Room curve for center channel

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα

Μια μικρή μεγάλης σημασίας απορία.

Για το κεντρικό κανάλι θέλουμε πιο flat καμπύλη 'η να ακολουθήσουμε αυτές που έχουμε φτιάξει γενικά για τα front left right κυρίως?

Δλδ εγώ είμαι ανάμεσα σε trained και all listeners όπως δείχνει στο παρακάτω διάγραμμα,

αλλά επειδή στο κεντρικό μας ενδιαφέρουν οι φωνές μήπως θα ήταν πιο σωστό πιο flat καμπύλη?

191054_b06b2d615bfa88de30523aadad3fc11f.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλησπέρα

Μια μικρή μεγάλης σημασίας απορία.

Για το κεντρικό κανάλι θέλουμε πιο flat καμπύλη 'η να ακολουθήσουμε αυτές που έχουμε φτιάξει γενικά για τα front left right κυρίως?

Δλδ εγώ είμαι ανάμεσα σε trained και all listeners όπως δείχνει στο παρακάτω διάγραμμα,

αλλά επειδή στο κεντρικό μας ενδιαφέρουν οι φωνές μήπως θα ήταν πιο σωστό πιο flat καμπύλη?

View attachment 117853
Όχι. Ίδια παντού. Αυτή που λες πως σου αρέσει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όλα το ίδιο

φυσικά περί ορέξεως...

το κεντρικό συνήθως απλά το τσιμπάμε ένα κλικ παραπάνω σε db..
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το λέω γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά στις χροιές ειδικά πειράζοντας 150 με 350 και γύρο στο 1khz
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Σε πολλές ταινίες το κεντρικό, ή οι διάλογοι, αν θέλετε είναι αισθητά χαμηλότερα σε στάθμη από ότι σε άλλες.
Όσοι θέλουν να ακούνε τον πρωτότυπο διάλογο και να μην διαβάζουν απλά τους υπότιτλους τότε θα αναγκαστούν σε κάποιες (πολλές) ταινίες να ανεβάζουν τη στάθμη του κεντρικού. $0,02

Άσχετο με το θέμα του ταργκετ κερβ όπου όλα θα πρέπει να παίζουν το ίδιο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όσοι θέλουν να ακούνε τον πρωτότυπο διάλογο και να μην διαβάζουν απλά τους υπότιτλους τότε θα αναγκαστούν σε κάποιες (πολλές) ταινίες να ανεβάζουν τη στάθμη του κεντρικού. $0,02
Καλύτερα να κατεβάσουν το RT60
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δλδ εγώ είμαι ανάμεσα σε trained και all listener
Η κυρίαρχη διαφορά ανάμεσα σε trained και all listener βρίσκεται στα πρίμα, και γενικά θα σου πω, όσο λιγότερα αντέχεις, τόσα άσε.
Κόψε όσα μπορείς να ανεχτείς δηλαδή.
Όσο περισσότερα κόψεις, τόσο πιο δυνατά θα σε τραβάει να ακούς.

Εγώ πχ, προτιμώ τα μπάσα των all listeners και τα πρίμα των trained.

Δηλαδή, θέλω πτώση από άκρη σ' άκρη περίπου 15 ντεσιμπέλ.
[DOUBLEPOST=1549894671][/DOUBLEPOST]
Όσοι θέλουν να ακούνε τον πρωτότυπο διάλογο και να μην διαβάζουν απλά τους υπότιτλους τότε θα αναγκαστούν σε κάποιες (πολλές) ταινίες να ανεβάζουν τη στάθμη του κεντρικού.
Μια χαρά ακούγονται οι διάλογοι με ίσες στάθμες.
Άριστα και φυσικότατα.

Η δυσχέρεια στην αντίληψη των διαλόγων, οφείλεται στους χρόνους αντήχησης.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Καλύτερα να κατεβάσουν το RT60
Η δυσχέρεια στην αντίληψη των διαλόγων, οφείλεται στους χρόνους αντήχησης.
Ακόμα και αν ίσχυε αυτό που λέτε είναι απείρως πιο εύκολο και μηδενικού κόστους να τσιμπήσεις 2dB στο κεντρικό και να λύσεις το πρόβλημα.
Αν ίσχυε αυτό που λέτε θα ακουγόντουσαν όλες οι ταινίες το ίδιο. Ενώ δεν είναι αυτή η περίπτωση. Σε άλλες θέλει τσίμπημα και σε άλλες δεν θέλει.
Βέβαια εσείς ξέρετε καλύτερα.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κόψε όσα μπορείς να ανεχτείς δηλαδή.
Όσο περισσότερα κόψεις, τόσο πιο δυνατά θα σε τραβάει να ακούς.
Σε χαμηλές εντάσεις ακούγεται κάπως μουντό ίσως και με λίγο εκο. Εκτός και αν φταίει το rt60 μου που είναι κοντά στο 0.6 στο center.

Γενικά τα έχω αρκετά ριγμένα τα πρίμα, κάποια screenshot από το app του audyssey που φυσικά δε μεταφράζονται έτσι σε μέτρηση rew.

στο κεντρικό είναι τσιμπημένο λίγο στους 1300 γιατί μου έχει μια μεγάλη βύθιση.

Screenshot_20190211-162515_MultEQ.jpg
Screenshot_20190211-162458_MultEQ.jpg

[DOUBLEPOST=1549896326][/DOUBLEPOST]το κεντρικό είναι καλύτερα να το κολλήσω όσο ποιο πίσω γίνετε να μειώσω αντανακλάσεις προς τα πίσω ή να το φέρω πρόσωπο με το έπιπλο?

20190211_164218.jpg
20190211_164138.jpg
20190211_164208.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Γενικά μέχρι τα 300 hz το κεντρικό το κρατάω πιο χαμηλά από τη flat απόκριση. Δηλαδή είμαι και κάτω από το 0 με εξαίρεση τα 120 hz όπου είμαι στο +1.5. Έχω κόψει λίγο κοντά στο κρος στα 2 khz και τα πρίμα τα έχω αφήσει σχεδόν όσο είναι. Επίσης έχω το dialog boost στο +1 οπότε δεν έχω αναγκη να φουσκώσω τα μεσαία. Δε ξέρω αν σε βοηθαει αυτό αλλά έτσι το έχω ώστε να πετυχαίνω όσο το δυνατόν μεγαλύτερες σταθμες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
το κεντρικό είναι καλύτερα να το κολλήσω όσο ποιο πίσω γίνετε να μειώσω αντανακλάσεις προς τα πίσω ή να το φέρω πρόσωπο με το έπιπλο?
Η πρόσθια μπάφλα του ηχείου λίγο πιο έξω από το έπιπλο.

Και θα στρώσει.
[DOUBLEPOST=1549897958][/DOUBLEPOST]
Όχι. Υπάρχουν διαφορές level διαλόγων μέχρι και 4-5dB απο ταινία σε ταινία.
Συμφωνώ με αυτό που λες. Δεν είπα το αντίθετο όμως! 8-)

Το όχι που πάει; :D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η κακη τοποθετηση κεντρικου (που ειναι συνηθως πιο χαμηλα απο 20 -40 cm) απο τα κυριως ηχεια και με κακο RT60 δεν γινεται αντιληπτη η ομιλια και εχει σαν αποτελεσμα να θες db...

ιδια ολα θελει....
...αν καποιος δεν καταλαβαινει την ομιλια ας ανεβασει ενταση γενικη...
αν δεν πανε τα ηχεια του πιο δυνατα ας τα αλλαξει:p :D

συμφωνω με τον αυτια :o θελει καμπυλη πανω απο 10db και ως 15db διαφορα απο 20hz ως 20khz

εσυ αγαπη κανε οτι θες ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το όχι που πάει; :D
Εδώ:

Μια χαρά ακούγονται οι διάλογοι με ίσες στάθμες.
Άριστα και φυσικότατα.
Όταν οι διάλογοι καλύπτονται απο το action και τα effects, δεν ακούγονται.




Όταν δε δεν χρησιμοποιούνται καθόλου οι διάλογοι αρχίζουν οι θεωρίες.




Για παράδειγμα μπορείτε να συγκρίνετε οποιοδήποτε Marvel με οποιοδήποτε DC.
Υπερβολικά χαμηλοί και σχεδόν ακατανόητοι στα πρώτα, χορταστικά δυνατοί στα δεύτερα με πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

Προσωπικά ανεβάζω το dialog level στο +2 αφήνοντας το C κανάλι σε ίση με τα υπόλοιπα ένταση.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μαστερας .....
..αλλα εχουν να κανουν με το RT60 την ισοσταθμιση και τον AV πολλα απο αυτα....
για να μην σα; πω ολα.....

ο χωρος τα ηχεια η ισοσταθμιση ο av αλλαζει πολυ τα δεδομενα και ακους μεγαλες αλλαγες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Για παράδειγμα μπορείτε να συγκρίνετε οποιοδήποτε Marvel με οποιοδήποτε DC.
Υπερβολικά χαμηλοί και σχεδόν ακατανόητοι στα πρώτα
Μπα, νομίζω πως μια χαρά μου ακούγονται οι διάλογοι στα Μάρβελ, που γενικώς τα βλέπω όλα και τα γουστάρω.

Καμία φορά όντως δε καταλαβαίνω τι λένε, γιατί δε ξέρω τις λέξεις που λένε :p αλλά μια χαρά τις ακούω να τις λένε.

Αν θες βρες ένα σημείο σε κάποια ταινία Μάρβελ που δεν ακούς καλά διαλόγους, αν την έχω να το βάλω να δω τι εννοείς.

Ενδιαφέρουσα πάντως μου ακούγεται η ρύθμιση στάθμης των διαλόγων, ανεξαρτήτως στάθμης ηχείων, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, αλλά πάλι εγώ δεν έχω av pro, οπότε ακούω υποχρεωτικά ότι βγαίνει σε κάθε κανάλι και όπως βγαίνει, δεν διαθέτει κόλπα το μαγαζί...:D

Πάντως πολλές ταινίες τις βλέπω χωρίς υπότιτλους εδώ και χρόνια, μόνο η δικιά μου θέλει υπότιτλους σώνει και καλά, και τους βάζω όταν βλέπουμε μαζί. Ειδάλλως δε βάζω..
Κι αν χάσω καμία λέξη που δε ξέρω, δε χάνεται και τίποτα ουσιαστικά. Όπως δε χάνεται και τίποτα αν πάω για κατούρημα στη μέση της ταινίας χωρίς να πατήσω pause..:D

Marvel, αρχοντιά! :dance2:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όχι, όλα στην ίδια ακριβώς στάθμη. :p

Ας το τσιμπήσουν στο μάστερινγκ.:D
είσαι νέος ακόμα...θα μάθεις σιγά σιγά... τώρα που ξεκίνησες να βλέπεις ταινίες...:fuckyou::tongue::laugh::roflmao::lol:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αν θες βρες ένα σημείο σε κάποια ταινία Μάρβελ που δεν ακούς καλά διαλόγους, αν την έχω να το βάλω να δω τι εννοείς.
Αναφέρομαι πάντα σε HD ήχο.
Βάλε την αρχή των Avengers: Age of Ultron και μετά άκουσε διαλόγους απο το Wonder Woman ή το Justice League.
Το ένα μπερδεμένο με χαμηλής έντασης διαλόγους, τα άλλα εξαιρετικά.

Ενδιαφέρουσα πάντως μου ακούγεται η ρύθμιση στάθμης των διαλόγων, ανεξαρτήτως στάθμης ηχείων, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, αλλά πάλι εγώ δεν έχω av pro, οπότε ακούω υποχρεωτικά ότι βγαίνει σε κάθε κανάλι και όπως βγαίνει, δεν διαθέτει κόλπα το μαγαζί...:D
Είναι άριστο κόλπο.

είσαι νέος ακόμα...θα μάθεις σιγά σιγά... τώρα που ξεκίνησες να βλέπεις ταινίες...:fuckyou::tongue::laugh::roflmao::lol:
Πόσες ώρες έχει ο προβολέας EAR; :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top