βοήθεια επιλογή ηχείων δαπέδου

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή ηχείων δαπέδου.

Αυτήν την στιγμή είμαι με τα koda ms230f με τα οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος (πχ μπασο 2 μπάφλες μπροστά πίστω) αλλά ήρθε ο καιρός για την αλλαγή τους.

Το αυτί δεν είναι αρκετά εκπαιδευμένο για να ξεχωρίσει την βρωμιά από τις μπάφλες…..

Πάμε τώρα στα στοιχεία.

Ενισχυτής pm6006, dual 505-4 και κυρίως radio st6003

Χώρος ακρόασης περίπου 4χ3 με απόσταση ακρόασης 3 μέτρα.

Επισυνάπτω και ένα παιδικό σχέδιο

Σαν ταβάνι τιμής θέτω τα 450 ευρώ.

Σαν επιλογές μέσα στο εύρος τιμής (τουλάχιστον αυτά που είδα απο το mediamarkt).

MAGNAT Monitor Supreme 1002

MAGNAT Monitor Supreme 2002

DALI Spektor 6

Οι εντάσεις που ακούω είναι σχεδόν πάντοτε χαμηλές (κάτω από την μέση το ρυθμιστικό) τουλάχιστον με τα koda

Επίσης θεσσαλονίκη που θα μπορούσα να πάω να τα ακούσω καθώς mediamarkt που πήγα δεν είχαν κάτι.

Ευπρόσδεκτη και η λύση για ηχεία βάσης, αλλά μάλλον θα βγουν ποιο ακριβά με τις βάσεις τους.

Στα μεταχειρισμένα ψάχνω καιρό αλλά καθότι άσχετος με τον χώρο δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι.
 

Attachments

  • 27 KB Προβολές: 2




Μηνύματα
46
Reaction score
34

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Όντως τα zensor 7 είναι πιο συμφέρουσα αγορά...φοβάμαι όμως ότι μπορεί να είναι λίγο μεγάλα για τα τετραγωνικά που μας είπες ότι είναι ο χώρος σου.
Το σαλόνι είναι 6χ4 οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα ο χώρος ακρόασης είναι ο μισος
[DOUBLEPOST=1549997418][/DOUBLEPOST]Η τα r24f ;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
'Ετσι για τη συζήτηση, ποιός ο λόγος να αλλάξεις ηχεία, αν πιστεύεις οτι το αυτί σου δεν είναι και τόσο ευαίσθητο; Πρόσεξε μην κολλήσεις κανα μικρόβιο αέναων δοκιμών!
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
'Ετσι για τη συζήτηση, ποιός ο λόγος να αλλάξεις ηχεία, αν πιστεύεις οτι το αυτί σου δεν είναι και τόσο ευαίσθητο; Πρόσεξε μην κολλήσεις κανα μικρόβιο αέναων δοκιμών!
Ο εχθρός του καλού δεν λένε ότι είναι το καλύτερο;
Καλά τα koda αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερες προτάσεις για να εκπαιδεύσω τα αυτιά μου....
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Φίλε, πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο, ιδίως στα λεφτά που κοιτάς. Αν σου αρέσει το ηχείο και δε σε χαλάει κάτι, μην το αλλάξεις, εκτός κι αν έχεις ακούσει καλά συστήματα και δεις οτι ο ήχος σου χρήζει εύκολης βελτίωσης. Σε βλέπω να ψάχνεσαι, γι αυτό είπα να το γράψω κι αυτό :)

Υ.Γ. Καλές αγορές :p
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Φίλε, πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο, ιδίως στα λεφτά που κοιτάς. Αν σου αρέσει το ηχείο και δε σε χαλάει κάτι, μην το αλλάξεις, εκτός κι αν έχεις ακούσει καλά συστήματα και δεις οτι ο ήχος σου χρήζει εύκολης βελτίωσης. Σε βλέπω να ψάχνεσαι, γι αυτό είπα να το γράψω κι αυτό :)

Υ.Γ. Καλές αγορές :p
Ευχαριστώ....
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή ηχείων δαπέδου.

Αυτήν την στιγμή είμαι με τα koda ms230f με τα οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος (πχ μπασο 2 μπάφλες μπροστά πίστω) αλλά ήρθε ο καιρός για την αλλαγή τους.

Το αυτί δεν είναι αρκετά εκπαιδευμένο για να ξεχωρίσει την βρωμιά από τις μπάφλες…..

Πάμε τώρα στα στοιχεία.

Ενισχυτής pm6006, dual 505-4 και κυρίως radio st6003

Χώρος ακρόασης περίπου 4χ3 με απόσταση ακρόασης 3 μέτρα.

Επισυνάπτω και ένα παιδικό σχέδιο

Σαν ταβάνι τιμής θέτω τα 450 ευρώ.

Σαν επιλογές μέσα στο εύρος τιμής (τουλάχιστον αυτά που είδα απο το mediamarkt).

MAGNAT Monitor Supreme 1002

MAGNAT Monitor Supreme 2002

DALI Spektor 6

Οι εντάσεις που ακούω είναι σχεδόν πάντοτε χαμηλές (κάτω από την μέση το ρυθμιστικό) τουλάχιστον με τα koda

Επίσης θεσσαλονίκη που θα μπορούσα να πάω να τα ακούσω καθώς mediamarkt που πήγα δεν είχαν κάτι.

Ευπρόσδεκτη και η λύση για ηχεία βάσης, αλλά μάλλον θα βγουν ποιο ακριβά με τις βάσεις τους.

Στα μεταχειρισμένα ψάχνω καιρό αλλά καθότι άσχετος με τον χώρο δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι.
Τα supreme 2002 ειναι πολυ καλη λυση. Σε σχεση με τα dali καο το ειδος μουσικης που ακουω κατεληξα τελικα στα magnat. Πολυ στοιβαρα ηχεια με απιστευτο γεμιστα στα χαμηλα και πολυ καθαρες ψηλες. Απολυτα ικανοποιημενος.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Επειδή και εγώ "ξύνομαι" πολύ εδώ και κάτι μήνες, εν τάχει στα λέω - θεωρούσα ότι χρειάζομαι ενισχυτή π.χ. και τελικά είναι το μοναδικό που δεν χρειαζόμουν. Περνώντας πάρα πολύ χρόνο σε πειράματα δοκιμές και διάβασμα (βασικό) με βοήθεια και συμβουλές από φιλαράκια σχετικά με το άθλημα και αφού μετά τον ενισχυτή νόμιζα ότι φταίνε τα ηχεία κατέληξα στις εξής αλλαγές : rack, χώρος, βέλτιστη επιλογή τοποθέτησης του ηχείου σε σχέση με τον χώρο ( πχ τα δικά μου μισούν τις γωνίες ) ταίριασμα βραχίονα-κεφαλής-phonostage ) ένα σύγχρονο καλό dac αν δεν έχει ο ενισχυτής σου για τα ψηφιακά και θα δεις μετά πολλάαα χαμόγελα από το αποτέλεσμα. :):)
 




Μηνύματα
207
Reaction score
56
Τελικά αγοράστηκαν τα dali zensor 7. Δυστυχώς για 775,00 ευρώ ηχείο η διαφορά από τα ταπεινά μου koda στα αυτιά μου ήταν ελάχιστη.

Με τα koda ο ήχος ήταν ποιο γεμάτος στην ενταση που ακούω ( δηλαδή δεν ξεπερνάει την ωρα 2100 στους δείκτες) και πλέον πρέπει να ακούω με το loudness ενεργοποιημένο στον Marantz.

Τα πρίμα τους όντως έχουν διαφορές αλλά σαν συνολικό ηχείο δεν μπορώ ότι με ενθουσίασε με δεδομένη την τεράστια διαφορά τιμής.

Ελπίζω ότι όσο παίζουν και στρώνουν θα βελτιωθεί η κατάσταση. Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις προτάσεις σας.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τελικά αγοράστηκαν τα dali zensor 7. Δυστυχώς για 775,00 ευρώ ηχείο η διαφορά από τα ταπεινά μου koda στα αυτιά μου ήταν ελάχιστη.

Με τα koda ο ήχος ήταν ποιο γεμάτος στην ενταση που ακούω ( δηλαδή δεν ξεπερνάει την ωρα 2100 στους δείκτες) και πλέον πρέπει να ακούω με το loudness ενεργοποιημένο στον Marantz.

Τα πρίμα τους όντως έχουν διαφορές αλλά σαν συνολικό ηχείο δεν μπορώ ότι με ενθουσίασε με δεδομένη την τεράστια διαφορά τιμής.

Ελπίζω ότι όσο παίζουν και στρώνουν θα βελτιωθεί η κατάσταση. Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις προτάσεις σας.
Για δοκίμασε να τους αλλάξεις θέση σε σχέση με τον οπίσθιο τοίχο ή ακόμη και σε άλλη τοποθέτηση στο δωμάτιο. Επίσης ένα πιθανό πρόβλημα είναι ότι δεν οδηγούνται σωστά από τον ενισχυτή σου. Προφανώς θέλουν πολύ πιο ισχυρό ενισχυτή. Αν μπορείς να δανειστείς έναν πολύ πιο ισχυρό ενισχυτή κάνε μια δοκιμή!
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Τα έχω στα 30 cm τουλάχιστον 20 λέει το manual. Απόσταση. Στο εξωτερικό πωλούνται σαν combo με τον ενισχυτή μου οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα ισχυος. Μάλλον μου λείπουν τα μεσαία καθώς τα koda ήταν τρίδρομα και είχαν μπάφλες μπρος πίσω. Για να μην παρεξηγηθω είναι πολύ καλά ηχεία αλλά την διαφορά στην τιμή δεν μπορώ να πω ότι ακουσα
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top