Τροφοδοτικό 15v 1A

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Καιρό τώρα ήθελα ένα dac για 2ο σύστημα το οποίο θα έπαιρνε σήμα απο δέκτη aptx hd και εν συνεχεία θα τροφοδοτούσε 2 ενισχυτές classT (ένα για κάθε κανάλι). Ηχεία τα Q Acoustics 3020.

Τα βρήκα όλα σε ένα: Topping dx3 pro. Η αγορά έγινε απο massdrop και αναμαίνεται η παραλαβή του εντός Απριλίου.

Ως γνωστό, το αδύνατο σημείο στα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας είναι το τροφοδοτικό. Στην περίπτωση dx3 η λύση είναι κάπως πιο εύκολη αφού αυτό είναι εξωτερικό brick. Κάποιοι χρησιμοποίησαν τροφοδοτικό laptop, άλλοι κατέφυγαν σε λύσεις αξίας όση και του dac.

Έχει κανείς υπ' όψη κάποιο αξιόλογο άνω των 2-3 amperes κατά προτίμηση σε brick, χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε όσες αντίστοιχες δοκιμές έχω κάνει με ποιοτικότερο τροφοδοτικό, και δεν είναι λίγες, το αποτέλεσμα ήταν πάντα θετικό.
Βέβαια, φρόντιζα το τροφοδοτικό να τοποθετηθεί ακριβώς δίπλα στο κύκλωμα, ώστε το ενδιάμεσο καλώδιο να μην υπερβαίνει τα 20 εκατοστά συνολικά, υπολογίζοντας και το μήκος εντός του τροφοδοτικού.

Άνοιξες το θέμα στην κατηγορία των ιδιοκατασκευών.
Σε ενδιαφέρει να κατασκευάσεις κάποιο καλό τροφοδοτικό 15 volts;
Από την στιγμή που το υπάρχων δηλώνεται για 1 ampere (είναι;) και σίγουρα μετριότατο και κάτω, ένα ποιοτικό 2 Α, θεωρώ πως θα σε καλύψει σε κάθε περίπτωση.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Να κάνω hijack στο θέμα για να ρωτήσω κάτι παρεμφερές και διαφορετικό συνάμα;
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είμαι βέβαιος ότι θα κάνει διαφορά ένα καλό τροφοδοτικό.

Ναι, θα με ενδιέφερε να φτιάξω ένα τροφοδοτικό, βέβαια αν υπήρχε κάποιος να το φτιάξει για εμένα θα ήταν προτιμότερο δεδομένης της έλλειψης χρόνου και της μακράς μου αποχής από κατασκευές (θέλω χρόνο να ξαναβρώ το “touch”).
[DOUBLEPOST=1551945931][/DOUBLEPOST]
Να κάνω hijack στο θέμα για να ρωτήσω κάτι παρεμφερές και διαφορετικό συνάμα;
Άνετα !
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ευχαριστώ! Ειπώθηκε απο τον petermeni ότι μετρά τις αποστάσεις ώστε το σύνολο των καλωδίων για το dc ρεύμα να μη ξεπερνά τα 20 εκατοστά. Μπορούν να τοποθετηθούν μόνο οι μετασχηματιστές σε δεύτερο κουτί τροφοδοτικού και να στέλνουν μέσω του καλωδίου ac ρεύμα προς τις πλακέτες εξομάλυνσης που θα είναι στο κυρίως κουτί της κατασκευής; Υποθέτω ότι έτσι θα γλύτωνα τις παρεμβολές απο τους μετασχηματιστές, αλλά τί μειονεκτήματα θα είχε μια τέτοια υλοποίηση;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για τροφοδοτικό χαμηλής τάσης και ισχύος, σαφέστατα και είναι θετικό αυτό που αναφέρεις. Βέβαια πολυπλοκότερη σαν υλοποίηση, από την στιγμή που δεν μπορεί να τοποθετηθεί εντός της συσκευής η εξομάλυνση και η σταθεροποίηση.

Αν μιλάμε για συσκευή υψηλής ισχύος, τελικό ενισχυτή δηλαδή, θα πρέπει να υπάρξει μέριμνα για την διατομή των ενδιάμεσων καλωδίων και την ποιότητας των επαφών από το σασί των μετασχηματιστών προς την συσκευή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είμαι βέβαιος ότι θα κάνει διαφορά ένα καλό τροφοδοτικό.

Ναι, θα με ενδιέφερε να φτιάξω ένα τροφοδοτικό, βέβαια αν υπήρχε κάποιος να το φτιάξει για εμένα θα ήταν προτιμότερο δεδομένης της έλλειψης χρόνου και της μακράς μου αποχής από κατασκευές (θέλω χρόνο να ξαναβρώ το “touch”).
Να μια καλή ευκαιρία να ασχοληθείς ξανά. Έναν μετασχηματιστή με έξοδο 15 volts, 30 VA, θα χρειαστείς, ένα μεταλλικό σασί γενικών κατασκευών συν καλώδιο ρεύματος και διακόπτη.
Για το κάτι παραπάνω ένα φίλτρο EMI, RFI στην είσοδο τάσης των 230 Volts AC.
Εδώ περιγράφονται όλα τα σχετικά για το κύκλωμα.
http://diyaudioprojects.com/Technical/Voltage-Regulator/
Ότι ποιότητα υλικών και αν επιλέξεις θα είναι σίγουρα καλύτερο από το ετοιματζίδικο πακάκι των 5 ευρώ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ellton, θα στο πεθάνω το thread, ελπίζω τουλάχιστον να σου φαίνονται ενδιαφέροντα όσα ρωτάω.
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι αυτή την υλοποίηση για ένα προενισχυτή που ετοιμάζω, αλλά έχω βάλει στο μάτι και ένα τελικο που αν του βγάλω τους μετασχηματιστές σε ξεχωριστό κουτί, μπορούν τα κύρια κυκλώματα ( ενίσχυση, soft start, τροφοδοσία, προστασίες ηχείων ) να χωρέσουν στο κουτί του πεθαμένου bryston 3b. Κατανοώ ότι οι κονέκτορες πρέπει να προορίζονται να αντέχουν τα αμπέρ που θα λειτουργεί ο τελικός. Απο πλευράς καλωδίων, πέραν της διατομής πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; Δηλαδή, του βάζω για παράδειγμα τυπικό ηλεκτρολογικό καλώδιο ή υπάρχει κάτι πιο εξειδικευμένο;
Εάν μέσα απο το ίδιο καλώδιο τρέχουν διαφορετικές τάσεις ( π.χ. 15vac για τον προενισχυτή, 5vac για ένα μικροελεγκτή ), υπάρχει κίνδυνος παρεμβολών;
Και κάτι που μου ήρθε τώρα σε σχέση με τον τελικο, μπορούν στο ίδιο κουτί να συνυπάρχουν οι μετασχηματιστές προενισχυτή και τελικού ( άρα να πιάνει ένα χώρο στο ρακ και ίσως να ενεργοποιούνται και τα δύο μηχανήματα με το πάτημα ενός κουμπιού, με την απαραίτητη χρονοκαθυστέρηση ) με ξεχωριστά καλώδια βέβαια;
Αυτά και τέλος απο εμένα γιατί αυτό δεν είναι hijack, αλλά αρμένικη βίζιτα!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Μπορούν να τοποθετηθούν μόνο οι μετασχηματιστές σε δεύτερο κουτί τροφοδοτικού και να στέλνουν μέσω του καλωδίου ac ρεύμα προς τις πλακέτες εξομάλυνσης που θα είναι στο κυρίως κουτί της κατασκευής; Υποθέτω ότι έτσι θα γλύτωνα τις παρεμβολές απο τους μετασχηματιστές, αλλά τί μειονεκτήματα θα είχε μια τέτοια υλοποίηση;
Γίνεται, όπως είπε κι ο μάστερ @PeterMeni.
Επειδή συνήθως και οι γέφυρες ανόρθωσης "βγάζουν θόρυβο", μία άλλη πρακτική είναι να κάνεις και την ανόρθωση στο "βρώμικο" κουτί (μαζί με τους bulk capacitors) και κάνεις τοπικά σταθεροποίηση κοντά στο φορτίο (@ audio box).

Επειδή μιλάμε για mains, καλό θα είναι τη σχετική εργασία να την αναλάβει κάποιος ηλεκτρονικός, εάν δεν υπάρχει σχετική εμπειρία.

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πριν λίγο καιρό έκανα μια τέτοια επέμβαση σε έναν τελικό. Μπήκαν τέσσερις μετασχηματιστές 500 VA σε ένα ξεχωριστό σασί. Για τις συνδέσεις τους χρησιμοποίησα τέτοια στο σασί:
https://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/CategoryID/2476/Level/a/ProductID/42637/catpageindex/2/List/0
και βέβαια το αντίστοιχο αρσενικό επάνω σε καλώδιο 4αρι με θωράκιση.
Η διατομή του καλωδίου αν είναι 2,5 καρέ πολύκλωνο είσαι μια χαρά για μεγάλη ισχύ.
Και βέβαια άνετα με ένα καλώδιο κυκλοφορείς πολλές τάσεις.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Να μια καλή ευκαιρία να ασχοληθείς ξανά. Έναν μετασχηματιστή με έξοδο 15 volts, 30 VA, θα χρειαστείς, ένα μεταλλικό σασί γενικών κατασκευών συν καλώδιο ρεύματος και διακόπτη.
Για το κάτι παραπάνω ένα φίλτρο EMI, RFI στην είσοδο τάσης των 230 Volts AC.
Εδώ περιγράφονται όλα τα σχετικά για το κύκλωμα.
http://diyaudioprojects.com/Technical/Voltage-Regulator/
Ότι ποιότητα υλικών και αν επιλέξεις θα είναι σίγουρα καλύτερο από το ετοιματζίδικο πακάκι των 5 ευρώ.
Τέλεια!

Ευχαριστώ για το link!

Όπου κολλάω, ρωτάω...
[DOUBLEPOST=1551957678][/DOUBLEPOST]
Ellton, θα στο πεθάνω το thread, ελπίζω τουλάχιστον να σου φαίνονται ενδιαφέροντα όσα ρωτάω.
Νίκο από τις ερωτοαπαντήσεις όλοι βγαίνουμε κερδισμένοι
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πριν λίγο καιρό έκανα μια τέτοια επέμβαση σε έναν τελικό. Μπήκαν τέσσερις μετασχηματιστές 500 VA σε ένα ξεχωριστό σασί. Για τις συνδέσεις τους χρησιμοποίησα τέτοια στο σασί:
https://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/CategoryID/2476/Level/a/ProductID/42637/catpageindex/2/List/0
και βέβαια το αντίστοιχο αρσενικό επάνω σε καλώδιο 4αρι με θωράκιση.
Η διατομή του καλωδίου αν είναι 2,5 καρέ πολύκλωνο είσαι μια χαρά για μεγάλη ισχύ.
Και βέβαια άνετα με ένα καλώδιο κυκλοφορείς πολλές τάσεις.
Σε σχέση με αυτό που είπε ο Κώστας; Καταλαβαίνω αυτό που είπες για την όσο το δυνατόν ελάχιστη διαδρομή του dc, καθώς δεν του αρέσουν οι αποστάσεις ( γι'αυτό και το δίκτυο ηλεκτροδότησης λειτουργεί σε ac ) και αν κατάλαβα καλά, αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι το τροφοδοτικό που έχω υπ'όψιν, να βγάζει dc και μέσα στον προενισχυτή να γίνεται ένα επιπλέον φιλτράρισμα ( αυτό μου φέρνει στο μυαλό τον 47uf πυκνωτή που έχει κάθε πλακέτα μέσα στον naim nac32, ενώ το τροφοδοτικό στέλνει τα 24vdc ). Μέση λύση για να φύγουν και οι θορυβώδεις γέφυρες υπάρχει ( η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να γράφω γι'αυτές, αλλά έσβησα αυτό το κομμάτι για να μη πάει πολύ μακριά η κουβέντα )? Δηλαδή, Μ/Σ και γέφυρες στο κουτί του τροφοδοτικού, πυκνωτές στο κουτί της κύριας κατασκευής;

Νίκο από τις ερωτοαπαντήσεις όλοι βγαίνουμε κερδισμένοι
Ευχαριστώ, αν και εξακολουθώ να νιώθω εισβολέας!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε σχέση με αυτό που είπε ο Κώστας; Καταλαβαίνω αυτό που είπες για την όσο το δυνατόν ελάχιστη διαδρομή του dc, καθώς δεν του αρέσουν οι αποστάσεις ( γι'αυτό και το δίκτυο ηλεκτροδότησης λειτουργεί σε ac ) και αν κατάλαβα καλά, αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι το τροφοδοτικό που έχω υπ'όψιν, να βγάζει dc και μέσα στον προενισχυτή να γίνεται ένα επιπλέον φιλτράρισμα ( αυτό μου φέρνει στο μυαλό τον 47uf πυκνωτή που έχει κάθε πλακέτα μέσα στον naim nac32, ενώ το τροφοδοτικό στέλνει τα 24vdc ). Μέση λύση για να φύγουν και οι θορυβώδεις γέφυρες υπάρχει ( η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να γράφω γι'αυτές, αλλά έσβησα αυτό το κομμάτι για να μη πάει πολύ μακριά η κουβέντα )? Δηλαδή, Μ/Σ και γέφυρες στο κουτί του τροφοδοτικού, πυκνωτές στο κουτί της κύριας κατασκευής;
Σίγουρα όλα τα υλικά δημιουργούν ένα πεδίο θορύβου και ισχύει αυτό που είπε ο Κώστας πριν.
Αν μιλάμε για χαμηλή κατανάλωση, βλέπε προενισχυτής, θα πρέπει εκεί που καταλήγει η καλωδίωση με τις DC τάσεις στην πλακέτα, να υπάρχει ένας ηλεκτρολυτικός, 47-100 μF και παράλληλα ένας πλαστικός 0.1 για πάνω από 25 cm καλωδίου.
Προσωπικά θα προτιμούσα την σταθεροποίηση πολύ κοντά στο κύκλωμα.

Αυτό που αναφέρεις είναι καλύτερο για την περίπτωση τελικού ενισχυτή. Από την άλλη, αν έχεις σκοπό να τα χώσεις και να ψωνίσεις ακριβές, γρήγορες, διόδους ή γέφυρες, αυτές μπορούν να σου ανορθώσουν θόρυβο και να γλυτώσεις από τις παρεμβολές στο καλώδιο από το ένα σασί μέχρι το άλλο.
Κάθε επιλογή έχει συν και πλην.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
ακριβές, γρήγορες, διόδους ή γέφυρες, αυτές μπορούν να σου ανορθώσουν θόρυβο και να γλυτώσεις από τις παρεμβολές στο καλώδιο από το ένα σασί μέχρι το άλλο.
Δηλαδή κάνουν το τροφοδοτικό του μηχανήματος πιο αναίσθητο στο θόρυβο του δικτύου;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δηλαδή κάνουν το τροφοδοτικό του μηχανήματος πιο αναίσθητο στο θόρυβο του δικτύου;
Αυτός γενικότερα είναι ένας από τους βασικούς στόχους κάθε σωστά υλοποιημένου τροφοδοτικού και σε ότι αφορά το κύκλωμα ήχου, κατ'επέκταση.
Να μην επιτρέπει δηλαδή να επηρεάζει την απόδοση του κυκλώματος, οτιδήποτε συμβαίνει στο δίκτυο τροφοδότησης.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άρα, αν κατάλαβα καλά, εάν χρησιμοποιηθούν ποιοτικές δίοδοι ή γέφυρες, μπορούν να βρίσκονται στο κουτί του κυρίως μηχανήματος, αφήνοντας στο κουτί τροφοροδικού μόνο τους μετασχηματιστές?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε κάθε περίπτωση αυτό είναι που συνηθίζεται στους τελικούς αυτής της λογικής σχεδίασης.
Όχι πως δεν μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό. Η ποιοτική ανόρθωση είναι στα θετικά σε κάθε περίπτωση.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ποιό είναι το τεχνικό χαρακτηριστικό μιας γέφυρας ανόρθωσης το οποίο αντιπροσωπεύει/δείχνει την ταχύτητά της;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top