Απομόνωση ηχείων ?

Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.184
Η μητερα μου μενει ακριβως απο κατω και μου διαμαρτυρεται συχνα γιατι "βαζω το στερεο δυνατα και τριζει το σπιτι", ειδικα στις ταινιες. Ξερετε καμια "πατεντα" για καλυτερη απομονωση των ηχειων με σκοπο τη μειωση των κραδασμων (που προκαλουνται απο τις χαμηλες συχνοτητες) και μεταφερονται στο δαπεδο (πλακακι)?
Τωρα οι ακιδες των ηχειων πατουν πανω σε κομματια σκληρου πλαστικου (σαν αυτα που εχουν οι συσκευες hi-fi στην απο κατω πλευρα τους) και αυτα σε διπλο κομματι χοντρης μοκετας. Πριν βαλω τα πλαστικα το προβλημα ηταν πολυ πιο εντονο (ετριζαν και τα ντουλαπια της κουζινας μου), και με τα πλαστικα το ελυσα κατα το ημισυ. Μηπως με μαλακα πλαστικα εχω καλυτερη απομονωση?
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Οι ακίδες μεταφέρουν την ενέργεια προς το έδαφος.
Τα αντικραδασμικά (κάτι σάντουιτς υλικών κτλ) τα απομονώνουν.

Πήγαινε σε κανα μαγαζί με ηλεκτρολογικά/μαστρομπλαμπλά και πάρε αντικραδασμικά.

Βγάλε τις ακίδες
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Ωτοασπίδες δώρο ισως; γιατί οχι; οταν μας ενοχλεί κατι..... Θα μας ενοχλεί το οτιδήποτε. Και μονωση να βάλεις θα ακούγεται και παλι έστω και σε χαμηλοτερη ενταση. Αυτο σε οτι αφορα τον κατω οροφο. Αν και πιστευω με το παρακατω θα λυθει μεγαλο μερος του προβλήματος που έχεις......

Σαν λυση στο προβλημα σου βλεπω διπλο dynamat (sound absorber - google) κατω απο ηχεια και αγορα απο πρακτικερ πάρε αυτοκολητα τσοχακια και βαλε πισω απο καθε ντουλάπι κουζίνας. Εχω 2 12αρια sub σε σαλονι και πίστεψε με ειχα χειροτερο πρόβλημα απο σενα που λυθηκε ετσι
 

gid

Μηνύματα
7.382
Reaction score
8.618
Φίλε αν αναγκαζεται να σου παραπονιέται η ίδια σου η μάνα... Μήπως, μαζί με τα όποια άλλα μέτρα, να χαμήλωνες λίγο;
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Μπα, κι η δικιά μου μάνα 2 ορόφους κάτω παραπονιέται όταν βλέπω ταινία. Από το κλιμακοστάσιο φτάνει κάτω ο ήχος.
 




Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.184
εγώ να ρωτήσω...

τι ηλικία έχει η μητέρα? :whistling::p:laugh:
Η μαμα ειναι 78 χρονων (ζωη να ΄χει), αλλα ακουει και το πατημα της γατας (στην κυριολεξια). Ακουει καλυτερα απο μενα! Αλλα το προβλημα δεν ειναι ο ηχος που ακουγεται, αλλα οι κραδασμοι που μεταφερονται, καθοτι μας χωριζει μονο μια πλακα απο τσιμεντο, κι αυτο χωρις μονωση.
Υ.Γ. :Ευχαριστω για τις απαντησεις, και αναμενω και αλλες προκειμενου να δω τι θα κανω τελικα.
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168
Η μαμα ειναι 78 χρονων (ζωη να ΄χει), αλλα ακουει και το πατημα της γατας (στην κυριολεξια). Ακουει καλυτερα απο μενα!
Είναι λογικό, δεν βάζει το ηχοσύστημα ακούει τόσο δυνατά.
 


Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.184
Οι ακίδες μεταφέρουν την ενέργεια προς το έδαφος.
Τα αντικραδασμικά (κάτι σάντουιτς υλικών κτλ) τα απομονώνουν.

Πήγαινε σε κανα μαγαζί με ηλεκτρολογικά/μαστρομπλαμπλά και πάρε αντικραδασμικά.

Βγάλε τις ακίδες
Τοτε γιατι τις βαζουν (τις ακιδες)? Ποια η σκοπιμοτητα? Εγω νομιζα οτι ισχυει το αντιθετο!!!!!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.531
- στα 15 μου , η μάνα μου ωρυόταν για το ίδιο θέμα ( είχα στέρεο στο δωμάτιό μου ) . . . στα 20 μου είχε απηυδήσει . . . η σωτηρία ήρθε στα 35 μου , αποφάσισε πλέον πως είμαι μη αναστρέψιμος - κουφός & αγριάνθρωπος . . . αλλά και εγώ συμβιβάστηκα με το να ακούω cocteau twins με Γιώργο Τράγκα στα κενά ( από την tv της )

- επαρκής απομόνωση δεν υπάρχει , μιλάμε για κραδασμούς που μεταφέρονται μέσω του μπετού . . . εδώ αυτοκίνητο περνάει με sub , και δονείται ο 5ος όροφος ( και το εν λόγω sub πατάει σε ανάρτηση , λάστιχα κλπ )
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Eμενα η μανα μου μενει αλλου.....
αλλα οταν λυσαγαν τα σαμπ (5 _ _ _ 2 κλιπς thx 2 18ιντσα ηλεκτροβοις και ενα svs)
εφτανα για πλακα τα αστροπελεκια στο δευτερο.........βεβαια βαραγα σταθμες ......(132 db στα 5 μετρα).......
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η μεταφορά μέσω επαφής είναι καλύτερη όσο το παρεμβαλλον υλικό έχει επιφάνεια επαφής και μεγάλη πυκνότητα, ο ήχος δηλαδή μεταδίδεται καλύτερα σε μέταλλο αποτι σε λάστιχο και ακόμη χειρότερα μέσω αέρα. Με τις ακίδες μπορεί να έχουμε μέταλλο αλλά έχουμε μικρή επιφάνεια επαφής..
Στα ελαστικά έχουμε μεγάλη αλλά μικρότερης πυκνότητας, μη με ρωτάς ποιο είναι καλύτερο δεν έχω κάνει συγκριτικό. .
Έτσι οσο μειώνουμε τα μεγέθη έχουμε κέρδος εδώ αναλόγως αντικραδασμικου, όσο αναφορά τη μετάδοση από την οπίσθια ακτινοβολία του μεγαφωνου και ότι δημιουργείται εντός του κουτιού-ηχείου.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως και την εμπρόσθια ακτινοβολία...
Γενικά ηχομόνωση σε οικία είναι πολύ δύσκολη και εξαρτάται απτό τι ζητά ο καθένας...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............γιαυτο υπαρχουν εταιριες σαν την οραλεξ ,.....(απο το 04 χρησιμοποιω πριν καν ερθουν ελλαδα)
Και στην αμερικη κανουν ντεμο ντραμς και στον κατω χωρο δεν ακους κιχ.....
αλλα αν δεν βρεξεις λολο ψαρι δεν τρως...........
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
Μην δίνεται σημασία στον νταχαρι αυτος βλέπει ηλικίες και υπολογίζει τα ντι μπι που χρειάζεται η κάθε μια γρια για να την στείλει στον Αγιο Πέτρο.
μα ακριβώς όμως!:laugh::lol:
ζωή να χουν...:p:roflmao:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.820
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top