Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δε θα αγγαρευτεις να βάλεις τις ακίδες; τι θα κερδίσεις από τις ακίδες; μήπως τελικά όλο και κάποια αλλαγή μπορεί να γίνει μελλοντικά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.747
Τα ζμπρώχνεις και τσουλανε να σκουπίσεις από κάτω το χαλί, λίγο είναι; :p

Τίποτα δε θα κερδίσεις με τις ακίδες, τζάμπα ο κόπος, μια χαρά πατάει κι έτσι... 8-)

Νομίζω καλά είναι κι έτσι τα ηχεία. Δοκίμασε να τερματίσουν δεξιά αριστερά, ας ακουμπήσουν τοίχο. Μια χαρά. Πιθανώς λίγη διάχυση να είναι χρήσιμη στον πλαϊνό τοίχο δίπλα στα μεγάφωνα, να σπάει η αντανάκλαση. Διάχυση στυλ σκάιλάιν.

Φυσικά η καλύτερη θέση των ηχείων θα βγει με μετρήσεις. Μικρόφωνο και σουιπς...8-)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.986
Reaction score
20.509
Δε θα αγγαρευτεις να βάλεις τις ακίδες; τι θα κερδίσεις από τις ακίδες; μήπως τελικά όλο και κάποια αλλαγή μπορεί να γίνει μελλοντικά;
Τα ζμπρώχνεις και τσουλανε να σκουπίσεις από κάτω το χαλί, λίγο είναι; :p

Τίποτα δε θα κερδίσεις με τις ακίδες, τζάμπα ο κόπος, μια χαρά πατάει κι έτσι... 8-)

Νομίζω καλά είναι κι έτσι τα ηχεία. Δοκίμασε να τερματίσουν δεξιά αριστερά, ας ακουμπήσουν τοίχο. Μια χαρά. Πιθανώς λίγη διάχυση να είναι χρήσιμη στον πλαϊνό τοίχο δίπλα στα μεγάφωνα, να σπάει η αντανάκλαση. Διάχυση στυλ σκάιλάιν.

Φυσικά η καλύτερη θέση των ηχείων θα βγει με μετρήσεις. Μικρόφωνο και σουιπς...8-)
Καλά ρε παιδιά, συζητάμε στο άλλο thread για μηχανική γείωση κραδασμών με ακίδες κτλ και τώρα λέτε να αφήσω τις ρόδες; Πλάκα μου κάνετε;

Τι αλλαγές να γίνουν ρε @SOCO; Να αλλάξω ηχεία; Όχι, δεν θα αλλάξω ηχεία.

Μετρήσεις και sweeps όταν έρθει ο μηχανικός ακουστικής. Μέχρι τότε, στήνουμε, ακούμε κι απολαμβάνουμε. Κι ας μην 100% σωστά, προς το παρόν, δεν πειράζει...
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Διάχυση σε τόσο μικρή απόσταση;:o
Για τις ροδες συμφωνώ και εγώ πάντως να τις αφήσεις τον πρώτο καιρό τουλαχιστον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.747
συζητάμε στο άλλο thread για μηχανική γείωση κραδασμών με ακίδες κτλ και τώρα λέτε να αφήσω τις ρόδες; Πλάκα μου κάνετε;
Όχι, χωρίς πλάκα.
Χαλάρωσε, δεν είναι σημαντικό το θέμα, ιδίως στο χώρο σου και ιδίως με το βάρος των ηχείων σου.

Εκτιμώ ότι δεν θα υπάρχει ακουστή ή μετρήσιμη διαφορά μεταξύ ακίδας και ρόδας στο χώρο σου. ;)

Φυσικά δε χάνεις τίποτε άλλο από χρόνο, στο να το διαπιστώσεις μόνος σου! :)

Άντε, βάλτο να παίζει και πες εντυπώσεις!

Διάχυση σε τόσο μικρή απόσταση;:o
Ναι μωρέ, σκατερινγκ, να μη βλέπει ίσια επιφάνεια στα μεσαία! ;)
Αν και λόγω γυψοσανίδας με τρύπα, μπορεί να μην έχει κανένα απολύτως θέμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.986
Reaction score
20.509
Από ότι φαίνεται, θα στήσουμε στον "αέρα" απόψε. Ο ηλεκτρονικός της Ε.Β.ΚΥ. a.k.a @PURETONE δεν θα καταφέρει να έρθει.

Οπότε θα στήσουμε ισόπλευρο τρίγωνο και βλέπουμε.

Υ.Γ.: το γεφύρι της Άρτας πιο γρήγορα τελείωσε...
[DOUBLEPOST=1551631354][/DOUBLEPOST]
Ναι μωρέ, σκατερινγκ, να μη βλέπει ίσια επιφάνεια στα μεσαία! ;)
Αν και λόγω γυψοσανίδας με τρύπα, μπορεί να μην έχει κανένα απολύτως θέμα.
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Θα γίνουν οι μετρήσεις και θα φανεί. Ούτως ή άλλως, υπάρχει, σύμφωνα με τον μηχανικό ακουστικής, δυνατότητα για διορθωτικές/βελτιωτικές κινήσεις μικρής κλίμακας εάν κι εφόσον κριθεί ότι είναι απαραίτητες.
 
Last edited:



Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Wizzy είσαι ωραίος και μετράς μια χαρά φαίνονται και παίζω στοίχημα μια χαρά θα ακούγονται.
Όσο αφορά τις ακίδες με το βάρος που έχουν τα τερατάκια μάλλον περιττός κόπος είναι παρά όφελος.

Εύχομαι να το χαρείς με την καρδιά σου
όπως και να το δεις άλλοι στήνουν χώρους για διαλογισμό
δες την λίγο ας πούμε metal - γιόγκι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.986
Reaction score
20.509
Χθες βράδυ, λίγο μετά τις 21:00 ήρθαν ο @Gebreselassie κι ο @okakosolikos από το σπίτι.

Δεν μας πήρε πολλή ώρα, κυρίως επειδή χρησιμοποιήσαμε laser μετρητή αποστάσεων. Καταλήξαμε σε ισόπλευρο τρίγωνο, πλευράς μήκους 2m (με κάτι χιλιοστά απόκλιση). Το αποτέλεσμα:

20190304_070116.jpg


Η φωτογραφία δεν έχει μεγάλη διαφορά από την προηγούμενη - αν κι είμαι σίγουρος ότι ο @Gebreselassie θα ανεβάσει και μία δική του με την πρότασή του για την τοποθέτηση των ενισχυτών.:whistling: Βρήκαμε και τις πιθανές θέσεις των subwoofers.:neo:

Μπορεί να ασχοληθώ ακόμα λίγο για να εξαλείψω τις διαφορές των χιλιοστών, αλλά πλέον η "μπάλα" βρίσκεται στο "γήπεδο" του @PURETONE και στην ολοκλήρωση του "δεσίματος" των καλωδίων με τα βύσματα!:help::help::help::help:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
πλέον η "μπάλα" βρίσκεται στο "γήπεδο" του @PURETONE και στην ολοκλήρωση του "δεσίματος" των καλωδίων με τα βύσματα!:help::help::help::help:
Κυριοι εδω προκειται για συκοφαντια !!!!!
Λογω βαριας γριπης του ειπα "για να κερδισουμε χρονο και να τελειωσουμε εγκαιρα φερε μου τα καλωδια και τα φις στο σπιτι μου να τα ετοιμασω απο την μια πλευρα ωστε περνωντας απο το σπιτι σου απλα να τα συνδεσουμε και να βαλουμε τα 2-3 φις στην αλλη πλευρα των καλωδιων επι τοπου." Αν περασε απο σας , περασε και απο μενα................Τωρα .......... η μπαλα βρισκεται στο γηπεδο μου ε ?????
ΘΑ ΣΕ ΧΡΕΩΣΩ ΡΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ......... συκοφαντη :D:D:D
Απο που θα περασουν τα καλωδια δεν βλεπω στην φωτο ?
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Απο που θα περασουν τα καλωδια δεν βλεπω στην φωτο ?
αντερκάβα, έχει κάτι τρυπίτσες το πάτωμα.

Ατσαλίνα, τραβαφέρε και τέτοια
[DOUBLEPOST=1551685918][/DOUBLEPOST]Εγώ πιστεύω τον Puretone πάντως.

Όχι ότι καιγόμουν να ακούσω τον δίσκο των Nightstalker, όχι. Καμία σχέση, όχι όχι
 




Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Λοιπόν ο χώρος εγκαινιάστηκε, μπήκαμε με τα παπούτσια λερώσαμε μια χαρά όλα, που και που έμπαινε μέσα η σύζυγος και τη διώχναμε διακριτικά λέγοντας πχ φύγε από εδώ, εδώ είναι για εμάς, εδώ είναι Άγιον Όρος δεν επιτρέπονται γυναίκες κλπ.

Σπρώξαμε τα ηχεία στον τοίχο να ανοίξει λίγο το τρίγωνο γιατί κάθομαι κοιτάω τα 802 και φοβάμαι λίγο. Ο ανεκδιήγητος έχει βάλει μια καρέκλα μέσα ρε φίλε. ΜΙΑ. Δηλαδή σου λέει σας έχω χεζμένους ένας ένας θα μπαίνετε κι άμα θέλω θα βάλω και είσοδο 10 γιούρο. :D

Ψευδοροφές, τοίχοι κομπλέ, ερκοντίσιο κομπλέ. Δεν έχει ψυγειάκι για μπύρες, δεν έχει τρύπα στην ψευδοροφή να κατεβαίνει οθόνη, δεν έχει προβολέα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΑΜΠΓΟΥΦΕΡΣΣΣΣ, μιλάμε για αθλιότητεςςς! :headbang:
Ένα μπρος στο κέντρο ένα πίσω στο κέντρο νομίζω θα χοροπηδήξει καλά το δωμάτιο γιατί στις πίσω γωνίες έχουμε ένα θεματάκι με την πόρτα και είναι κρίμα να την σπάσουμε τώρα την έβαλε. Αλλά τέλος πάντωνε θα κάνουμε τεστςς και θα το βρούμε αυτό. Επίσης θα βάλουμε ένα monitor κι ένα PC (θέλει δεν θέλει) να ακούμε Spotify. :D

Γενικώς τα σπάει ο χώρος, δύο πόρτες για να μην βγαίνει έξω τίποτις, μοκέτα μπλέ, δεν ακούγεται γκιχ, άμα που και που έχεις εμβοές όπως πχ εγώ σου σπάνε λίγο τα νεύρα με την ησυχία εκεί μέσα γεγονός που βοηθάει εννοείται τα διαμαντοτουίτερς που από τον γονέα 2 είναι και λίγο έντονα, αλλά σε πιάνει μια τρέλα ένα κάτι θες ας πούμε να βγάλεις όλους τους δίσκους από τα ράφια και να τους βάλεις φωτιά. :focus:

Παρεμπιπτόντως στην φωτό βλέπετε 2.284 δίσκους δηλαδή σε ριπαρισμένα CD με ΕΝΑΝ σκληρό δίσκο 1,2TB είσαι κομπλέ (έχεις και ρέστα), πετάς τους δίσκους μαζί με το έπιπλο στην ανακύκλωση και βάζεις στη θέση του ένα πολύ ωραίο… μπαράκι. :drinks:

Πουροτόνε φτιάξε μας κανα βύσμα να βάλουμε το μουσικαντήρι να παίξει έχει λαλήσει το παιντί δεν μπορεί άλλο πήγε και πήρε walkman. :D
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.704
Reaction score
94.759
Παρεμπιπτόντως στην φωτό βλέπετε 2.284 δίσκους δηλαδή σε ριπαρισμένα CD με ΕΝΑΝ σκληρό δίσκο 1,2TB είσαι κομπλέ (έχεις και ρέστα), πετάς τους δίσκους μαζί με το έπιπλο στην ανακύκλωση και βάζεις στη θέση του ένα πολύ ωραίο… μπαράκι. :drinks:
:party:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Καμία πενιά ποτέ θα παίξετε; Βάλε το world eater (bolt thrower) να μου πεις πως ακούγεται !!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πουροτόνε φτιάξε μας κανα βύσμα να βάλουμε το μουσικαντήρι να παίξει έχει λαλήσει το παιντί δεν μπορεί άλλο πήγε και πήρε walkman. :D
Ανευ απροοπτου μαλλον την Τεταρτη αν βολευεστε :drinks:
Α!!!! ..... και εισαι σιγουρος οτι το ψυγειακι ειναι για μπυρες? Εγω το κοβω για λεμοναδες με αεριουχο νερο στην καλυτερη :p
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.769
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top