Cooling system for Marantz


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κοίτα..δεν είναι τυχαίο νομίζω που στις φωτογραφίες που το απεικονίζουν είναι πάνω σε marantz. :p:)


Πέραν της πλάκας,σίγουρα θα κάνει καλή δουλειά!Δεν ξέρω από θόρυβο βέβαια γιατί βλέπω 3 fans να έχει.
Κάποια μέλη εδώ έχουν βάλει σκέτα fans υπολογιστών.Αν δε σε νοιάζει η εμφάνιση μπορείς να πάρεις ιδέες!
Στείλε κανά pm στον @ankokdog

ankokdog.jpg
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Έχω πάρει σε φίλο χωρίς πρόσβαση το μεγάλο με τους τρεις ανεμιστήρες και τον ηλεκτρονικό θερμοστάτη και έχω στην κατόχων μου το μικρό με τους δυο ανεμιστήρες και τον απλό θερμοστάτη.
Ψυχουν αποτελεσματικά τελικούς ενισχυτές χωρίς φασαρία.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Είχα σκεφτεί και εγώ να το αγοράσω γιατί πυρώνει αρκετά αλλά πείρα τα 2 πιο απλά 12αρια fun που είχα στο μαγαζί με λίγες στροφές για να κάνει push pull με τους ενσωματωμένους που έχει από κάτω, τα ένωσα με ένα 12v μετασχηματιστή και πραγματικά είναι κρύος εντελώς όσο και να δουλεύει. έβαλα και 4 λαστιχένια ποδαράκια για να μη συντονίζουν και με 15 euro για κάποιον που θα τα αγοράσει έκανα φανταστική δουλειά.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
13
Έχουμε πάρει το AIRCOM T8 από Amazon Γερμανίας μαζί με φίλο VALE2000 και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι. Μπορείς να το ρυθμίσεις να είναι σε Standby Mode και να ενεργοποιείτε σε συγκεκριμένη θερμοκρασία. Το μηχανάκι έχει τρομερές δυνατότητες. Από τότε που το βάλαμε ησυχάσαμε από θέματα θερμοκρασίας. Το έχω βάλει πάνω σε Onkyo και ο φίλος σε Marantz και παίζουμε μόνιμα με κλειστό ντουλάπι.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εχω τον ντενον σε ραφι που χωραει ισα ισα, οτι χειρότερο δλδ. Εβαλα δυο ανεμιστηρακια υπολογιστή πισω, κολλημενα στην "οροφη" του ραφιου. Δουλευει απροβληματιστα το συστημα παρα την κακη θέση στην οποια βρίσκονται τα ανεμιςτηρακια.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Απλα αγοραζεις μια καλη βαση (δυνατο ανεμιστηρα και μεταλλικη) για λαπτοπ και την βαζεις αναποδα πανω απο τον ενισχυτη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Απλα αγοραζεις μια καλη βαση (δυνατο ανεμιστηρα και μεταλλικη) για λαπτοπ και την βαζεις αναποδα πανω απο τον ενισχυτη.
ο δυνατός ανεμιστήρας δίνει και παραπάνω σκόνη;)

μην γινόμαστε υπερβολικοί...
δεν είναι ψύκτρα cpu :p
μια ροή παραπάνω χρειαζόμαστε...;)

+ όχι ανάποδα

ο θερμός αέρας πάει προς τα πάνω....να ρουφάει θέλουμε
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Απλα αγοραζεις μια καλη βαση (δυνατο ανεμιστηρα και μεταλλικη) για λαπτοπ και την βαζεις αναποδα πανω απο τον ενισχυτη.
το αντίθετο θέλει. μικρή ροή όπως έγραψα πιο πάνω τα πιο αδύναμα που θα βρεις.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Δεν θα αγόραζα με τίποτα μεταχειρισμένο ενισχυτή αν γνώριζα οτι δούλευε με ανεμιστήρια γύρω του. :party:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν θα αγόραζα με τίποτα μεταχειρισμένο marantz αν γνώριζα οτι δούλευε με ανεμιστήρια γύρω του. :party:
sta @@ μας:cry::cry::cry::lol:
μόνο yamaha ψωνίζεις πλέον αφού:p
 
Last edited:

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
οι ενισχυτες εχουν και στην κατω πλευρα αλλα και στα πλαινα τρυπες,οποτε ο αερας θα φευγει ετσι και αλλιως.Θα συμφωνησω οτι πιο σωστο ειναι να ειναι απο κατω η βαση,αλλα οι συνηθισμενες βασεις δεν αντεχουν το βαρος των περισσοτερων ενισχυτων.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
οι ενισχυτες εχουν και στην κατω πλευρα αλλα και στα πλαινα τρυπες,οποτε ο αερας θα φευγει ετσι και αλλιως.Θα συμφωνησω οτι πιο σωστο ειναι να ειναι απο κατω η βαση,αλλα οι συνηθισμενες βασεις δεν αντεχουν το βαρος των περισσοτερων ενισχυτων.
δεν φεύγει με τον τρόπο που νομίζεις;)

το ρεύμα-ροή αέρα δημιουργείται από την θερμοκρασία στην ψύκτρα
πχ δες τα καλοριφέρ πως είναι

οι μηχανικοί-σχεδιαστές κρίνουν ότι έτσι πρέπει να είναι διαμορφωμένο ένα κουτί για να γίνεται σωστή (υπολογισμένη) ροή στις ψύκτρες του μηχανήματος...
εμείς δεν θέλουμε να παραβιάσουμε αυτή την μελέτη με το να τουρμπίσουμε αέρα....να την υποβοηθήσουμε θέλουμε...;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
sta @@ μας:cry::cry::cry::lol:
Εμένα να δεις. :)

Έχω Pioneer SC-LX81 στην υπόγα που αστράφτει μέσα μετά απο 10 χρόνια. ;) Όπως και οι άφθονοι AVRs που έχω αλλάξει εδώ και 29 χρόνια.

Βεβιασμένη ροή ίσον τόνοι σκόνης σε μέρη που κανονικά δε θα έφτανε ποτέ.
Οι κατασκευαστές είναι ηλίθιοι και θέλουν να τα κάψουν σχεδιάζοντάς τα λανθασμένα; Έμαθαν με τις οριζόντιες πλακέτες HDMI την περασμένη δεκαετία, τέλος.
Μην τα στριμώχνετε ποτέ και δεν χρειάζονται τίποτε άλλο.
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εμένα να δεις. :)

Έχω Pioneer SC-LX81 στην υπόγα που αστράφτει μέσα μετά απο 10 χρόνια. ;) Όπως και οι άφθονοι AVRs που έχω αλλάξει εδώ και 29 χρόνια.

Βεβιασμένη ροή ίσον τόνοι σκόνης σε μέρη που κανονικά δε θα έφτανε ποτέ.
Οι κατασκευαστές είναι ηλίθιοι και θέλουν να τα κάψουν σχεδιάζοντάς τα λανθασμένα; Έμαθαν με τις οριζόντιες πλακέτες HDMI την περασμένη δεκαετία, τέλος.
Μην τα στριμώχνετε ποτέ και δεν χρειάζονται τίποτε άλλο.
Προφανώς εσύ δεν θέλεις την ίσως λίγο παπαπάνω σκόνη που μπορεί να μαζέψει. Αν είσαι λίγο νοικοκύρης και με ένα blower το φυσάς μία φορά στις 15 μεσα θα είναι άψογο.

Το προτιμώ από το να τον πιάνω και να καίγεται. Η θερμοκρασία μόνο κακό κάνει. Και μη νομίζεις είναι τυχαίο που το συγκεκριμένο cooler βγήκε στο σχήμα του marantz? :whistling:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εμένα να δεις. :)

Έχω Pioneer SC-LX81 στην υπόγα που αστράφτει μέσα μετά απο 10 χρόνια. ;) Όπως και οι άφθονοι AVRs που έχω αλλάξει εδώ και 29 χρόνια.

Βεβιασμένη ροή ίσον τόνοι σκόνης σε μέρη που κανονικά δε θα έφτανε ποτέ.
Οι κατασκευαστές είναι ηλίθιοι και θέλουν να τα κάψουν σχεδιάζοντάς τα λανθασμένα; Έμαθαν με τις οριζόντιες πλακέτες HDMI την περασμένη δεκαετία, τέλος.
Μην τα στριμώχνετε ποτέ και δεν χρειάζονται τίποτε άλλο.
ναι βρε...το ξέρ(ω)ουμε ότι τα προσέχεις τα πραγματά σου...σαν τα @@ σου:p:cry::lol:

και έτσι είναι...;)
είμαι κατά τέτοιου είδους μοντιφιάς...οι μηχανικοί ξέρουν

το πολύ πολύ αν έχεις πρόβλημα αερισμού...μια απλή ροή πάνω από την ψύκτρα...για να αποφύγεις τυχόν στροβιλισμούς- εξαναγκάσεις τον αέρα να πάει (από) αλλού μαζί με τα όση σκόνη φέρνει ο άνεμος 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όποιος βάλει τυχαία ενα ανεμιστήρα να βαράει εννοείτε ότι δε κάνει δουλειά. Και μιλάμε για μηχάνημα που έχει είδη ανεμιστήρες. Θέλουμε μια μικρή βοήθεια ώστε η θερμοκρασία που βρίσκεται στη πάνω πλευρά τους να φεύγει αργά και σταθερά μέσα από το κουτί δεν φτιαχνουμε καινούρια ροή αλλά βοηθάμε την υπάρχον.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
13
Το συγκεκριμένο μηχανάκι τραβάει το ζεστό αέρα από τον ενισχυτή. Το καλοκαίρι η θερμοκρασία έπεσε πάνω από 10°C καθώς το ντουλάπι είναι μόνιμα κλειστό. Πιστεύω ότι το πρόβλημα με τη θερμοκρασία είναι σοβαρό σε τέτοιου είδους μηχανάκια καθώς έφτανε 55-60°C. Το θέμα με τη σκόνη για μένα δεν είναι πρόβλημα καθώς μιλάμε για οικιακό άκαπνο χώρο όπου τα επίπεδα της σκόνης δεν είναι υπερβολικά και κάθε φορά που τα καθαρίζω με Blower η σκόνη είναι ελάχιστη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top