1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

βοήθεια επιλογή ηχείων δαπέδου

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΗΧΕΙΑ' που ξεκίνησε από το μέλος cchristos, στις 11 Φεβρουαρίου 2019.

1. Nick Arvanitakis

Nick Arvanitakis Administrador
    Administrator

Mιά χαρά τα λες .
    Δηλαδή τα Koda πόσο κοστίζουν , 20 ευρώ?

cchristos likes this.
  2. leo1964

Τα Zensor είναι καλά ηχεία.Αυτό που θέλουν,είναι λίγο πείραγμα τα κρος και απογειώνονται

Lemarchand likes this.
  3. TGD

TGD

Δεν ξέρω κανένα από τα δύο ηχεία. Αλλά είναι πιθανό να έχεις συνηθήσει στο μπουμ-μπουμ από τα δύο 8ιντσα και τώρα η πιο ισορροπία να σε ξενίζει. Αν το Dali είναι δίδρομο, είναι πιθανό ότι το ένα 7ιντσο θα κόβεται σε διαφορετική συχνότητα για να παίξει τα μεσαία. Εκτός αν ακούς σε χαμηλές στάθμες, οπότε το loudness είναι απολύτως θεμιτό να το χρειάζεσαι. Στις προδιαγραφές λέει 30-150W, οπότε τα 60 του ενισχυτή σου είναι λίγα...

Πάντως δεν θα στρώσουν τα ηχεία πολύ, το αυτί σου θα στρώσει και θα τα συνηθήσει! Ίσως τότε να εκτιμήσεις τα καλά τους στοιχεία.

4. cchristos

Νεότερα από το μέτωπο…..

Αφού κόντευα να σκάσω, τελικά αποφάσισα να αλλάξω τα καινούργια μου καλώδια 2mm που είχα βάλει με αυτά https://www.stnet.gr/shop/sound/van-damme/kalodio-syndesis-ichion-sira-hi-fi-uplc-ofc-2x6/

Η διαφορά στον ήχο απλά τεράστια. Γέμισε ο ήχος και ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πραγματικά δεν το πίστευα ότι θα κάνουν τόση διαφορά στον ήχο. Η πλάκα είναι ότι τα προηγούμενα καλώδια μου ήταν 16awg=1.3mm και ήταν της πλάκας.

Οπότε ο ενισχυτής συνεργάζεται μια χαρά με τα συγκεκριμένα ηχεία απλά θέλει καλά καλώδια.

coolmind and kanakiani like this.
  5. kanakiani

Και με αυτό το ποστ πάμε σε αυτό που λέμε ταίριασμα.
    Αυτό το καλώδιο είχα πάρει εγώ για τα δύο μπροστινά και το κεντρικό. Επίσης είχα πάρει της ίδιας εταιρίας ε΄να 2Χ2,5 πιο οικονομικό για τα surround. Να μην τα πολυλογώ και στις ταινίες από μπροστά και σε δικάναλες ακροάσεις επίσης ο ήχος ήταν πνιγμένος και κάπως "κλινικός". Δοκίμασα λοιπόν και έβαλα το 2,5 και ίσιωσε το σύστημα. :)

6. bono

Μή γράφετε τέτοια ρε, μόλις το διαβάσει αυτό πάλι ο Κωσταυτιάς θα τραβάει τα μαλλιά της κεφαλής του:D
    Κώστα αγόρι μου τράβα τα μαλλιά της γλώσσας σου κι άσε αυτά της κεφαλής ήσυχα:)

#46 bono, 19 Απριλίου 2019 at 10:09
    Last edited: 19 Απριλίου 2019 at 10:19
    vasilisnt, cchristos and reactv8 like this.
  7. cchristos

αφού βελτιώθηκε δραματικά ο ήχος να μην το αναφέρω? :D

8. bono

Μήπως λέω μήπως είχες συνδέσει ανάποδα τις φάσεις στα ηχεία και γι αυτό δεν έπαιρνες σωστές χαμηλές; το ξέρω ακούγεται τραβηγμένο να είχε γίνει τέτοιο λάθος αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

mazdamx5 likes this.
  9. cchristos

μακαρι να την είχα κάνει την πατατα αλλά ήταν το πρωτό που ειχα δει

10. bono

Διαφορά άμεσα αντιληπτή όπως περιγράφεις από καλώδιο σε καλώδιο είτε αυτό είναι ηχείου είτε interconnect δεν είχα ποτέ την ευχαρίστηση να ακούσω, γι αυτό και δεν πιστεύω σε χάι ενδ καβλώδια, αλλά πάλι ίσως να φταίνε μόνο τα αυτιά μουo_O βέβαια να σημειωθεί ότι ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει καλώδιο ηχείων πιο λεπτό από 4mm.

11. cchristos

οπότε ίσως εκει να ήταν το πρόβλημα μου καθώς αρχικά έβαλα 2mm

12. bono

Άγνωστοι αι βουλαί και τα καπρίτσια του δαίμονα του χάι ενδ:), εάν φυσικά πιστεύεις σε δαιμόνια.

cchristos likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα