Αναλογικό vs Ψηφιακό

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Να ζει κανείς ή να μη ζει;
Πολύ μπερδεμένη ιστορία , το κάθε ένα με τις χαρές του και τις χάρες του...
Ξεκινώντας από το αναλογικό θα θεωρήσω τον εαυτό μου τυχερό με την έννοια ότι σχετικά μετά
από όχι πολύ τρελό ψάξιμο και μάλλον με χαμηλά κόστη έχω αποτέλεσμα βαρβάτο από φωνογραφικό μέσο αναπαραγωγής. ( σούμα περίπου πλατώ, κεφαλή, phono = 2X ), συν βέβαια τα ευρώ για τις αγορές βινυλίων σοβαρών ή αναφοράς κοπές .
Ψηφιακό = ένα pc 2 ετών περίπου κόστους 1Χ συνυπολογίζοντας όμως ποσό 1-1,5Χ για ένα αξιοπρεπές dac το οποίο στην προκειμένη περίπτωση είναι ενσωματομένο στον ενισχυτή συν κόστος ( χαμηλότερου του αναλογικού ) αγοράς ψηφιακών αρχείων.
Έχουμε και λέμε :
Αναλογικό (επαναλαμβάνω πάντα με παραγωγές σωστές ,βέβαια το ίδιο ισχυει και στο ψηφιακό ).

- ήχος γλυκόπιοτος, σαν το ωραιότερο αλκοόλ
- ατελείωτες ξεκούραστες ώρες ακρόασης
- σε όλο το ηχητικό φάσμα μία απίστευτη ισσοροπία αλλά και λαμπρότητα ταυτόχρονα
- οφθαλμόλουτρο τέρμα
αλλά

- σήκω, κάτσε
- καθάρισε, πλύνε , ξεσκόνισε κλπ ,- και πάμε και στον ψηφιακό να σταθμίσουμε ανάλογα

- τρελή ανάλυση ( πιο "τέρμα "πεθαίνεις ) = κ@υλα
- απίστευτη τονική ισσοροπία παντού, όταν λέμε παντού το εννοούμε, με
- αποτέλεσμα να είναι σαν χοιρινό κοτόπουλο που διάβασα εδώ κάπου και πραγματικά ήταν πάρα πολύ εύστοχο και απόλυτα περιγραφικά επιτυχιμένο!!
αλλά
- δεν έχει σήκω κάτσε
- δεν έχει καθάρισε, πλύνε, ξεσκόνισε κλπ, και
- με ένα eq από τον player που χρησιμοποιείς το φέρνεις κάπως εκεί που σου αρέσει.

Προσωπικό συμπέρασμα;

Και τα δύο έχουν τη φάση τους - αναλόγως τη διάθεση και πάνω από όλα την όρεξη που έχεις
τη δεδομένη στιγμή για το πως θα απολαύσεις το αγαπημένο σου χόμπυ!!
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Η ευκολία ειναι υπέρ των ψηφιακών και ειδικά του pc το οποίο κατ εμέ παίζει και καλύτερα απο τα κοινά cd player.
Ειναι σημεία των καιρών, ο λίγος χρόνος που έχουμε να συμβαδίζει με τα ψηφιακά.
Πάντως εγώ τα πικαπάκια μου :party:δεν τα παρατάω ότι και να μου λένε για μετρήσεις.
την μπότα και το ηλεκρτικό μπάσο στα Europe-Made in Japan των Deep purple δεν παίζεται,τα κρουστά και τα πνευστά των Descarga Boricua σε ξεσηκώνουν το Please stay του Marvin Gaye,το Funk των Tower of Power είναι χάρμα ,τα έχω όλα αυτά και σε cd και σε βινύλια.
Καλό βράδυ πάω να μασκαρευτώ ELVIS και βούρ για ατελείωτο rock n roll σε club :drinks:
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Διάβασε και τον πόνο μου τώρα,το '84 πήγα φαντάρος.Η δισκοθήκη μεγάλη και ο αδελφός μου , 6χρόνια μικρότερος ,εν αγνοία μου
όπου πάρτι χρησιμοποιούσε τα δισκάκια μου.
Αποτέλεσμα τα περισότερα άχρηστα,με χαρακιές ,υπολείμματα αναψυκτικών μέχρι και κολλημένες τσίχλες.
Είναι κάτι που δεν του το συγχώρεσα ΠΟΤΕ.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το ψηφιακό έχει βελτιωθεί τόσο πολύ στις "χαμηλές" κατηγορίες που είναι σαν να παίζει ομάδα NBA με δημοτικό σχολείο. Κακά τα ψέματα. Θεωρώ πως έχει να κάνει με 2 πράγματα.

1. Τα ψηφιακά όσο πάνε και γίνονται πιο ισχυρά. Το βινύλιο από την άλλη είναι καθαρά αναλογικό προϊόν που σημαίνει πολύ προσοχή και ποιοτικά υλικά άρα ακριβά. Οπότε εκεί που χτες ήθελες 3ΧΧΧ για κάτι σήμερα θα το έχεις με 2ΧΧΧ και αύριο με 1ΧΧΧ. Φυσικά αυτό πάει και στην ανάλυση των αρχείων. Η ποιότητα CD τείνει να "εξαφανιστεί" με τις αναλύσεις High Resolution. Βλέπεις για πλάκα 24/192 και DSD128 σε φτηνά μηχανάκια όπως και σε streaming σαν το Qobuz. Όσο και χάλια να είναι κάπως καλά θα ακούγεται. Το αναλογικό από την άλλη θέλει αναγκαστικά ακρίβεια. Δε μπορείς να ρίξεις το κόστος. Είναι εκ φύσεως ακριβά μηχανήματα.

2. Ευκολία. Πλέον έχεις τα πάντα σε ένα σκληρό δίσκο μεγέθους βιβλίου. Ούτε τεράστιες βιβλιοθήκες, ούτε τίποτα. Και πάντα High Res. Με τα χρήματα που γλιτώνεις αγοράζεις καλύτερα ψηφιακά οπότε πάλι μπροστά θα είσαι. Και δε μιλάω καν για streaming ή παράνομο κατέβασμα.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Ένα καλό dac και ένα καλό transport και ακούς παπάδες ,για σήκω κάτσε είμαστε και ξεσκονισματα. Άσε που για να το φέρεις στα γούστα σου, καλώδιο, κεφαλές, fono,κτλ, μπορεί να μην το πετύχεις και πότε. Αυτή είναι όμως η ομορφιά του.
 




D

Deleted member 35

Guest
Ναι αλλά μπορείς να το ελέγχεις από το κρεβάτι σου; :D
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το ερωτημα εχει απασχολησει και οδηγησει σε ρηξεις παμπολλες φορες εδώ και πολλα χρονια σε ολο τον κοσμο. Απειρες συζητήσεις εχω διαβασει και εχω συμμετεχει άλλες φορες με φανατισμο άλλες φορες με πραοτητα. Μεχρι που καταλαβα ότι κατά βαση δεν υφίσταται ερωτημα. ….. Γι αυτό και δεν μπορει να υπαρξει καθολικα αποδεκτη απαντηση. Είναι σαν το ερωτημα ξανθιες η μελαχροινες. Η σωστη απαντηση είναι ΟΛΕΣ παιδες...μα ΟΛΕΣ.
 

D

Deleted member 35

Guest
Εννοείται πως είναι προσωπική προτίμηση του καθενός.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Μελαχροινές φυσικά αλλά είναι και μερικές ξανθιές απαπα!!!!!!
[DOUBLEPOST=1552244660][/DOUBLEPOST]
Ναι αλλά μπορείς να το ελέγχεις από το κρεβάτι σου; :D
αχαχαχα να σηκώνεσε με τα σώβρακα μέσα στο ημίφως για να αλλάξεις πλευρά,πώς το σκέφτηκες αυτό:lol:
 

D

Deleted member 35

Guest
Ενώ εμείς οι "ψηφιακοί" με ένα κουμπί αλλάζουμε τραγούδι και από την τουαλέτα. Να μη μιλήσω για τους έξυπνους βοηθούς Alexa, Siri και Assistant. Εγώ πχ λέω στο κινητό μου: "OK Google, play The White Album from Beatles" και αυτό ανοίγει το Spotify και στέλνει μουσική στα ενεργά Yamaha που έχω.

Εσείς οι αναλογικοί τι κάνετε; Λέτε: "Μωρή Σούλα τράβα και γύρνα το δίσκο;" και πέφτει παντόφλα;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το μόνο ''πρόβλημα'' που έχω αντιμετωπίσει με τα ψηφιακά έχει να κάνει με την ψυχοσύνθεσή μου περισσότερο παρά με το ίδιο το μέσο. Πιάνω τον εαυτό μου να αλλάζω κομμάτια γρήγορα, κάπως ''νευρικά'' θα έλεγα.. Με το πικάπ χαλαρώνω και ακούω τον δίσκο ολόκληρο. 'Εχω πάρει ένα απλό πικάπ της project για να παίζω τους παλιούς μου δίσκους (είναι και όμορφο το άτιμο). Αν βρώ κανένα δισκάκι αγαπημένο στον δρόμο μου κάνω που και που καμμιά αγορά, αλλά μέχρι εκεί. Παίζω 90%+ ψηφιακά λόγο ποικιλίας και ευκολίας 'οπως οι περισσότεροι φαντάζομαι. Το CD το χρησιμοποίησα έχω αρκετά αλλά δεν το συμπάθησα ποτέ.
 
Last edited:

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Ενώ εμείς οι "ψηφιακοί" με ένα κουμπί αλλάζουμε τραγούδι και από την τουαλέτα. Να μη μιλήσω για τους έξυπνους βοηθούς Alexa, Siri και Assistant. Εγώ πχ λέω στο κινητό μου: "OK Google, play The White Album from Beatles" και αυτό ανοίγει το Spotify και στέλνει μουσική στα ενεργά Yamaha που έχω.

Εσείς οι αναλογικοί τι κάνετε; Λέτε: "Μωρή Σούλα τράβα και γύρνα το δίσκο;" και πέφτει παντόφλα;
Είπαμε τα ψηφιακά απο ευκολίες δεν παίζονται και το μέλλον θα είναι space,εξάλλου όλη η δισκοθήκη μου είναι περασμένη σε wav αρχεία,3 pc έχω και ψάχνομαι για nas-server αλλά η διαδικασία του βάλε το δισκάκι,καθάρισε,βάλε τον βραχίονα σε εμένα,55 Μαίων :D,είναι κάτι οικείο,μου αρέσει ρε παιδί μου τι να κάνω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Να συμπληρώσω πως έχω πλαισιώσει το πικάπ με έναν Marantz 2238b και με ηχεία Spendor SP1 για να ολοκληρώσω τη vintage ζεστή γωνίτσα και το απολαμβάνουν και οι φίλοι μου (άλλωστε χορταίνουμε και με το μάτι). Το μέσο που συμπάθησα περισσότερο αν και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου πια είναι το κασσετόφωνο. Αυτό το παιχνίδι της εγγραφής (δημιουργούσαμε τερατουργήματα) για εμένα παραμένει αξεπέραστο.
 
Last edited:

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Ενώ εμείς οι "ψηφιακοί" με ένα κουμπί αλλάζουμε τραγούδι και από την τουαλέτα. Να μη μιλήσω για τους έξυπνους βοηθούς Alexa, Siri και Assistant. Εγώ πχ λέω στο κινητό μου: "OK Google, play The White Album from Beatles" και αυτό ανοίγει το Spotify και στέλνει μουσική στα ενεργά Yamaha που έχω.

Εσείς οι αναλογικοί τι κάνετε; Λέτε: "Μωρή Σούλα τράβα και γύρνα το δίσκο;" και πέφτει παντόφλα;
για στείλε το link για τα yamaha που λες,με αναστάτωσες βραδυάτικα......
 

D

Deleted member 35

Guest
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/speaker_systems/nx-n500/index.html
Είναι ενεργά με dac και δικτυακές δυνατότητες. Τα πήρα ακριβώς για το λόγο που συζητάμε πιο πάνω. Όλα σε ένα. Πλήρης έλεγχος από το κινητό και καλή ποιότητα ήχου για τα χρήματα τους. Έχω και ένα δεύτερο σύστημα στα ίδια χρήματα αλλά είναι ξεχωριστά ο ενισχυτής, τα ηχεία και το Dac.
Δε λέω ότι είναι πανάκεια. Αλλά για το χώρο που τα έχω είναι ταμάμ. Ο ενισχυτής αδικουταν από τα μικρά ηχεία που είχα και το Dac δεν είχε δικτυακές δυνατότητες οπότε σε κάθε αναβάθμιση του υπολογιστή άκουγα μουσική από το κινητο.
Το δεύτερο σύστημα δε το έχω βάλει ακόμη σε αγγελία διότι σκέφτομαι μήπως το πάω στο σαλόνι και αναδειχτεί καλύτερα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το μέσο που συμπάθησα περισσότερο αν και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου πια είναι το κασσετόφωνο. Αυτό το παιχνίδι της εγγραφής (δημιουργούσαμε τερατουργήματα) για εμένα παραμένει αξεπέραστο.
Όντως !! επίσης... τόσα γκομενάκια προσπαθήσαμε να εντυπωσιάσουμε με δωράκι μια ωραία συλλογή σε κασέτα... έτσι ξεχνιούνται αυτά;;; !!!
"Κληρονόμησα" πρόσφατα ένα DECK σε τέλεια κατάσταση... (άντε να έπαιξε και 10 κασετες στη ζωή του) και συγκινήθηκα χαχαχα, έψαχνα 2 ώρες καμιά κασέτα να του βάλω να παίξει!! βρήκα μία με Fleetwood Mac και την άκουσα ολόκληρη.... (δεν έπαιζε κ άσχημα!!)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top