1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

βοήθεια επιλογή ηχείων δαπέδου

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΗΧΕΙΑ' που ξεκίνησε από το μέλος cchristos, στις 11 Φεβρουαρίου 2019.

1. cchristos

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή ηχείων δαπέδου.

Αυτήν την στιγμή είμαι με τα koda ms230f με τα οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος (πχ μπασο 2 μπάφλες μπροστά πίστω) αλλά ήρθε ο καιρός για την αλλαγή τους.

Το αυτί δεν είναι αρκετά εκπαιδευμένο για να ξεχωρίσει την βρωμιά από τις μπάφλες…..

Πάμε τώρα στα στοιχεία.

Ενισχυτής pm6006, dual 505-4 και κυρίως radio st6003

Χώρος ακρόασης περίπου 4χ3 με απόσταση ακρόασης 3 μέτρα.

Επισυνάπτω και ένα παιδικό σχέδιο

Σαν ταβάνι τιμής θέτω τα 450 ευρώ.

Σαν επιλογές μέσα στο εύρος τιμής (τουλάχιστον αυτά που είδα απο το mediamarkt).

MAGNAT Monitor Supreme 1002

MAGNAT Monitor Supreme 2002

DALI Spektor 6

Οι εντάσεις που ακούω είναι σχεδόν πάντοτε χαμηλές (κάτω από την μέση το ρυθμιστικό) τουλάχιστον με τα koda

Επίσης θεσσαλονίκη που θα μπορούσα να πάω να τα ακούσω καθώς mediamarkt που πήγα δεν είχαν κάτι.

Ευπρόσδεκτη και η λύση για ηχεία βάσης, αλλά μάλλον θα βγουν ποιο ακριβά με τις βάσεις τους.

Στα μεταχειρισμένα ψάχνω καιρό αλλά καθότι άσχετος με τον χώρο δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι.

Attached Files:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      27 KB
      Προβολές:
      2
  2. msamkl

Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το μπατζετ, στα 499€ με 24 άτοκες δόσεις τα Dali Zensor 5 στα Mediamarkt είναι μία πολύ καλή επιλογή.

coolmind and cchristos like this.
  3. tsagalx

4. cchristos

Ποιες οι γνώμες για τα
    KLIPSCH R 610 F λόγω τιμής; Που είναι κοντα

5. msamkl

Όντως τα zensor 7 είναι πιο συμφέρουσα αγορά...φοβάμαι όμως ότι μπορεί να είναι λίγο μεγάλα για τα τετραγωνικά που μας είπες ότι είναι ο χώρος σου.

6. cchristos

Το σαλόνι είναι 6χ4 οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα ο χώρος ακρόασης είναι ο μισος
    Auto merged
    Η τα r24f ;

7. Konnos

'Ετσι για τη συζήτηση, ποιός ο λόγος να αλλάξεις ηχεία, αν πιστεύεις οτι το αυτί σου δεν είναι και τόσο ευαίσθητο; Πρόσεξε μην κολλήσεις κανα μικρόβιο αέναων δοκιμών!

cchristos likes this.
  8. cchristos

Ο εχθρός του καλού δεν λένε ότι είναι το καλύτερο;
    Καλά τα koda αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερες προτάσεις για να εκπαιδεύσω τα αυτιά μου....

9. Konnos

Φίλε, πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο, ιδίως στα λεφτά που κοιτάς. Αν σου αρέσει το ηχείο και δε σε χαλάει κάτι, μην το αλλάξεις, εκτός κι αν έχεις ακούσει καλά συστήματα και δεις οτι ο ήχος σου χρήζει εύκολης βελτίωσης. Σε βλέπω να ψάχνεσαι, γι αυτό είπα να το γράψω κι αυτό :)

Υ.Γ. Καλές αγορές :p

cchristos likes this.
  10. cchristos

Ευχαριστώ....

11. kvolt

Τα supreme 2002 ειναι πολυ καλη λυση. Σε σχεση με τα dali καο το ειδος μουσικης που ακουω κατεληξα τελικα στα magnat. Πολυ στοιβαρα ηχεια με απιστευτο γεμιστα στα χαμηλα και πολυ καθαρες ψηλες. Απολυτα ικανοποιημενος.

cchristos likes this.
  12. kanakiani

Επειδή και εγώ "ξύνομαι" πολύ εδώ και κάτι μήνες, εν τάχει στα λέω - θεωρούσα ότι χρειάζομαι ενισχυτή π.χ. και τελικά είναι το μοναδικό που δεν χρειαζόμουν. Περνώντας πάρα πολύ χρόνο σε πειράματα δοκιμές και διάβασμα (βασικό) με βοήθεια και συμβουλές από φιλαράκια σχετικά με το άθλημα και αφού μετά τον ενισχυτή νόμιζα ότι φταίνε τα ηχεία κατέληξα στις εξής αλλαγές : rack, χώρος, βέλτιστη επιλογή τοποθέτησης του ηχείου σε σχέση με τον χώρο ( πχ τα δικά μου μισούν τις γωνίες ) ταίριασμα βραχίονα-κεφαλής-phonostage ) ένα σύγχρονο καλό dac αν δεν έχει ο ενισχυτής σου για τα ψηφιακά και θα δεις μετά πολλάαα χαμόγελα από το αποτέλεσμα. :):)

cchristos likes this.
  13. haris1308

haris1308 Грязный Харис * * Πάρτε μπιεντάμπλιγιου!!!

Ορφανά τα γεμιστά ή με κιμά?:D

14. cchristos

Θεσσαλονίκη που θα μπορούσα να πάω για ακρόαση; Γιατί mediamarkt δεν τα εχουν

15. kvolt

Καλα ρε μαστορα απο ολα αυτο ειδες;;;;χαχχαχα

Μοιραστείτε τη σελίδα