Τροφοδοτικό 15v 1A

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Θα το ρωτήσω εδώ για να μην φτιάχνω άλλο thread.
Παρακαλώ μπορείτε να προτείνετε έτοιμη λύση για ένα ποιοτικό μετασχηματιστή - τροφοδοτικό με οutput 16VAC, 500mA.

Προσπαθώ να αποφύγω diy δεν αξίζει τον κόπο και το ψάξιμο πρόκειται για τροφοδοτικό phono προενισχυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρω
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα το ρωτήσω εδώ για να μην φτιάχνω άλλο thread.
Παρακαλώ μπορείτε να προτείνετε έτοιμη λύση για ένα ποιοτικό μετασχηματιστή - τροφοδοτικό με οutput 16VAC, 500mA.

Προσπαθώ να αποφύγω dyi δεν αξίζει τον κόπο και το ψάξιμο πρόκειται για τροφοδοτικό phono προενισχυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρω
Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το σκεπτικό σου. Γενικότερα για ιδιοκατασκευή και περισσότερο από την στιγμή που μιλάμε για προενισχυτή πικάπ, με δεδομένη την ευαισθησία τους στους θορύβους.

Αυτό που ζητάς είναι ένα κουτάκι, που περιέχει έναν μετασχηματιστή 8 άντε 10VA. Πολλή χαμηλής ισχύος δηλαδή, που το κόστος του σαν ανταλλακτικό είναι μερικά ευρώ. Θα έλεγα να μην τσιγκουνευτείς 3-4 ευρώ και να πας σε 1000 mA ρεύμα, για να έχεις με σιγουριά τα 700.

Τι θα έκανα στη θέση σου...
Θα ξεκινούσα με ένα φίλτρο ρεύματος πριν το μετασχηματιστή. Ένα σωστός διακόπτης και ένα μεταλλικό κουτάκι θα συμπλήρωναν το έργο. Ο μετασχηματιστής θα ήταν ένας τοροειδής 50 VA και ένα καλώδιο με καλή θωράκιση και κοντό μήκος, για να τροφοδοτεί την συσκευή.
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
PeterMeni
Ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση - συμβουλή σου, την εκτιμώ αφάνταστα.
Σημειώνω ότι πολύ καλά κάνεις και διαφωνείς με το σκεπτικό μου καθώς έχεις απόλυτα δίκιο.
Για την ακρίβεια δε τοποθετήθηκα σωστά εξ' αρχής.
Το θέμα μου δεν είναι οικονομικό σ' αυτό το επίπεδο τιμών.
Το θέμα μου είναι η παντελή έλλειψη χρόνου να ασχοληθώ.
Ακόμα και για κάτι τόσο απλό.

(Π.χ. είμαι ακόμα γραφείο από της 10.30 το πρωί.)

Η καλύτερη περίπτωση θα ήταν να έβρισκα κάτι με τις προδιαγραφές που αναφέρεις έτοιμο.
Κρατάω όμως τη συμβουλή σου σε περίπτωση που βρω τον χρόνο να το επιχειρήσω.

Υ.Γ. Αν είναι να μπω ξανά στη ζωή μου σε dyi mode θα με βγάλουν σε ειδιησιογραφικά site θα γελάτε μέχρι το Πάσχα.
 

D

Dimkal

Guest
Κανενα, φτιαξε μονος σου ενα σταθεροποιημενο με διοδακια σοτκυ, LM σταθεροποιημενο και δυο πυκνωτες 10000uF με 6 ευρω τον ενα.
Αν θες σχεδιο μου λες.
Petermani προηγεισαι
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Ευχαριστώ Dimkal ή αλήθεια είναι ότι αν υπάρχει σχηματικό ευπρόσδεκτο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ευχαριστώ Dimkal ή αλήθεια είναι ότι αν υπάρχει σχηματικό ευπρόσδεκτο.
Το ολοκληρωμένο σχέδιο στο τέλος είναι αυτό που ζητάς.
https://electrosome.com/variable-power-supply-lm317-voltage-regulator/
Παράλληλα με τον πυκνωτή των 100 μf στην έξοδο καλό είναι να βάλεις και έναν ΜΚΡ 1 μF.
Μια μικρή ψύκτρα στο LM είναι ευπρόσδεκτη. Επίσης μπορείς να τοποθετήσεις παράλληλα με τις διόδους 4007 της ανόρθωσης (D1-D4) πυκνωτάκια κεραμικά 22-47 nF.
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Ευχαριστώ PeterMani μου το έκανες τραγικά εύκολο. Πιο νηπιαγωγείο δε γίνεται. Θα είναι πρώτο project αν με αφήσουν να αγιάσω ολίγον. Εύχομαι σύντομα
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top