Dr. Feickert Analogue



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μη δείτε αυτό το βίντεο. Ο τύπος λέει μπαρούφες. Θα χάσετε τσάμπα το χρόνο σας.
Αν παρ' όλα αυτά δείτε το βίντεο και νομίζετε ότι λέει κάτι σημαντικό, τότε λυπάμαι, αλλά έχετε σοβαρά κενά γνώσης γύρω από την ψηφιοποίηση και επανασχηματισμό του αρχικού σήματος, που θα πρέπει να ξεκινήσετε πάλι από την αρχή.
Καλό διάβασμα!
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Μη δείτε αυτό το βίντεο. Ο τύπος λέει μπαρούφες. Θα χάσετε τσάμπα το χρόνο σας.
Αν παρ' όλα αυτά δείτε το βίντεο και νομίζετε ότι λέει κάτι σημαντικό, τότε λυπάμαι, αλλά έχετε σοβαρά κενά γνώσης γύρω από την ψηφιοποίηση και επανασχηματισμό του αρχικού σήματος, που θα πρέπει να ξεκινήσετε πάλι από την αρχή.
Καλό διάβασμα!
Βασικά μιλάει για τους περιορισμούς του youtube το οποίο φαίνεται ότι συμπιέζει τα uploded αρχεία στις υψηλές συχνότητες μέχρι πλήρους αποκοπής άνω των 17 kHz. Kαμμία σχέση δηλαδή το uploaded με το αρχικό audio file 44.1 kHz.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Τί; Τί; Τί; Κάθε λίγο θα ξεθάβεις ένα βίντεο και θα πρέπει εμείς να το βλέπουμε και να σου εξηγούμε; Τί θέλει να πει ο τύπος; Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να το δω, αλλά αν θες πες μας τα συμπεράσματά σου.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.230
Reaction score
27.013
Τί θέλει να πει ο τύπος;
Ο τύπος είναι είναι για γέλια (ή για φάπες). Έκανε ολόκληρη εκπομπή για να αποδείξει το μη χρήζον αποδείξεως.
Πόσο νιονιό χρειάζεται για να σκεφτεί ότι είναι αδύνατον να παραχθεί κόπια (οποιουδήποτε φορμά) με καλύτερα χαρακτηριστικά από τη μητρική ταινία??
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Για να περνάει η ώρα είναι το με τι είναι ο καθένας ικανοποιημένος. ;)
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
[
View attachment 117245
View attachment 117244

Εντάξει, το απλό ημιτονοειδές το πιάνει, το σύνθετο?
βεβαίως, αφού όλα τα σήματα είναι άθροισμα απλών ημιτόνων .... αυτό που δείχνεις είναι δύο ημίτονα μαζί. Όποιο ημίτονο είναι κάτω από τη συχνότητα Nyquist αναπλάθεται 100%
Αφού αναγκαστηκα και "ξεσκονισα" τα βιβλία μου ύστερα απο καιρό (μπας και βρω που κάνω το λάθος της δειγματοληψιας) , το στενο μου μυαλουδακι δεν εντόπισε κάτι...
Για καλή μου τύχη , πριν 1 βδομάδα , συνάντησα το καθηγητή που μας δίδασκε "αρχες επικοινωνιών" (το οποίο περιλάμβανε δειγματοληψια και επεξεργασία αναλογικών και ψηφιακων σημάτων). Μετά από μια σύντομη κουβέντα και αφου του εξήγησα την απορία μου, συμφώνησε μαζί μου λέγοντας ότι είναι και θέμα πολύ απλής λογικής. Η 100% ανάπλαση σήματος 10kHz - 20kHz (Fs=44.1kHz) , επιτυγχάνεται μόνο με την προϋπόθεση ότι το σημα είναι καθαρό ημίτονο και η δειγματοληψια θα γίνει στις κορυφές αυτού! Τώρα με 4 δείγματα στα 10kHz και 2 δείγματα στα 20kHz η πιθανότητες σίγουρα δεν βοηθούν και πολύ. Πιο απλό και γενικό δεν γίνεται.

Αν και πάλι αυτό ειναι λάθος, θα του προτεινω να ξαναπάμε σχολείο εκ μέρος των μελών αυτού του φορουμ
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Διέκρινα μια μικρή πρόοδο, αλλ' αυτές οι ρημάδες οι πιθανότητες την ακύρωσαν τελείως...
..εννοούσα τις πιθανότητες τουλαχιστον να γίνουν δειγματοληψιες στις μέγιστες τιμες του σηματος (Vp-p).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
..εννοούσα τις πιθανότητες τουλαχιστον να γίνουν δειγματοληψιες στις μέγιστες τιμες του σηματος (Vp-p).
Αν μπορείτε, κάντε μου μια χάρη. Φορτώστε κάποιον -οποιονδήποτε- wave editor και δημιουργήστε έναν τόνο, ένα καθαρό ημίτονο όπως το λέτε, με συχνότητα τη μισή της δειγματοληψίας. Για παράδειγμα, χρησιμοποιώντας δειγματοληψία 44100Hz δημιουργήστε έναν τόνο συχνότητας 22050Hz. Πείτε μου τί παρατηρείτε...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Ωραία. Αν ξεκινήσεις την καμπύλη από τις 90 μοίρες; Βγαίνει κάτι άλλο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και πως θα μπορούσε να βγαίνει...
Άκου δειγματοληψία στις κορυφές. Διεύθυνση ορχήστρας βάση του αναλογικοψηφιακού μετατροπέα!!!
Έχει συντονίσει ο μαέστρος με το internal clock. :p
 





Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top