Dr. Feickert Analogue

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Σοβαρά τώρα, αυτά που έγραψες, δείχνουν ότι στα τεχνικά θέματα είσαι εντελώς άσχετος.
Εντελώς όμως.
Ό,τι έγραψες, όλα, είναι λάθος.
Πιο λάθος, δεν υπάρχει. Το τερμάτισες.

Δυστυχώς εδώ μέσα γνωρίζουμε τα βασικά, και ίσως και κάτι παραπάνω. Δε σε παίρνει να μας λες τέτοια προφανή λάθη, τα οποία ομολογουμένως σε κύκλους χαλιεντάδων μπορεί να έχουν μεγάλο σουξέ.
Εννοείς ότι είναι λάθος η θεωρία της δειγματοληψιας?
Αν όντως είμαι ,ας μου δείξει κάποιος ένα σχετικό άρθρο να ενημερωθώ
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Εννοείς ότι είναι λάθος η θεωρία της δειγματοληψιας?
Αν όντως είμαι ,ας μου δείξει κάποιος ένα σχετικό άρθρο να ενημερωθώ
Όχι.
Εσύ είσαι λάθος.


Ενδεικτικά και μόνο:

24/192 Music Downloads
...and why they make no sense
https://people.xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html

Digital Show & Tell
https://xiph.org/video/vid2.shtml

https://wiki.xiph.org/index.php?title=Videos/Digital_Show_and_Tell&mobileaction=toggle_view_desktop


D/A and A/D | Digital Show and Tell (Monty Montgomery @ xiph.org)



A Digital Media Primer For Geeks by Christopher "Monty" Montgomery and Xiph.org



Νομίζω ότι κάποτε τα είχε ποστάρει και ο Ημίθεος.
 




Μηνύματα
469
Reaction score
239
Μια χαρά σωστή είναι η θεωρία της δειγματοληψίας.
Εσύ δεν έχεις καταλάβει γρύ.
Δείξε μου ένα άρθρο σε παρακαλώ για να κάνω μια αρχή...
[DOUBLEPOST=1547744668][/DOUBLEPOST]
Η παρακολούθηση του πρώτου βίντεο πρέπει να γίνει υποχρεωτική με την εγγραφή νέου μέλους.
Εννοείς το adjust+ ?
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δείξε μου ένα άρθρο σε παρακαλώ για να κάνω μια αρχή...
[DOUBLEPOST=1547744668][/DOUBLEPOST]
Άσε την δειγματοληψία, που ενδεχομένως να σε μπερδεύει. Μήπως να δεις τι χρειάζεται και πως λειτουργεί ένας ψηφιοαναλογικός μετατροπές και σε τι εξυπηρετούν τα φίλτρα;
Πιστεύω θα κατανοούσες καλύτερα το θέμα.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Άσε την δειγματοληψία, που ενδεχομένως να σε μπερδεύει. Μήπως να δεις τι χρειάζεται και πως λειτουργεί ένας ψηφιοαναλογικός μετατροπές και σε τι εξυπηρετούν τα φίλτρα;
Πιστεύω θα κατανοούσες καλύτερα το θέμα.
Έτυχε το καιρό που σπούδαζα να έχω ένα - δυο μαθηματα με επεξεργασία ψηφιακών σημάτων με δειγματοληψίες , επικαλύψεις , φιλτρα κλπ και κατα καιρούς συζητήσεις με μηχανικους (αναλογικού) ήχου . Όλοι συμφώνησαν ότι η δειγματοληψια ποιότητας cd (44.1kHz) έχει πρακτικά και θεωρητικά χαμηλή αξιοπιστία ως το αυθεντικο αναλογικό σημα.
Τώρα αν καποιοι αυτό δεν το δέχονται δικαίωμα τους. Ούτε θελω να χαλάσω την καρδιά κανενός ούτε την απόλαυση τους .
Αλλά σίγουρα δεν δέχομαι την ειρωνία κάποιου που μπορεί να νομίζει ότι έχει πιάσει και τον Πάπα από τα @.....@ (ειδικά από την στιγμή που δεν τεκμηριώνει την γνώμη του)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.231
Reaction score
8.113
The sampling rate must be at least twice as high as the highest frequency to be reproduced1[1]. The range of human hearing is roughly from 20 to 20,000 Hz, so a sampling rate of at least 40 kHz is needed to reproduce the full range.

Higher sampling rates allow the use of filters with a more gradual roll-off. This reduces phase shift, which can affect the stereo image at higher frequencies.

The 44.1 kHz sampling rate for CDs was chosen to allow headroom for filters and other types of signal processing. MPEG AAC and DVD Audio support rates up to 96 kHz.

Αυτά τα βασικά τα λένε στο πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης στην Μακεδονία.
Καλά τα λένε?
http://www.aiia.csd.auth.gr/LAB_STU...ses/Production/projects/Doc Digital Audio.pdf
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κρίμα που δεν έχω ιδέα (το ιδιο ισχύει και κάποιους μηχανικούς ήχου που υποστηριζουν ότι ενας "ζωντανος" ήχος ,ακούγοντας τον μέσω δίσκου βινυλίου δεχεσαι περίπου το 30% ενώ μεσω ψηφιακή μορφή λιγότερο από 5%..) είμαστε όλοι λαθοςκαι συ τα ξέρεις όλα.
Απλά το αφήνω εδώ :p

Να ένας τέτοιος μηχανικός :p
(από 3:00 έως 3:30)

ΥΓ 1: Ο ομιλητής είναι drummer, ο μηχανικός είναι ο από πίσω
ΥΓ 2: Τι εννοεί ο ποιητής ...αντιμετώπιση της ενέργειας δεν κατάλαβα....

 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Πολύ χοντρικά, για την ανασύνθεση του κάτωθι ημιτόνου 20 kHz αρκούν και μόνον τα δύο πράσινα δείγματα, δηλαδή δειγματοληψία fs = 44.1 kHz είναι υπεραρκετή. Δεν χρειάζονται τα υπόλοιπα κόκκινα ...είναι πλεονάζουσα πληροφορία.

 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Κι όμως υπάρχουν άνθρωποι που αυτό δεν μπορούν να το κατλάβουν. Και δεν χρειάζεται να το καταλάβουν, προσθέτω εγώ.
Για όποιον δεν "πιστεύει" στο θεώρημα της δειγματοληψίας ... αν και δεν πρόκειται περί πίστης αλλά περί απλής κατανόησης μπορούν να μελετήσουν τη μαθηματική του απόδειξη στα δύο ακόλουθα πολύ επεξηγηματικά videos:

https://www.tutorialspoint.com/signals_and_systems/sampling_theorem_proof.asp

 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
View attachment 117245
View attachment 117244

Εντάξει, το απλό ημιτονοειδές το πιάνει, το σύνθετο?
βεβαίως, αφού όλα τα σήματα είναι άθροισμα απλών ημιτόνων .... αυτό που δείχνεις είναι δύο ημίτονα μαζί. Όποιο ημίτονο είναι κάτω από τη συχνότητα Nyquist αναπλάθεται 100%
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
βεβαίως, αφού όλα τα σήματα είναι άθροισμα απλών ημιτόνων .... αυτό που δείχνεις είναι δύο ημίτονα μαζί. Όποιο ημίτονο είναι κάτω από τη συχνότητα Nyquist αναπλάθεται 100%
Σωστά, 100%. Αλλά κανένας δε λέει γιατί. Αυτός είναι και ο λόγος, διά τον οποίον (εξακολουθεί να) υπάρχει αυτή η δυσπιστία και η απόρριψη υπέρ του αναλογικού -ούτως ειπείν- ήχου...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top