Damping Factor vs Watt

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Και που σαι ακόμα...Κάθε συζήτηση πάνω στον συντελεστή απόσβεσης επαναφέρει και τη σχετική συνάρτηση με το βαθμό εφηρμοσμένης αρνητικής ανάδρασης...
:(
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλησπέρα στη παρέα

Λόγο το thread Crown και λόγο του συγκριτικού που έκανα σπίτι μου ανάμεσα σε crown xls 1502 και adcom gfa7500 μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία.

σε specs παραθέτω παρακάτω σε όλα είναι καλύτερος ο adcom αλλά έλα που τα ηχεία παίζουν αισθητά καλύτερα (klipsch) με τον crown και το λέει και η γυναίκα αυτό. απευθείας αντιπαραβολή τα ίδια κομμάτια flac τα ηχεία στο crown και μετά στον adcom και το αντίθετο 3-4 φορές.

Διαβάζουμε παντού ότι είναι σημαντικό το damping factor να είναι μεγάλο για καλύτερο έλεγχο του woofer
από την άλλη τα πολλά watt για σωστή οδήγηση είναι και αυτά σημαντικά. Ο συνδυασμός των δύο συνήθως είναι πολύ ακριβώς.

οπότε τι είναι καλύτερο να προτιμήσουμε?

View attachment 116805 View attachment 116806
Αν σε βοηθάει και η δική μου άποψη.
Κάτοχος μερικά χρόνια ενός παλιού ενισχυτή, τελικού 2Χ200 και αν θυμάμαι καλά πρέπει να τον δίνουν με damping factor > 1000 ( phase linear 400 serious II ) συγκρίνοντας τον με έναν σύγχρονο
ολοκληρωμένο πολυκάναλο ( σε pure direct δικάναλο ) οι διαφορές υπέρ του νέου είναι χαοτικές.
Άλλο αέρα ο σύγχρονος ήχος...
Και στο αναφέρω με πλήρη αντικειμενικότητα διότι είμαι φαν παλιών μηχανημάτων.
Αυτά και ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αν σε βοηθάει και η δική μου άποψη.
Κάτοχος μερικά χρόνια ενός παλιού ενισχυτή, τελικού 2Χ200 και αν θυμάμαι καλά πρέπει να τον δίνουν με damping factor > 1000 ( phase linear 400 serious II ) συγκρίνοντας τον με έναν σύγχρονο
ολοκληρωμένο πολυκάναλο ( σε pure direct δικάναλο ) οι διαφορές υπέρ του νέου είναι χαοτικές.
Άλλο αέρα ο σύγχρονος ήχος...
Και στο αναφέρω με πλήρη αντικειμενικότητα διότι είμαι φαν παλιών μηχανημάτων.
Αυτά και ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Δεν παίζει αυτό που λές με τίποτα. Οχι αυτό που λές εσύ αλλά η εταιρεία. 1000 είναι πολύ μεγάλο νούμερο που ούτε τα ncore δεν βγάζουν.
Από την άλλη βέβαια , και αυτό που ανακοίνωνε η SANSUI για τον δικό μου B2301L ήταν υπερβολικό. 250 έδινε η SANSUI ανάθεμα και που το βρήκε και πως το μέτραγε.
Εγώ το υπολογίζω κάπου στο 100 με καλώδιο 3 μέτρα σε ενεργό σύστημα δλδ κάθε κανάλι σε ένα μεγάφωνο 8ωμο.
[DOUBLEPOST=1549142836][/DOUBLEPOST]Βέβαια αυτοί ανακοινώνουν και μία συχνότητα στην οποία γίνεται η μέτρηση , όπου αδυνατώ να γνωρίζω πως συμπεριφέρεται κάποιος ενισχυτής αναλόγως της συχνότητας.
Γενικά δεν γνωρίζω πως κάνουν την μέτρηση.
Γνωρίζω μόνο το κλάσμα που αντιπροσωπεύει τον αριθμό.
Ταπεινά.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
το damping factor συνήθως αναφέρεται ως ένα ξερό νούμερο της διαίρεσης των 8 Ω ή των 4 Ω δια της ωμικής αντίστασης εξόδου του ενισχυτή. Κάποιοι κατασκευαστές που το παρουσιάζουν ως μέτρηση υπό μορφή καμπύλης στο φάσμα, πάλι αναφέρονται στην ίδια διαίρεση σε διαφορετικές συχνότητες, χρησιμοποιώντας ένα dummy load 8 Ω ή 4 Ω. Επομένως, είναι φυσικό για τους ενισχυτές ημιαγωγών να προκύπτουν νούμερα DF μερικών χιλιάδων κάποιες φορές, όμως στην πράξη η εμπέδηση των καλωδίων και των ηχείων, όπως και η αντίσταση των βυσμάτων το υποβαθμίζει σημαντικά. Εφόσον η πραγματική τιμή DF είναι κάποιες δεκάδες (μαζί με όλες τις συνδέσεις), τότε είμαστε ok.
 

svmix

Επαγγελματίας
Μηνύματα
237
Reaction score
40
Υστερα απο πολλες δοκιμες ακριβων ενισχυτων σε 801 matrix κατεληξα στο συμπερασμα οτι το υψηλο damping factor σε συνεργασία με τα βατ ειναι οτι καλυτερο. Εχω δοκιμασει ενισχυτες πολλων βατ με χαμηλο df κατω απο 500 κ σερνοντουσαν .ενω ενας με df μεγαλυτερο του 800 τα οδηγουσε τρενο. Δεν ειναι τυχαιο οτι παλια τα μηχανηματα ειχαν υψηλο df κ μαλιστα το αναγραφανε στα spec ενω σημερα το κρυβουν γιατι το κοστος θα ηταν πολυ ακριβο. Αξιοπιστες εταιρειες rotel adcom κτλ δε συμφαιρει να γραφουν καλπικες τιμες. Για τα αληθη τους στοθχεια κ μονο εχουν φτιαξει τοσο μεγαλο ονομα. Ολα αυτα ειναι η αποψη μου κ το τι εχω ακουσει στα αυτισ μου κ οχι οτι γραφουν τα μηχανηματα στο παγκο....
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Υστερα απο πολλες δοκιμες ακριβων ενισχυτων σε 801 matrix κατεληξα στο συμπερασμα οτι το υψηλο damping factor σε συνεργασία με τα βατ ειναι οτι καλυτερο. Εχω δοκιμασει ενισχυτες πολλων βατ με χαμηλο df κατω απο 500 κ σερνοντουσαν .ενω ενας με df μεγαλυτερο του 800 τα οδηγουσε τρενο. Δεν ειναι τυχαιο οτι παλια τα μηχανηματα ειχαν υψηλο df κ μαλιστα το αναγραφανε στα spec ενω σημερα το κρυβουν γιατι το κοστος θα ηταν πολυ ακριβο. Αξιοπιστες εταιρειες rotel adcom κτλ δε συμφαιρει να γραφουν καλπικες τιμες. Για τα αληθη τους στοθχεια κ μονο εχουν φτιαξει τοσο μεγαλο ονομα. Ολα αυτα ειναι η αποψη μου κ το τι εχω ακουσει στα αυτισ μου κ οχι οτι γραφουν τα μηχανηματα στο παγκο....
Σε αυτό πάνω μπορώ να πω το αντίθετο. Ότι o crown 300w με 200 df χειρίζεται πολύ καλύτερα τα klipsch σε σχέση με adcom 150w 800df
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Υστερα απο πολλες δοκιμες ακριβων ενισχυτων σε 801 matrix κατεληξα στο συμπερασμα οτι το υψηλο damping factor σε συνεργασία με τα βατ ειναι οτι καλυτερο. Εχω δοκιμασει ενισχυτες πολλων βατ με χαμηλο df κατω απο 500 κ σερνοντουσαν .ενω ενας με df μεγαλυτερο του 800 τα οδηγουσε τρενο. Δεν ειναι τυχαιο οτι παλια τα μηχανηματα ειχαν υψηλο df κ μαλιστα το αναγραφανε στα spec ενω σημερα το κρυβουν γιατι το κοστος θα ηταν πολυ ακριβο. Αξιοπιστες εταιρειες rotel adcom κτλ δε συμφαιρει να γραφουν καλπικες τιμες. Για τα αληθη τους στοθχεια κ μονο εχουν φτιαξει τοσο μεγαλο ονομα. Ολα αυτα ειναι η αποψη μου κ το τι εχω ακουσει στα αυτισ μου κ οχι οτι γραφουν τα μηχανηματα στο παγκο....
Mε τέτοια εμπέδηση είναι ο εφιάλτης της ενίσχυσης ....

 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Σε αυτό πάνω μπορώ να πω το αντίθετο. Ότι o crown 300w με 200 df χειρίζεται πολύ καλύτερα τα klipsch σε σχέση με adcom 150w 800df
Όπα δεν λέει διακόσια αλλά >200
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top