Αναζήτηση ηχείων

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το οτι έχετε ασχοληθεί τόσο με το θέμα.Ενδιαφέρον και οι προτάσεις για όλα τα ενεγά που προτάθηκαν.Αν δεν κάνω λάθος στο sound gallery μπορώ να βρώ και τα elac,adam και kef ?
Το ζήτημα στη δική σου περίπτωση είναι ποια μοντέλα θα βρίσκονταν διαθέσιμα για επίδειξη απ'ό,τι έχει γίνει κατανοητόν...;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.419
Reaction score
125.647
Τα ηχεία είναι σα το γάμο.

Δεν έχει "δοκιμή γάμου".

Με παπά και με κουμπάρο θέλει, το φουλ πακέτο, και τα λέμε πολύ μετά το ταξίδι του μέλιτος. ;)
 


Μηνύματα
118
Reaction score
245
Το ζήτημα στη δική σου περίπτωση είναι ποια μοντέλα θα βρίσκονταν διαθέσιμα για επίδειξη απ'ό,τι έχει γίνει κατανοητόν...;)
Αυτό ναι μάλλον είναι ένα θέμα.Δεν θα βιαστώ,ηχοσύστημα υπάρχει.
[DOUBLEPOST=1551883848][/DOUBLEPOST]
Τα ηχεία είναι σα το γάμο.

Δεν έχει "δοκιμή γάμου".

Με παπά και με κουμπάρο θέλει, το φουλ πακέτο, και τα λέμε πολύ μετά το ταξίδι του μέλιτος. ;)
Αγαπητέ μου υπάρχει και η προ του γάμου συμβίωση.Δεν προχωρά μόνο η τεχνολογία,προχωρούν και οι σχέσεις.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αυτό ναι μάλλον είναι ένα θέμα.Δεν θα βιαστώ,ηχοσύστημα υπάρχει.
[DOUBLEPOST=1551883848][/DOUBLEPOST]
Αγαπητέ μου υπάρχει και η προ του γάμου συμβίωση.Δεν προχωρά μόνο η τεχνολογία,προχωρούν και οι σχέσεις.
Αγαπητε μου, δεν χει καμια σχεση η ζωη με απλη σχεση και η ζωη ως παντρεμενος. Και μαλιστα, πολλες φορες, η μοναδικη περιπτωση να χωρισεις απο σχεση ειναι να...παντρευτεις!!. Κατι ξερει ο θειος Κωστας που τα λεει...:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.419
Reaction score
125.647
Αγαπητέ μου υπάρχει και η προ του γάμου συμβίωση.Δεν προχωρά μόνο η τεχνολογία,προχωρούν και οι σχέσεις.
Η προ του γάμου συμβίωση, δεν έχει καμία σχέση με τη μετά το γάμο κατάληξη. ;)

Ιδέαν δεν έχεις.

Γιού νόου ναθινγκ Τζων Σνόου.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.419
Reaction score
125.647
Αυτό είναι δικό σας θέμα και δεν είναι σωστό να γενικέυεται απέναντι σε κάποιους που δεν γνωρίζετε.
Μιλάμε για ηχεία.

Οι παρομοιώσεις, στα ηχεία αναφέρονται, όχι επί προσωπικού, νομίζω ήταν αυτονόητο.

Και καλώς γενικεύουμε, ακόμα και για ηχεία που δε γνωρίζουμε.
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτές εδώ οι ηχειάρες τί λενε; Για πόσα τ.μ. κάνουν;

Ιδού οι μετρήσεις:
http://www.i-fidelity.net/testberichte/hifi/dali-opticon-8/seite-5-labor.html
Η παρακάτω μέτρηση μας λέει ότι το ηχείο δεν είναι εύκολο φορτίο για ενισχυτές με υψηλή αντίσταση εξόδου και μέτριες τιμές ισχύος.Το κείμενο της δοκιμής ισχυρίζεται ότι είναι εύκολα φορτία,οπότε τερματίστηκε το διάβασμα...
Οι δύο κορυφές με τη μέγιστη τιμή εμπέδησης και οι αντίστοιχες συχνότητες συντονισμού μας πληροφορούν επίσης ότι το εν λόγω ηχείο είναι ζυγοσταθμισμένο με προοπτική να δώσει εντύπωση στον χρήστη ότι θα μπορούσε να τα καταφέρνει χωρίς sub εντός τυπικών οικιακών χώρων.
Αυτή η μέτρηση είναι η πλέον αντιπροσωπευτική για τα ηλεκτρομηχανικά χαρακτηριστικά του ίδιου του ηχείου.

Οι δε υπόλοιπες μετρήσεις δεν μας λένε και πολλά για το ηχείο από μόνο του,αφού έχουν πραγματοποιηθεί -όπως δηλώνεται- εντός δεδομένου χώρου με άγνωστες ιδιότητες και απροσδιόριστο τελικό ενισχυτή.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Μιλάμε για ηχεία.

Οι παρομοιώσεις, στα ηχεία αναφέρονται, όχι επί προσωπικού, νομίζω ήταν αυτονόητο.

Και καλώς γενικεύουμε, ακόμα και για ηχεία που δε γνωρίζουμε.
Από τα συμφραζόμενα δεν είμαι και πολύ σίγουρος,αλλά αφού το λέτε οκ καλή καρδιά.
[DOUBLEPOST=1551895316][/DOUBLEPOST]Τέλος πάντων,τώρα το απογευματάκι άκουσα τα goldenear aon3.Δεν είναι κακό ηχείο αλλά δεν με εξέπληξε κιόλας.Είναι όμως μια τιμιότατη λύση.Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ένα παλιό πικάπ rega(κεφαλή μια φτηνή της ίδιας εταιτείας και phono rega) με το οποίο παίξαμε μερικά LP.Καμία σχέση με το pro-ject(κεφαλή ortofon 2mred και phono clearaudio).Μέρα με την νύχτα.
 



Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Φυσικά και μπορείς νομίζω ότι σε αφορά

.
Σ' ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1551950540][/DOUBLEPOST]
Βρισκομαι σ' αυτο το φορουμ για τον ιδιο ακριβως λογο που εσυ θα ...φυγεις!!
Υπαρχουν φορουμ καταλληλα για σας. Μην το παιρνεις προσωπικα. Αφου σας αρεσει να καμαρωνετε για τις ηχειαρες και τους ενισχυταραδες σας και τις καλωδιαρες σας πινοντας τη φραπεδια σας και σας ενοχλει να ακουτε το σωστο, να πατε εκει. Στο παρελθον τετοιες συμπεριφορες τις εχω πολλακις δει σε φορουμ αυτοκινητων. Πιστευω, με αντιλαμβανεσαι. Εδω, θα φατε την αληθεια μεσ' στη μουρη και ειναι φυσικο να μη σας αρεσει. Αλλοι ειναι με ενα βιβλιο ή pdf στο χερι και παρακολουθουν τις εξελιξεις τις τεχνολογιας κι αλλοι ζουν στην εποχη του γραμμοφωνου το 2020 και ειναι και περηφανοι γι αυτο. Ουτε με τη δευτερα παρουσια δεν προκειται να σωθειτε.:dance:

Μην το παίρνεις προσωπικά.

Κάποιες στιγμές ορισμένοι μας έφεραν στα όρια… δημιούργησαν δυσάρεστα συναισθήματα μέσα μας
και νιώσαμε την ανάγκη να τους το ανταποδώσουμε.

Στις περιπτώσεις που είχαμε τη δύναμη να ελέγξουμε αυτά τα συναισθήματα, τελικώς διαπιστώσαμε
πόσο εύθραυστοι ήταν, αλλά και πόσο άδικο και απάνθρωπο θα ήταν από μέρους μας
να προκαλέσουμε προβλήματα εκεί που άλλοι πριν απ’ εμάς το είχαν ήδη κάνει.


.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σ' ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1551950540][/DOUBLEPOST]


Μην το παίρνεις προσωπικά.

Κάποιες στιγμές ορισμένοι μας έφεραν στα όρια… δημιούργησαν δυσάρεστα συναισθήματα μέσα μας
και νιώσαμε την ανάγκη να τους το ανταποδώσουμε.

Στις περιπτώσεις που είχαμε τη δύναμη να ελέγξουμε αυτά τα συναισθήματα, τελικώς διαπιστώσαμε
πόσο εύθραυστοι ήταν, αλλά και πόσο άδικο και απάνθρωπο θα ήταν από μέρους μας
να προκαλέσουμε προβλήματα εκεί που άλλοι πριν απ’ εμάς το είχαν ήδη κάνει.


.
Τα προκύπτοντα δυσάρεστα αισθήματα εκπορεύονται όμως από ανασφάλειες που εδρεύουν μέσα μας,με την ΄΄ανάγκη΄΄ ανταπόδοσης να πυροδοτείται ακριβώς από εκείνες και όχι από τη συμπεριφορά του άλλου αυτή καθαυτή.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Τα προκύπτοντα δυσάρεστα αισθήματα εκπορεύονται όμως από ανασφάλειες που εδρεύουν μέσα μας,με την ΄΄ανάγκη΄΄ ανταπόδοσης να πυροδοτείται ακριβώς από εκείνες και όχι από τη συμπεριφορά του άλλου αυτή καθαυτή.
Αγαπητέ... πακτώνεσαι στο προεισαγωγικό μέρος του κειμένου μου, αφήνοντας απ' έξω το κυρίως πιάτο
με στόχο την αλλοίωση του νοήματος και τον αποπροσανατολισμό, ένα κυρίως πιάτο δομημένο σύμφωνα με
τo buhtio προσιτζουρ (πλατειασμός), το οποίο σε (κατα ear) σύμπτυξη θα ήταν ένα απλό Ε.Γ.Λ.
πάντα με αποδέκτη το συμπαθέστατο.... Αντε ρόζι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.869.033
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top