avr 4100, svs pb4000 4χRP-160m, rp-450c). Τον σύνδεσα, έτρεξα τον οδυσσέα, ελυσα το πρόβλημα θορυβου γειωσης και άρχισα να ακουω μουσικη και να βλέπω ταινίες.

Εντυπώσεις; Θετικότατες. Εννοείται παίζει πολύ πιο δυνατά και καθαρά. Στάθμες κλαμπ εύκολα σε 60 τμ ενιαίου χώρου με στερεοφωνία και όγκος. Ήχος που νομίζεις ότι βγαίνει απο μεγαλύτερο ηχείο. Κι εδώ προκύπτει το ερώτημα: Γνωρίζω ότι για τον χώρο μου ιδανικά θα χρειαζόμουν ηχεία δαπέδου, με δύο οκτάιντζα για τα δύο μπροστινά. Μήπως όμως θα ήταν υπερβολή....; Δεν νιώθω να μου λείπει όγκος ή δύναμη πλέον (και λόγω ημερών πήγα σε κλάμπια με τσίτα γκάζια στα ηχεία άρα έχω μέτρο σύγκρισης)....

(και το pb-4000 ειναι ίσως λιγο υπερβολή σε συνδυασμό με τα ηχεία βάσης αλλά πολυ το απολαμβάνω!)

Δεν ξέρω... Θα ήθελα να άκουγα απο κάποιο σύστημα με κλιπσ δαπέδου και ισχυρούς τελικούς για να έπαιρνα μια ιδέα.... Αλήθεια, μένει κανείς συναγωνιστής στα Χανιά;

Πάντως άξιζε μέχρι και το τελευταίο ευρώ ο crown! Και επειδή είμαι ασχολουμαι και επαγγελματικά (ως μουσικός/μπουζουξης) με τη μουσική, έχω και τον τελικό έτοιμο, κονσόλα και ηχεία μονο μου λείπουν!
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
...Δεν ξέρω... Θα ήθελα να άκουγα απο κάποιο σύστημα με κλιπσ δαπέδου και ισχυρούς τελικούς για να έπαιρνα μια ιδέα....
Παλιότερα που ασχολιόμουν με Klipsch πάντα τα μεγαλύτερα μοντέλα μου άρεσαν περισσότερο. Τα πρώτα RF7 και τα Cornwall ΙΙΙ, τα συγκεκριμένα τα προτιμούσα για ροκ μουσική από τα Klipschorn το οποίο μου αρέσει και αυτό. Διαβάζω ότι τα νέα μοντέλα δε φωνάζουν τόσο όπως τα προηγούμενα οπότε αν μπορείς να ακούσεις γιατί όχι. Υπάρχει ζωή όμως και εκτός Klipsch...

Για τον Crown συμφωνώ, τον έχω ένα χρόνο. Αντίστοιχο παράδειγμα ότι υπάρχει ζωή εκτός από τις κλασικές συνταγές.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Υπάρχει ζωή όμως και εκτός Klipsch...
Δεν διαφωνώ! Απλά θα ήθελα ιδανικά να άκουγα κλιπς για να είναι πιο άμεση η σύγκριση, για αυτό αναφέρομαι πάλι σε κλιπς αλλά μεγαλύτερο. Άλλωστε, αν δεν παινέψεις το σπιτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!!!! :)

Αν μου δοθεί η ευκαιρία να ακούσω ηχεία δαπέδου οδηγούμενα απο πολλά βατ, ε, δεν νομίζω να πω όχι επειδη δεν ειναι κλιπς! :)
 

A

amoustakas

Guest
Διαβάζω ότι τα νέα μοντέλα δε φωνάζουν τόσο όπως τα προηγούμενα οπότε αν μπορείς να ακούσεις γιατί όχι.
Εδώ αναφέρεται πάντως στο συμπέρασμα του review για τα RP-8000f ότι δεν είναι κατάλληλα για ακρόαση από κοντά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν ακουσεις ενα rf7
με 200-400-600 βατ
απο ενισχυτεες του ιδιους κατασκευαστη......
μαλλον τα 200 θα τα θεωρησεις σκουπιδια........στα 400 σοβαρευει......
στα 600 ειναι αλλο ηχειο........αν ακουσεις και κανα κιλοβατακι .....πας φαρμακειο.........
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
...στα 600 ειναι αλλο ηχειο........αν ακουσεις και κανα κιλοβατακι .....πας φαρμακειο.........
Οικονομικά δεν είναι δύσκολο όπως παλιότερα με τους ΑΒ τάξης ενισχυτές, ειδικά όταν υπάρχει ο ένας ενισχυτής, με άλλον έναν bridged 1 x 1050 W / 8 Ohm
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Kalh Χρονιά!

Ο αη Βασίλης μου έφερε κι εμενα τον 1502 (συστημα: denon avr 4100, svs pb4000 4χRP-160m, rp-450c). Τον σύνδεσα, έτρεξα τον οδυσσέα, ελυσα το πρόβλημα θορυβου γειωσης και άρχισα να ακουω μουσικη και να βλέπω ταινίες.

Εντυπώσεις; Θετικότατες. Εννοείται παίζει πολύ πιο δυνατά και καθαρά. Στάθμες κλαμπ εύκολα σε 60 τμ ενιαίου χώρου με στερεοφωνία και όγκος. Ήχος που νομίζεις ότι βγαίνει απο μεγαλύτερο ηχείο. Κι εδώ προκύπτει το ερώτημα: Γνωρίζω ότι για τον χώρο μου ιδανικά θα χρειαζόμουν ηχεία δαπέδου, με δύο οκτάιντζα για τα δύο μπροστινά. Μήπως όμως θα ήταν υπερβολή....; Δεν νιώθω να μου λείπει όγκος ή δύναμη πλέον (και λόγω ημερών πήγα σε κλάμπια με τσίτα γκάζια στα ηχεία άρα έχω μέτρο σύγκρισης)....

(και το pb-4000 ειναι ίσως λιγο υπερβολή σε συνδυασμό με τα ηχεία βάσης αλλά πολυ το απολαμβάνω!)

Δεν ξέρω... Θα ήθελα να άκουγα απο κάποιο σύστημα με κλιπσ δαπέδου και ισχυρούς τελικούς για να έπαιρνα μια ιδέα.... Αλήθεια, μένει κανείς συναγωνιστής στα Χανιά;

Πάντως άξιζε μέχρι και το τελευταίο ευρώ ο crown! Και επειδή είμαι ασχολουμαι και επαγγελματικά (ως μουσικός/μπουζουξης) με τη μουσική, έχω και τον τελικό έτοιμο, κονσόλα και ηχεία μονο μου λείπουν!
Αν ποτέ έρθεις προς τη πρωτεύουσα των Κυκλάδων Σύρο στείλε ένα μνμ να ακούσεις με crown και svs pb13 ultra τα rp280
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Αν ποτέ έρθεις προς τη πρωτεύουσα των Κυκλάδων Σύρο στείλε ένα μνμ να ακούσεις με crown και svs pb13 ultra τα rp280
Αν ποτέ έρθεις προς τη πρωτεύουσα των Κυκλάδων Σύρο στείλε ένα μνμ να ακούσεις με crown και svs pb13 ultra τα rp280

Νικο ακομα δεν τα ακουσα εγω που ειμαστε 2 πορτες διπλα..:gotcha::gotcha:
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
εν τω μεταξυ σημερα ρυθμισα κρος στα 100 hz gia na μην ζοριζονται τα woofer και αρχισα να ανεβαζω ενταση, σε ροκ κοματια απο spotify. Ο κραουν στην υψηλη ευαισθησια και στο τέρμα. Σταμάτησα όταν άρχισαν να κοκκινιζουν οι ενδειξεις του. Τα ηχεία νομιζω την πάλευαν, σε σημείο που αν ειχα πιο δυνατό ενισχυτη θα παίζαν ακόμα πιο δυνατά.... Εφτασε στο 85/98 του denon η ένταση....

Βέβαια τα εχει ρυθμίσει στα -8 db o Οδυσσέας. Και τα πέντε ηχεία ειναι στο μείον. Νομίζω -8 τα R L, -6 το C και -4 τα πίσω. Να τα πειράξω ή δεν θα κερδίσω κάτι;
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
100 w rms/500 w peaks και
175 w rms/700 w peaks.
Μεχρι ποσα w ενισχυτη αντεχει το καθενα απο τα παραπανω;
Αξιζει οντως η αγορα ενος crown;;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εν τω μεταξυ σημερα ρυθμισα κρος στα 100 hz gia na μην ζοριζονται τα woofer και αρχισα να ανεβαζω ενταση, σε ροκ κοματια απο spotify. Ο κραουν στην υψηλη ευαισθησια και στο τέρμα. Σταμάτησα όταν άρχισαν να κοκκινιζουν οι ενδειξεις του. Τα ηχεία νομιζω την πάλευαν, σε σημείο που αν ειχα πιο δυνατό ενισχυτη θα παίζαν ακόμα πιο δυνατά.... Εφτασε στο 85/98 του denon η ένταση....

Βέβαια τα εχει ρυθμίσει στα -8 db o Οδυσσέας. Και τα πέντε ηχεία ειναι στο μείον. Νομίζω -8 τα R L, -6 το C και -4 τα πίσω. Να τα πειράξω ή δεν θα κερδίσω κάτι;

εισαι στο δρομο του κλασικου.........
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
oχι.....ετσι.....απλα
hate the player not the game.........
οταν αρχιζεις και πειραζεις και μετα ακους ......συνηθως ειναι θεμα χρονου να δεις τι εχανες.....................
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
...Αξιζει οντως η αγορα ενος crown;;
Σήμερα αξίζει περισσότερο παρά ποτέ αν και αναφέρομαι γενικότερα για χαμηλού κόστους και κυρίως Class D ενισχυτές. Συγκεκριμένα για τους Crown, τους είχα στο μάτι από την εποχή των Κ1 & Κ2 15 χρόνια πριν, με τιμή στο χιλιάρικο δεν ήταν φθηνοί αλλά ήταν φθηνότεροι από τους ''high end". Με τη νέα τεχνολογία και Ασιατική κατασκευή είναι πανάλαφροι, δε ζεσταίνονται και το κόστος απόκτησης είναι χαμηλό. Αν συνυπολογίσεις ότι στο μήνα μπορείς να τον επιστρέψεις δε βλέπω το λόγο κάποιος να μη πειραματιστεί.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Μαλιστα.λυστε μου και την απορια σχετικα με τα watt.
100 w rms/500 w peak
175 w rms/700 w peak
Μεχρι ποσα watt σηκωνει το καθε ζευγαρι δηλαδη;
 
Last edited:

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Na ρωτησω και κατι αλλο, προς οσους εχουν av ενισχυτες κι οχι απαραιτητα klipsch. Ακουτε στο pure direct παντα; Απο οτι καταλαβαινω, στο pure direct, δεν περναει απο ισοσταθμιση, αυτη ππου κανει αυτοματα ο καθε ενισχυτης,σωστα;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Σωστά, κυρίως χρησιμοποιούμε τον τρόπο αυτόν ακρόασης μουσικών αρχείων, για όσο το δυνατόν πιο φυσικό αποτέλεσμα.
Πιστεύω απαραίτητο και πολύ χρήσιμο στοιχείο για έναν av.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.636
New Σωστά, κυρίως χρησιμοποιούμε τον τρόπο αυτόν ακρόασης μουσικών αρχείων, για όσο το δυνατόν πιο φυσικό αποτέλεσμα.
Πώς θα είναι πιό φυσικό αφού θα παίζει όπως να 'ναι; Είναι προτιμότερες ηχητικά οι παραξενιές του χώρου του καθενός απο την ισοστάθμιση;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Το θέμα των παραμετροποιήσεων μας έχει απασχολήσει πολύ και άκρη δεν βγάζουμε.
Πολλές φορές έχω αναφέρει (προσωπική δηλαδή εκτίμηση, στον χώρο μου και με τα μηχανήματά μου) ότι προτιμώ αυτόν τον τρόπο ακρόασης από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο παραμετροποίησης. Μου φαίνεται πιο φυσικό το αποτέλεσμα, ακόμη και σε πολυκάναλο φορμάτ.
Οι περισσότεροι έχετε άλλη γνώμη, όμως όσο και να προσπαθήσω, πάντα στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγω. Και όχι μόνο με τον Μαραντζ.....
Παρακαλώ δε κάποιον με αντίθετη άποψη να κάνει τον κόπο να περάσει από τον χώρο μου, για του λόγου το αληθές.

Μπορεί να φταίει σε αυτή την περίπτωση η επιλογή των ηχείων μου, τι να πω.
[DOUBLEPOST=1547118616][/DOUBLEPOST]Όμως και μια άλλη απορία,
Αφού είναι έτσι όπως το θέτετε (και δίκαιο έχετε), ποιος είναι ο λόγος αυτής της επιλογής! Και μάλιστα υπάρχει σε όλες τις προτάσεις της κάθε εταιρείας, από την φθηνότερη έως την ακριβότερη επιλογή, σε όλες τις εταιρείες....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.313
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top