Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
λίγο που ασχολήθηκα σήμερα...σκέφτομαι να το κάνω κάπως έτσι

στο μαύρο πλαίσιο δύο μπας τραπ 1,00x0.60 και 30 cm βάθος μαζί με κενό 5cm από τον τοίχο

και το υπόλοιπο (κόκκινο) στούμπωμα με ορυκτοβάμβακα
σαλονι ηχοπερατη.jpg


υπάρχει και ένα ενδεχόμενο για να κερδίσω κενό κάτω από τα ηχεία ώστε να μπει παραπάνω μονωτικό να γίνει τοποθέτηση ανάποδη με τις κόρνες από κάτω (στο ίδιο ύψος φυσικά με το αυτί)

τι λέτε?
 



Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τον ορυκτοβάμβακα τι τον θες; Πάντως να ξες ότι η απορρόφηση για να δουλέψει πρέπει να καλύψεις αρκετή επιφάνεια. Επίσης ότι κι αν διαλέξεις πρέπει να είναι καλυμμένο με ηχοπερατό ύφασμα. Οι ίνες από αυτά τα υλικά δεν πρέπει να διαφεύγουν και ειδικά με τον μικρό στο σπίτι πρέπει να σαι έξτρα προσεκτικός....
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αυτός είναι ο λόγος που πρότεινα ορυκτοβαμβακα της knauf που έχει καλή μηχανική αντοχη. Φτιάξε baffle wall με τα ηχεία πίσω από την οθονη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Τον ορυκτοβάμβακα τι τον θες; Πάντως να ξες ότι η απορρόφηση για να δουλέψει πρέπει να καλύψεις αρκετή επιφάνεια. Επίσης ότι κι αν διαλέξεις πρέπει να είναι καλυμμένο με ηχοπερατό ύφασμα. Οι ίνες από αυτά τα υλικά δεν πρέπει να διαφεύγουν και ειδικά με τον μικρό στο σπίτι πρέπει να σαι έξτρα προσεκτικός....
γιατί έχει ίδιες ηχομονωτικές ικανότητες με τον πετροβάμβακα χωρίς τα μειονεκτήματα του πετροβάμβακα
μας απασχολούν τα 150kg ανά κυβικό

εννοείται θα καλυφθούν από ύφασμα;)

η απορρόφηση θεωρώ ότι θα γίνεται εφόσον και τα μπαςτραπ και τα χύματραπ:p θα είναι έρχονται στο ίδιο επίπεδο σχηματίζοντας ενιαία μπάφλα
απλά τα μπαςτραπ για να λειτουργήσουν θα έχω αφήσει ενδιάμεσα ένα μικρό καδράκι αέρα


''θεωρώ'' γι αυτό ρωτάω:)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τα πράματα που παίζουν άμεσα ρόλο στον συντελεστή απορρόφησης είναι:
Η αντίσταση στη ροή αέρα και εξαρτάται από την πυκνότητα του υλικού
Το πάχος του υλικού
Το πόσο αέρα θα αφήσεις από πίσω για να δουλέψει η απορρόφηση
Και το τι θα βάλεις μπροστά από το υλικό απορρόφησης έτσι ώστε να αποκλείσεις μεσο-υψηλές που δεν θες να πειράξεις
[DOUBLEPOST=1549919896][/DOUBLEPOST]Κάτσε να βρω ένα calculator που είχα δοκιμάσει παλιά

http://www.acousticmodelling.com/multi.php
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Τα πράματα που παίζουν άμεσα ρόλο στον συντελεστή απορρόφησης είναι:
Η αντίσταση στη ροή αέρα και εξαρτάται από την πυκνότητα του υλικού
Το πάχος του υλικού
Το πόσο αέρα θα αφήσεις από πίσω για να δουλέψει η απορρόφηση
Και το τι θα βάλεις μπροστά από το υλικό απορρόφησης έτσι ώστε να αποκλείσεις μεσο-υψηλές που δεν θες να πειράξεις
[DOUBLEPOST=1549919896][/DOUBLEPOST]Κάτσε να βρω ένα calculator που είχα δοκιμάσει παλιά
μα αφού είπαμε μεσουψηλές χρειάζεται να πειραχτούν...το lede έτσι λειτουργεί;)

ο ''αέρας'' που θα αφήσω θέλει μελέτη
συνολικά μας παίρνει 26cm
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Νομίζω ότι εδώ είναι ειδικός ο Γιώργος να μας κατευθύνει για επιλογή υλικού και τοποθέτηση. Κάνε έρευνα και λεγε!!!!
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Παπάρια ειδικός είμαι.... :o. Το στάνταρ είναι ότι άμα θες να κάνεις δουλειά πρέπει να καλύψεις επιφάνεια...... Ο susano και ο termatogazi που έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο θα σου πουν στα πιο σίγουρα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Παπάρια ειδικός είμαι.... :o. Το στάνταρ είναι ότι άμα θες να κάνεις δουλειά πρέπει να καλύψεις επιφάνεια...... Ο susano και ο termatogazi που έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο θα σου πουν στα πιο σίγουρα
βγάλε καλέ τα καλκιουλέιτορζ
θέλουμε 80hz και 30hz
άντε άντε άντε
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τα 30 ίσα που θα τα χαιδέψεις.... Μόνο με helmholtz αντιμετωπίζονται και δεν έχω άποψη για την φάση. Δες στην από κάτω photo ένα παράδειγμα με 10cm πετροβάμβακα και κενό από πίσω 5cm o ένας είναι 50kgr/m3 και ο άλλος 75

;;;;.png


Η μπλε είναι 50kgr/m3 και η πράσινη 75. Είναι λογαριθμική η κλίμακα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Τα 30 ίσα που θα τα χαιδέψεις.... Μόνο με helmholtz αντιμετωπίζονται και δεν έχω άποψη για την φάση. Δες στην από κάτω photo ένα παράδειγμα με 10cm πετροβάμβακα και κενό από πίσω 5cm o ένας είναι 50kgr/m3 και ο άλλος 75

View attachment 117890

Η μπλε είναι 50kgr/m3 και η πράσινη 75. Είναι λογαριθμική η κλίμακα
και εγώ τα 30 λίγο τα θέλω...αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο
ότι μαζέψει η κατασκευή των 80 :)
 





Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Aποφασίζεις πόσο πάχος υλικού και πόσο αέρα θα αφήσεις και πες. Όσο μεγαλύτερο πάχος τόσο μικρότερη πυκνότητα θες
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
.. να ρθω να το βαψουμε (τσαμπα εννοειται, μια-δυο μπυρες μονο) ? για ονομα !!
βρε ΟΥΣΤ!! Με τις μαυρίλες σας:fuckyou::lol::lol:
[DOUBLEPOST=1550052358][/DOUBLEPOST]
Aποφασίζεις πόσο πάχος υλικού και πόσο αέρα θα αφήσεις και πες. Όσο μεγαλύτερο πάχος τόσο μικρότερη πυκνότητα θες
τι αποφασίζω βρε χλιμίτζουρα?!:p:laugh:
πες μου εσύ!
σου είπα το σύνολο των διαστάσεων....τι φτιάχνω για μεγαλύτερη απόδοση?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Στη θέση σου θα έβαζα 15cm υλικό που θα έρθει στην ίδια ευθεία με τα ηχεία. Και το υπόλοιπο πίσω κενό. Σ' αυτό το συγκεκριμένο πάχος θα έπαιζα με πυκνότητα από 40-50kgr/m3. Όσο μεγαλώνει το πάχος πρέπει η πυκνότητα να πέφτει (άρα και η αντίσταση στη ροή αέρα) για να έχεις καλύτερη απορρόφηση. Στο calculator που σου έδειξα πριν κάνε δοκιμές με πάχη, κενό αέρα κ.λ.π και πάρε τα μεγέθη από εδώ για την αντίσταση στη ροή αέρα χ1000 να το πολλαπλασιάζεις για να το βάλεις στο calculator.

Eπίσης πολύ σημαντικό ενόχλησε :D τον Soco που έχει σοβαρή άποψη πάνω στο θέμα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top